Αναπαραγωγή Η πρωτη μου επιτυχημενη αναπαραγωγη zebra finches

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπράβο Ειρήνη μου να σας ζήσουν, μεγάλος άθλος, φαντάζομαι σε βοήθησε και η οικογένεια γιατί πρέπει να περάσατε δύσκολες μέρες για να επιβιώσουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ηταν δυσκολη και ιδιαιτερα αγχωδης κατασταση για μια αρχαρια οπως εγω, εννοειται πως τραβηξα μεγαλο ζορι.. Ειδικα οταν πεθαναν τα 2 πρωτα μικρακια αποθαρρυνθηκα τελειως, ευτυχως ολα πηγαν καλα.. Τα δυο μωρακια που εχω τωρα, τα μοναδικα που επιβιωσαν, ηταν εκεινα που τα πρωτα λεπτα της ζωης τους βρεθηκαν στον πατο του κλουβιου, πεφτοντας απο υψος 10εκατοστων περιπου στο μεταλλικο συρταρι.. Το πραγμα αρχισε στραβα απο την αρχη.. Ευτυχως ολα πηγαν καλα, καταφεραν και μεγαλωσαν..
 
Μεγαλο μαθημα η διαδικασια αυτη για εσενα Ειρηνη. Ευτυχως το αποτελεσμα σε δικαιωσε και περιμενουμε να δουμε τα μικρα σου. 😉
 
Λοιπόν εδώ είμαστε! Καμαρώστε :D
 

Συνημμένα

  • ξ.webp
    ξ.webp
    12 KB · Προβολές: 87
  • image-4fab44eead4bfb13a2f8deb0e2c170b519cd214bfec.webp
    image-4fab44eead4bfb13a2f8deb0e2c170b519cd214bfec.webp
    9,8 KB · Προβολές: 87
  • image-799cfa5abc326c9d97ce8a233b50ae43dbefea3b0a5.webp
    image-799cfa5abc326c9d97ce8a233b50ae43dbefea3b0a5.webp
    10,1 KB · Προβολές: 82
  • image-4838dec86ce7374a70633832a07465492a0c3cb83.webp
    image-4838dec86ce7374a70633832a07465492a0c3cb83.webp
    10,2 KB · Προβολές: 91
πολύ ωραία, τουμπανάκια! Αυτή είναι η φωλιά που γεννήθηκαν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
πολύ ωραία, τουμπανάκια! Αυτή είναι η φωλιά που γεννήθηκαν;

Οχι. Γεννηθηκαν σε καλαθωτη φωλια. Μετα απο μερικες μερες ομως τα μετεφερα στην συγκεκριμενη ανοιχτη λογω του οτι η 1η με δυσκολευε πολυ στο ταισμα, αλλα και φοβομουν μην πεσει παλι κατω καποιο μωρακι..
 
Βρε βρε τα ζωάκια!
Καλότυχα να είναι Ειρήνη μου και εσύ πάντα άξια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Παιδιά καλησπέρα. Πότε θα μπορέσω να διακρίνω το φύλο τους; Βιάζομαι να τα βαφτίσω 😛
 
Και παλι μπραβο σου Ειρηνη για την προσπαθεια σου και για το αποτελεσμα. :) Τρωνε μονα τους καθολου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σημερα τα μικρα μου ειναι ενος μηνα και μιας εβδομαδας..Αποφασισα λοιπον οτι ηρθε η ωρα να τα μετακινησω σε δικο τους κλουβι, μιας και μεχρι τωρα δεν τους χωρουσε ο τοπος.. Τα εβαλα λοιπον σε δικο τους κλουβακι, εβαλα αυγοτροφη, μαρουλι και τις βασικες τροφες.. Μεχρι τωρα, δεν τα εχω δει να τρωνε καθολου.. Δεν ειχα παρατηρησει βεβαια αν ετρωγαν μονα τους ή οχι, οσο ηταν στο ιδιο κλουβι με τους γονεις...
 
