Αναπαραγωγή Η καναρινα μου εκανε μονο ενα αυγο

Άσε τα αυγά όπως είναι.
Καμιά φορά γίνονται και εκπλήξεις.
Η κανε μια ωοσκόπηση να δεις αν τα έμβρυα είναι ζωντανά.
 
Πιστεύω Πάνο ο καιρός ακόμα είναι άστατος και τα έχει τρελάνει... Κρίμα πάντως.. ☹ Όσο για το σημάδι ίσως πρέπει να τραβήξεις και να μας δείξεις φώτο...
 
δυσκολο να μην εχουν παγωσει. Φωτο ειναι δυσκολο να ανεβασω τουλαχιστον αμεσα ☹ δεν μπορω να καταλαβω τι φταει τα αλλα ζευγαρια κλωσσανε κανονικα. μονο μια αλλη που ηταν περισσοτερο πυρομενη απο ολες τελικα δεν εχει κανει ακομη φωλια και την περιμενω οποτε αποφασισει.
 
δυσκολο να μην εχουν παγωσει. Φωτο ειναι δυσκολο να ανεβασω τουλαχιστον αμεσα ☹ δεν μπορω να καταλαβω τι φταει τα αλλα ζευγαρια κλωσσανε κανονικα. μονο μια αλλη που ηταν περισσοτερο πυρομενη απο ολες τελικα δεν εχει κανει ακομη φωλια και την περιμενω οποτε αποφασισει.
Μήπως ζητάμε πολλά από τα πουλιά...
Αυτά δε διαβάζουν ημερομηνίες... καιρό βλέπουν...
Και σε κάποιες περιοχές ακόμη είναι χειμώνας. Για να μην πω παντού...
 
Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο μα τι να κανω βρε Γιαννη με αυτο το καναρινι; σημερα κλωσσαει σαν να μη συμβαινει τπτ τα αυγα που χθες παρατησε ολη μερα και κρυωσαν. τι μπορω να κάνω; Ποτε να της τα πεταξω; να τη βαλω σε δευτερη γεννα;
 
Εσυ στη θεση μου τι θα εκανες; Να της τα πεταξω και να παει σε δευτςρη γεννα;
 
Εσυ στη θεση μου τι θα εκανες; Να της τα πεταξω και να παει σε δευτςρη γεννα;
Όχι... αν σκοπεύεις να την κρατήσεις σε αναπαραγωγή πρέπει να φροντίσεις να "στρώσει" τον κύκλο της...
Κι αυτό θα γίνει μόνο αν την αφήσεις να ολοκληρώσει αυτό που... Ακόμη και στραβά... Ξεκίνησε.
 
Σε ευχαριστω Γιαννη για τη συμβουλη. Αυτο ειχα κατα νου κ εγω και που ξερεις μπορει με το κλωσσημα ξανα να ξεπαγωσουν οι νεοσσοι και να εχουμε μωρα :ρ
 
Ξέχασε αυτήν την κανάρα δεν θα κλωσήσει, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι τα αυγά της να τα βάζεις σε άλλη. Κατά τον χειμώνα να μας πεις για την υγεία της.
 
Σε ευχαριστω Γιαννη για τη συμβουλη. Αυτο ειχα κατα νου κ εγω και που ξερεις μπορει με το κλωσσημα ξανα να ξεπαγωσουν οι νεοσσοι και να εχουμε μωρα 😛
Λίγο δύσκολο.. αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Κανόνες σε ζωντανούς οργανισμούς δε μπορεί να βάλει κανείς...
Γνώμη μου είναι να την αφήσεις να ολοκληρώσει όσα καλώς ή κακώς ξεκίνησε...
Πιστεύω πως στην επόμενη γέννα αυγών θα στρώσει...
Φυσικά καλό είναι να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη.
 
