Αναπαραγωγή Η πρωτη μου επιτυχημενη αναπαραγωγη zebra finches

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
:/ Αρα περιμενω να απογαλακτιστουν και να μπουν σε δικο τους κλουβακι και βαζω μετα φωλια;
 
Η περίπτωσή σου είναι λίγο περίεργη. Δεν αποδειχθεί άξιοι εμπιστοσύνης οι γονείς, με αυτήν την έννοια ανησυχώ και για τα δύο μωρά που έχεις μαζί τους. Περίμενε και τον Γιάννη και άλλα παιδιά να σου πουν γνώμες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Συμφωνώ με την Μαρία. Καλύτερα να δώσεις χρόνο στους γονείς να ωριμάσουν. Αν θυμάμαι καλά είναι μικρά σε ηλικία. Επιπλέον τα έχεις σε μικρό κλουβί. Αν πάνε τώρα σε νέα γέννα κυνδυνεύεις να επαναληφθεί η εγκατάλειψη των νεοσσών. Δυναμωσέ τα και έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου.
 
εφω πιστευω πως αν ηθελαν να πανε σε γεννα, η αν ξαφνικά αποφασισουν να πανε σε γεννα,ισως και να μην προλαβεις να βρεις τα μικρα σου. Θα τα πεταξουν κυριολεκτικα με τη βια απο τη φωλια μεσα σε ενα λεπτο.
 
Εγω θα προτεινα να χωρισεις τους γονεις σε 2 κλουβια ως την Ανοιξη. Αν τα μικρα φτερωσαν και ζουν μονο απο το δικο σου ταισμα κι αν δεις υποπτη κινηση μαδηματος απο τους γονεις παρτα αμεσα απο το κλουβι τους.
 
Εγω θα προτεινα να χωρισεις τους γονεις σε 2 κλουβια ως την Ανοιξη. Αν τα μικρα φτερωσαν και ζουν μονο απο το δικο σου ταισμα κι αν δεις υποπτη κινηση μαδηματος απο τους γονεις παρτα αμεσα απο το κλουβι τους.

Εξ αρχης τα ταιζα αποκλειστικα εγω.. Τωρα και οι γονεις περνανε ελαχιστη ωρα μαζι τους στη φωλια... Τα μωρακια ομως δεν εχουν αφησει τη φωλια ακομη 😕
 
Βάλε τους γονείς σε άλλο κλουβί τότε και άσε τα μωρά με την φωλιά τους στο παλιό. Απλά κράτησέ τα όσο πιο ζεστά μπορείς ή με πορτατίφ ή με ό,τι άλλο θερμαντικό υπάρχει διαθέσιμο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Κι γω συμφωνώ.. Χώρισε τους γονείς να μην προχωρήσουν σε άλλη γέννα και έχεις κι άλλα μωρά να αναθρέψεις.. Προς το παρόν τουλάχιστον.. Τα μικρά πάρτα κατά αποκλειστικότητα εσύ και ότι σου είπαν οι προλαλήσαντες! Πιο καλά θα περάσουν μαζί σου! 😛

Περιμένουμε φώτο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Βάλε τους γονείς σε άλλο κλουβί τότε και άσε τα μωρά με την φωλιά τους στο παλιό. Απλά κράτησέ τα όσο πιο ζεστά μπορείς ή με πορτατίφ ή με ό,τι άλλο θερμαντικό υπάρχει διαθέσιμο.

Εαν τα εχεις σε εσωτερικο χωρο στον οποιο εσυ νιωθεις ανετα κι εχει μια σωστη θερμοκρασια του τυπου 17-20 βαθμους (χωρις να εχει ρευματα αερα εννοειται απο παραθυρα-πορτες κτλ) και σαφως εχουν φτερωσει, δεν εχουν αναγκη απο λαμπες σε αυτο το σταδιο. Στο λεω για να μην ταλαιπωρεισαι αδικα να βρεις λυση με αυτα. Αν ηταν μικροτερα και γυμνα χωρις καν το πυκνο υποφτερωμα σαν "χνουδι" τοτε θα το χρειαζονταν. :)
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.Αν δω επιθετική συμπεριφορά των γονέων προς τα μικρά θα τα πάρω αμέσως. Σας ανεβαζω και μια φωτογραφία, χθεσινή βέβαια, να μας καμαρώσετε :D
 

Συνημμένα

  • CAM02485-1(1).webp
    CAM02485-1(1).webp
    5,1 KB · Προβολές: 86
Σημερα τα μωρακια εκαναν την πρωτη τους προσπαθεια να βγουν απ τη φωλια..Αποτελεσμα; Ετσι οπως στεκοταν το ενα στην ακρη της φωλιας και το αλλο στο κλαρακι, πεταξαν οι
γονεις προς το μερος τους και τα εριξαν κατω -.-
 
Σημερα το απογευμα τα μικρα μου εκαναν τη 2η βολτα τους εξω απο τη φωλια (και παλι κατεληξαν στον πατο του κλουβιου) Καταφερα να τα βγαλω μερικες φωτογραφιες λοιπον μαζι με τους γονεις τους.. Και εκει που εβγαζα, τα μικακια αρχισαν να τσιτσιριζουν ζητωντας φαγητο, και ο μπαμπας τα ταισε!😱 Μου εκανε τρομερη εντυπωση εννοειται, οπως ξερετε ποτε μεχρι τωρα δεν ειχαν ταισει! Φωτογραφιες απο κατω.
 

Συνημμένα

  • CAM02557-1.webp
    CAM02557-1.webp
    7,1 KB · Προβολές: 76
  • CAM02558.webp
    CAM02558.webp
    11,3 KB · Προβολές: 79
  • CAM02559-1.webp
    CAM02559-1.webp
    13 KB · Προβολές: 78
  • CAM02570-1.webp
    CAM02570-1.webp
    8,1 KB · Προβολές: 79
Χα χα πανέμορφα είναι, πάλι καλά μπας και πάρουν τίποτα αντισώματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αντιθέτως μάλιστα. Θεωρώ πως με τις μικρές φωτογραφίες που βάζεις..."κόβεις" την καριέρα τους.

Και γω καημο το χω, να μην μπορω να τα ανεβασω μια φωτογραφια της προκοπης!Για να φτασει η φωτο στο επιτρεπομενο μεγεθος πρεπει να την κοψω απο παντου! Ισως αργοτερα ανεβασω καποιο βιντεο, να τα δειτε επιτελους καθαρα 😛
 
Back
Top