Αναπαραγωγή Η θηλυκιά τσιμπάει το νεοσσό

Ρανια.κ

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
175
Πόλη
Πεύκη
Παιδιά βοήθεια ή θηλυκιά δεν κάθεται στο μικρό κ μόλις την είδα να το τσιμπάει. Τι κάνω; Το μικρό είναι ραγισμένο αλλά η κοιλιά του μου φαίνεται πολύ πρησμένη.

Συγνωμη εννοούσα ταισμενο
 
Ράνια,έχεις την καλοσύνη να ανεβάσεις μια φωτογραφία του χώρου/κλουβιού που έχεις τα καναρίνια σου, σε παρακαλώ;
 
Δεν νομίζω πως είναι και τόσο ανησυχητικό να βλέπεις κάτι τέτοιο.
Όπως όλοι οι γονείς, έτσι και τα καναρίνια μαλώνουν τα παιδιά τους.
Παρακολούθησε τα πουλιά κι αν συτό αρχίζει να γίνεται συνεχές και έντονο μας ενημερώνεις και θα αυτοσχεδιάσουμε παρέα.
Συγνωμη εννοούσα ταισμενο
Το καταλάβαμε καλέ... αχ αυτά τα κινητά
 
Στη φωλιά των πουλιών δεν χωράνε πολλοί.
ή τα πουλιά θα κάθονται και θα ζεσταίνουν νεοσσούς και αυγά... ή εμείς θα κοιτάμε τις εξελίξεις.
Να μην ενοχλούμαι είναι ο βασικός κανόνας.
Πόσο ημερών είναι το μικρό?
 
Σε τι κατάσταση είναι η φωλιά;
Το μικρό είναι ταϊσμένο;
. Γι'αυτό ζήτησα να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία,Ράνια νου! Μέσα απ'αυτήν,θα βοηθηθούμε πολύ για να σε στηρίξουμε σωστά, αυτή τη στιγμή!
 
Έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρω πως να ανεβασω φωτο. Προσπάθησα αλλά βγάζει ότι είναι μεγάλο το αρχείο. Το μικρό φαίνεται ταισμενο ναι. Ή φωλιά φαίνεται οκ. Είναι καθαρή κ μέσα έχω αφησει ένα ψεύτικο αυγό
 
Προσπάθησα αλλά βγάζει ότι είναι μεγάλο το αρχείο.

Για τα μεγάλα αρχεία ακολουθείς τις οδηγίες petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ (στο τέλος)
 
Όχι δεν κάθεται. Τώρα μάλιστα είναι σε ένα κλαρί κ κοντεύει να κοιμηθεί.
 
@Ρανια. Κ προσπάθησε να μην ενοχλείς το ζευγάρι. Εσύ βάζε το πρωί και το μεσημέρι αυγό βρασμένο, φρέσκο νερό και σπόρια και κάνε υπομονή. Το να είσαι από πάνω τους μόνο πρόβλημα ειναι.

Τα έχεις σε κλειστό χώρο - δωμάτιο ή σε μπαλκόνι; Πες λίγα πράγματα πιο αναλυτικά για το ζευγάρι.

Τώρα μάλιστα είναι σε ένα κλαρί κ κοντεύει να κοιμηθεί.

Το πρόβλημα είναι ότι 10:39 έπρεπε να κοιμούνται τα καναρίνια.
 
θα ήθελα λοιπόν,Ράνια μου, με απλά λόγια αλλά όσο μπορείς πιο σαφή, να περιγράψεις την ''εικόνα'' της ζευγαρώστρας σου, δηλ:
1ον) σε τι κλουβί έχεις τα καναρίνια σου;
2ον) ο αρσενικός.. Που είναι;
3ον) είναι η 1η της γέννα; Πόσα αυγά έκανε;
4ον) τα έχεις σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
5ον) η φωτοδοσία τους.. Ποιά είναι;
6ον) τι διατροφή τους παρέχεις;
.. Αν γράψω τι θα έκανα εγώ στην θέση σου, νιώθω πως θα κατηγορηθώ. Γι'αυτό θα το αφήσω για πιο μετά, αφού απαντήσεις στα άνωθι..
(σε ευχαριστώ)
 
Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτό το ζευγάρι είναι έξω σε ειδική κατασκευή με σιτες κ πλεξιγκλάς για το χειμώνα. Τώρα όμως έπιασε λίγο κρύο κ αν δεν κάτσει θα παγώσει το μικρό. ☹
 
Τώρα όμως έπιασε λίγο κρύο κ αν δεν κάτσει θα παγώσει το μικρό.

φύγε μακριά από τα πουλιά. Η μητέρα ξέρει πολύ καλά τι έχει αποφασίσει να κάνει. Το ζευγάρι χρειάζεται ηρεμία.

Μην πειράξεις καθόλου το κλουβί μέσα στην νύχτα.
 
Λοιπόν το ζευγάρι ήταν σε διαφορετικά κλουβιά όλο το χειμώνα αλλά δίπλα δίπλα. Πριν από τρεις εβδομάδες βρήκα τρια αυγά στον πάτο του κλουβιου της θηλυκιας κ εβαλα τον αρσενικό μαζί της. Μετά από δύο μέρες έκανε αυτό το αυγό. Στην αρχή θεώρησαν ότι θα ταν άσπορο διότι δεν έκανε άλλο. Το άφησα κ είδα ότι ήταν ενσπορο. Μετά από μία εβδομάδα που καθόταν σε αυτό έκανε άλλο ένα ραγισμένο. Το αφαιρεσα κ μετά από δύο μέρες άλλο ένα. Πάλι το αφαιρεσα αφού το πρώτο είχε φτάσει στις δέκα μερες εκκόλαψης. Αυτά. Ή διατροφή τους είναι σπόρια κ μέσα βάζω λιγα chia , σπόρους ραδικιου κ καρότου. Αυγοτροφη δύο φορές τη βδομάδα κ μήλο σχεδόν μέρα παρά μέρα. Ο αρσενικός έχει μανία με το μπάνιο κ του βάζω συχνά.
 
Τα έχω διαβάσει αυτά ξανά. Κ τώρα τι απλά περιμένω ετσι; Να μη βάλω το κλουβί μέσα ε;
 
Τα έχω διαβάσει αυτά ξανά. Κ τώρα τι απλά περιμένω ετσι; Να μη βάλω το κλουβί μέσα ε;
Το κλουβι κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης δε μετακινειται σε καμια περιπτωση.
 
Back
Top