Φροντίδα Η καναρα που κελαηδουσε εχει 2 αυγα, τι κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ίσως αν σκέπαζες το κλουβί νωρίτερα; Κατά τις 6 το απόγευμα;
Θα το δοκιμασω θα δειξει
Αν ξαφνικά την σκεπάσεις 6 το απόγευμα θα αρχίσεις να βλέπεις φτερά από παθολογική πτερόροια και όχι απ την κανονική! 😛
Αυτό πρέπει να γίνει ΣΤΑΔΙΑΚΑ!
Σταδιακή μείωση βέβαια της ημέρας.
Δηλαδή κάθε μέρα θα την σκεπάζεις λίγα λεπτά πιο νωρίς απ την ώρα που την σκέπασες χθες. Νομίζω πως νυχτώνει πλέον 8 παρά κάτι, οπότε εσύ θα την σκεπάζεις λίγα λεπτά νωρίτερα! Απλά δε ξέρω αν με αυτό τον τρόπο θα μπει στην πτερόροια...

Η αληθεια ειναι οτι ειναι μεγαλωσωμη για θυληκια σε σχεση με αλλες αυτη ειναι ποιο νταρντανα 😛
Αυτό τι σχέση έχει με το πρόβλημα; 😛

μηπως να παω γιατρο;
Δεν ξέρω πως γίνεται να αναγκάσεις ένα καναρίνι να ξεκινήσει πτερόροια. Και μεταξύ μας δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα να το κάνεις μέσα Σεπτεμβρίου... Αν ο γιατρός ξέρει από πτηνά και έχεις καλή σχέση μαζί του, ρώτα τον τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην υγεία ενός καναρινιού αν ένα χρόνο δεν περάσει πτερόροια και παραμείνει πυρωμένο για όλο το καλοκαίρι. Και φυσικά να τον ρωτήσεις τι πρέπει να κάνεις! 😛
 
Δεν το είπα εγώ Αλίκη μου; :)
Το είπες αλλά αυτό που ήθελα να τονίζω είναι να μην πάει αύριο και εκεί που έχει συνηθίσει να νυχτώνει στις 8 παρά να την σκεπάσει στις 6. Θα τρελαθεί το καημένο! Αν ακολουθήσει αυτό το σενάριο θα πρέπει να γίνει σταδιακά! Γι αυτό το διευκρίνισα.. :)
 
Μου κάνει εντύπωση που δεν πέρασε πτερόροια.
Γιατί Αλίκη;
Πιστεύεις πως ακόμη και όταν υπάρχουν οι σωστές συνθήκες, ακολουθείται πάντα το πρόσταγμα της φύσης;
καθε μεσημερακι θα το βαζα κατω απο την βριση
Δεν υπάρχει χειρότερος τρόπος να εκθέσεις τον οργανισμό ενός καναρινιού.
Τα πουλιά μπάνιο κάνουν όποτε θέλουν αυτά κι όχι όποτε κρίνουμε εμείς πως πρέπει. Γιατί πολύ απλά θα κάνουμε λάθος.
Η ροή νερού αυτού του τύπου πάνω στο καναρίνι μόνο κακό κάνει.
Προσωπικά θα απέτρεπα κάθε νέα τέτοια προσπάθεια.
μηπως να παω γιατρο;
Δεν θα υπάρξει όφελος, αλλά μόνο ταλαιπωρία.
Αν ξαφνικά την σκεπάσεις 6 το απόγευμα θα αρχίσεις να βλέπεις φτερά από παθολογική πτερόροια και όχι απ την κανονική!
Από καθαρό ενδιαφέρον Αλίκη, υπάρχει κάποιος λόγος που θα διαφοροποιήσει τη μια έκδυση από την άλλη;
Δηλαδή πιστεύεις πως στην περίπτωση της κανάρας υπάρχουν τα χρονικά περιθώρια για φυσιολογική πτερόρροια;
Δεν ξέρω πως γίνεται να αναγκάσεις ένα καναρίνι να ξεκινήσει πτερόροια.
Η έναρξη της διαδικασία της πτερόρροιας εξαρτάται άμεσα από την ένταση και τη διάρκεια του φωτός και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις όπως στην συγκεκριμένη κανάρα... μόνο αυτά τελικά δε φτάνουν.
Είμαι σίγουρος πως σε μια δυο βδομάδες θα οδηγηθεί σε μια απότομη φτερορροή.
Σε μια ραγδαία μορφής πτερόρροια.
Δε θα με παραξενέψει αν δω το πουλί σχετικά "γυμνό" από φτερά σύντομα.
Και μεταξύ μας δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα να το κάνεις μέσα Σεπτεμβρίου...
Σωστά τα λες...
Αν και πιστεύω πως η κοπελιά θα την περάσει Οκτώβριο που ασφαλώς θα είναι χειρότερα και σε ποιο μεγάλη ένταση η ροή.
Ορμονικο μηπως κατι ειχε απο μικρη ισως...
Φυσικά και ναι.
Όλα όσα έχει περάσει δείχνουν ορμονικές ανωμαλίες... και σε μεγάλο βαθμό κατά τη γνώμη μου.
Αν ακολουθήσει αυτό το σενάριο θα πρέπει να γίνει σταδιακά!
Κι αυτό σωστό.
Σταδιακή ρύθμιση σε βάθος 20 ημερών...
Αλλά δεν βλέπω να έχουμε το χρόνο για κάτι τέτοιο.
 
