Γενικά Η νέα παρέα του Μάριου ένα πράσινο parrotlet η Lida

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σίσσυ μου πολύ χαίρομαι με αυτή την εξέλιξη. Είναι πανέμορφη και όντως νταρντανα. Ξέρω πως όσο μείνει μαζι σου και με το Μάριο θα περάσει υπέροχα. Καλώς τη δέχτηκες!
 
😀! Πρέπει να το ''νιώσω'' πιο είναι το καταλληλότερο που θα της ταιριάξει:D, ας είναι καλά το πουλάκι, μας έφτιαξε το κέφι εδώ μέσα:)
Αυτό είναι το πιο ευχάριστο απ όλα!👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Όταν την έφερα σπίτι ξεκινήσαμε έτσι...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

ο Μάριος όμως δεν ησύχαζε, ήταν συνεχώς γαντζωμένος στα κάγκελα, οπότε μετά από καμιά ώρα κατέληξαν στη ζευγαρώστρα με χώρισμα να την χτενίζει (το έκανε για αρκετή ώρα, κατά λάθος πάτησα pause και σταμάτησε να γράφει...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

, αργότερα τους έβγαλα το χώρισμα, δεν πλησίασαν ο ένας τον άλλον. Ο Μάριος όμως μ΄εντυπωσίασε, έτρωγε χωρίς να τον απασχολεί διόλου η παρουσία της, της γύριζε την πλάτη ήρεμος, ώσπου κάποια στιγμή δεν έκρυψε τον ενθουσιασμό του τινάζοντας το κεφαλάκι του για πολλή ώρα και κελαηδώντας χαρούμενος...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Κάποια στιγμή η μικρή πέταξε, ο Μάριος τρόμαξε και το χώρισμα ξαναμπήκε αμέσως...
 
Τα κοριτσακια του Νικου ειναι χαρμα.. Και απο σπιτι... Δεν με εντυπωσιασε καθολου που ο Μαριος σαγηνευτηκε!
Μιράντα μου, αν δεν έχεις ζήσει τον Μάριο από κοντά δεν μπορείς να φανταστείς την ιδιοτροπία και τις ιδιορρυθμίες του... Τον έχει μαγέψει αυτή! Λες ν΄αρχίσω να ζηλεύω; 😛
 
Πω πω πω ομορφιές, σαγηνευμένος ο Μάριος και με το δίκιο του:D😎;). Να δω πώς θα του την ξεκολλήσεις εαν βρεθεί αρσενικό. Πώς τα πάει αυτή μαζί του;... Υπάρχει περίπτωση με την παρουσία του θηλυκού ο Μάριος να σταματήσει να κόβει τις φτερούγες του; Τί ηλικία έχει η μικρή; Πώς τα πάει μαζί σου;
 
... Υπάρχει περίπτωση με την παρουσία του θηλυκού ο Μάριος να σταματήσει να κόβει τις φτερούγες του; Τί ηλικία έχει η μικρή; Πώς τα πάει μαζί σου;
Μετά απ΄αυτό που ζω τις τελευταίες ώρες, όλα τα θεωρώ πιθανά Βαγγέλη! Τι να πω, ο Μάριος βγάζει έναν πρωτόγνωρο για μένα χαρακτήρα! Είναι νωρίς ακόμα, αλλά αυτή η αλλαγή του ούτε που μου περνούσε απ΄το μυαλό...όλα παίζονται!
Αν αυτή η αλλαγή συνεχιστεί φυσικά και δεν θα πρέπει να επιστρέψω την μικρή (ο Νίκος άλλωστε δεν νομίζω πως έχει πρόβλημα με αυτό και τον ευχαριστώ για άλλη μια φορά και από εδώ).
Η κακομοιρούλα ήταν αναστατωμένη-κουρασμένη όταν την έφερα σπίτι σ΄ένα κουτάκι μεταφοράς, μετακινηθήκαμε με το μετρό και σίγουρα έμεινε εκεί μέσα πάνω ώρα...Φαίνεται πως είναι άγριο πουλάκι αλλά όχι εξαγριωμένο (ακριβώς όπως και της Μιράντας). Έκανε ελάχιστες σπασμωδικές κινήσεις-πετάγματα στην αρχή και μετά ήταν αρκετά ήρεμη και με άκουγε με προσοχή μπορώ να πω. Κοίταζε επίσης ερευνητικά τον Μάριο (που επίτηδες τον έβγαλα 2-3 φορές από την ζευγαρώστρα) χωρίς αντιδράσεις. Χρειάστηκε να βάλω μια δυο φορές το χέρι μου στο κλουβί (στη μεριά της), φυσικά το έκανα με μεγάλη προσοχή και ηρεμία, το πουλάκι δεν αντέδρασε, έδειχνε το ένιωθα πως ήταν σ΄ επιφυλακή αλλά δεν αντέδρασε...Βγήκε από το αυγό της τέλος του 14 μου είπε ο Νίκος.
 
