Γενικά Η οικογένεια των καναρινιών μου

Καταρχήν μέχρι να πάρεις τα καινούρια κλουβιά πρέπει να πλύνεις έστω τις σχάρες με σφουγγαρι και υγρό πιάτων γιατί το πόδι έχει κουτσουλιές και δεν κάνει. Φαίνεται και χτυπημένο. Αλλά για το πόδι ας σε συμβουλέψει καποιος που ξέρει καλύτερα. Τώρα σου βάζω φωτογραφίες από αυτά που βρήκα στο bird market επειδή έχει καλές προσφορές και στα κλουβιά
[automerge]1597171756[/automerge]
Καταρχήν μέχρι να πάρεις τα καινούρια κλουβιά πρέπει να πλύνεις έστω τις σχάρες με σφουγγαρι και υγρό πιάτων γιατί το πόδι έχει κουτσουλιές και δεν κάνει. Φαίνεται και χτυπημένο. Αλλά για το πόδι ας σε συμβουλέψει καποιος που ξέρει καλύτερα. Τώρα σου βάζω φωτογραφίες από αυτά που βρήκα στο bird market επειδή έχει καλές προσφορές και στα κλουβιά
Η μεγάλη μπανιέρα είναι εξωτερική βολεύει καλύτερα γιατί δεν βρέχονται τα πάντα αλλά ότι θέλεις γι αυτό σου έβαλα και την εσωτερική. Τώρα οι πατήθρες καλύτερα ξύλινες με διάμετρο 10 η μια 12 η άλλη και η κάτω δεν έχει σημασία. Τώρα μέχρι να κανείς κάτι με το ποδαράκι μήπως να κατεβάσεις τέρμα όσο πάει την κάτω πατήθρα μήπως φτάνει και να του βάλεις δίπλα τροφή και νερο
 

Συνημμένα

  • A5C0990C-8952-4559-930E-A27299E5B4C6.webp
    A5C0990C-8952-4559-930E-A27299E5B4C6.webp
    816 bytes · Προβολές: 9
  • 42429149-6984-41D6-8FD8-AEE13C4DE1CE.webp
    42429149-6984-41D6-8FD8-AEE13C4DE1CE.webp
    3,6 KB · Προβολές: 6
  • 48D73623-E993-4DAD-984A-866603067AD1.webp
    48D73623-E993-4DAD-984A-866603067AD1.webp
    1,8 KB · Προβολές: 8
  • EE9E645B-DC06-4549-AB8C-326442171619.webp
    EE9E645B-DC06-4549-AB8C-326442171619.webp
    2,6 KB · Προβολές: 8
  • 414ACFA5-9A04-4F9F-9C46-6A5002852A1C.webp
    414ACFA5-9A04-4F9F-9C46-6A5002852A1C.webp
    616 bytes · Προβολές: 7
  • 1785AE76-0738-4780-B5C5-57DF7872F987.webp
    1785AE76-0738-4780-B5C5-57DF7872F987.webp
    4,1 KB · Προβολές: 8
Τελευταία επεξεργασία:
Στο petmat στα πετραλωνα (συγνωμη αν κανω διαφήμιση αλλα εγω ειμαι πολύ ευχαριστημένος) εχει 60ρες κινεζικες ζευγαρωστρες περιπου στα 17 ευρω.και 40ρες καπου στα 14.περιλαμβανουν ταιστρες και κλαδακια πλαστικα.παιρνεις και ποτιστρες σιλικόνης και αν θες παιρνεις και με μπιλια οπως ανεφεραν τα παιδια αλλα μεχρι να την μαθουν μπορεις να παρεις 100ρες σιλικονης (μπλε χρωματος) το νερο σε αυτές δεν αλλοιώνεται γρηγορα.ειναι πολυ καλα και εξυπηρετικά παιδια και μπορούν να σου πουν κ την γνωμη τους για οποια απορία εχεις με καποιο προϊόν.βεβαια θα ειναι κλειστα μεχρι τις 22 Αυγούστου λογω διακοπων.
 
Γιώργο, στο ποστ 20 στη φωτογραφία του κλουβιού, βλέπω ότι η πάνω αριστερή πατήθρα δεν είναι τοποθετημένη σωστά.δεν πρέπει η γωνία της να δείχνει προς τα πάνω.
Η κάτω πατήθρα, αν το μικρό δεν μπορεί να ανέβει εκεί που είναι, θα πρέπει να πάει πιο χαμηλά.
Στο πόδι όντως δεν βλέπω όλα τα δάκτυλα.υπάρχουν; Το πίσω δάκτυλο είναι στραμμένο μπροστά; Ποια η ηλικία του μικρού;
Θα μας πεις αν πρόκειται να "μετακομίσεις" τα πουλάκια σε άλλον χώρο;
Θέλεις να μας πεις και για την τροφή που τους δίνεις; Πρόκειται για μείγμα χύμα σπόρων ή εμπορικό μείγμα το οποίο προμηθεύτηκες σε κλειστή συσκευασία την οποία άνοιξες ο ίδιος;
Τέλος στο μεγάλο κλουβί δεν βλέπω το κόκκαλο σουπιάς. Υπάρχει;
 
