Ασθένειες Η ασθένεια του budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ballerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ballerina

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2019
Μηνύματα
35
Καλησπέρα σε όλους, εδώ και ένα χρόνο έχω ένα budgie. H αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα ποτέ ότι θα δενόμουν τόσο πολύ μαζί του, ούτε ότι θα υπήρχε τέτοια αλληλεπίδραση μεταξύ μας. Έχω ενθουσιαστεί με το πόσο έξυπνα ζώα είναι και πόσο γρήγορα μαθαίνουν- δυο μηνών κιόλας μίλαγε-. Τον τελευταίο καιρό είναι λίγο άρρωστος και έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με την όλη κατάσταση. Γιατί αποφάσισα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό, (ενώ είχαμε ήδη κάποιον που τον παρακολουθούσε για την κλινική εξέταση που πρέπει να κάνουν μια στο τόσο), που θεωρώ πως μας αντιμετώπισε καθαρά χρηματικά, -δύο βδομάδες ήταν το πουλί στην κλινική-, δεν τον είδα μια φορά και τηλεφωνική επικοινωνία είχα με τη γραμματέα της κλινικής και κάποιες φορές με τη βοηθό ιατρό, που αν τη ρωτούσες τι έχει το πουλί, δεν ήξερε να σου πει. Το θέμα είναι ότι για άλλο λόγο μπήκε στην κλινική και όταν επέστρεψε σπίτι ήταν χειρότερα, δε μίλαγε καθόλου και είχε αποκτήσει αναπνευστικό πρόβλημα. Ας μη συζητήσω για το χρηματικό ποσό που έδωσα στις δυο εβδομάδες αυτές, θεωρώ ότι εκματαλλεύτηκαν την ευαισθησία μου για το πουλί και απορώ, γιατί πριν το πάω εκεί είχα διαβάσει καλές κριτικές για την εν λόγω κλινική. Εν τέλει, λόγω και της κατάστασης, τον παρακολουθεί ο γιατρός που είχαμε πάει εξ' αρχής και κάνουμε μια θεραπεία με εισπνοές, ελπίζοντας να καλυτερεύσει.
Εδώ βρίσκομαι για να ανταλλάξω απόψεις και να μάθω ίσως και πράγματα που δε γνώριζα μέχρι τώρα.
 
Καλησπερα και καλως ορισες, σε ποια κλινικη το πηγες;
Ευχαριστώ! Στο animal medical center στο Ψυχικό.
[automerge]1575294209[/automerge]
Καλωσόρισες!
Ελπίζω να ξεπεραστεί γρήγορα και οριστικά το πρόβλημα!
Το εύχομαι, γιατί έχει ταλαιπωρηθεί πολύ περισσότερο το ίδιο το πουλί και έχει αλλάξει τελείως η συμπεριφορά του.
 
Ευχαριστώ! Στο animal medical center στο Ψυχικό.

Δυστυχώς τον τελευταίο καιρο ολο αρνητικα σχολια διαβαζουμε για το συγκεκριμένο κεντρο.
 
Καλώς τους! Εύχομαι γρήγορα να βελτιωθεί η κατάσταση του μικρού σου φίλου.
Μάλλον το συγκεκριμένο κέντρο το έχει γυρίσει στην κακώς εννοούμενη μπίζνα και θα έλεγα να μην πας ξανά εκεί, και μάλιστα να γράψεις την κριτική σου (ελεύθερα) στο συγκεκριμένο topic που σου επισυνάπτω https://community.petbirds.gr/threads/animal-medical-center-patricia-gray.29890/
Αλήθεια, πόσα χρήματα κόστισε η. Ατελέσφορη... Θεραπεία συνολικά;
Ο άλλος κτηνίατρος που το παρακολουθεί τι διάγνωση έχει κάνει; (Πες μας και το όνομά του, επιτρέπεται, να τον έχουμε στα υπόψη)
Τι φάρμακα (αν παίρνει) του χορηγείτε, με τι συχνότητα και διάρκεια θεραπείας;
 
