Διατροφή Η συνταγή μου για αυγοτροφή

Δεν πειράζει αυτά που ήθελα να γράψω τα έγραψα
Άμα θυμηθείς και άλλα, να μας τα πείς το Σάββατο στον καφενέ του Μάκη. Θα έχουμε πιεί τουλάχιστον και καφέ😛
Δηλώνω συμμετοχή.
 
προφανως η αποψη σου Μαρια, ισως να μην ειναι σταθερη περι θερμασμενων συνταγων, γιατι δεν καταλαβα να εχεις την ιδια θεση στην πολυ ομορφη συνταγη της Σισσυ

https://community.petbirds.gr/threads/Η-συνταγή-του-κέικ-λαχανικών-των-παπαγάλων-μου.18077/

Να υπενθυμισω επισης οτι οι ετοιμες αυγοτροφες δεν ειναι απο ωμα υλικα και συνηθως για να αντεχουν στο χρονο, γινεται χρηση και αφυδατωμενων με υψηλη επεξεργασια. Σε αυτες τις αυγοτροφες ασχετα με τη συσταση των bakery products, που ας κανουμε μια αποδοχη οτι ειναι αγνοτατα και τζαμπα ανησυχω συχνα αναφερονται και fats . Προφανως οταν υπαρχουν παραλληλα και τα vegetable oils που ειναι φθηνοτερα, δεν νομιζω να ειναι βουτηρακι... Δεν ξερω τι ειναι σε ολες, κλλα καποιες απο αυτες, οπως πχ μια ιταλικη που εχει στη συσταση της καθαρα αλευρι και οχι bakery products ειναι ειλικρινης και λεει οτι χρησιμοποιει λαρδι χοιρινο... Μιλαμε για σοβαρη εταιρια που προφανως κανει και αυτη τις ερευνες που αναφερεις. Στη versele δεν εχουν αναλυτικα στοιχεια στις αυγοτροφες της αλλα σε ενα προιον της http://versele-laga.eu/NUTRI/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?lng=3&fam=138&ani=23485&ran=23489&pro=28027 σνακ πρωτεινης, χρησιμοποιει λαρδι επισης... Υποθετω οτι ειναι και αυτο κατοπιν ερευνας...

Αλικη καθε αυγοτροφη ειτε με φυτικη πρωτεινη (συνηθως πρωτεινη σογιας ή τριμμενο κιμα σογιας ) ειτε με ασπραδι αποξηραμενο αυγου, παει σε οτι τιμη πρωτεινης θελεις


να υπενθυμισω επισης οτι η φρυγανια ειναι προιον ψημενο, επισης το βραστο αυγο δεν ειναι λιγοτερο επεξεργασμενο απο το αυγο που μαγειρευεται σε μια συνταγη στην κατσαρολα...
 
Αλικη καθε αυγοτροφη ειτε με φυτικη πρωτεινη (συνηθως πρωτεινη σογιας ή τριμμενο κιμα σογιας ) ειτε με ασπραδι αποξηραμενο αυγου, παει σε οτι τιμη πρωτεινης θελεις
Αν μπορείς Δημήτρη μου ανάλυσε λίγο το σκεπτικό σου... Δηλαδή αν χρησιμοποιήσω πρωτείνη σόγιας ή τριμμένο κιμά σόγιας ή ασπράδι αποξηραμένου αυγού θα μπορέσω να φτιάξω την αυγοτροφή μου στο ποσοστό που θέλω εγώ αναλόγως την εποχή; Αυτά τα υλικά που αναφέρεις μπορούν να καταναλωθούν χωρίς πρόβλημα απ τα καναρίνια; :)
 
προφανως η αποψη σου Μαρια, ισως να μην ειναι σταθερη περι θερμασμενων συνταγων, γιατι δεν καταλαβα να εχεις την ιδια θεση στην πολυ ομορφη συνταγης της Σισσυ

https://community.petbirds.gr/threads/Η-συνταγή-του-κέικ-λαχανικών-των-παπαγάλων-μου.18077/
Στο θέμα αυτό το μόνο που έχω γράψει το 2013 είναι ένα απλό "ευχαριστούμε Σίσσυ" :)
Αλλά και πέραν αυτού, μπορώ σε 3 χρόνια να αντλήσω πληροφορίες και να αλλάξω γνώμη.
Υποθετω οτι ειναι και αυτο κατοπιν ερευνας...
Προφανώς.

