Γενικά Η νέα παρέα του Μάριου ένα πράσινο parrotlet η Lida

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σίσσυ μου καλώς την δέχτηκε την Αστέρω! Να ετοιμάσω τις μπουμπουνιερες για τον γάμο; Μάλλον ο Μάριος θηλυκό ήθελε αλλά δεν μπορούσε να το πει!Νομίζω πως θα δυσκολευτει λίγο να την καταφέρει αλλά στο τέλος θα γίνει ένας ευτυχισμένος μπαμπας! Και έζησαν αυτά καλά και εσείς καλύτερα!
Μηνα κάθεσαι Σισσυ... Πλεξε ζιπουνακια... 😀😛

Χθες ήμουν σίγουρη γ΄αυτό Τζίνα μου, σήμερα όμως της το παίζει άντρας! Δυο φορές τον έπιασα να της κάνει κίνηση (πίσω από τα κάγκελα) ότι θα την ραμφίσει για εκφοβισμό!😎:D...όπου φύγει φύγει το Lidaκι!

Να την χαίρεστε! Ελπιζω οτι θα περάσετε όλοι πολυ καλά.
*Συγχαρητηρια και στην εκτροφέα, που είχε την κατανόηση και σας τη δάνεισε!
**Τι σημαίνει αυτο; Μου κάνει φοβερή εντύπωση. Δεν υπάρχει standard φυλής; Και πως γίνεται μέσα σε λίγα χρονια να μεγαλωσει η ράτσα; Είναι θέμα τροφής ή επιλεκτικής αναπαραγωγής;

*Ο εκτροφέας, Νίκος Μπαλιαλιός
**Δεν έχω συζητήσει την αιτία Γιάννη, πιστεύω πως έχει να κάνει με την επιλεκτική αναπαραγωγή (εντάξει κι εγώ 😛υπερέβαλα για το διπλό του μεγέθους)
Ο Μάριος πάντα ήταν μικρόσωμος 25-26 γρμ (το πιο μικρόσωμο απ όλη την τότε εκτροφή 2008). Ο Κάρλο (2012) ήταν 30-31 γρμ και με μεγαλύτερη διάπλαση, τη Lida επειδή είναι άγρια δεν ξέρω αν θα καταφέρω να την ζυγίσω (αδύνατον μου φαίνεται), δείχνει όμως ότι είναι ίσως και μεγαλύτερη από τον Κάρλο.

Πόσο όμορφη η Lida! Να πω να την χαίρεστε ή να μην το πω; 😛

Σίγουρα ναι, να το πεις Αλίκη μου! Να την χαιρόμαστε (ούτως ή άλλως 😉:D )


Εγώ ξέρεις τι θα έλεγα Σισσυ;
Εάν θέλεις να πάρεις ξανά αρσενικό παρτο αλλά κράτα και τη Linda!👍

Ο χρόνος δηλ η διαγωγή του Μάριου θα δείξει αν το μέλλον της Lida (από το Λήδα) θα είναι να ζήσει μαζί μας :)Ιωάννα μου. Το πουλάκι είναι θαυμάσιο αλλά καμιά διάθεση (και ώρα) δεν έχω και για τρίτο πουλάκι!
(άσε που μια γυναίκα - δυο άντρες, μόνο προβλήματα πιστεύω πως θα μου δημιουργήσουν!😕😎 )

Καλώς την δέχθηκες την νύφη! Κούκλα είναι! Αν ο Μάριο το "εκθέσει " το κορίτσι, πρέπει να το αποκαταστήσει😛 Αντε βρε και σύντομα. Γιαγιά σου εύχομαι να γίνεις 😉! Πάντως χλωμό το κόβω να την επιστρέψεις. Θα τον "βάλει στο βρακί της" τον κύριο και άντε να τους χωρίσεις μετά. Είναι και ακριβά τα διαζύγια!
Από τον γιο μου ήλπιζα να γίνω γιαγιά, λες να προλάβει ο Μάριος; Όπως βλέπω δεν θα την γλιτώσω! Κάποιος απ΄όλους θα μου χαρίσει τον... Τίτλο!😎ωχ Παναγία μου! 😛

Πωπω αυτα ειναι τα ευχαριστα!
Ειναι πραγματικα μια κουκλα. Γυναικαρα με τα ολα της, πως να μην εχει τρελαθει ο Μαριος.
Τελικα να πουμε να σου ζησει το νεο μελος; :)

. Για κάτσε να περάσουν μερικές μέρες ακόμα να δούμε:D
 
... (εντάξει κι εγώ 😛υπερέβαλα για το διπλό του μεγέθους)...