αυτο το πουλι να σημειωσω περισυ κλωσσησε κανονικα και ειχε νεοσσους, τωρα δειχνει σαν ενα κανονικο ακναρινι που κλωσσαει κανονικα. υπαρχει περιπτωση εκεινη η μελανια να ηταν απο καποιο εντομο που την ενοχλησε γι αυτο να σηκωθηκε απο την φωλια και να καθησε ξανα. Περασε κ αυτο απο το μυαλο μ!
 
αυτο το πουλι να σημειωσω περισυ κλωσσησε κανονικα και ειχε νεοσσους, τωρα δειχνει σαν ενα κανονικο ακναρινι που κλωσσαει κανονικα. υπαρχει περιπτωση εκεινη η μελανια να ηταν απο καποιο εντομο που την ενοχλησε γι αυτο να σηκωθηκε απο την φωλια και να καθησε ξανα. Περασε κ αυτο απο το μυαλο μ!
Ακριβώς στα λόγια μου.
Κανόνες σε ζωντανούς οργανισμούς δε μπορεί να βάλει κανείς...
 
Λοιπον εχουμε εξελιξεις! Οι καναρα συνεχισε να κλωσσα τα αυγα οσπου χθες ειπα να κανω κανα ωοσκοπηση κ τι βλεπω; 3 αυγουλακια πλην του πρωτου λογικα ειχαν πουλακια που κουνιοντουσαν μεσα παρα την ψυξη των αυγων εκεινη την μερα. Εκει που χαρηκα οσο δεν παει σημερα το πρωι η κυρια ξανα τα ιδια για πανω απο μια ωρα συνεχομενα εξω απ την φωλια, τα αυγα κρυα κ οι νεοσσοι ακινητοι. Πηρα την αποφαση κ τα χωρησα απο ενα σε καθε καναρα, σε 3 καναρες που ειναι στις ιδιες μερες κ ειχαν απο 4 αυγα. Απο την μια τις επιβαρυνω αν τελικα μεινουν ζωντανοι οι νεοσσοι για δευτερη φορα, απο την αλλη τι να εκανα; Στην κυρια εβαλα πλαστικα αυγα να κανει τον κυκλο της. Να τα αφησω ετσι; Να επιχειρηση την μερα που ειναι να σκασουν να βαλω κανενα και σε αυτην; Τι να κάνω;
 
Αφού τα χώρισες, άστα όπως είναι... Και όταν βγουν τα μικρά αφαίρεσε τα πλαστικά και από αυτήν και άστη να ξαναστρώσει φωλιά.
 
Ευχαριστω για την απαντηση. Για το μονο λογο που σκεφτηκα να της βαλω παλι αυγα ειναι για να τα ταιζει αυτη κ να μη κουρασω τις αλλες με 5 μωρα την καθε μια
 
Το ρίσκο είναι μεγαλύτερο από την ''ελάφρυνση'' των υπολοίπων. Εγώ θα σου'λεγα να μην πειράξεις κάτι. Υπάρχει και συνέχεια στις γέννες, όταν ο καιρός θα είναι πιο ζεστός.
 
Αν τελικά βγουν οι νεοσσοι που πραγματικά στο εύχομαι Πώς θα ξέρεις ότι αυτά είναι τα θετα παιδιά; Ρωτάω για το μέλλον για πιθανά ζευγάρωματα των φετινών μικρών...

Επίσης δεν την κατηγορώ... Ο καιρός κάνει τρέλες...
 
Εάν φταίει ο καιρός για τις άλλες του Πάνου που κλωσάνε γιατί δεν τις επηρεάζει; Πάνο το πουλί έχει πρόβλημα, φάνηκε από την έναρξη της ωοτοκίας.
 
Εάν φταίει ο καιρός για τις άλλες του Πάνου που κλωσάνε γιατί δεν τις επηρεάζει; Πάνο το πουλί έχει πρόβλημα, φάνηκε από την έναρξη της ωοτοκίας.
Kαι τι να κάνει Μιχάλη;... Να τα αφήσει σ'αυτήν;... Κινδυνεύει να μην τα βγάλει.
 
Back
Top