Αναπαραγωγή Η καναρινα μου εκανε μονο ενα αυγο

panos_har

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2012
Μηνύματα
184
Πόλη
Πατήσια
Καλημερα. Νεα μερα νεο προβλημα. Περισυ αγορασα μια κοκκονη σκουφατη κ εναν κοκκινο, ο μηκρος ειναι περσινος η κοκκινη αγνωστου ηλικιας. Περισυ μ εκανε μια γεννα με τρια αυγα κ δ την εβαλα ξανα γτ δ ηξερα ποσο ταλαιπωριμενη ηταν πριν. Ξεκινα λοιπον πριν δυο μερες κ κανει το πρωτο αυγο κ παπαλα! Δευτερο δ εκανε το πρωτο το κλωσσαει αραια και που τη μερα κ ολο το βραδυ. Μπορει να ειναι πολυ μεγαλη ηλικιακα; Τι να κάνω; Μηπως να βαλω το αυγο της σε αλλο ζευγαρι που γεννανε τωρα;
 
Λογικά αν ήταν μεγάλη σε ηλικία δε θα έκανε κανένα αυγό. Πολλά θηλυκά στην πρώτη γέννα κάνουν ένα μονάχα αυγό που συνήθως είναι και ασπορο για να "καθαρισουν" το σύστημα τους πριν προχωρήσουν στην ωοτοκία των υπολοίπων αυγων τους. Για το ασβέστιο για το αν έχεις δώσει ούτε που θα ρωτήσω. Είμαι σιγουρη! 😛 εγώ στη θέση σου θα την άφηνα και θα της έδινα λίγο χρόνο. Εκείνη και η φύση ξέρουν καλύτερα. Ή που θα το παρατήσει και θα αρχίσει από την αρχή νέα γέννα, ή που μετά από μέρες θα συνεχίσει την ωοτοκία. Βατεματα έχεις δει;
 
Εκανες προετοιμασια; Η ελλιπης ή καθολου διατροφικη προετοιμασια ισως ευθυνεται. Θα σου πουν κι αλλοι εμπειροτεροι και σχετικοτεροι. 😉
 
