Αναπαραγωγή Θα μεγαλώσει κανάρα μικρά καρδερινάκια;

Φριγανια δεν βάζω

Χρειάζεται;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα ταισα είχαν φαγητό από πριν στην μαμακα τους και έφαγαν απλώς δεν έφαγαν πολύ επειδή ήταν χωρτατα
 
Μαμακα λέγεται αυτό που είναι στον λαιμό τους και φαίνεται το φαγητό που έχουν φάει
Πρόλοβος λέγεται αυτό.
Άκουσε...η θερμοκρασία της κρέμμας θα πρέπει να είναι άνω των 38 βαθμών και κάτω των 40(νομίζω), αλλιώς θα έχεις στο άμεσο ή απώτερο μέλλον προβλήματα.
Κανονικά έπρεπε να πας στον Γιάννη να σου δώσει λίγο κρέμμα νεοσσών μέχρι να αγοράσεις ο ίδιος.
Η συχνότητα παροχής είναι κάθε λίγο και λιγάκι όταν σηκώνουν τα κεφαλάκια τους με ανοιχτά στόματα και δεν έχουν τροφή στον πρόλοβο. Δλδ, εσύ στην αρχή θα κάνεις έναν μικρό θόρυβο, χτυπώντας ελαφρά τη φωλιά, αυτά θα σηκώνουν τα κεφαλάκια τους, εσύ θα κοιτάς τον πρόλοβο και αναλόγως θα ταΐζεις ή όχι. Τις πρώτες ημέρες η τροφή θα πρέπει να είναι υδαρής, ενώ αργότερα πιο παχύρευστη. Σκούπισμα γύρω από τα ράμφη τους επίσης χρειάζεται όταν θα τελειώνεις το τάισμα. Αλλά, όλα αυτά αναγράφονται στις οδηγίες της κρέμμας που θα πάρεις, οπότε αναλόγως θα πράξεις.
 
Ακούστε παιδιά πως κάνω συνταγή κλπ. Την ώρα που πρέπει να τα ταισω περνω μισό κρόκο αυγό τον λιώνω καλά μετά ζεστάνω λίγο νερό σε μια καλή θερμοκρασία ούτε κάφτο αλλά ούτε και κρύο ποιο πολύ προς το ζεστό ριχνω μέσα στο λιωμένο αυγό λίγο ώστε να γίνει σαν κρέμα επιτα ρίχνω και λίγο φρυγανιά όπου μου την συνέστησε ένα παιδί ποιο πάνω το βάζω μέσα στην σύριγγα και την σύριγγα τη ν βάζω μέσα σε ένα ποτήρι με ζεστό νερό σε καλή θερμοκρασία όπως μου ειπατε την αφήνω μέσα εκεί για 2 λεπτά περίπου ώσπου να ζεσταθεί καλά και μετά πάω περνω την φωλιά που από πάνω έχω βάλει 1 κόμματι λινατσα και μερικά ακόμη βαμβακια το σηκωνω αυτό κ μετά αυτά αν ο προβολος είναι άδειος πεινάνε ποιο πολύ αν έχει μέσα λίγο από το προηγούμενο ταϊσμα τρώνε μια ποσότητα ώστε να χωρτασουν και να γεμίσει καλά ο προβολος. Άλλες 2 ερωτήσεις τον Γιάννη που θα τον βρω κ αντί για ζεστό νερό στο φαγητό τους μπορώ να βάζω γάλα για να είναι ποιο δυνατή η τροφή ή θα προκαλέσει διάρροια;
 
Κάνει να τους δώσω γήινα σκουλήκια αυτά τα καφέ που είναι στο χώμα να τους δώσω; Μικρά κομμάτια;

Έχω διαβάσει ο ότι έχουν πρωτεΐνη αρκετά. Τι λέτε να κάνω

;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πανο μολις κάποιος διαβάσει το μνμ σου και ξέρει να απαντήσει, αμέσως το κάνει.
Όχι λοιπόν μην δώσεις. Στην πραγματικότητα δεν έχω εμεριστατωμενη άποψη αλλά τα θεωρώ επισφαλή και ακάθαρτα και άσε που θα πρεπε να τα λυωσεις
 
Ρε παιδιά ο ένας μου λέει ναι ο άλλος όχι εγώ ποιον να ακούσω να με βοηθήσετε θέλω όχι να με βάζετε

Σε διλήμματα

Τι να κάνω ας απαντήσει κ κάποιος άλλος
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ρε παιδιά ο ένας μου λέει ναι ο άλλος όχι εγώ ποιον να ακούσω να με βοηθήσετε θέλω όχι να με βάζετε
Εφόσον λοιπόν Πανο συμμετέχω στο να σε βάζω σε δίλημμα πολύ απλά δεν θα απαντήσω πλέον στο θέμα σου ώστε να παραμένουμε αμφότεροι ήρεμοι γιατί όπως τα βλέπω τα πράγματα στο τέλος θα βρω και τον μπελά μου.
 
Ρε παιδιά ο ένας μου λέει ναι ο άλλος όχι εγώ ποιον να ακούσω να με βοηθήσετε θέλω όχι να με βάζετε
Δικό μου το λάθος...
Όχι τα καφέ σκουλήκια από το χώμα.
Με την έννοια σκουλήκια εγώ εννοούσα είτε τα αλευροσκούληκα είτε τα κατεψυγμένα που είναι ειδικά για τα ιθαγενή.
Ο Γιάννης ianos έχει δίκιο... Δεν είναι καθαρά για την εκτροφή τα καφέ σκουλήκια από το χώμα.
 
Όχι ρε φίλε απλώς δεν ξέρω τι να κάνω ας απαντάτε όλοι ο καθένας με την άποψη του κ στο τέλος η πλεπλειοψη

Πλειοψηφία

Οκ συνεχίζω να δινω τότε την κλασική αυγό τροφή (κρόκο αυγού κ λίγο φρυγανιά)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πάνο, εδώ δεν είναι chat, να γράφεις κάθε μια λέξη σε ξεχωριστό μήνυμα.
Προσπάθησε σε παρακαλώ να το ελέγξεις :)

Τα μωρά καλά είναι; Πήγες στον misalouris να πάρεις κρέμα;
Μπράβο που μεγαλώνεις τα μικρά και εύχομαι να πάνε όλα καλά. Όμως για να μεγαλώσουν σωστά πρέπει να τρέφονται με μια σωστή διατροφή.
Eπείγει το να τους πάρεις την ειδική κρέμα για νεοσσούς.
Τώρα είναι 7 ημερόν;
 
Back
Top