Να, στα δαχτυλάκια τους φαίνεται η διαφορά, ο Μάριος έχει φουσκώσει (ως συνήθως) τα φτερά του και δεν διακρίνεται η διαφορά στον όγκο του σώματος τους 😉

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Πώς τα πάνε σήμερα, η μικρή συνήθισε κάπως;Έχεις σκοπό να την εκπαιδεύσεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πώς τα πάνε σήμερα, η μικρή συνήθισε κάπως;Έχεις σκοπό να την εκπαιδεύσεις;
... Μια χαρούλα γι΄άγριο πουλί τα πάει η μικρή, έμαθε να κάθεται στη κούνια και χαίρεται να κουνιέται πέρα δώθε καθε τόσο. Χθες φάνηκε πως δεν είχε ιδέα από κούνιες, ανέβηκε και έπεσε... Κάνουμε μικρά σταθερά βηματάκια και έχει σταθερές αντιδράσεις, λίγες ώρες την έχω και δεν ήταν...pet 😉
Αυτός άλλαξε τροπάρι...
Το πρωί με τον Μάριο κάναμε ότι σχεδόν κάθε μέρα...η μικρή παρακολουθούσε από το κλουβί

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Δείχνει εντελώς αδιάφορος γι αυτήν σήμερα και.. Έκοψε πάλι μικρά φτεράκια (μέχρι προχθές έκοβε μεγάλα από τις φτερούγες)☹

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Την βαρεθηκε κι ολας; Τοξοτης θα ειναι δεν εξηγειται αλλιως, τι να του κανει μια γυναικα 😛

Οκ περα απο την πλακα..
Μηπως επειδη σημερα κανατε πραγματα χωρις εκεινη δεν την εχει δει ακομα "αγελη" του;
Εννοω οτι με τον Καρλιτο κανατε πραγματα και οι 3 μαζι... Ισως αν ηταν ημερη και ηταν κι εκεινη μαζι σας εξω σημερα αρχιζε καπως να αντικαταστει τον Καρλο και να ενιωθε καλυτερα ο Μαριος...
Μια ιδεα ειπα.. Δεν ξερω κι ολας.
Πολυ στενοχωριεμαι που μαδαει τα φτερακια του ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Για να δούμε την συνέχεια 🙄
Σίσσυ μου τι του δίνεις και πίνει στο ποτηράκι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
.. Σίσσυ μου τι του δίνεις και πίνει στο ποτηράκι;

Μαρία μου, αφηρημένη, δεν το ανέφερα!
Αυτή τη φορά πίνει γάλα βρώμης, άλλες φορές δίνω αμυγδαλόγαλα ή ρυζόγαλα, όλα βιολογικά...
 
Χθες η Lida έμαθε να ισορροπεί στην κούνια και το ευχαριστιέται!:D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

έτοιμος να ρίξει δαγκωνιά μόλις δει δάχτυλο το τρελόπουλο ο Μάριος, πιο άγριος απ΄τα άγρια😕
 
Την παρακολουθεί όμως, κάνει τους ελέγχους του :)
 
Χθες η Lida έμαθε να ισορροπεί στην κούνια και το ευχαριστιέται!:D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

.. Πιο άγριος απ΄τα άγρια😕

Εξαγριωμένος όπως λες κι εσύ. 😛
 
Εξαγριωμένος όπως λες κι εσύ. 😛
δείτε άλλο ένα φρέσκο, 😛γκρεμοτσακίζεται ο εξαγριωμένος!:D
(δάχτυλο και νύχι λερωμένο από το μενού τους😎 )
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τι γλυκια η κοπελα στην κουνια και ο Μαριος τρομερος.
Το τελευταιο βιντεο δεν μπορω να το δω..λεει οτι ειναι ιδιωτικο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Χα χα χα η άλλη δεν ξεκολλάει από την κούνια. Η Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων 🙂
κάτι τέτοιες αντιδράσεις της με κάνουν (ήδη) να μη θέλω να την επιστρέψω... Θα κακομάθει το πουλάκι και μετά θα στεναχωριέται.. Σήμερα την έπιασα, δεν μπορώ να πω πως δάγκωνε... Μια δυο φορές μόνο δυνατά βέβαια, αλλά όσο της μιλούσα με παρακολουθούσε έντονα, αρχίζω να την αγαπώ!:D
 
Ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου Σισσονι!
Άλλαι μεν βουλαί ανθρώπων, άλλα δε Θεός κελεύει...
Το κορίτσι δεν είναι όποιο κι όποιο... Ο Νίκος κατανοώντας την κατάσταση, μας την δάνεισε μεν αλλά την χρειάζεται για αναπαραγωγή, είναι κόρη και αδερφή πρωταθλητών... (μίλησα προ ολίγου μαζί του)
Πάμε για μωρό ταϊσμένο στο χέρι λοιπόν αργότερα, θέλοντας και μη...
 
Τωρα ρε γμτ, στενοχωρηθηκα... Μα καλα δεν εχει καμία αδελφή κι αυτη η Λίντα;
Ίσως αν ο Νικος δει πόσο ωραία περνάει η μικρή, κι αν εχει εναλλακτική, ίσως και να σας την αφήσει...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top