Καλημερα. Νεα μερα νεο προβλημα. Περισυ αγορασα μια κοκκονη σκουφατη κ εναν κοκκινο, ο μηκρος ειναι περσινος η κοκκινη αγνωστου ηλικιας. Περισυ μ εκανε μια γεννα με τρια αυγα κ δ την εβαλα ξανα γτ δ ηξερα ποσο ταλαιπωριμενη ηταν πριν. Ξεκινα λοιπον πριν δυο μερες κ κανει το πρωτο αυγο κ παπαλα! Δευτερο δ εκανε το πρωτο το κλωσσαει αραια και που τη μερα κ ολο το βραδυ. Μπορει να ειναι πολυ μεγαλη ηλικιακα; Τι να κάνω; Μηπως να βαλω το αυγο της σε αλλο ζευγαρι που γεννανε τωρα;
Αν δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα στο πτηνό ή πρόβλημα υγείας, η ωοτοκία θα έπρεπε να συνεχιστεί και να ολοκληρωθεί... Αυτά βέβαια σε φυσιολογικούς καιρούς...
Όμως είμαι σχεδόν βέβαιος πως βρισκόμαστε σε μια πιο "πρώιμη" αναπαραγωγικά εποχή, που τα πουλιά μπήκαν χωρίς να είναι απαραίτητα "έτοιμα". Όχι τουλάχιστο όσο θα έπρεπε. Έτσι είναι λογικό να υπάρχουν διακεκομμένες ωοτοκίες αυγών, με κενά ανάμεσά τους, ακόμη και παύσεις μετά το πρώτο ή δεύτερο αυγό.
Άλλες πάλι περιπτώσεις ο ερχομός ενός αυγού οδηγεί το θηλυκό στην επίσπευση της φωλιάς... και στη συνέχεια σε πιθανή εγκατάλειψη μια και σύντομα θα ακολουθήσει μια πιο ολοκληρωμένη ωοτοκία.
Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά σε αυτές τις περιπτώσεις...
Εσύ τοποθέτησε το αυγό σε κάποια άλλη παρένθετη μητέρα, ώστε να το ζεστάνει και σε μερικές μέρες θα δούμε αν υπήρξε γόνιμο... (έχω κι εγώ όπως και η Αλίκη ενστάσεις)...
Να το βάλεις ακόμη και αν δεν ταιριάζουν οι ημέρες... έτσι κι αλλιώς προς το "χαμένο"... Οδεύει...
Συνεχίζεις το πρόγραμμα που έχεις σχεδιάσει... και σύντομα θα μας πεις για το δίκιο ή το άδικο των σκέψεών μας...
Καλή συνέχεια... και περιμένουμε νέα.
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Αλικακι μου καλο που σε στενοχωρω ο ατιμος εχω δωσει απ ολα και προετοιμασια εχει κανει ενα μηνα και παραπανω. Γιαννη και Ανεστη εχω κανει προετοιμασια αλλα δεν ξερω την ηλικια του πουλιου, Αν το βαλω σε αλλη καναρα πως θα το ξεχωρισω στην ωοσκοπηση; Εχω και αλλες που γεννανε αυτες τις μερες. τι μπορω να κάνω; δλδ δεν παιζει να συνεχισει την γεννα με αλλα;
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Αλικακι μου καλο που σε στενοχωρω ο ατιμος εχω δωσει απ ολα και προετοιμασια εχει κανει ενα μηνα και παραπανω. Γιαννη και Ανεστη εχω κανει προετοιμασια αλλα δεν ξερω την ηλικια του πουλιου, Αν το βαλω σε αλλη καναρα πως θα το ξεχωρισω στην ωοσκοπηση; Εχω και αλλες που γεννανε αυτες τις μερες. τι μπορω να κάνω; δλδ δεν παιζει να συνεχισει την γεννα με αλλα;
Μπορείς να ρισκάρεις κάπως... και να καθυστερήσεις μια δυο μέρες ακόμη το "ζέσταμα" του αυγού, ώστε να μπει σε άλλη κανάρα.
Μπορείς να το ξεχωρίσεις αν το σημαδέψεις με κάποιο επισημαντήρα... (μικρά σημάδια)
Αν έχει κάνει ένα αυγό και πέρασαν άλλες δυο τρεις ημέρες χωρίς ωοτοκία πολύ φοβάμαι πως δεν θα υπάρχει άμεση συνέχεια...
 
Αν κλωσσισει ειναι προτιμοτερο να την αφησω με το ενα αυγο για 14 μερες η να το παρω να της χαλασω φωλια κ ξανα απο αρχης;
 
Εγώ θα της το άφηνα και στις 7 μέρες θα έκανα ωοσκοπηση! 😉

Αλικακι μου καλο που σε στενοχωρω ο ατιμος εχω δωσει απ ολα και προετοιμασια εχει κανει ενα μηνα και παραπανω.
Στην αρχή στεναχωρεθηκα αλλά μετά κατάλαβα ότι το λες καλοπροαιρετα και όχι κακοπροαιρετα! Τώρα όλα καλά! Και πάλι φιλαράκια! 😉
 
Αν κλωσσισει ειναι προτιμοτερο να την αφησω με το ενα αυγο για 14 μερες η να το παρω να της χαλασω φωλια κ ξανα απο αρχης;
Εγώ τώρα γιατί έχω την αίσθηση πως όχι μόνο δεν θα το κλωσήσει... αλλά και να το κάνει πολύ σύντομα θα το αφήσει;
 
Εγώ τώρα γιατί έχω την αίσθηση πως όχι μόνο δεν θα το κλωσήσει... αλλά και να το κάνει πολύ σύντομα θα το αφήσει;
Κι γω το ίδιο πιστεύω... Ας της το αφήσει στη φωλιά και βλέπουμε! :)
 
Αν το αφήσει για 6 μέρες. Και μετά κάνει ωοσκοπηση; Εσύ Γιάννη τι προτείνεις;
 
Τωρα το κλωσσαει. Δ παιζει δλδ να κανει κ αλλο αυριο; Αν εχει μονο ενα κ το παρατησει τη πιθανοτητες εχει να ειναι ενσπορο; Λογικα δυσκολο!