...Βγήκε από το αυγό της τέλος του 14 μου είπε ο Νίκος.

Κορίτσι της παντρειάς δηλαδή. :D Να του έρθουν 5 στόματα να ταίσει στρώσει χαρακτήρα ο γεροπαράξενος. 😛
 
αχ να την χαίρεσε όσο την κρατάς! Μετά πως θα δώσεις πίσω τέτοια κοπελάρα;Ζηλεύω... Μια χαρά περνάει ο μικρός.. Μου φαινεται, τελικα θυληκο θα παρεις για το Μαριόνι
 
Τελικά την ονόμασα Lida ελπίζω να της αρέσει! 😛
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Σίσσυ μου καλώς την δέχτηκε την Αστέρω! Να ετοιμάσω τις μπουμπουνιερες για τον γάμο; Μάλλον ο Μάριος θηλυκό ήθελε αλλά δεν μπορούσε να το πει! Νομίζω πως θα δυσκολευτει λίγο να την καταφέρει αλλά στο τέλος θα γίνει ένας ευτυχισμένος μπαμπας! Και έζησαν αυτά καλά και εσείς καλύτερα!


Μηνα κάθεσαι Σισσυ... Πλεξε ζιπουνακια... 😀😛
 
Να την χαίρεστε! Ελπιζω οτι θα περάσετε όλοι πολυ καλά.
Συγχαρητηρια και στην εκτροφέα, που είχε την κατανόηση και σας τη δάνεισε!
από την εποχή του Κάρλο είχε μεγαλώσει η ράτσα).. Έχει και τα 😛πιασιματάκια της!
Τι σημαίνει αυτο; Μου κάνει φοβερή εντύπωση. Δεν υπάρχει standard φυλής; Και πως γίνεται μέσα σε λίγα χρονια να μεγαλωσει η ράτσα; Είναι θέμα τροφής ή επιλεκτικής αναπαραγωγής;
 
Εγώ ξέρεις τι θα έλεγα Σισσυ;
Εάν θέλεις να πάρεις ξανά αρσενικό παρτο αλλά κράτα και τη Linda!👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλώς την δέχθηκες την νύφη! Κούκλα είναι! Αν ο Μάριο το "εκθέσει " το κορίτσι, πρέπει να το αποκαταστήσει😛 Αντε βρε και σύντομα. Γιαγιά σου εύχομαι να γίνεις 😉! Πάντως χλωμό το κόβω να την επιστρέψεις. Θα τον "βάλει στο βρακί της" τον κύριο και άντε να τους χωρίσεις μετά. Είναι και ακριβά τα διαζύγια!
 
Πωπω αυτα ειναι τα ευχαριστα!
Ειναι πραγματικα μια κουκλα. Γυναικαρα με τα ολα της, πως να μην εχει τρελαθει ο Μαριος.
Τελικα να πουμε να σου ζησει το νεο μελος; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy

Σχετικά θέματα

Back
Top