Γενικά Η οικογένεια των καναρινιών μου

καλησπέρα σας.
δυστυχώς την Κυριακή το πρωι το καναρινακι μας αφησε.
το πρωι το βρηκα πεθαμενο.
δεν ξερω τι εφτεξε.
σκεπασμενα παντα καθε βράδυ τα εχω.δεν νομιζω πως κρυωσε δηλαδή .
τι αλλο να εφτεξε αραγε;
 
@pikos apikos Καλησπερα! Το μικρακι εφυγε; Που ηταν συνεχεια κατω και λεγαμε για τα ποδαρακια του μηπως εχουν κατι;λυπαμαι πολυ...τωρα τι να εφταιξε με σιγουρια δεν μπορω να πω...ειδες να ηταν φουσκωμενο,να μην εχει ορεξη ή καποιο αλλο σημαδι οτι κατι δεν παει καλα;
 
Πολύ λυπήθηκα😔κρίμα... Τώρα πρέπει να κάνεις γενική καθαριότητα και απολύμανση και να παρατηρείς και τα αλλά μήπως ήταν κάτι κολλητικό. Τη διάθεση τους, τις κουτσουλιές, αν τρώνε, αν πίνουν νερό κλπ.
 
αυτο που με προβλημάτισε και γενικα με εκανε να απορω ειναι οτι ολο το προηγούμενο διάστημα εδηχναν σε άριστη κατασταση.ενοηται πως δεν στερηθηκαν φροντίδα και γενικοτερα καθαριοτητα φρεσκο νερο κλπ κλπ.
επισης το βράδυ τα σκεπαζα.
ισως και να κρυωσε,τι να πω.
πάντως καλου κακου πλεον τα βαζω μεσα αργα το απόγευμα μεχρι την αλλη μερα το πρωί
 
@pikos apikos Καλησπερα! Το μικρακι εφυγε; Που ηταν συνεχεια κατω και λεγαμε για τα ποδαρακια του μηπως εχουν κατι;λυπαμαι πολυ...τωρα τι να εφταιξε με σιγουρια δεν μπορω να πω...ειδες να ηταν φουσκωμενο,να μην εχει ορεξη ή καποιο αλλο σημαδι οτι κατι δεν παει καλα;
ναι αυτό.αλλα ενημερωτικα, απο οταν τα ειχα βαλει σε ζευγαρωστρα κλουβι και το χωρισα στην μεση ειχε σταμάτησει το θεμα με το ποδι του και ειχε εντελως φυσολογικη συμπεριφορά
 
Αν λοιπόν τα κρατήσεις μέσα στο σπίτι, θα πρέπει - καλό θα ήταν δλδ - να ακολουθούν το φυσικό φως (να κοιμούνται με το σούρουπο και να ξυπνούν την αυγή), να είναι μακριά από οσμές, όχι σε κουζίνα ή σε μπάνιο, και φυσικά μακριά από ρεύματα αέρα.
Ομοίως, αν αποφασίσεις να τα έχεις σε εξωτερικό χώρο θα πρέπει να είναι προστατευμένα από θηρευτές και από ρεύματα αέρος. Το κρύο, έως 3 βαθμούς δεν επηρεάζει τόσο πολύ
 
καλημέρα σας
πλεον τα καναρίνια τα εχω βαλει σε ζευγαρωστρα με χωρισμα.
ειναι μεσα σε εσωτερικο χωρο δίπλα σε πορτα με τζαμι.απλ σκεφτόμουν να εχουν επαφη με το φως οπως μου ειπατε.
[automerge]1606977917[/automerge]
αυτο που δεν ξερω ειναι αν ο χωρος τους ειναι αρκετός η ειναι πιο καλα να τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια για να εχουν περισσότερο χωρο,κινιση κλπ.
πάντως πριν τα ειχα σε δυο ζευγαρωστρες ξεχωριστα και διπλα διπλα τα κλουβια μεταξυ τους και ηταν σχετικα πιο ανυσυχα.
οταν τα εβαλα στο ιδιο κλουβι ηρεμησαν αρκετα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201130_170632_compress57.webp
    IMG_20201130_170632_compress57.webp
    279,2 KB · Προβολές: 27
  • IMG_20201130_170637_compress12.webp
    IMG_20201130_170637_compress12.webp
    226 KB · Προβολές: 27
Τελευταία επεξεργασία:
@pikos apikos μια χαρά φαίνονται εκεί! Το χώρισμα φαίνεται σχάρα οπότε έχουν οπτική επαφή, ο αρσενικος κελαηδάει;Όποτε έχει ηλιόλουστη μέρα και μπορείς να τα βγάζεις για 15 λεπτάκια με επίβλεψη γιατί χρειάζονται και τον ήλιο. Γερά να είναι! 🧿και καλούς απογόνους την Άνοιξη! 🙂
 
Γίνεται προετοιμασία νωριτερα με τη διατροφή τους. Άνοιξε ένα θέμα για την προετοιμασία ζευγαρώματος για να μάθεις ότι χρειάζεται!
 
