Αναπαραγωγή Η καναρινα μου εκανε μονο ενα αυγο

Το ένα συνήθως το παρατάνε.. Όταν βλέπουν τη φωλιά ''γεμάτη'', κλωσσάνε με μεγαλύτερη ευκολία.
 
Και όταν βλέπει ότι είναι γεμάτη σταματά να γεννά
 
Μπα; γιατί;.. Ειδοποιεί το αναπαραγωγικό της και τα χωνεύει;..Αν δει και κάνει άλλο θα αφαιρεί το πλαστικό...
 
Σε κάποια είδη πτηνών όταν τα αποσύρεις από την φωλιά γεννάν συνέχεια.
Γιατί το ένα θα το παρατήσει και όχι και τα 4?
 
Nαι, αλλά είναι ψυχολογικό...Αν βλέπει ένα, υποσυνείδητα (!) πιθανώς να το απορρίψει..
 
Προσωπικά φαντάζομαι οτι συνδιάζει την παρουσία του ενός αυγού με την αίσθηση που έχει όταν ξεκινάει μια γέννα και αποφεύγει να κλωσήσει το πρώτο. Εχω προσέξει οτι πολλές φορές, όταν αφαιρείς τα αυγά και αφήνεις μόνον ένα πλαστικό, δεν κάθεται παρ' ότι μπορεί να έχει κάνει τρίτο και τέταρτο.
 
Ετσι κ αλλιως δ υπαρχει περιπτωση να κανει αλλο. Οποτε το αφηνω οπως εχει κ περιμςνω στη βδομαδα να το δω κ αν ειμαι ασπορο να το βγαλω κ να δωσω ξανα φωλια; Αυτη ολη μερα κλωσσαει αλλα τιτιβιζει λες κ καλει το αρσενικο!
 
Ίσως να μη χρειαστούν τελικά
Δεν είναι κακό να βάλει ψεύτικα ούτως ή άλλως. Αν είναι γονιμοποιημένο, τα ψεύτικα θα βοηθήσουν στο να μοιραστεί το φορτίο της κανάρας πάνω στα αυγά κατά την επώαση. Εάν δεν είναι γονιμοποιημένο, ο μεγαλύτερος του ενός αριθμού των αυγών θα βοηθήσει στο να παραμείνει στη φωλιά μέχρι να ωριμάσει ο κύκλος της.
 
Δεν είναι κακό να βάλει ψεύτικα ούτως ή άλλως. Αν είναι γονιμοποιημένο, τα ψεύτικα θα βοηθήσουν στο να μοιραστεί το φορτίο της κανάρας πάνω στα αυγά κατά την επώαση. Εάν δεν είναι γονιμοποιημένο, ο μεγαλύτερος του ενός αριθμού των αυγών θα βοηθήσει στο να παραμείνει στη φωλιά μέχρι να ωριμάσει ο κύκλος της.
Λογικά θα έρθει στα "ίσια" της. Ας το δοκιμάσει.

Ετσι κ αλλιως δ υπαρχει περιπτωση να κανει αλλο. Οποτε το αφηνω οπως εχει κ περιμςνω στη βδομαδα να το δω κ αν ειμαι ασπορο να το βγαλω κ να δωσω ξανα φωλια; Αυτη ολη μερα κλωσσαει αλλα τιτιβιζει λες κ καλει το αρσενικο!
Να μην είσαι σίγουρος γι αυτό...
 
Κλωσσαει το ενα κ μοναδικο ενω τιτιβιζει αδιακοπα... Τετοια φωνη πρωτη φορα!

Αυτη ολη μερα κλωσσαει αλλα τιτιβιζει λες κ καλει το αρσενικο!
Μ αυτόν τον ήχο η κυρία φωνάζει τον αρσενικό να την ταίσει, καθώς εκείνη κλωσάει το αυγουλάκι τους! Πάει ο κύριος ή μπα;
 
Μορε αλλα ζηταει αυτη. Χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω ειδα βατεματα. Αν δεν εχουν ζευγαρωσει παλι ζηταει αυτη ταισμα;
 
Μορε αλλα ζηταει αυτη. Χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω ειδα βατεματα. Αν δεν εχουν ζευγαρωσει παλι ζηταει αυτη ταισμα;
Το ένα είναι ανεξάρτητο από το άλλο...
Το τάισμα ανήκει στις κινήσεις ζευγαρώματος...
 
Και μετα απο 3-4 μερες απο το πρωτο αυγο κ ενω κλωσσαει κανονικα, ερχεται ενα νεο αυγο μες τη φωλια. Ακουω αποψεις. Ειναι η συνεχεια της γεννας; Ειναι νεος κυκλος; Τι συνεχεια επεται; Πως πρατω απο δω κ περα;
 
Βασικό επιχείρημα και απάντηση είναι το ότι δεν ξέρουμε ηλικία του πουλιού, συνθήκες διαβίωσης πριν το πάρεις και συμπεριφορά σε προηγούμενες αναπαραγωγικές περιόδους. Τι οργανικό πρόβλημα τυχόν έχει και δεν ακολουθεί τη φυσιολογική σειρά ωοτοκίας.
Κάθε απάντηση με τόσους αστάθμητους, είναι παρακινδυνευμένη..όπως και τυχόν αίσιο αποτέλεσμα για όλα τα αυγά.
 
Και μετα απο 3-4 μερες απο το πρωτο αυγο κ ενω κλωσσαει κανονικα, ερχεται ενα νεο αυγο μες τη φωλια. Ακουω αποψεις. Ειναι η συνεχεια της γεννας; Ειναι νεος κυκλος; Τι συνεχεια επεται; Πως πρατω απο δω κ περα;
Λογικά εδώ αρχίζει ο κανονικός κύκλος ωοτοκίας... όπως και λογικά θα συνεχίσει αύριο.
Αυτοί ήταν οι λόγοι που έγραφα σε προηγούμενα ποστ, πως θα αφήσει το αυγό..
Δεν εξηγούνται όλα όσα συμβαίνουν σε ζωντανούς οργανισμούς... όχι τουλάχιστο χωρίς ειδικές γνώσεις...
Αύριο θα δούμε τη συνέχεια..
 
Back
Top