Γενικά Η φετεινή μου αναπαραγωγή καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dourios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να σου ζήσουν όλα! :)

Το πρώτο 24ωρο της ζωής τους οι νεοσσοι δεν ταιζονται από τους γονείς. Τους γιατί τρώνε τον κρόκο του αυγού από το οποίο βγήκαν.. Αν ταιζονται ή όχι θα το καταλάβεις από τον λαιμό τους.. Είναι γεμάτος;
 
Όχι το βρήκα τώρα εντελώς άδειο.. Πήρα το μικρό και το βάλω στην άλλη καναρα αλλά δεν ξέρω και αν αυτή ταΐζει...
 
Είναι το κλουβί που έχεις τις δύο θηλυκές και τον αρσενικό όλα μαζί; Αν ναι τότε αυτό είναι πολύ πιθανό να οφείλεται στο ότι οι θηλυκές σου δεν ταΐζουν...
 
Η μια νομίζω ότι ταΐζει για να δούμε... Της έβαλα της άλλης το μικρό.. και της μιας της άφησα μόνο αυτό που βγήκε μόλις από το αυγό..
 
Πρώτον όσο τα ενοχλείς και μεταφέρεις τα μωρά από δω και από κει δεν πρόκειται να ταΐζουν οι θηλυκές σου. Άσε που αυτό είναι επικίνδυνο για τα μικρά! Και δεύτερον είναι πολύ πιθανό η κάθε θηλυκια να μένει στη φωλιά και να μην ταΐζει λόγω του ανταγωνισμού με την άλλη θηλυκια.. Στο είχαμε πει να μην τα ζευγαρωσεις έτσι...
 
δεν ειχαν κανενα προβλημα μεχρι τωρα... Θα δω και αν δεν τα ταιζει και η δευτερη θηλυκια θα τα βαλω σε ενα κοινο να τα μεγαλωσει... αυτο εχει εδω και 8 μερες αυγα λετε να τα δεχτει;
 
Τελικά 5 μωρά τα μεγαλώνει μόνη της η μία καναρα καθώς η άλλη δεν τάιζε και δεν ξέρω το γιατί... Να περάσω σήμερα δαχτυλίδια στα μικρά ή όχι ακόμα;
ema5edaz.jpg
 
Ξεκίνησε από τα μεγάλα. Τα 3ων ημερών είναι μικρά ακόμη.
 
περασα σε ολα δαχτυλιδια.. στα 3 μπηκαν με το ζορι στο αλλο 1 ευκολα και στο τελευταιο κολυμπουσε αλλα ελπιζω να μην το βγαλει.. Το πολυ πολυ να το κανω αυριο το πρωι εκεινο :)
 
Να τα βάζεις λίγο πριν καθίσει η κανάρα στη φωλιά για βράδυ και να παρατηρείς για λίγη ώρα να μην τα πετάξει.
 
Το μεγαλύτερο είναι 9 ημερών σήμερα το μικρότερο 7... άρχισαν να βγάζουν και φτερά... Τα βγάλω φωτογραφία αφού τα τα ίσα γιατί η μάνα τους δεν τα καλό ταΐζει και το κάνω εγώ πρωί βράδυ..

ysenu4a6.jpg
 
Να σου ζήσουν φτου φτου! Πόσα είναι; Γιατί είναι μαυροτσουκαλάκια και δεν μπορώ να τα μετρήσω :)
 
Δεν θα μπορούσε να έβαζε το χώρισμα ή ενα χαρτόνι να έμεναν χωριστά τα δυο θηλυκά όταν ηταν στην φωλιά και τον ρσενικό να τον φύγει; Αν και είμαι της άποψης πως ο αρσενικός πρεπει να συμμετεχει σε όλη την διαδικασία.. Αλλά εδώ μιλάμε για αλλη περιπτωση.
 
αυτη ταιζε κανονικα απο την αρχη ομως η αλλη καθολου... Το κλουβι ειναι μια 75αρα ζευγαρωστρα ετσι εκλεισα με χωρισμα τωρα αυτην μονη της και τον αρσενικο με την αλλη να δω αν ειναι κανονικα ζευγαρι αν ταιζει η δευτερη... ακομα πειραματιζομαι...
 
Αν μπορείτε αλλάξτε το τίτλο σε αναπαραγωγή καναρινιών για να βάλω και τα άλλα ζευγάρια εδώ..
 
Back
Top