καλημέρα σας.
σχετικα με το ποδι υπάρχουν ολα τα δαχτυλα κακονικα απλα ενα δάχτυλο μερικές φορές τηνει να εχει κλιση πρις τα πανω.σαν να ειναι εξαρθρμενο με καποιο τροπο.οπως το βλέπετε στη φωτογραφία.
σήμερα θα ασχοληθω με τη θέση των κλουβίων.επειδη εχει πολυ ηλιο στα μπαλκόνια θα τα κρατησω κατω στη πυλωτη αλλα θα τα στερεωσω στις κολονες ουτως ωστε να ειναι σταθερα στη μια πλευρά.οπως μου είπατε.
η ηλικία του μικρου ειναι περσινής γεννας νομιζω
θα ρωτησω να μαθω περισσότερα και θα σας πω.το φαγητό τους ειναι δυο σακουλες χυμα σπόρων τις οποιες μου τις εδωσε ο φιλος μαζι με τα πουλακια.οχι δεν την ανοιξα εγώ την συσκευασία.
ειναι ενα θεμα που με απασχολεί περισσότερο από τα υπόλοιπα.
τι τροφή πρεπει να περνω;συσκευασμενη; ή και η χυμα ειναι καλη;επισης αν έχω καταλάβει καλά στην αγορά βλεπω αυγοτροφη για κιτρινα και αυγοτροροφη για κοκκινα καναρινια;
[automerge]1597207415[/automerge]
δεν καταφερα να βγαλω μια φωτογραφία της προκοπής.IMG_20200811_191426_resize_49.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιώργο δεν γίνεται όμως με αυτήν τη φωτογραφία να καταλάβουμε. Πρόκειται για το πίσω δάκτυλο αυτό που μερικές φορές ανεβαίνει προς τα πάνω; Υπάρχει περίπτωση να το δει ειδικός;
Οι χύμα τροφές είναι προϊόν που χωρίς να μπορεί να πει κανείς με ακρίβεια, θεωρείται από τους περισσότερους εδώ μέσα (κι εμένα) αμφίβολης ποιότητας και καθαρότητας. Για να το θέσω απλούστερα, δεν ξέρουμε την ποικιλία, τα ποσοστά και τη σωστή συντήρηση των σπόρων, ούτε αν αυτοί έχουν κατά τη φύλαξή τους κλπ επιμολυνθεί από παράσιτα που θα μπορούσαν δυνητικά να αρρωστήσουν τα πτηνά μας. Οπότε καλύτερα τροφές μέσα στην εμπορική τους συσκευασία από την εταιρεία που τις διαθέτει και τη συσκευασία την ανοίγουμε εμείς, που επίσης αναλαμβάνουμε και τη συντήρηση.
 
παντα ημουν υπερ των συσκευασιών σε ότι αφορά τις τροφες στα κατηκιδια μου.
συνεπως συμφωνουμε σε ολα.οσων αφορα τον ειδικο δύσκολα θα βρεις εδω να υπαρχει στην περιοχη μου που να ξέρει καλα.θα το ψαξω πάντως.
 
@pikos apikos θα έλεγα να κατεβάσεις κι άλλο την πατήθρα που είναι κάτω. Έχει περιθώριο γιατί το νερό στον πάτο μπορεί να λερώνει. Αν την κατεβάσεις και πάλι δεν ανεβαίνει βλέπεις.
 
Καλημέρα όποτε έχεις χρόνο διάβασε και αυτό! Είναι πολύ ωραίο και συνοπτικό άρθρο που θα σε βοηθήσει πολύ! Ένα θα σου πω όταν πήρα το καναρινάκι μου πριν δυο μήνες περίπου νόμιζα ότι χρειάζεται μόνο σπόρια και νερό. Μέχρι που διάβασα αυτό το άρθρο. Τώρα πίστευω ότι είναι πολύ ευχαριστημένο από άποψη διατροφής!
 
καλησπέρα και χρονια πολλα και για τη γιορτή αου εύχομαι.
μια χαρά ειναι εχω παραγγηλει και φαγητο χωρις ρουπσεν και κτι αλλα κλουβιά και ψιψιψονια.
σήμερα αντιληφθην οτι ξεκινησαν να κελαηδαν σιγα σιγα.
 
@pikos apikos Ευχαριστώ πολύ! Θέλουν το χρόνο τους για να ξεθαρρέψουν! Με το καλο να τραγουδάνε και κανονικά! Είναι κουκλιά πάντως! Το μικρούλι είναι καλύτερα με το ποδαράκι; Περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες να τα καμαρώσουμε στα καινουρια κλουβιά! 😍
 
Back
Top