Αναπαραγωγή Η καναρινα μου εκανε μονο ενα αυγο

Εάν δεν έκανες παρεμβατικές αλλαγές λίγο πριν την γέννηση του πρώτου αυγού και μετά, μάλλον έχει ορμονικό πρόβλημα η κανάρα.
 
Εάν δεν έκανες παρεμβατικές αλλαγές λίγο πριν την γέννηση του πρώτου αυγού και μετά, μάλλον έχει ορμονικό πρόβλημα η κανάρα.
Κάποιες φορές Μιχάλη συμβαίνει να κάνει ένα αυγό παύση αρκετών ημερών και συνέχιση ή καλύτερα έναρξη πλήρης ωοτοκίας μετά.
Ίσως οι ορμόνες της να έχουν αρχικά θέμα... σε πολλές περιπτώσεις όμως επανέρχονται...
 
Εγω παλι πιστευω πως αυριο δεν θα εχει αλλο αυγο γτ εχω την εντυπωση πως το σημερινο ηταν πιο μπλε απο το προηγουμενο, πραγμα που πολλες φορες μου δειχνει το τελος της γεννας.
 
Εγω παλι πιστευω πως αυριο δεν θα εχει αλλο αυγο γτ εχω την εντυπωση πως το σημερινο ηταν πιο μπλε απο το προηγουμενο, πραγμα που πολλες φορες μου δειχνει το τελος της γεννας.
"Κοντά σιμά" θα μάθουμε..
 
καλημερα στην παρεα. τελικα η κυρια με διεψευσε σημερα και εκανε κ τριτο αυγο. η ωοσκοπηση του πρωτου με μπερδευει ακομη γτ ειναι λιγων ημερων. τι ρολο βαραει η μανταμ? νομιζω Γιαννη πως απλα το πρωτο ισως ηταν βιαστικο η την μπερδεψε ο καιρος. τωρα λογικα θα ολοκληρωσει τη γεννα. Δεν παιζει ρολο που κλωσσαει απο το πρωτο; δεν πιστευω να σηκωθει στις 14 του πρωτου; γτ τα αλλα εχουν μελλον ακομη., κ αν παρελπιδα βγουν ολα το πρωτο θα τους ριχνει κατι μερες δεν θα υπαρχει προβλημα ως προς το μεγαλωμα;
 
Αν ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα θα δεις πως από την αρχή αυτό λέω... όσο για το πρώτο αν είναι γόνιμο (που αμφιβάλω) καλύτερα να μπει σε άλλη ανάδοχη μητέρα...
Όσο η κανάρα ακούει ή δέχεται δονήσεις από τα αυγά που επωάζει, έχει την υγεία της και δεν την ενοχλούν παράσιτα δεν πρόκειται να αφήσει τα αυγά της, ακόμη και αν περάσουν περισσότερες μέρες από το κανονικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν πειράζεις τίποτα... Μάλλον αύριο θα δεις κι άλλο.
Μερικές φορές επαληθευόμαστε. 🙂
Θα υπάρχει θέμα λόγω της διαφορετικής μέρας εκκόλαψης, αλλά τώρα μένει να ολοκληρωθεί η ωοτοκία και να βγουν τα μικρά. Τα άλλα θα τα δούμε αργότερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
αν λεμε τωρα βγαιναν ολα τα μωρα θα μπροουσα να παρω το μωρο μολις βγει να το βαλω σε αλλη φωλια που σκανε και εκει μωρα την ιδια μερα; και ας εχει κλωσσισει το αυγο αλλη; Εννοω να βγει το μωρο κατω απο αλλη μανα και να το βαλω σε αλλη την ιδια μερα να το ταισει;
 
αν λεμε τωρα βγαιναν ολα τα μωρα θα μπροουσα να παρω το μωρο μολις βγει να το βαλω σε αλλη φωλια που σκανε και εκει μωρα την ιδια μερα; και ας εχει κλωσσισει το αυγο αλλη; Εννοω να βγει το μωρο κατω απο αλλη μανα και να το βαλω σε αλλη την ιδια μερα να το ταισει;
Αν δεν έχουν βγει τα μικρά από τα αυγά όχι... Πιθανόν να κινδυνεύει η ζωή του.
Αν όμως έχει βγει έστω και ένα μικρό... σιγά σιγά μπορείς να μετακινήσεις και να βάλεις κι άλλα στη φωλιά της.
 
οχι λεω αν παρω το μικρο απο αυτη και το βαλω σε μια αλλη που εχουν αρχισει να βγαινουν και δικα της μωρα τι αποτελεσμα θα εχω;
 
Θα έχεις είπαμε, αλλά θα συμπέσουν οι μέρες εκκόλαψης; . Έχεις άλλη που κλωσσάει;
 
Θα πάρεις προσεκτικά το τελευταίο (η τα τελευταία) και θα το βάλεις στην άλλη, αφού σκάσουν μύτη τα δικά της. Το ιδανικό στο σύνολο είναι να είναι 5 ... Βία 6 αλλά όχι περισσότερα.
 
κατα 99% ειναι ασπορο το πρωτο γτ σημερα μου εκανα ωοσκόπηση δεν ειδα τπτ, ενας απλος κροκος... Οποτε το αφηνω μαζι με τα αλλα και οτι γινει. Μαλλον ο ατιμος χτυπουσε στο γαμο του καραγκιοζη αν χτυπουσε, με ξεγελασαν τα ταισματα. Παιζει να εκοψε στο ενα επειδη ηταν ασπορο ελπιζουμε για τα υπολοιπα κ οχι τπτ αλλο δεν εχω και αλλο ζευγαρι κοκκινα ☹
 
Πάνο μην απογοητεύεσαι! Μπορεί απλά να καθάρισε το σύστημα της όπως σου είπα! Ό,τι και να ήταν αυτό το πρώτο αυγό (που το πιο πιθανό είναι να είναι άσπορο) δε σημαίνει ότι και τα υπόλοιπα θα είναι άσπορα.. Μέσα σε αυτές τις 2-3 μέρες ο αρσενικός μπορεί να την έκανε την δουλειά του! 😉 Αλλά και να μην την έκανε ακόμα έχουμε 13 Μαρτίου! Έχεις τόσους μήνες μπροστά σου για να ξαναδοκιμάσει το ζευγαράκι σου!
 
Σημερα εκανε και το 4ο αυγο η κυρια κ ολοκληρωσε τη γεννα. Ειμαι σιγουρος πλεον γτ το 4ο ειναι με διαφορα πιο μπλε απο τα αλλα! Εν αναμονη τωρα λοιπον της ωοσκοπησης!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Και το σήριαλ συνεχίζεται με άσχημες εξελίξεις. η καναρα μετα απο τοσες μερες αποφασισε ξαφνικά να αφησει ολη την μερα τα αυγα χωρις να τα κλωσσα με αποτελεσμα να παγωσουν. Οταν το πηρα χαμπαρι ηταν ηδη αργα. καποια που ηταν ενσπορα ηταν ηδη παγωμενα. Δεν της τα πεταξα να δω τι θα κανει κ το βραδυ μπηκε ξανα στη φωλια σαν να μη τρεχει τιποτα. τι εχει παθει αυτο το πουλι φετος; τι να το κάνω; Με στενοχωρει καθε μερα και πιο πολυ. Να σημειωσω πως στο τελος του θωρακα πανω απο την αρχη της κοιλιας ειχε ενα μαυρο στηγμα σαν στουμπηγμα (δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο)
 
Back
Top