καλημέρα σας
μια ερώτηση.τα διάφορα βιντεακια κελαηδησματος καναρινιων που λενε πως ειναι εκπαιδευτικα κάνουν τίποτα;
οντως βοηθουν;
υπαρχει κατι να προσεξω;δεδομενου οτι τα δικα μου δεν ειναι τιμπραδο.
 
δεδομενου πως εγω θα ηθελα να ζευγαρώνουν καποια στιγμη την ανοιξη..πρεπει να γνωριζω καποια πράγματα;
δεν εχω ιδεα
Νομίζω ότι σε αυτό το άρθρο θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία. Για ό,τι χρειαστείς διευκρινίσεις είμαστε στη διάθεσή σου.
καλημέρα σας
μια ερώτηση.τα διάφορα βιντεακια κελαηδησματος καναρινιων που λενε πως ειναι εκπαιδευτικα κάνουν τίποτα;
οντως βοηθουν;
υπαρχει κατι να προσεξω;δεδομενου οτι τα δικα μου δεν ειναι τιμπραδο.
Τα καναρίνια, ανάλογα φυσικά και με το γενετικό τους υπόβαθρο, είναι μίμοι φωνής. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι ένα καναρίνι θα κελαηδήσει κούκο ή αηδόνι, αλλά ότι θα μπορούσε κανείς να "βοηθήσει" στην καλλιέργεια των αλληλουχιών της φωνής τους, αν βέβαια το πουλί είναι νεαρό και κυρίως σε περιόδους πτερόρροιας. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι με τη γέννησή τους τα αρσενικά πουλάκια που θα έχουν ακούσματα, ενδεχομένως να αποκτήσουν πιο πλούσιο ρεπερτόριο (ξαναλέω, ανάλογα και με τη γενετική τους προδιάθεση) και αυτό θα μπορούσε να γίνεται νωρίς το πρωί και πριν και κατά το σούρουπο, καθημερινά έως και 6-7 μήνες. Θα μπορούσες λοιπόν να φτιάξεις από τώρα ένα mp3 από ήχους καναρινιών στο youtube (χρησιμοποιώντας δωρεάν youtube converter ή youtube to mp3) και να το βάζεις να το ακούν στους χρόνους που αναφέραμε. Επίσης κατά την πρώτη ετήσια πτερόρροια (δλδ, ανάλογα βέβαια και με τον μήνα γέννησης του πουλιού) κατά κύριο λόγο καναρίνια που έχουν κλείσει το ένα έτος ζωής τους (δεδομένου ότι έχουν γεννηθεί την άνοιξη του προηγούμενου έτους) με τέτοια ακούσματα, μπορεί, δυνητικά τουλάχιστον, να εμπλουτιστεί το κελάηδημά τους.
 
@pikos apikos Καλησπερα!
Εμεινε δηλαδη τωρα μόνο ο πατερας; Ποια ηταν η συμπεριφορα του καναρινιου πριν φυγει;
Ετρωγε; επινε νερο; οι κουτσουλιες της πως ηταν;
Ή δεν μπορουσε και καθοταν σ' ενα σημειο στο κλουβι;
Υπηρχε σουπιοκοκκαλο;

Λυπαμαι πολυ 😢
 
ο πατέρας ηταν προ καιρου φευγατος.μονο η μανα ειχε μηνει.
η συμπεριφορά της ηταν μια χαρα ολο το διάστημα.δεν αντιλιφθηκα τιποτα ύποπτο.
τωρα εμεινα με αυτο το αρσενικο που πηρα προσφατα.
[automerge]1629914194[/automerge]
σουπιοκοκκαλο παντα ηταν μεσα στα κλουβια.
μια χαρα ηταν.και ψιλοκελαηδουσε και έτρωγε καλά και πηγενοερχοταν μεσα στο κλουβι.
εδηχνε χαρουμενη...
τωρα για τις κουτσουλιες δεν ξερω πως να το τσεκαρω
 
@pikos apikos Καλησπερα! Ναι το ειδα οτι εφυγε και ο πατερας 😢
Καθε φορα που καθαριζες το κλουβι, δεν εβλεπες τις κουτσουλιες της αν ηταν διαφορετικες; αν ειχαν δηλαδη αλλο χρωμα, αν ειχε διαρροια;
 
Back
Top