Αναπαραγωγή Η μαμά ξεπουπουλιασε ενα μικρό

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Η μαμά ξεποπολιασε ενα μικρο στην πλάτη. Τι να κάνω; Τιν έβαλα νήμα έτσι για να το τραβάει.
 
Τα μικρά από την άλλη μεριά της ζευγαρώστρας και η μαμά από την άλλη..
Ο πατέρας αν δεν τα πειράζει ας μείνει μαζί τους... αν όχι ας πάει στη μεριά της μητέρας.
 
Θα τα ταιζει;
.. Ο σωστός πατέρας ταίζει και με το παραπάνω! Μάλιστα όταν οι θηλυκιές δείχνουν το ενδιαφέρον τους για επόμενη γέννα.. Το βάρος της σωστής σίτησης των 1ων μικρών βαραίνει τα ''φτερά του πατέρα'' καθαρά..
εσύ τι εικόνα έχεις σχηματίσει για το δικό σου αρσενικό;
αν και πιστεύω πως τα μικρά θα διεκδικήσουν και με το παραπάνω την σίτησή τους από τον πατέρα τους!
 
Μμμ μονο που δεν έχω τον αρσενικό στο κλουβί το έβαλα με μια άλλην καναρα αλλά τώρα μπορω να τον πάρω. Θα τα ταισει λέτε; Είναι πολύ καλός τον έχω δει να τα ταιζει παλι όταν τον είχα μέσα. Αν τον βάλω τώρα ξανά μαζί θα συνεχισει να τα ταιζει όπως παλιά;
 
Μμμ μονο που δεν έχω τον αρσενικό στο κλουβί το έβαλα με μια άλλην καναρα αλλά τώρα μπορω να τον πάρω. Θα τα ταισει λέτε; Είναι πολύ καλός τον έχω δει να τα ταιζει παλι όταν τον είχα μέσα. Αν τον βάλω τώρα ξανά μαζί θα συνεχισει να τα ταιζει όπως παλιά;
Παναγιώτη σιγα-σιγά αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί είχες τόσες πολλές απώλειες νεοσσών φέτος. Έχω μελετήσει όλα τα θέματα σου με ιδιαίτερη προσοχή. Αρχικά πιστεψα ότι ένα βρασμένο αυγο που το άφηνες από το πρωί ως το βράδυ σε υψηλές θερμοκρασίες δηλητηριασε τους νεοσσούς και χάθηκαν. Ασφαλώς και κάτι τέτοιο το αποφεύγουμε, αλλά πλέον είμαι της άποψης ότι οι νεοσσοί σου χάθηκαν, γιατί ποτέ δεν άφησες τα ζευγάρια στην ησυχία τους. Έβγαζες αρσενικούς, μετεφερες νεοσσούς, άνοιγες αυγα με καρφιά. Έχεις ένα αρσενικό το οποίο ταΐζει τους νεοσσούς και αντί να χαίρεσαι γι αυτό, τον βγάζεις από το κλουβί και τον πας σε άλλη κανάρα, γιατί, γιατί; Πιθανότατα για να πάρεις μεγαλύτερο αριθμό πουλιών, αλλά όπως βλέπεις στο τέλος χάνεις και αυτούς που έχεις. Στο ερώτημα σου τώρα αν θα τον επιστρέψεις κανείς δε μπορεί να σου πει με σιγουριά αν θα ταισει. Αλήθεια είσαι 26 χρονών όπως αναφέρεται στο προφίλ σου ή είσαι μια ανάλογη περίπτωση όπως αυτή του @Ηλιας παραδεισια;
 
Σημαντικό δεν είναι μόνο να θέλουμε το καλό των πουλιών μας αλλά και με ποιον τρόπο το προσπαθούμε.
Σημαντικό να ξέρουμε και για ποιά πουλιά μιλάμε, για καναρίνια ή πιασμένες καρδερίνες.
 
Έχει καρδερίνες εδώ το θέμα;
Δεν το ξέρω. Ξέρω όμως τί σημαίνει να είναι κάποιος ανακόλουθος και στη περίπτωση του Παναγιώτη το επισημάνει στο παρελθόν.
Ίσως να μήν με νοιάζουν τα στατιστικά των νεκρών νεοσσών, οι βίδες και τα πούπουλα αλλά αν μας ρωτά για καναρίνια ενώ απο πίσω υπάρχει κάτι άλλο, ας ξέρει οτι θα παίρνει και λάθος απαντήσεις.
 
Εγώ αυτό που ξέρω είναι αυτό: (από την κεντρική σελίδα του φόρουμ)

Διατροφή καναρινιών, θέματα 651
Ασθένειες καναρινιών, θέματα 1.484
Αναπαραγωγή καναρινιών θέματα 2.801
Φροντίδα διαμονή καναρινιών θέματα 575

Ελάχιστοι ενδιαφέρονται για την σωστή διατροφή και καλή φροντίδα, όλοι θέλουν να ζευγαρώσουν τσάτρα-πάτρα και έχουμε τεράστιο όγκο ασθενειών και φυσικά απωλειών.