Ακόμα θα ήθελα να πω πως το μπέϊκον έχει μεγάλες ποσότητες σελήνιου, γιατί να μην το δίνουμε την περίοδο πριν την αναπαραγωγή;

Δημήτρη, ίσως οι εταιρείες να σφάλλουν μερικώς, προφανώς και αποσκοπούν στο κέρδος.
Αλλά υφίστανται και έναν στοιχειώδη έλεγχο και οπωσδήποτε οι τροφές τους αποκλείεται να είναι βόμβες.
Οι δικές σου - δικές μας - δικές τους κατασκευές, τίνος έλεγχο υφίστανται; Και μπορούν κάλλιστα με το τίποτα να ξεκάνουν ολόκληρη εκτροφή με κάποιο λάθος, όχι μόνο συστατικών αλλά και τρόπου (πχ επειδή ψήθηκαν σε τεφλόν).
Εσύ ανακατεύεις γάλα με σπιρουλίνα και αυγό και πόσα ακόμα.
Το ξέρεις ότι εγώ η ιδία, έχω πάει νοσοκομείο από σπιρουλίνα; Τι ξέρεις από χημεία τροφίμων;
 
η vegetable protein που λενε οι αυγοτροφες συνηθως ειναι πρωτεινη σογιας. Ειμαι θετικος στη χρηση της με μετρο. Το ασπραδι αυγου (υπαρχει σε πρωτες υλες ζαχαροπλαστικες ανθρωπινης καταναλωσης και ποιοτητας ποιο οικονομικο απο οτι σε σκευασματα που κυκλοφορουν για πουλια) εχει αν θυμαμαι πρωτεινη 82 % .Aν εχεις μια αυγοτροφη 100 γρ με πρωτεινη 17 % τοτε για να την πας στο 22 % θες Χ γρ ασπραδι σε σκονη ωστε να ισχυει ( 17 + ( Χ * 82/100 ) ) / ( 100+ Χ ) = 22 /100 με μια μικρη επιφυλαξη λογω προχωρημενης ωρας και θολου μυαλου...



Μαρια αν νομιζεις οτι οι εκτροφεις δινουν τις ετοιμες αυτουσιες, ισως και να εχεις δικιο... Ρωτα τους...


Καλη συνεχεια... εγραψα στο παιδι για να διορθωσει ενα μικρο λαθος στην αυγοτροφη και να γινει καλυτερη... με περαιτερω σχολια μαλλον βοηθω να βγει εκτος θεματος
 
η vegetable protein που λενε οι αυγοτροφες συνηθως ειναι πρωτεινη σογιας. Ειμαι θετικος στη χρηση της με μετρο. Το ασπραδι αυγου (υπαρχει σε πρωτες υλες ζαχαροπλαστικες ανθρωπινης καταναλωσης και ποιοτητας ποιο οικονομικο απο οτι σε σκευασματα που κυκλοφορουν για πουλια) εχει αν θυμαμαι πρωτεινη 82 % .Aν εχεις μια αυγοτροφη 100 γρ με πρωτεινη 17 % τοτε για να την πας στο 22 % θες Χ γρ ασπραδι σε σκονη ωστε να ισχυει ( 17 + ( Χ * 82/100 ) ) / ( 100+ Χ ) = 22 /100 με μια μικρη επιφυλαξη λογω προχωρημενης ωρας και θολου μυαλου
Κατάλαβα! Σ ευχαριστώ πολύ Δημήτρη μου! Σαν συνταγή η δική μου σπιτική αυγοτροφή θεωρείς πως είναι οκ για τον χειμώνα; :)
 
