Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγη των κονουρων μου 2014

και εγω αυτο καταλαβα...
να ψεκασω την φωλια μ νερο για να δροσιστουν ή οχι;
 
οκ κανενα προβλημα
ηδη το πριονιδι το εχει επεξεργαστει αι εχει τοποθετησει λιγο απο αυτο στον πατο της φωλιας οπου ειναι το αυγο και το αλλο στην γωνια λογικα για τα επομενα αυγα...
ανυπομωνω να ερθουν..
θελω να βαλω καμερα να τα παρακλουθω 24ωρες το 24ωρο γιατι με εχουν τρελανει γιατι απο μεγαλα πουλια ειναι η πρωτη γεννα μου..
θα ηθελα να ανεβασω φωτογραφια εχω επαναλαβει την προσπαθεια για φοτο αλλα δεν τα καταφερα...
 
Μάλλον πρέπει να τις μικρύνεις petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
παταω πανω στο εικονιδιο αλλα μετα δεν ξερω τι να πατησω μπορες να μου εξηγησεις;
μου βγαζει ενα : image url τι παταω;
 
καλησπερα
ακομη σημερα να βγει το 2ο αυγο τ πρωι ακουσα ηχους ζευαγρωματος λογικα θα το ετοιμαζουν ειτε για το απογευμα προς βραδυ ειτε για αυριο το πρωθ..
ο εκτροφεας μου ειπε πως μερικες φορες του το εχουν κανει και κανουν αυγο ανα 2 ημερες..
αυτο ειναι κακο;
να αρχισω να ανησυχω γιατι ειμαι τρελαμμενος και δεν ξερω τι να κανω..?
ευχαριστω.
 
ναι οντως τωρα το θυμηθηκα και το ξανακοιταξα να πω την αληθεια μου εφυγε ενα βαρος ομιζα πως εκανα κατι εγω ή πως σταματανε εδω κλπ..
μακαρι να συνεχισουν να πηγαινουν ολα καλα..
αλλη μια ερωτηση ανοιξα την φωλια να δω και η θυληκια βγαζει καποια απο τα πουπουλα της και τα τοποθετει σε διαφορα σημεια της φωλιας.. αυτο ειναι καλο ετσι; το κανει για τα μικρα σωστα;
 
ωραια οποτε φαινομενικα πανε ολα καλα..
μακαρι να εχω μια καλη συνεχεια με 100% αν και δυσκολο παντα εχω στο πισω μερος του μυαλου μου τη αποτυχια..
αλλα ας σκεφτουμαι και λιγο αισιοδοξα.. 😛
οποτε μερες θα αρχισω να μετραω απο αυριο ή μεθαυριο που λογικα θα σκασει το 2ο αυγο..?
υπαρχει περιπτωση να κανει μονο 1 αυγο ο εκτροφεας μου εχει πει πως το λιγοτερο ειναι 3 αυγα την πρωτη χρονια την 2η 4αυγα και την 3η παλι 4αυγα
μονο 3 γεννες εχουν τα πουλια!
 
για ένα λίγο απίθανο το βρίσκω.
μακαρι να μην σταματησει εκει και να παει σε οσο το δυνατον περισσοτερα να μεγαλωσει η οικογενεια.. και 4-5 και 15 καλοδεχουμενα...
τωρα η θυληκια δεν βγαινει καθολου απεξω απο ρ=την φωλια το πολυ 1 φορα την ημερα για να κοτσουλησει φαγητο τησ φερνει λογικα ο αρσενικος ετσΙ;
 
οκ γιατι με την ανησυχεια μου φοβαμαι μην τα αγχωνω κλπ..
αντε τωρα με το καλο το επομενο αυγουλακι...
 
καλησπερα παιδια απο νωρις το πρωι εσκασε μυτη το 2ο αυγο απλα ειχα κατι δουλειες και δεν προλαβα να μπω παντως ειμαι πολυ χαρουμενος μακαρι να συνεχισουν τα πραγματα να πηγαινουν καλα..
τι αλλο μπορω να κάνω;
 
σημερα το πρωι μου ηρθε και το 3ο αυγο τα ξημερωματα παλι οπου εμεινα ξυπνιος μιας και αυτα βγαζανε καποιες κλασσικες πλεον φωνουλες..
ελπιζω να κανει και ενα 4ο αυγουλακι να χουμε να παιζουυμε με ολη την οικγενεια..
ελπιζω να συνεχισουν να πηγαινουν ολα καλα... εχω αρχισει και μετραω μερες τωρα πλεον..
 
σε ευχαριστω Μαρία κι εγω το ελπιζω τωρα απομενει να δουμε αν θα ειναι ενσπορα...
ευχαριστω παρα πολυ κι εσενα Ανέστη μακαρι να τα εκκολαψουν ολα ηδη μετραω μερες...
υπομονη κανω δεν τα ενοχλω οχι ανοιγω την φωλια μονο 1 φορα στις 3 μερες οπως εχω υπολογισει για τα μωρα α δω αν ηρθαν θα ξαναανοιξω την φωλια τωρα το σαββατο να δω εαν κανανε και 4ο αυγο
τα αυγα δεν θα τα εξετασω εγω θα αφησω τα πουλια οπως ειναι μην κανω κατι λαθος..

αν ειναι ασπορα τα πουλια το καταλαβαινουν;

ευχαριστω ολους σας κι παλι! :D
 
Back
Top