Και μετά λύπης μου σήμερα, διάβασα εκτός φόρουμ βέβαια, γνωστό άτομο του χώρου μας που και εγώ πολύ γενικά εκτιμώ, σε μιαν αποστροφή μιας άποψης, να γράφει "έχουμε σκοπό την αναπαραγωγή".
Γιατί βρε παιδιά; Πρωτάθλημα είναι;
Αναπαραγωγή να κάνουν οι εκτροφείς όχι καθένας όπως-όπως.
Αυτό για μένα είναι ένα θέμα, μια ιδέα πρώτης προτεραιότητας.
Κατ' αρχήν όταν μπορείς να βρεις ρατσάτο πουλί με 50 - 100 ευρώ γιατί να πάρεις κοινό άγνωστων προδιαγραφών;
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας που άλλο ρωταω εγώ και άλλο μου λέτε εσείς. Εγώ ρωτησα γιατί τα ξεπουπουλιαζει τα μικρά και η μαμά αλλά και ο μπαμπάς. Σε αυτό μπορείτε να μου απαντησετε;
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας που άλλο ρωταω εγώ και άλλο μου λέτε εσείς. Εγώ ρωτησα γιατί τα ξεπουπουλιαζει τα μικρά και η μαμά αλλά και ο μπαμπάς. Σε αυτό μπορείτε να μου απαντησετε;
Καλα εκανες και εβαλες νημα. Αν τα ξεπουπουλιασε για να κανει φωλια τωρα θα ασχοληθει με το νημα και οχο τοσο με τα μικρα.
 
αλλά πλέον είμαι της άποψης ότι οι νεοσσοί σου χάθηκαν, γιατί ποτέ δεν άφησες τα ζευγάρια στην ησυχία τους. Έβγαζες αρσενικούς, μετεφερες νεοσσούς, άνοιγες αυγα με καρφιά. Έχεις ένα αρσενικό το οποίο ταΐζει τους νεοσσούς και αντί να χαίρεσαι γι αυτό, τον βγάζεις από το κλουβί και τον πας σε άλλη κανάρα, γιατί, γιατί; Πιθανότατα για να πάρεις μεγαλύτερο αριθμό πουλιών, αλλά όπως βλέπεις στο τέλος χάνεις και αυτούς που έχεις.
Συμφωνώ απόλυτα!

Μμμ μονο που δεν έχω τον αρσενικό στο κλουβί το έβαλα με μια άλλην καναρα αλλά τώρα μπορω να τον πάρω. Θα τα ταισει λέτε;
Ξαφνικά να τον βάλεις σε ένα κλουβί με μικρά και να θέλεις να ταίσει κιόλας; όχι, άστον εκεί που κάθεται... Βάλε απ την μία μεριά την κανάρα με νήμα και απ την άλλη τα μικρά. Λογικά θα τα ταίσει απ το χώρισμα.

Τώρα που απάντησα στο ερώτημα σου απάντησε και εσύ σε παρακαλώ στα δικά μου..
Πόσο ημερών είναι τα μικρά;
Πότε σκοπεύεις να σταματήσεις την αναπαραγωγή; Όπως το πας τα καναρίνια σου στην πτερόροια θα είναι τόσο κουρασμένα που δε θα καταφέρουν να περάσουν πτερόροια και πιστεύω θα δούμε θέμα "Γιατί πέθαναν τα καναρίνια μου;" Βάλε ένα μέτρο και κατάλαβε πως δεν είναι μηχανές αναπαραγωγής, αλλά ζωντανοί οργανισμοί που έχουν όρια... Και φοβάμαι τους τα έχεις εξαντλήσει...
 
Βάλε ένα μέτρο και κατάλαβε πως δεν είναι μηχανές αναπαραγωγής, αλλά ζωντανοί οργανισμοί που έχουν όρια... Και φοβάμαι τους τα έχεις εξαντλήσει...

Πιστεύεις ότι θα καταλάβει Αλίκη;

Αναπαραγωγή καναρινιών θέματα 2.801

Και είναι πολλές οι ερωτήσεις για το πως ταΐζουμε με σύριγγα. Όλες οι κανάρες σταμάτησαν να ταΐζουν και πρέπει να επέμβει ο άνθρωπος.
 
Και είναι πολλές οι ερωτήσεις για το πως ταΐζουμε με σύριγγα. Όλες οι κανάρες σταμάτησαν να ταΐζουν και πρέπει να επέμβει ο άνθρωπος.
Έχεις απόλυτο δίκιο... μέγα λάθος!
 
Θα τα ταισει λέτε; Είναι πολύ καλός τον έχω δει να τα ταιζει παλι όταν τον είχα μέσα. Αν τον βάλω τώρα ξανά μαζί θα συνεχισει να τα ταιζει όπως παλιά;
Πολύ δύσκολα... κι αν το κάνει να ξέρεις πως είσαι πολύ τυχερός.
Τι το μοναδικό είχε αυτός ο αρσενικός για να γίνει επιβήτορας;
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας που άλλο ρωταω εγώ και άλλο μου λέτε εσείς. Εγώ ρωτησα γιατί τα ξεπουπουλιαζει τα μικρά και η μαμά αλλά και ο μπαμπάς. Σε αυτό μπορείτε να μου απαντησετε;
Αν διαβάσεις προσεκτικά, όλα τα ερωτήματα σου στο παρόν θέμα έχουν απαντηθεί, όσο μπορούσαν να απαντηθούν γιατί οι πληροφορίες που δίνεις κάθε φορά είναι ανεπαρκείς. Αντιθέτως, εσύ δεν απαντάς στα δικά μας ερωτήματα. Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε πρέπει να είσαι αναλυτικός όταν ανοίγεις κάποιο θέμα.
 
Back
Top