Μάλλον το συγκεκριμένο κέντρο το έχει γυρίσει στην κακώς εννοούμενη μπίζνα και θα έλεγα να μην πας ξανά εκεί, και μάλιστα να γράψεις την κριτική σου (ελεύθερα) στο συγκεκριμένο topic που σου επισυνάπτω
Αλήθεια, πόσα χρήματα κόστισε η. Ατελέσφορη... Θεραπεία συνολικά;
Ο άλλος κτηνίατρος που το παρακολουθεί τι διάγνωση έχει κάνει; (Πες μας και το όνομά του, επιτρέπεται, να τον έχουμε στα υπόψη)
Τι φάρμακα (αν παίρνει) του χορηγείτε, με τι συχνότητα και διάρκεια θεραπείας;
Στην κλινική μου είπαν ότι έχει πάθει τοξικωση και του έκαναν ενέσιμες θεραπείες που κόστισαν 200€. (2 θεραπείες που διαρκούσαν 3 μέρες η κάθε μία). Όταν πήγαμε να το πάρουμε και χωρίς να έχουμε κάποια ενημέρωση, μας είπαν ότι θα το κρατήσουν γιατί έχει θέμα με το συκώτι του, που κατέληξαν να του δίνουν μια augmentin που είναι ευρέως φάσματος αντιβίωση. Εκτός αυτού, μου είπαν να σταματήσω τα σπόρια που του έδινα και μου συστησαν pellets, γιατί είναι υψηλά σε διατροφική αξία (τα συγκεκριμένα δεν τα βρίσκεις εύκολα από ο, τι είδα, εκτός κι αν τα αγόραζες από τη συγκεκριμένη κλινική).
Το στεναχωρο είναι ότι ο Τσικης, από εκεί που έκανες σχεδόν κουβέντα μαζί του, δε λέει λέξη κ από τη στιγμή που γύρισε σπίτι έκανε ένα περίεργο συριγμο, που με έκανε να πιστεύω ότι είναι αναπνευστικό. Μέχρι και βίντεο τους έστειλα και η απάντηση ήταν ότι προσπαθει να μιλήσει κι ότι ο ήχος αυτός γίνεται λόγω του ότι τα budgie δε μιλάνε καθαρά.
Αποφάσισα να ξαναπάω στον κύριο Ακρίβο(με αυτόν είχαμε ξεκινήσει), που είναι σοβαρός άνθρωπος, σου μιλάει με επιχειρήματα και το πιο απλό, μπορείς να έρθεις σε επαφή με αυτόν κι όχι με τη γραμματέα του.
Θα κάνω αυτό που μου προτείνεις και θα γράψω κριτική μέσα στις επόμενες μέρες, η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ εκνευρισμένη, με το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι πατάνε στην ευαισθησία σου για να βγάλουν λεφτά. Και το θέμα είναι, ότι το έψαξα αρκετά πριν τον πάω εκεί και το έχω μετανιώσει οικτρά.
Το φάρμακο που μου έχει δώσει ο κύριος Ακρίβος δεν το θυμάμαι, μου το έδωσε συνδυαστικά με όρο. Το βάζω σε σίδερο (που σιδερωνουμε), καλυπτω το κλουβί με σακούλα κ από ένα σημείο κάτω κστω που αφήνω ακάλυπτο, ψεκαζω τον ατμό και ξανακλεινω τη σακούλα, ώστε να μένει μέσα στο κλουβί. Αναπνευστικό πρόβλημα μου είπε ότι έχει..
[automerge]1575313197[/automerge]
Δυστυχώς τον τελευταίο καιρο ολο αρνητικα σχολια διαβαζουμε για το συγκεκριμένο κεντρο.
Δυστυχώς, εγώ δεν τα διάβασα και την πάτησα. Κι η αλήθεια είναι ότι έχω σκεφτεί αρκετές φορές να πάρω τηλ να τους πω κάποια πράγματα, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να συγκρατήσω τα νεύρα μου.
 