μια χαρα ειναι και μην υπολογιζεις την πρωτεινη του αυγου σε σχεση με το συνολικο βαρος της αυγοτροφης μαζι με το νερο του αυγου (σχεδον 65 % ) αφου η συγκριση με αυγοτροφη ετοιμη γινεται με μια υγρασια που εκεινες να εχουν γυρω στο 10 % , ενω μην ξεχασεις να προσθετεις και την πρωτεινη που δινει η βρωμη και η φρυγανια (γυρω στο 13 % ). Το αυγο εχει 12.5 % πρωτεινη σε μονο 25 % στερεη μαζα, που αν αφησουμε και καποια υγρασια αντε να παει το βαρος του αυγου που συνεισφερει στον τυπο υπολογισμου της συνολικης μαζας απο 25 στο 40 ... Δηλαδη 12.5 % στα 40 ειναι γυρω στο 30 % πρωτεινη που θα πεσει βεβαια συνολικα απο τα αλευρα... Το προβλημα σου ειναι η συγκρατηση του λιπους... η προσθηκη και κροκου και αρκετου σουσαμιου θελει προσοχη.Στη συντηρηση εκεινο δεν χρειαζεται, παρα μονο το δεκεμβρη αν τα εχεις τα πουλια εξω ... (ας μην παρεκλινουμε αλλο, απλα δεν ηθελα να μην σου απαντησω)

Να συμπληρώσω ότι το σουσάμι πρέπει να είναι αναποφλοιωτο αλλιώς έχεις το ίδιο θέμα με αυτό που συζητάμε. Το πρόβλημα δεν είναι στο εσωτερικό του σπόρου αλλά στο ακάθαρτο κέλυφος που δεν μολύνει μόνο το εσωτερικό αλλά και τις γύρω τροφές
 
Μαρια αν νομιζεις οτι οι εκτροφεις δινουν τις ετοιμες αυτουσιες, ισως και να εχεις δικιο... Ρωτα τους...
Δεν αναφέρθηκα κάπου σε εκτροφείς, μην δίνεις τόνο της αρεσκείας σου στην διαφορετική γνώμη, στο κάτω-κάτω η διαφορετική γνώμη είναι ο θεμέλιος λίθος της δημιουργίας, ας μην θεωρείται επιτέλους εχθρική.
Δεν μ' ενδιαφέρει τι κάνουν οι εκτροφείς, στους εκτροφείς τα πουλιά γεννιούνται, σ' εμάς όμως ζουν την ζωή τους.
Ασφαλώς ψάχνουμε τους καλούς εκτροφείς αλλά οι πρακτικές τους δεν είναι πάντα ιδανικές για μας, για την διάρκεια.

Η γνώμη μου είναι πως αν θέλουμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω για τα πουλιά μας, πρέπει πρώτ' απ' όλα να μην πειραματιζόμαστε σε άγνωστα μονοπάτια.
Μπορούμε να εμπλουτίζουμε την διατροφή τους και να στηριζόμαστε στην ποικιλία, χωρίς να καταφεύγουμε στην μαγειρική.
Εδώ οι διατροφολόγοι το συνιστούν και για τα παιδιά μας, για μας, όσο είναι το δυνατόν.

Υ. Γ. Σε παρακαλώ όταν γράφεις ένα μήνυμα, μην το κάνεις επεξεργασία μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα και μάλιστα αναφερόμενος ονομαστικά σε κάποιον, δεν είναι ευγενικό, γιατί κάλλιστα ο άλλος μπορεί να μην το προσέξει.
 
Έχει μέσα ένα καλοβρασμένο αυγό, φρυγανιά, κουάκερ, καρότο και πολλά βότανα. Ποιο απ όλα αυτά τα υλικά κάνει κακό στα καναρίνια;
Κανένα δεν κάνει κακό.
Όλα είναι χρήσιμα, καλά και απαραίτητα. Ένσταση έχω μόνο για τη φρυγανιά.
Τα υπόλοιπα αν τους τα δώσεις ξέχωρα θα αλλάξει κάτι;
Το γαλα μπαινει για τον ιδιο λογο που πχ η raggio di sole βαζει στις αυγοτροφες της πχ σε δυο πολυ γνωστες
Για πολλούς το γάλα είναι το μαύρο "πρόβατο" στη διατροφή των καναρινιών γιατί απέχει από όλες τις διατροφικές συνήθειες των πτηνών μέσα στους αιώνες εξέλιξης.
Μήπως το γάλα σόγιας ταιριάζει καλύτερα λόγω φυτικής προέλευσης στη διατροφή τους;
εγραψα στο παιδι για να διορθωσει ενα μικρο λαθος στην αυγοτροφη και να γινει καλυτερη...
Και καλά έκανες.
Οι γνώμες όλων χρειάζονται και φυσικά αξιολογούνται αναλόγως.
 
