Γενικά Η νέα παρέα του Μάριου ένα πράσινο parrotlet η Lida

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τωρα ρε γμτ, στενοχωρηθηκα... Μα καλα δεν εχει καμία αδελφή κι αυτη η Λίντα;
Ίσως αν ο Νικος δει πόσο ωραία περνάει η μικρή, κι αν εχει εναλλακτική, ίσως και να σας την αφήσει...
μπα, δεν νομίζω, ας μη ξεχνάμε πως τα πουλιά που κρατάει ένας εκτροφέας τα κρατάει για κάποιο σκοπό...
Δεν σας κρύβω πως στεναχωρήθηκα, αλλά τον καταλαβαίνω και δεν παύει να είμαι ευγνώμων για την κίνηση του να μου την εμπιστευτεί σε αυτές τις τόσο δύσκολες ώρες για μας...
 
Προσωπικα λεω καλυτερα... Το ξερω οτι στενοχωρηθηκες ομως νομιζω θα περνατε και οι 3 σας καλτερα.. Θα κανουν και παρεα εκτος κλουβιου και θα την δει γρηγορα αγελη..
Βασικα τελικα πας για αρσενικο;
Παντως ειναι ωραια η ιδεα να κρατησεις πρασινο και να εχεις ενα μπλε ενα πρασινο :D
 
Προσωπικα λεω καλυτερα... Το ξερω οτι στενοχωρηθηκες ομως νομιζω θα περνατε και οι 3 σας καλτερα.. Θα κανουν και παρεα εκτος κλουβιου και θα την δει γρηγορα αγελη..
Βασικα τελικα πας για αρσενικο;
Παντως ειναι ωραια η ιδεα να κρατησεις πρασινο και να εχεις ενα μπλε ενα πρασινο :D
Την αγάπησα την άτιμη😛 είναι πανέμορφη και καλός χαρακτήρας!
Αρσενικό ''πρέπει'' να πάρω από την άποψη πως δεν μ΄ενδιαφέρει να κάνουν αυγά-μωρά. Αυτό δεν θα μπορώ να το αποφύγω έχοντας θηλυκό, αναγκαστικά θα περνάει τέτοιες φάσεις ζώντας κοντά σ΄ένα αρσενικό και μη θέλοντας τα μωρά θα είναι δύσκολα διαχειρίσιμη η κατάσταση (γιατί θα πρέπει να ακολουθήσει το φυσιολογικό της ορμονικό κύκλο).
Ναι, έναν πρασινάκο θέλω:D
 
δείτε άλλο ένα φρέσκο, 😛γκρεμοτσακίζεται ο εξαγριωμένος!:D
(δάχτυλο και νύχι λερωμένο από το μενού τους😎 )
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μου θυμίζει τη συμπεριφορά του Τζοι του Ανέστη @Φοίβος ορμόνες μάλλον θα ναι, αλλά φαίνεται ότι τη ''ζυγίζει'' τη λίντα:D😎
 
Μου θυμίζει τη συμπεριφορά του Τζοι του Ανέστη @Φοίβος ορμόνες μάλλον θα ναι, αλλά φαίνεται ότι τη ''ζυγίζει'' τη λίντα:D😎
μα ένα... Δρακουλάκι είναι κι αυτό!:D
 
Μη συγκρίνετε το αγγελούδι με τη μεταμόρφωση του εωσφόρου. 🙄
Βάση μεγέθους ότι μπορεί κάνει ο καθένας τους (να είσαι σίγουρος γι αυτό)
πχ αν ξεχαστώ και πιάσω το κλουβί από την μεριά του (το πρωί ή το βράδυ που τους αλλάζω δωμάτιο) τα δάχτυλα μου πληρώνουν τις δρακουλοσυνήθειές του 😉:D
 
Βάση μεγέθους ότι μπορεί κάνει ο καθένας τους (να είσαι σίγουρος γι αυτό)
πχ αν ξεχαστώ και πιάσω το κλουβί από την μεριά του (το πρωί ή το βράδυ που τους αλλάζω δωμάτιο) τα δάχτυλα μου πληρώνουν την δρακουλοσυνήθειές του 😉:D

😀! Τα ίδια ακριβώς, απλά εγώ αν ξεχαστώ θα μου κόψει μπουκιά. :D

Προχτές δεν έκλεισα καλά μάλλον το πορτάκι που μπαίνει το μπολ του νερού. Ο Τζόι βγήκε και με περίμενε πάνω στο κλουβί. Που να πλησιάσω και τι να τον κάνω; Με τα χίλια ζόρια μπόρεσα να πάρω την έξτρα πατήθρα που είχα ακουμπισμένη πάνω στο κλουβί, να τον ανεβάσω πάνω και με εμπόδιο πάντα ανάμεσα σε αυτόν και στο χέρι μου να τον ξαναβάλω μέσα. Ευτυχώς που δεν πετάει γιατί θα με έτρωγε πριν καν πλησιάσω. 😡
 
Ανέστη, γιατι δεν πετάει;
Διοτι στο πρωτο του σπίτι κατέστρεψε τελείως τους πόρους που φυτρώνουν όλα τα φτερά πτήσης του, όπως και της ουράς του εκτός απο ένα μικρό. 4 χρόνια που τον έχω δεν έχει φυτρώσει ούτε ένα απο αυτά τα φτερά.
 
Βρήκα τρόπο και την ζύγισα :D
tinypic-no-longer-available.jpg


είναι 6 γρμ περισσότερα από το 😛δρακουλάκι
 
Χθες και πολύ περισσότερο σήμερα το πρωί, η μικρή τον αναζητούσε. Ήταν η ώρα που εγώ καθαρίζω το κλουβί και κόβω τα λαχανικά τους, αυτός παίζει στο σταντ και αυτή κάθεται στο κλουβί και... Περιμένει.
Ο Μάριος εντελώς αδιάφορος, γενικά δεν της δίνει σημασία.
Όσο σκέφτομαι τις αντιδράσεις του την πρώτη μέρα που την είδε! Σαν τρελός έκανε και τώρα σαν να μην υπάρχει...😕
 
Μα τι τρελοπουλακι αυτός ο Μάριος! Σε έχει βρει πολύ καλή Σισσυ μου για αυτό σε παιδευει μου φαίνεται. Αγόρια παιδί μου τι περιμένεις... Κρατα το κορίτσι μπας και δεις άσπρη μέρα! 😛
 
Ο Μάριος εντελώς αδιάφορος, γενικά δεν της δίνει σημασία.
Όσο σκέφτομαι τις αντιδράσεις του την πρώτη μέρα που την είδε! Σαν τρελός έκανε και τώρα σαν να μην υπάρχει...😕
Φυσιολογική αντίδραση... κρατάει χαρακτήρα.
Μα τι τρελοπουλακι αυτός ο Μάριος! Σε έχει βρει πολύ καλή Σισσυ μου για αυτό σε παιδευει μου φαίνεται.
Τα βλέπεις;
Εδώ συμφωνούμε όλοι.
 
😀! Αυτό το πουλί δεν περιγράφεται! 😛
Πριν τους βάλω για ύπνο κάθισα να τους παρακολουθήσω για λίγο. Με φωνές και κινήσεις την ''ανάγκασε'' να πλησιάσει στο χώρισμα της ζευγαρώστρας. Αυτή υπάκουσε έσκυψε το κεφαλάκι και το τρελόπουλο άρχισε να την χτενίζει, μετά από λίγο στα ξαφνικά την παράτησε κι έφυγε😎🙄
 

Σχετικά θέματα

Back
Top