Αναπαραγωγή Η γέννα των budgie μου

Έχεις άμμο στο κλουβί; Τι δίνεις για τάϊσμα στους γονείς;
οχι δεν υπάρχει αμμος
στο κλουβί υπαρχουν:
1) millet
2)αυγοτροφη αγοραστή(τρελαίνονται)
3)κανονικο mix σπόρων με σπασμένο κοχυλι
 
με σπασμένο κοχυλι
Υπάρχουν σπόροι με κοχύλια μέσα; Ποια μάρκα; Καλό είναι να μην δίνεις από αυτήν, αν και είναι άσχημη στιγμή για αλλαγή τροφής. Είναι επικίνδυνα αυτά για νεοσσούς.
 
Οκ
Ομως τι ακριβώς ειναι αυτο που ειδα στη περιοχη αυτη; Αναμεσα στα ποδαρακια του ηταν καπως φουσκωμενο και πολυ μαλακο το σημειο και φαινοταν κατι σαν εντερο.😵
 
Δεν ξέρω σίγουρα αλλά τα πετραδάκια φράσσουν το έντερο των νεοσσών πολλές φορές. Βάλε σκέτα σπόρια και δώσε λίγο μήλο στους γονείς να ταΐσουν, μήπως καθαρίσει το έντερο. Τα υπόλοιπα είναι διαφορετικά στο αντίστοιχο σημείο;
 
Δεν ξέρω σίγουρα αλλά τα πετραδάκια φράσσουν το έντερο των νεοσσών πολλές φορές. Βάλε σκέτα σπόρια και δώσε λίγο μήλο στους γονείς να ταΐσουν, μήπως καθαρίσει το έντερο. Τα υπόλοιπα είναι διαφορετικά στο αντίστοιχο σημείο;

Ναι και τα αλλα ειναι ετσι περίπου.

Θα μπορούσες να βάλεις μια φωτογραφία;

Αύριο θα ανεβασω φωτο 👍
 
Βάλε φωτογραφίες.
Η κατάστασή τους είναι καλή; Πως τα βλέπεις; Τροφή άλλαξες;
 
Βάλε φωτογραφίες.
Η κατάστασή τους είναι καλή; Πως τα βλέπεις; Τροφή άλλαξες;

Εγω τα βλεπω υγιέστατα και συνεχια τιτιβιζουν και οι γονεις πανε και τα ταιζουν.
Να φωτογραφιες του μεγαλύτερου(και τα αλλα κάπως ετσι ειναι)
20170226_103631.webp
στη πρωτη φωτο φαίνονται
20170226_103623.webp
^εδω φαίνεται η καμπύλη-φουσκωμα πισω απο τα ποδια
20170226_103556.webp
 
Μια χαρά υγιέστατα τα βλέπω και καλοταϊσμένα, φτου φτου!
Στην τελευταία μόνο τα πόδια γιατί πήγαν βόλτα δεξιά κι αριστερά ; :) Συμμάζευέ τα όταν τα βλέπεις έτσι.
 
Γειά σας παιδιά :D
Οι μπόμπιρες μεγαλώνουν πολυ γρήγορα εχουν βγαλει χνουδακι. Ενα εχει βγαλει και κίτρινο χρωμα στα φτερα του.
Ολα μια χαρα!

Η φωλια ειναι ομως καπως βρώμικη και εχει πολλες ακαθαρσίες και μυριζει οποτε λεω αυριο να αλλαξω το πριονίδι. Ειναι οκ να τους το αλλαξω η θα ενοχληθει η μανα;
 
Ολα καλα με τα ποδαρακια εκτος απο ενα που οποτε το πιανω ανοιγει τα ποδια προς τα πλαγια.Αλλα συνέχεια του το φτιαχνω σωστά. Νομιζω οπως καθονται στη φωλιά ειναι σωστη η σταση τους και δεν χαλανε τα ποδια.
 
Άψογα, φτου φτου φτου καλότυχα να είναι!
wp-1462305085433.jpg
 
Γειας τα μικρα μεγαλώνουν και είναι πανέμορφα!
Σημερα ομως που κοιταξα το ενα μικρο ειχε το μεγαλο-μεσαιο φτερο που βγαινει στη ουρα κομμενο-ξεκολλημενο και ειχε αιμα. Μαλλον θα το μαγκωσε καπου; Εβαλα betadin και τωρα που ξανακοιταξα το ειδα και ειχε βγει απο τη φωλια και καθοταν μονο του εξω. Το επιασα και παροτι οταβ το πιανω τη μερα ειναι πολυ φιλικο και ησυχο φωναξε συνεχεια (μαλλον απο το φτερο) και το εβαλα μεσα στη φωλια παλι... Θα επουλωθει το βγαλμενο-κομμενο φτερο ετσι; (ειναι απο τα φτερα της ουρας που μοιαζουν με καρφιτσες )
 
Αν δεν έχει πάθει κάποια ζημιά, θα βγει νέο στην πρώτη πτερόρροια την νεανική σε κανένα τρίμηνο. Μήπως όμως το μάδησε η μάνα ή ο πατέρας; Συνεχίζουν να ζευγαρώνουν; Έχε τον νου σου, μην υπάρχει θέμα.
 
Back
Top