Η τοξίκωση διαπιστώνεται με κάποια ειδική εξέταση;
Ανάλογα με το είδος της. Στον μόλυβδο για παράδειγμα, η διάγνωση της δηλητηρίασης του πτηνού είναι δύσκολη. Η παρουσία μεταλλικής πυκνότητας σε ακτινογραφία της γαστρεντερικής οδού με κλινικά συμπτώματα δηλητηρίασης από μέταλλα, είναι υποστηρικτική στην πιθανότητα δηλητηρίασης από μόλυβδο. Τα επίπεδα μολύβδου στο αίμα μπορούν να ανιχνευθούν εργαστηριακά. Εάν υπάρχει έντονη υποψία δηλητηρίασης από μόλυβδο, η θεραπεία αρχίζει συχνά πριν τα εργαστηριακά αποτελέσματα.

Περισσότερα https://community.petbirds.gr/threads/Δηλητηρίαση-πουλιών-από-μόλυβδο.17697/
 
Η τοξίκωση διαπιστώνεται με κάποια ειδική εξέταση;
Δεν ξέρω αν του έκαναν κάποια ειδική εξέταση. Από τα συμπτώματα που είχε το πουλί μου το είπαν.
[automerge]1575322576[/automerge]
 
.Το φάρμακο που μου έχει δώσει ο κύριος Ακρίβος δεν το θυμάμαι, μου το έδωσε συνδυαστικά με όρο. Το βάζω σε σίδερο (που σιδερωνουμε), καλυπτω το κλουβί με σακούλα κ από ένα σημείο κάτω κστω που αφήνω ακάλυπτο, ψεκαζω τον ατμό και ξανακλεινω τη σακούλα, ώστε να μένει μέσα στο κλουβί. Αναπνευστικό πρόβλημα μου είπε ότι έχει..
Το φάρμακο είναι το F10 σε παλιό θέμα μου υπάρχει όλη η διαδικασία.
Εισπνεόμενη αγωγή φαρμάκου για τον παπαγάλο μου
Εύχομαι όλα να πάνε γρήγορα καλά για τον μικρό σου, περαστικά του!
 
Το φάρμακο είναι το F10 σε παλιό θέμα μου υπάρχει όλη η διαδικασία.
Εισπνεόμενη αγωγή φαρμάκου για τον παπαγάλο μου
Εύχομαι όλα να πάνε γρήγορα καλά για τον μικρό σου, περαστικά του!
Πόσο καιρό χρειάστηκε για να συνέλθει ο παπαγάλος σου;
Ευχαριστώ πολύ, μακάρι να γίνει καλά γρήγορα!
 
Πόσο καιρό χρειάστηκε για να συνέλθει ο παπαγάλος σου;
Πέρασαν ήδη τρία χρόνια από τότε, δεν θυμάμαι, διαβάζοντας πάλι στο θέμα είδα πως:
Είχε καλυτέρευση το 2ο 24ωρο... Υπολογίζω πως πρέπει να έκανε εισπνοές πάνω από 15θήμερο.
 
@ballerina, Καταρχάς ν' αγιάσει το στόμα σου και περαστικά στο πουλάκι.
Τελικά παρότι έδωσες 200 ευρώ, δεν σου εξήγησαν γιατί να τα δώσεις;
Τα 30 ευρώ είναι η επίσκεψη σωστά; Τα υπόλοιπα 170 είναι νοσηλεία και φάρμακα που βασίζονται σε γνωμάτευση που γράφει τοξίκωση; Κάποια εξέταση που να το πιστοποιεί σου έδωσαν; Σου έδωσαν κάτι άλλο, έστω κάποιο καημένο αντιβιόγραμμα;
 