Είμαι σίγουρος πως σε μια δυο βδομάδες θα οδηγηθεί σε μια απότομη φτερορροή.
Σε μια ραγδαία μορφής πτερόρροια.
Δε θα με παραξενέψει αν δω το πουλί σχετικά "γυμνό" από φτερά σύντομα.
Αν και πιστεύω πως η κοπελιά θα την περάσει Οκτώβριο που ασφαλώς θα είναι χειρότερα και σε ποιο μεγάλη ένταση η ροή.
Γιάννη μου, αν όντως γίνει αυτό που λες και βγεις σωστός, πως θα πρέπει να το αντιμετωπίσει ο Νίκος; Ειδικά αν έχουν αρχίσει τα κρύα; Μήπως θα πρέπει να την βάλει μέσα στο σπίτι; Ή θα είναι χειρότερα; Δε ξέρω εμένα όλα τα καναρίνια περνούν πτερόροια το καλοκαίρι και δεν έχω ξαναντιμετωπίσει κάτι τέτοιο για να βοηθήσω τον φίλο μας...
 
Αν μπει σε μια βιαστική πτερόρροια θα χρειαστεί ελεγχόμενο χώρο τόσο από φωτισμό όσο και από θερμοκρασία.
Ακόμη και η διατροφή του πρέπει να αλλάξει ώστε να αντέξει αυτό το απότομο μάδημα.
Δε ξέρω εμένα όλα τα καναρίνια περνούν πτερόροια το καλοκαίρι και δεν έχω ξαναντιμετωπίσει κάτι τέτοιο
Μια φωτογραφία. Για να έχουμε όλοι την εικόνα της βιαστικής αλλαγής φτερών, της ραγδαίας πτερόρροιας.
P9110010.webp
 
Μια φωτογραφία. Για να έχουμε όλοι την εικόνα της βιαστικής αλλαγής φτερών, της ραγδαίας πτερόρροιας.
Ω μωρέ το γλυκούλη! Κολοβό έμεινε! Πάντως και εγώ φέτος έχω παρατηρήσει ότι η πλειοψήφια των καναρινιών μου πέρασαν απότομη και γρήγορη πτερόροια. Ειδικά στον λαιμό και στα φτερά βλέπω πως τα φτερά τους είναι πιο αραιά, και τώρα βγάζουν τα γνωστά "καρφάκια".

θα χρειαστεί ελεγχόμενο χώρο τόσο από φωτισμό όσο και από θερμοκρασία.
Ακόμη και η διατροφή του πρέπει να αλλάξει ώστε να αντέξει αυτό το απότομο μάδημα.
Αν τελικά μπει στην γρήγορη πτερόροια θα πρέπει να μας πεις αναλυτικά τις συνθήκες και τη διατροφή που θα πρέπει να ακολουθήσει ο Νίκος. :)
 
Η καναρα που κελαηδουσε που σας ειχα πει εχει 2 αυγα στο κλουβι μεσα τι να κάνω;
Τι έκανες τελικά με την κανάρα;
Σταμάτησε τις γέννες με τ' αυγά;
Της άλλαξες χώρο;
Κάνε μας αν θέλεις @Nikfree μια γενική ενημέρωση.
Πάντως και εγώ φέτος έχω παρατηρήσει ότι η πλειοψήφια των καναρινιών μου πέρασαν απότομη και γρήγορη πτερόροια.
Έβγαλες καμιά φωτογραφία;
Μέσα η έξω αν αποσυντονιστούν ορμονικά τα πουλιά αυτό είναι κάπως αναμενόμενο...
Αν τελικά μπει στην γρήγορη πτερόροια θα πρέπει να μας πεις αναλυτικά τις συνθήκες και τη διατροφή που θα πρέπει να ακολουθήσει ο Νίκος.
Κάτι θα γίνει...
 
