Φροντίδα Η καναρα που κελαηδουσε εχει 2 αυγα, τι κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μια χαζη απορια τα αρσενικα την καταλαβαινουν οτι ειναι πυρωμενη; Η οχι;
Τα αρσενικά φίλε μου τώρα περνάνε πτερόροια. Δεν νομίζω πως θα δώσουν σημασία στην τρελή παραδίπλα που κελαηδάει! 😛
 
Τα αρσενικά φίλε μου τώρα περνάνε πτερόροια. Δεν νομίζω πως θα δώσουν σημασία στην τρελή παραδίπλα που κελαηδάει! 😛
😀 οντως αλλα σμρ δν εχει ακουστει τπτ απο αυτα που εφυγε απο κοντα τους
 
Μια χαζη απορια τα αρσενικα την καταλαβαινουν οτι ειναι πυρωμενη; Η οχι;
Ασφαλώς και ναι.
Κι αν κάποιο προσδοκά να γίνει ταίρι της πιθανόν αναστέλλει κι αυτό την πτερόρροια που θα έπρεπε να την έχει τελειώσει ή να την τελειώνει τώρα.
 
Ασφαλώς και ναι.
Κι αν κάποιο προσδοκά να γίνει ταίρι της πιθανόν αναστέλλει κι αυτό την πτερόρροια που θα έπρεπε να την έχει τελειώσει ή να την τελειώνει τώρα.
Αρα καλα εκανα και την αλλαξα τελειος θεση μακρια απο ολα ε;
 
Επιτρέψτε μου να παραθέσω την εμπειρία μου με την Gemma, που πέρυσι τέτοια εποχή παρουσίαζε σχεδόν την ίδια εικόνα με την θηλυκιά του @Nikfree. Η Gemma άργησε να ξεπυρώσει, με αποτέλεσμα τέτοια εποχή να είναι υποτονική και "τσαλακωμένη", έχοντας θαμπό και ακατάστατο πτέρωμα, ενώ τα υπόλοιπα πουλιά είχαν σχεδόν "ντυθεί". Αρχές Οκτώβρη και ενώ η εικόνα της Gemma εξακολουθούσε να είναι ίδια, αποφάσισα να επισκεφθώ την πτηνίατρο κα Δουκάκη στο κτηνιατρικό κέντρο Πειραιά. Η γιατρός σύστησε άμεσο περιορισμό των πρωτεινών, ακόμη και αλλαγή μείγματος σπόρων με χαμηλότερο ποσοστό πρωτείνης, ενώ δόθηκε και κατάλογος με φρούτα και λαχανικά που ήταν επιβεβλημένο να προσφέρονται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και σε μικρές ποσότητες στο πουλί. Επιπλέον, δόθηκε συνδυαστική φαρμακευτική αγωγή τόσο για την αντιμετώπιση της πτερόρροιας, όσο και του στρες που βίωνε τότε το καναρίνι. Μετά από δύο εβδομάδες περίπου η Gemma ξεκίνησε πτερόρροια, η οποία διήρκησε μέχρι αρχές Δεκεμβρίου. Μέχρι τα Χριστούγεννα είχε ανακτήσει τόσο την χαμένη ζωντάνια όσο και την όρεξή της.
 
Το θεμα ειναι οτι δεν την βλεπω ουτε στρεσαρισμενη ουτε τιποτα ολα καλα...
Μπορεις να μου πεις τα φρουτα;
 
Μπορεις να μου πεις τα φρουτα;
Ακτινίδιο
Αχλάδι
Δαμάσκηνο
Καρπούζι
Μήλο
Μπανάνα
Νεκταρίνι
Πεπόνι
Πορτοκάλι
Ροδάκινο
Σύκο
Φράουλα
Το θεμα ειναι οτι δεν την βλεπω ουτε στρεσαρισμενη ουτε τιποτα ολα καλα...
Το θέμα είναι να μην φθάσει στο σημείο να εξαντληθεί και να καταπέσει. Αυτό πρέπει να προλάβεις.
 
Ακτινίδιο
Αχλάδι
Δαμάσκηνο
Καρπούζι
Μήλο
Μπανάνα
Νεκταρίνι
Πεπόνι
Πορτοκάλι
Ροδάκινο
Σύκο
Φράουλα

Το θέμα είναι να μην φθάσει στο σημείο να εξαντληθεί και να καταπέσει. Αυτό πρέπει να προλάβεις.
Σε ευχαριστω... απο αυριο θα βαζω απο κατι και θα δειξει
 
Στέφανε την άλλαξες μέρος να μην ακούει αρσενικά;
Και εμένα δυστηχώς τα δυο ενήλικα θηλυκά δεν ξεκίνησαν πτερρόροια. Το ένα είχε ξεκινήσει αλλά σταμάτησε ξαφνικά γιατί το άλλαξα θέση και μετά πάγωσε το πράγμα. Θα αραιώσω το μείγμα με κέχρι μπας και...
 
εδω και 2 μερες χασαμε σχεδον ολα τα πλαινα πουπουλα και φενονται τα φτερα που πεταει... και εχει κανει και καρφακια στο κεφαλι οποτε χανει και απο το καφελι ξεκινησε αλλα αποτομα δινω φρουτα! Να παρει βιταμινες
 
εδω και 2 μερες χασαμε σχεδον ολα τα πλαινα πουπουλα και φενονται τα φτερα που πεταει... και εχει κανει και καρφακια στο κεφαλι οποτε χανει και απο το καφελι ξεκινησε αλλα αποτομα δινω φρουτα! Να παρει βιταμινες
Όπως τα είπε ο @misalouris μας δηλαδή! 😉 Μην δίνεις μόνο φρούτα.. Υπάρχει τεράστια ποικιλία από λαχανικά, φρούτα και χορταρικά ή βότανα που μπορείς να της δίνεις.

Πάρε κάποιο ενισχυτικό αμινοξέων-βιταμινών που να βάζεις στο νερό. Tabernil muda για παράδειγμα, εγώ αυτό χρησιμοποιώ. :)
Θα χρειαστείς και κάτι έξτρα έχει δίκιο ο Γιώργος! Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ της Landmark Vitamins A+D3+E+C 100ml, αλλά επειδή μιλάμε για πτερόροια νομίζω το Landmark Aminoacids+Vitamins 20, Αμινοξέα+Βιταμίνες 20 100ml είναι πιο εμπλουτισμένο για πτερόροια! Σκέψου το! 😉 Απλά όταν δίνεις κάτι σοτ νερό της δε θα της δίνεις αυγό/αυγοτροφή, λαχανικά/χορταρικά ή φρούτα! Μόνο σπόρους!
 
Back
Top