Δεν επεξεργαστηκα κάποιο ποστ μου... Από την λέξη συμπληρώσω και μετά είτε τα ενωσε αυτόματα το σύστημα είτε σωστά κατ εμε η διαχείριση. Γιάννη το γάλα είναι ξένο για τα πουλιά όσο και το αυγό. Ουκ εν τω πολλώ το ευ αλλά με μέτρο όλα είναι και δείχνουν από χρήση αρκετό καιρό και αρκετών ατόμων., μια χαρά. Η σόγια ήδη μπαίνει αρκετή και μεταλλαγμένη στα έτοιμα σκευάσματα και έχοντας φυτικά οιστρογόνα και αντιδιατροφικους παράγοντες όπως η φυταση αν θυμάμαι καλά, δεν την προτείνω για επιπλέον προσθήκη ειδικά σε αρσενικά σε ανάπτυξη. Επίσης αν δεν σου αρέσει η επεξεργασμενη ήδη φρυγανιά θα έπρεπε να είσαι σκεπτικός και ως προς τα άγνωστα bakery products που αποτελούν την βάση των έτοιμων αυγοτροφων. Δεν είναι αψητο απλό αλεύρι
 
Για πολλούς το γάλα είναι το μαύρο "πρόβατο" στη διατροφή των καναρινιών γιατί απέχει από όλες τις διατροφικές συνήθειες των πτηνών μέσα στους αιώνες εξέλιξης.
Εκτός αυτού είχα διαβάσει ότι ο οργανισμός των πτηνών είναι δυσανεκτικός στη λακτόζη.
 
Εκτός αυτού είχα διαβάσει ότι ο οργανισμός των πτηνών είναι δυσανεκτικός στη λακτόζη.
Υπάρχουν προϊόντα γάλακτος χωρίς λακτόζη, τα οποία χρησιμοποιούν οι εταιρείες. Η αυγοτροφή σου είναι πράγματι ιδιαίτερα υγρή, άρα θέλει είτε ιδιαίτερη προσοχή και άμεση κατανάλωση, είτε αλλαγή.
 
αν οι κουταλιες του μιγματος σπορων που ταιζεις, δεχθουν τοση υγρασια (νερο, μελι, υγρασια βραστου αυγου ) εχεις σκεφτει τι επιδραση μπορει να εχει αυτη πανω τους, κκομα και στο ψυγειο (συντηρηση ) αλλα ειδικα εστω και μερικες ωρες στην ταιστρα;
Την αυγοτροφή την άφησα ελάχιστα στα καναρίνια. Για το μέλι/νερό θα συμφωνήσω αλλά και το αυγό που το βάζουμε ούτος ή άλλως;
Σωστή η επισήμανση @jk21 αλλά δράττομαι της ευκαιρίας να πω, πως όταν κάποιοι επίμονα προτείνετε αυγοτροφές ιδιοκατασκευασμένες και διάφορες άλλες μαγειρικές για τα πουλιά, θα έπρεπε να προβλέψετε, πως κάποιες απόπειρες θα έχουν και λάθος έως επικίνδυνα στοιχεία στην χημεία τους και τον τρόπο παρασκευής τους.
Δεν είναι ''ιδιοκατασκευή'', απλά αντί να δώσω το αυγό σκέτο το σέρβιρα τριμμένο μαζί με ορισμένα βότανα, τα οποία μολονότι είναι ωφέλημα για τα καναρίνια, τα δικά μου δε θα τα άγγιζαν σκέτα.
Ακόμα,όμως, και οι πιο ακριβές/επώνυμες/εμπορίου αυγοτροφές δεν είναι τόσο αθώες παρά το γεγονός ότι φέρουν το τίτλο μίας γνωστής εταιρίας. Ακόμα και τα λαχανικά που κάποιος που πουλάει ως άκρως οικολογικά όλο και κάτι τα έχει ψεκάσει. Ας μην επαναπαυόμαστε με τους όρους εμπορίου/οικολογικό.
Το αυγό που χρησιμοποίησα ήταν από άτομο που διατηρεί μικρό αριθμό κοτών και δεν ήταν η εύκολη λύση του εμπορίου.