Τι έκανες τελικά με την κανάρα;
Σταμάτησε τις γέννες με τ' αυγά;
Της άλλαξες χώρο;
Κάνε μας αν θέλεις @Nikfree μια γενική ενημέρωση.
3 αυγα τα οποια τα βγαλα γτ θα καθοταν να πυρρωση και φοβηθηκα μην την χασω χωρο αλλαξα την εβαλα μονη τις στο αλλο μπαλκωνι που δν εχω κανενα αλλο καναρινι να ακουσει γενικα δεν την βλεπω κουρασμενη δεν την βλεπω αρρωστη βλεπω ενα πουλι ζωηροτατο αλλαξα και κλουβι την εβαλα σε ποιο μικρο!
 
3 αυγα τα οποια τα βγαλα γτ θα καθοταν να πυρρωση και φοβηθηκα μην την χασω χωρο αλλαξα την εβαλα μονη τις στο αλλο μπαλκωνι που δν εχω κανενα αλλο καναρινι να ακουσει γενικα δεν την βλεπω κουρασμενη δεν την βλεπω αρρωστη βλεπω ενα πουλι ζωηροτατο αλλαξα και κλουβι την εβαλα σε ποιο μικρο!
Με όλες αυτές αλλαγές θα πρέπει να ψιλοστρεσαρίστηκε και ίσως ξεπυρώσει! Ας το ελπίσουμε να μην δεις άλλα αυγά! 😛
 
Με όλες αυτές αλλαγές θα πρέπει να ψιλοστρεσαρίστηκε και ίσως ξεπυρώσει! Ας το ελπίσουμε να μην δεις άλλα αυγά! 😛
Τπτ απολυτος χτες τα κανα αυτα το πρωι την ακουγα να κελαηδα
 
Τπτ απολυτος χτες τα κανα αυτα το πρωι την ακουγα να κελαηδα
Κοίτα την επιμονή! 😛 Θύμησέ μου αν μπορείς, την άνοιξη έκανε αυγά; Είχε πυρώσει; Την είχες βάλει για αναπαραγωγή;
 
Εκανα και την παραμανα βοηθησε 3 μικρα παιζει ρολο;
Τότε το βιολογικό της ρολόι λειτούργησε φυσιολογικά! Πύρωσε λόγω εποχής θερμοκρασίας, και διάρκεια φωτός. Αλλά συνέχισε να είναι πυρωμένη μέχρι και σήμερα... Δηλαδή το καλοκαίρι "χάλασε" το βιολογικό της ρολόι... Έμεινε στην άνοιξη ενώ θα έπρεπε ο οργανισμός της να είχε αντιληφθεί πως μπήκε το καλοκαίρι (λόγω θερμοκρασίας και διάρκεια ημερήσιου φωτός) και να είχε αλλάξει ή να άλλαζε ακόμα τα φτερά της. Από αυτά που μας είπες δεν φταις εσύ για αυτό. Και έξω την είχες μόνιμα και η διατροφή της ήταν πιο λιτή από την άνοιξη. Αλλά όπως είπε ο Γιάννης δεν της ήταν αρκετό...
 
Τότε το βιολογικό της ρολόι λειτούργησε φυσιολογικά! Πύρωσε λόγω εποχής θερμοκρασίας, και διάρκεια φωτός. Αλλά συνέχισε να είναι πυρωμένη μέχρι και σήμερα... Δηλαδή το καλοκαίρι "χάλασε" το βιολογικό της ρολόι... Έμεινε στην άνοιξη ενώ θα έπρεπε ο οργανισμός της να είχε αντιληφθεί πως μπήκε το καλοκαίρι (λόγω θερμοκρασίας και διάρκεια ημερήσιου φωτός) και να είχε αλλάξει ή να άλλαζε ακόμα τα φτερά της. Από αυτά που μας είπες δεν φταις εσύ για αυτό. Και έξω την είχες μόνιμα και η διατροφή της ήταν πιο λιτή από την άνοιξη. Αλλά όπως είπε ο Γιάννης δεν της ήταν αρκετό...
Μια χαζη απορια τα αρσενικα την καταλαβαινουν οτι ειναι πυρωμενη; Η οχι;
 
Back
Top