Καταρχάς ν' αγιάσει το στόμα σου και περαστικά στο πουλάκι.
Τελικά παρότι έδωσες 200 ευρώ, δεν σου εξήγησαν γιατί να τα δώσεις;
Τα 30 ευρώ είναι η επίσκεψη σωστά; Τα υπόλοιπα 170 είναι νοσηλεία και φάρμακα που βασίζονται σε γνωμάτευση που γράφει τοξίκωση; Κάποια εξέταση που να το πιστοποιεί σου έδωσαν; Σου έδωσαν κάτι άλλο, έστω κάποιο καημένο αντιβιόγραμμα;
Eυχαριστώ πολύ, τώρα κανουμε
[automerge]1575398133[/automerge]
20-30€(δε θυμάμαι καλά το ποσό) αρχικά μου πήραν την επίσκεψη (παρόλο που δεν είδα τη γιατρό), για το 24ωρο που τον κράτησαν μέσα. 60€ ηταν η θεραπεια(3ημερη), οπότε αλλά 60€ η επαναληπτική και τα υπόλοιπα σε τροφές που πήρα, τις οποίες ο μικρός δε δέχεται καινά φάει.
Τώρα, κάποια γνωμάτευση δε μου έδωσαν. Υποτίθεται, ότι του είχαν κάνει και αιματολογικές. Ο, τι μου έχουν πει προφορικά. Μου είπαν για τοξίκωση και μετά τον κράτησαν παραπάνω για πρόβλημα στο συκώτι, όπου και βγαίνοντας συνέχισα με αντιβίωση. Βέβαια, ο γιατρός που είχα αρχικά και τον ξαναπήγα, τον εξέτασε και μου είπε ότι το συκώτι είναι μια χαρά. Απλά, εκτός των υπολοίπων, μου έκανε εντύπωση ότι δύο βδομάδες τον είχαν μέσα και δεν κατάλαβαν ότι έχει αναπνευστικό πρόβλημα (το οποίο μπαίνοντας δεν το είχε) και ήθελαν να το ξαναπάω για παρακολούθηση και να το αφήσω ένα 24ωρο εκεί. Το πτηνό γυρνώντας σπίτι, ήταν πολύ επιθετικό...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βασικά από όλο αυτό θεωρώ αδιανόητο να μη μπορεί η κοπέλα να μιλήσει με το/τη γιατρό.
Προφανώς! Το γεγονός ότι τo budgie μου γύρισε σπίτι με προβλήματα που πριν δεν είχε, με τελείως διαφορετική συμπεριφορά και έχω δυσκολευτεί πάρα πολύ, γιατί κάνουμε πράγματα πάλι από την αρχή, για όλη αυτή την ταλαιπωρία, ποιός θα μας "αποζημιώσει"; Και δεν το εννοώ χρηματικά! Έχω σκεφτεί πολλές φορές να τους πάρω ένα τηλέφωνο, αλλά και πάλι πιστεύω ότι δε θα βγάλω άκρη. Θα είναι ο λόγος μου ενάντια στο δικό τους και αποτέλεσμα δε θα βγει.
 
Πόσες μέρες έχει που πήρες το πουλάκι στο σπίτι; Μήπως το αναπνευστικό είναι λόγω του άγχους που πέρασε οντας σε άγνωστο περιβάλλον; Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τη γιατρό, που δεν τη γνωρίζω, αλλά να καθησυχάσω εσένα. Συμφωνώ ότι είναι αδιανοητο να μην μιλήσει η ίδια η γιατρός μαζί σου, αλλά και απάνθρωπο γιατί όταν κάποιος δίνει τόσα χρήματα ενδιαφέρεται πραγματικά και ανησυχεί για την ψυχούλα που έχει δίπλα του.
Επιπλέον δεν ξέρω κατά πόσο είναι λογικό να αλλάζουμε τροφή, και πόσο μάλλον από σπόρους να πηγαίνουμε σε πέλλετ, σε ένα άρρωστο πουλάκι.
 
Back
Top