άμεση κατανάλωση
Αυτό και έγινε.

Η αυγοτροφή σου είναι πράγματι ιδιαίτερα υγρή
Ήταν άλλωστε μία πρώτη απόπειρα.
 
δράττομαι της ευκαιρίας να πω, πως όταν κάποιοι επίμονα προτείνετε αυγοτροφές ιδιοκατασκευασμένες
Δεν είναι ''ιδιοκατασκευή'',
Δεν αναφέρθηκα στην δική σου Αλέξανδρε αλλά επ' ευκαιρία της δικής σου.
Για την δική σου, συμφώνησα με τον Δημήτρη αλλά και τον κ. Μάκη ότι είναι υγρή αλλά και ότι οι σπόροι της τροφής ίσως μαλακώσουν και δεν τρώγονται ή αναπτύξουν μύκητες.
Φυσικά το γεγονός πως ήταν πρώτη προσπάθεια που μάλιστα την συζήτησες είναι πολύ καλό :)
 
Για την δική σου, συμφώνησα με τον Δημήτρη αλλά και τον κ. Μάκη ότι είναι υγρή αλλά και ότι οι σπόροι της τροφής ίσως μαλακώσουν και δεν τρώγονται ή αναπτύξουν μύκητες.
Ότι ήταν να δοθεί στα καναρίνια δόθηκε και έμεινε στο κλουβί δύο ώρες. Τα κατεψυγμένα τα πέταξα.
Θα συμφωνήσω με την υγρασία(μάλλον το διαλυμένο σε λίγο νερό μέλι έφταιγε:).
 
Προσωπικα ειμαι κι εγω απο τα ατομα που κρατανε μικρο καλαθι για τις ετοιμες αυγοτροφες και γενικα για τα ετοιμα προιοντα.
Δυστυχως εκει πονταρουν -οτι θα αφεθουμε στις ερευνες τους και στο οτι "εκεινοι ξερουν"-.
Για να διατηρηθει το αυγο μετα απο βραση εκτος ψυγειου μεσα στα καταστήματα σημαινει οτι θα εχει πολλα συντηρητικά.
Γενικα παντα κραταω τις επιφυλάξεις μου και ειμαι της αποψης οτι ο,τι φτιαχνεις μονος σου ειναι πολυ καλυτερο απο την καλυτερη ετοιμη αυγοτροφη απο την αποψη οτι ξερεις ακριβως τι εχεις βαλει μεσα και οχι στο.. Περιπου.
Φυσικα μια ασχετη σαν κι εμενα δεν θα ηξερε οτι δεν κανει να βγει πολυ υγρη και τι επιπτωσεις θα ειχε.
Ομως γι αυτο ρωταμε για βα μαθαινουμε.
Δηλαδη την επομενη φορα θα ξερει ο φιλος μας ο @Εκηβόλος και θα βαλει χωρια τα ξερα και μετα το αυγο και ισως το νερομελο αν θελει να βαλει κι αυτο και θα αφαιρεσει τα σπορια.
 
Δεν αναφέρθηκα στην δική σου Αλέξανδρε αλλά επ' ευκαιρία της δικής σου.
Δεν είχατε άδικο, το δίκιο πρέπει πάντα κάποιος να το παραδέχεται.
Όντως, ορισμένες αυγοτροφές φάνηκαν και σε εμένα παράλογες και συνεχίζουν όπως η σπιρουλίνα και το γάλα.
Για βρούνε τα καναρίνια σπιρουλίνα στη φύση δεν νομίζω ότι υφίσταται. Τα ζώα δεν πρέπει να τα πολυφορτώνουμε.
Όσον αφορά το γάλα, θα διαφωνήσω ακόμα και με αυτό χωρίς λακτόζη. Θα έβρισκαν ακόμα και αυτό το γάλα τα πτηνά στη φύση;
Να επισημάνω, τα καναρίνια δεν είναι θηλαστικά. Ακόμα και ο άνθρωπος από κάποια ηληκία και μετά δεν το χρειάζεται!
 