Οσο για σενα αλικη τσαλιμακια σ κανω για να με προσεξεις :) και εγω στενοχωριθηκα που το πηρες στραβα!
 
Καλησπερα. Τελικα αλλο αυγο δ ηρθε. Κλωσσαει το ενα κ μοναδικο ενω τιτιβιζει αδιακοπα... Τετοια φωνη πρωτη φορα! Τι κανω απο δω κ περα; Το αυγο πρεπει να ειναι γεννημενο 8η9
 
Αν δεν μπορείς να το βάλεις σε άλλη κανάρα... απλά περιμένεις...
Δοκίμασε αν μπορείς να διακρίνεις αν είναι γονιμοποιημένο κάνοντας ωοσκόπηση.
 
Απο τωρα πιστευεις θα δειχνει φλεβες η πρεπει να περιμενω; Μετα τις 6-7 μερες τα κοιταζα αλλες φορες. Αν ειναι ασπορο την αφηνω η το πεταω χαλαω φωλια κ ξανα νεο νημα; Μηπως τελικα ειναι θεμα ηλικιας;
 
Απο τωρα πιστευεις θα δειχνει φλεβες η πρεπει να περιμενω; Μετα τις 6-7 μερες τα κοιταζα αλλες φορες. Αν ειναι ασπορο την αφηνω η το πεταω χαλαω φωλια κ ξανα νεο νημα; Μηπως τελικα ειναι θεμα ηλικιας;
Στις 7-8 μέρες σίγουρα δείχνει καθαρά...
Αναλόγως λοιπόν... και οι επιλογές σου.
Για τα υπόλοιπα είναι θέμα καθαρά συγκυριών...
Τα πουλιά γνωρίζουν ακριβώς το που και το πότε... αν γεννήσει αυγό είναι καλά σε ηλικία...
 
Δηλαδη οι μεγαλες καναρες 4-5 χρονων ποσα αυγα κανουν; Μπορουν να κανουν 3 κ την επομενη κανενα; Δ κοβουν σταδιακα;
 
Καλησπερα. Τελικα αλλο αυγο δ ηρθε. Κλωσσαει το ενα κ μοναδικο ενω τιτιβιζει αδιακοπα... Τετοια φωνη πρωτη φορα! Τι κανω απο δω κ περα; Το αυγο πρεπει να ειναι γεννημενο 8η9
Aν μπορείς να βρεις ψεύτικα - πλαστικά, θα σου πρότεινα να της βάλεις 2-3 μαζί με το δικό της..
 
Δηλαδη οι μεγαλες καναρες 4-5 χρονων ποσα αυγα κανουν; Μπορουν να κανουν 3 κ την επομενη κανενα; Δ κοβουν σταδιακα;
Μπορεί και ναι...
Η κατάσταση της υγείας της, η γενική καλή ή όχι εικόνα και η ηλικία συνδυάζονται για το τελικό αποτέλεσμα...
Τα νούμερα και οι αριθμοί σε καμία περίπτωση δε συνάδουν με όντα... μια και δεν μπαίνουν σε κανόνες.
Aν μπορείς να βρεις ψεύτικα - πλαστικά, θα σου πρότεινα να της βάλεις 2-3 μαζί με το δικό της..
Ίσως να μη χρειαστούν τελικά... άσε να δει πρώτα την κατάσταση του αυγού.
 
Back
Top