Αναπαραγωγή Η πρωτη μου επιτυχημενη αναπαραγωγη zebra finches

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστω παιδια, μεγαλωνουν τοσο πολυ, μερα με την μερα.. :D
Σημερα ειναι μιας βδομαδας ο μικρος και 8 ημερων τα αλλα δυο, ολα με κλειστα ματακια ακομα..☹
 
Μεγαλωσαμε κιαααλλο! Βγαλαμε φτερακια και ανοιξαμε τα ματακια μας, μοιαζουμε επιτελους με ΠΟΥΛΙΑ :D ( στην αρχη ημασταν σαν κατσαριδες 😛)
13 και 12 ημερων 🙂

ΥΓ. Ο μικρος πανω αριστερα φτερουγιζει την ωρα της φωτογραφιας😛
 

Συνημμένα

  • CAM02455-1.webp
    CAM02455-1.webp
    7,8 KB · Προβολές: 87
Μπράβο Ειρήνη! τα πάτε μια χαρά.
Τι τα ταίζεις; κάθε πότε; Πες μας παραπάνω λεπτομέρειες.
 
Μπράβο Ειρήνη, να σας ζήσουν! Ναι όντως περιμένουμε λεπτομέρειες όπως είπε και ο Γιάννης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Συγχαρητηρια δεν υπαρχει μεγαλητερη ικανοποιηση απ'την αναπαρωγη των πουλιων σου. Να σου ζησουν.👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σας ευχαριστω πολυ! Οντως, η ολη διαδικασια ηταν πολυ κουραστικη ειδικα τις πρωτες μερες, αλλα τωρα που πλησιαζουν στην 2η βδομαδα ζωης η χαρα που παιρνω ειναι μεγαλη.. Δεν περιμενα να τα καταφερουν, δεδομενου οτι ηταν και μενα η πρωτη μου φορα που γενικως εβλεπα μωρα πουλια, και ημουν απειρη.. Ευτυχως ολα πηγαν καλα! :D
Θα σας γραψω συντομα λεπτομεριες :)
 
μεγαλωνετε πολυ γρηγορα βλεπω ειρηνη
καλη συνεχεια να εχετε
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
ειναι πολυ ευκολα πουλια.συντομα θα γεννησουν τα μικρα εαν εχεις χωρο. Αναπαραγωνται πολυ γρηγορα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
ειναι πολυ ευκολα πουλια.συντομα θα γεννησουν τα μικρα εαν εχεις χωρο. Αναπαραγωνται πολυ γρηγορα


Το εχω υπ'οψιν μου..Ακομα ειναι πολυ μικρα αλλωστε. Εχω χωρο,το θεμα ειναι οτι ειναι αιμομιξια να αφησω αδερφακια να ζευγαρωσουν μεταξυ τους και μια τετοια πραξη συνεπαγεται τις αναλογες συνεπειες, οποτε θα προσπαθησω να το αποφυγω, χωριζοντας τα μολις μεγαλωσουν και μπουν με το καλο σε αναπαραγωγικη φαση :)
 
Δεν παθαινουν τιποτα. Μην τα φοβασε


Υπαρχει ενα σημαντικο ποσοστο θνησιμοτητας στους νεοσσους που προκυπτουν απο ζευγαρωμα γονεων που ειναι αδερφια, οποτε οχι μονο θα στεναχωρηθω εγω βλεποντας μικρα να πεθαινουν, αλλα θα κουραστουνε και οι γονεις για το τιποτα. Οταν μεγαλωσουν τα μωρα θα φροντισω να παρω ακομα ενα, να δημιουργηαω ζευγαρια που θα βγαλουν υγιεις απογονους :)
 
Κακα νεα σημερα ☹
Βρηκα πρωι πρωι τον πιο μικρουλι απ τα 3 αδερφακια πεταμενο κατω απ τη φωλια, ψωφιο ☹
Ευτυχως τα αλλα δυο ειναι μια χαρα, εχουν βγαλει φτερα και στεκονται στα ποδια τους πλεον, περιμενω πως και πως να κανουν την πρωτη τους βολτα στο κλουβι.:)
 
είναι μαζί με τους γονείς;

Ναι, δεν τα εχω χωρισει, επειδη συνεχιζουν να τα ζεστενουν που και που, βεβαια τωρα οι γονεις περνανε πολυ λιγοτερη ωρα στη φωλια απ οτι παλια..
 
Καλησπερα.18 και 17 ημερων σημερα τα μικρουλια μου,θα σας ανεβασω συντομα φωτογραφιες. Το ερωτημα μου ειναι:να βαλω 2η φωλια στο κλουβι σε περιπτωση που το ζευγαρι θελησει να προχωρισει σε 2η γεννα,ή θα παρατησει τελειως τη φωλια με τα μωρα;
 
Το θέμα δεν είναι μην τα παρατήσει, μα μην τα ξεπουπουλιάσει κιόλας.
 
Back
Top