Σ' ευχαριστω πολυ Γιαννη! Κι εγω αυτο σκεφτομαι... Θα τα αφησω λοιπον 🙂
 
Παιδια, εφαγαν μονα τους, το ειδα με τα ματια μου! 😛
Επισης εχω να σας πω, οτι παρατηρωντας τα, διαπιστωσα πως το ενα βγαζει πουπουλακια ιδιων χρωματισμων με του πατερα του, οποτε αγορακι!:D Να υποθεσω το αδερφακι του, που τα φτερακια του ειναι ακομα γκρι, ειναι κοριτσακι; (γεννηθηκαν ιδια μερα, ιδια ωρα)
 
Παιδια, εφαγαν μονα τους, το ειδα με τα ματια μου! 😛
Επισης εχω να σας πω, οτι παρατηρωντας τα, διαπιστωσα πως το ενα βγαζει πουπουλακια ιδιων χρωματισμων με του πατερα του, οποτε αγορακι!:D Να υποθεσω το αδερφακι του, που τα φτερακια του ειναι ακομα γκρι, ειναι κοριτσακι; (γεννηθηκαν ιδια μερα, ιδια ωρα)
Τώρα γιατί εγώ έχω την αίσθηση πως βιάζεσαι να τα μεγαλώσεις... 😀!
 
Μπράβο μπράβο, να τα χαίρεσαι!
Τα μαρουλάκια πρόσεχέ τα Ειρήνη, έχουν πολλά φάρμακα πάνω τους και για σένα ακόμα. Έχει ωραιότατα χόρτα η εποχή, σπανάκι, παντζαρόφυλλα, μπροκολόφυλλα, χόρτα πικρά είδα προχθές, αρωματικά βότανα χλωρα. Όχι μαρούλι, δεν το δίνω ποτέ μα ποτέ.
 
Μπράβο μπράβο, να τα χαίρεσαι!
Τα μαρουλάκια πρόσεχέ τα Ειρήνη, έχουν πολλά φάρμακα πάνω τους και για σένα ακόμα. Έχει ωραιότατα χόρτα η εποχή, σπανάκι, παντζαρόφυλλα, μπροκολόφυλλα, χόρτα πικρά είδα προχθές, αρωματικά βότανα χλωρα. Όχι μαρούλι, δεν το δίνω ποτέ μα ποτέ.

Λογω φυτοφαρμακων; Τα αλλα πως ξερεις οτι δεν εχουν; Δουλευοντας παντως σε συναφες καταστημα με την κουβεντα, δεν εχω πουλησει ποτε ουτε μισο φαρμακο για μαρουλια εκτος απο σαλιγκαροκτονο το οποια ειναι αρκετα ισχυρο μεν ως φυτοφαρμακο αλλα η οδηγια ειναι να μπαινει στη γη σε αποσταση 40-50 εκ απο τα φυτα, (τα μαρουλια δεν αναπτυσσουν τοσο μεγαλη ριζα) παρολα αυτα ισως με το νερο της βροχης και να μεταφερται καποια ποσοτητα κοντυτερα στις ριζες των μαρουλιων. Στα αλλα λαχανοκομικα φυτα εποχης οπως μπροκολα, κουνουπιδια, λαχανα κτλ πολυς κοσμος το ριχνει το εντομοκτονο του για την "καμπια του λαχανου" Pieris brasicae, κυριως. Οσοι δε ειναι εμποροι ριχνουν σιγουρα.

Απο πουθενα δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος εκτος κι αν ειναι απο τον κηπο σου οποτε ξερεις τι γινεται ειτε απο καταστηματα βιολογικων προιοντων. Ενας θειος μου, πριν χρονια που διατηρουσε πουλια, τα ξεκανε μια χρονια ολα μαζι απο μαρουλι απλυτο απο τη λαικη. Ολοκληρο το κοπαδι. ☹
 
Back
Top