Προσωπικα ειμαι κι εγω απο τα ατομα που κρατανε μικρο καλαθι για τις ετοιμες αυγοτροφες και γενικα για τα ετοιμα προιοντα.
Δυστυχως εκει πονταρουν -οτι θα αφεθουμε στις ερευνες τους και στο οτι "εκεινοι ξερουν"-.
Ηλέκτρα μου καλά κάνεις αλλά δεν υπάρχει τίποτα ασφαλές που να τρώμε εμείς τα παιδιά μας και τα ζώα μας.
Εννοείται οι εταιρείες παραγωγής τροφίμων ενοχοποιούνται διεθνώς για μεγάλα εγκλήματα.
Ποιος είναι πρωταθλητής; Η γενετικά τροποποιημένη σόγια και το καλαμπόκι. Μην ανοίξουμε την κουβέντα για τους σπόρους και τις απαγορεύσεις καλλιέργειας.
Ακόμα και αν φυτέψεις σε χωράφι δικά σου προϊόντα, δεν ξέρεις τι επιβάρυνση κρύβει το έδαφος.
Πόσα "φρέσκα" γάλατα δεν παρασκευάζονται από σκόνη;
Πόσα αντιβιοτικά παίρνουν οι γαλακτοπαραγωγές αγελάδες και μέσω αυτών τα καταναλώνουμε κι εμείς;
Αν μπεις στο λούκι αυτού του άγχους, το σίγουρο είναι πως θα ασθενήσεις από αυτοάνοσο λόγω άγχους.
Ιδίως εμείς οι Έλληνες, είμαστε μανιώδεις κυνηγοί της απάτης. Δεν είναι όμως έτσι ακριβώς. Έλεγχοι γίνονται, επιβάρυνση έχουμε, οι οργανισμοί προσαρμόζονται και εξελίσσονται.
Από την "απάτη" μιας εταιρείας, σπάνια η επιβάρυνση είναι άμεση αλλά σταδιακή. Αν ήταν άμεση, η εταιρεία θα έκλεινε.
Για μένα η άμυνα κρύβεται στην ποικιλία, ποικιλία στα τρόφιμα, κατανάλωση τροφίμων εποχής, ποτέ να μην ποντάρουμε σε μία εταιρεία αλλά να τις εναλλάσσουμε.
Κατανάλωση όσο γίνεται προϊόντων στην πρωτογενή τους μορφή.
Ενημέρωση για την αλληλεπίδραση των τροφίμων.
Η άμυνα δεν είναι τα μαγειρέματα ( κατ' αρχήν τα περισσότερα ωφέλιμα στοιχεία καταστρέφονται από κάποια θερμοκρασία και πάνω, εξαρτάται από το καθένα) αλλά αντιθέτως η όσο το δυνατόν κατανάλωση ανεπεξέργαστων τροφίμων και όσο το δυνατόν έλεγχος της προέλευσής τους.
 
Κατανάλωση όσο γίνεται προϊόντων στην πρωτογενή τους μορφή.
Ερχόμαστε και πάλι στη σπιτική αυγοτροφή, στο φρέσκο αυγό, τα βότανα της ελληνικής χλωρίδας...
Αν μπεις στο λούκι αυτού του άγχους, το σίγουρο είναι πως θα ασθενήσεις από αυτοάνοσο λόγω άγχους.
Σε καμία περίπτωση να ασθενήσει κάποιος λόγω άγχους αλλά όσο μπορούμε να επιδιώκουμε να βρούμε κάτι όσο το δυνατό καλύτερο και όχι εν γνώση μας να παγιδευόμαστε στις απάτες της κάθε ''επιχείρησης''.
 
όχι εν γνώση μας να παγιδευόμαστε στις απάτες της κάθε ''επιχείρησης''.
Την "απάτη" κάποιου την αναδεικνύει μόνο ο ανταγωνιστής του ή οι κρατικοί φορείς ελέγχου αν λειτουργούν.
Εμείς δεν είμαστε σε θέση και όσοι το νομίζουμε σπαταλάμε τον χρόνο μας αντί να κάνουμε κάτι παραγωγικό.
Ερχόμαστε και πάλι στη σπιτική αυγοτροφή, στο φρέσκο αυγό, τα βότανα της ελληνικής χλωρίδας...
Ναι μην τις βράζετε όμως 😛
 
Back
Top