Αναπαραγωγή Θα μεγαλώσει κανάρα μικρά καρδερινάκια;

Όχι είναι περίπου 10 με 11 να μην είναι και 12 ημερών έχουν ανοίξει τα μάτια τους και έχουν βγάλει και αρκετά φτερά
 
Παιδιά χρειάζεται να τα κλείνω από πάνω με κάτι ή δεν χρειάζεται για να βγουν κ τα φτερά ποιο γρήγορα παντως εγώ μέχρι στιγμής τα κλείνω βάζω από πάνω κάποια κοκομμάτι λινατσας με βαμβάκι χρειάζεται ή να το βγάλω ;
 
Παρακαλούμε να περιμένετε με υπομονή μέχρι να απαντήσει κάποιος.
Να τα κλείνω ή όχι;
 
Έχω ένα ζευγάρι καρδερινες
Αυτό το ζευγάρι καρδερίνες θύμισέ μας από που το πήρες και αν δε σου κάνει κόπος να μας ανεβάσεις μια δυο φωτογραφίες του ζευγαριού όπως και των μικρών που προσπαθούμε τόσες μέρες να μεγαλώσουμε μαζί σου...
Το αξίζουμε Πάνος Τ ... έτσι δεν είναι;
 
Σας έπιασε κώτσους ο Πανάγος.
Ο λόγος που υπάρχουμε και συμβουλεύουμε είναι να μη χαθεί καμία φτερωτή ψυχούλα...
Δεν ξέρω τι είναι αυτό που σε κάνει να χαίρεσαι αντί να στεναχωριέσαι.
Προσωπικά θέλω διακαώς να γλυτώσουν σε πρώτη φάση τα μικρά... όπως και οι υπόλοιποι που συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση...

Για να πετύχουμε κάτι τέτοιο (να σωθούν τα μικρά) κάνουμε πολλές φορές πως δεν καταλαβαίνουμε. κάνουμε δηλαδή το μ@λ@κ@ όπως λέει και ο λαός μας.
Αλλά ευτυχώς πάντα υπάρχει κάποιος έξυπνος ... Να μας βάλει στη θέση μας... και να χαλάσει την προσπάθεια.
Να σαι καλά!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάνος Τ , επειδή εδώ και ημέρες από ό,τι βλέπω βασιλεύει σιωπή από πλευράς σου, και για την περίπτωση που μπεις ξανά στο θέμα σου έχω να σου επιστήσω την προσοχή στα ακόλουθα:
Πιθανολογώ ότι τα πουλάκια, είναι από φωλιά κατεβασμένη, δλδ γεννημένα ελεύθερα στη φύση κι επίσης πιθανολογώ ότι εισαι νεαρός στην ηλικία, όποτε ξανά-πιθανολογώ, ότι έχεις ακόμα ευκαιρίες στη ζωή σου για βελτιώσεις στην στάση σου να φυλακίσεις τα πουλιά. Θα ήθελα λοιπόν, όχι μόνο ποτέ να μην φυλακίσεις άγρια πτηνά, αλλά να αποθαρρυνεις, εξηγώντας μάλιστα τους λόγους, και όποιον άλλον έχει την τάση για ανάλογες ενέργειες. Όπως κι εσυ δεν θα ήθελες να περιοριστεις, και δεν γεννήθηκες για αυτό, ώστε σε μικρό χώρο κι ενάντια στη φύση σου και στις καταβολές σου, να ζήσεις αιχμάλωτος γιατί εισαι Π.χ όμορφος, θρηνείς καλλίφωνα ή κανείς ωραίες τούμπες, έτσι και τα συγκεκριμένα πτηνά δεν γεννήθηκαν για να σε ψυχαγωγούν. Αυτό που κατέχεις από την άλλην πλευρά, δεν είναι δικό σου, δεν μπορεί να είναι ιδιοκτησία σου, και δεν νοείται να μην το σέβεσαι. Έτσι, με τέτοιες τακτικές, κανείς δεν προχωρά μπροστά, δεν εξελίσσει τον χαρακτήρα του και προκαθορίζει επίσης μια μοίρα καθόλου αίσια για τον εαυτόν του, διότι η ζωή, όπως ίσως να έχεις ακούσει σου δίνει αυτά για τα οποία εισαι άξιος, όσο ταλαίπωρα και λυπητερά κι αν σου φαίνονται, είναι με άλλα λόγια δίκαια και θα σε "πληρώσει" με το ίδιο νόμισμα σε ανύποπτη στιγμή, και τίποτα δεν θα μπορείς τότε να κανείς για να ξεφύγεις. Όσο είναι καιρός λοιπόν, συνειδητοποίησε το λάθος σου για να δημιουργήσεις ευκαιρίες στον εαυτό σου.
Τέλος, αν τα πουλάκια είναι ακόμα ζωντανά, που δεν το βλέπω να είναι με φρυγανιές και κρόκους και άντε κανένα γεωσκωληκα φίσκα στα παράσιτα, επικοινώνησε με ΕΚΠΑΖ μηπως κι εκεί καταφέρουν να τα πάρουν, να τα κάνουν καλά, διότι σίγουρα υποφέρουν από υποσιτισμό, και να τα επανεταξουν στη φύση, ακυρώνοντας όσο το δυνατό το λάθος που έκανες. Επικοινώνησε και πες μια δικαιολογία, και δώσε τους την ευκαιρία της επιβίωσης που τόσο παρορμητικά τους στερήθηκε για την ψυχαγωγία, λες κι η διασκέδασή μας θα μπορούσε ποτέ να υπερισχύσει της επιβίωσης ενός οργανισμού.
Κάνε λοιπόν το σωστό, σεβάσου την ίδια τη ζωή, ώστε να λάβεις τα ανάλογα.
 
Ρε παιδιά μια φωλιά πήρα πως κάνετε έτσι πήρα για να δοκιμάσω να μεγαλώσω καρδερινακια για να είναι ήμερα και όχι να χτυπιούνται στα κάγκελα σα να βλεπουβ γάτα να τα τρώει αν και δεν θα το ξανακάνω δε νομίζω να κατά στράφηκαν. Όλοι αυτοί που βγάζουν καρδερινες από εκτροφη δηλαδη τις καρδερινες αυτοί που τις βρηκαν να πάω να βρω κ εγώ κ αυτοί από τι φύση τις πήραν και τις έβαλαν στο κλουβί και λένε ότι είναι εκτροφής ενώ όλες είναι κ ήταν άγριες τέλος πάντων δεν ασχοασχολο πια με το θεμα
 
Ρε παιδιά μια φωλιά πήρα πως κάνετε έτσι πήρα για να δοκιμάσω να μεγαλώσω καρδερινακια για να είναι ήμερα και όχι να χτυπιούνται στα κάγκελα σα να βλεπουβ γάτα να τα τρώει αν και δεν θα το ξανακάνω δε νομίζω να κατά στράφηκαν. Όλοι αυτοί που βγάζουν καρδερινες από εκτροφη δηλαδη τις καρδερινες αυτοί που τις βρηκαν να πάω να βρω κ εγώ κ αυτοί από τι φύση τις πήραν και τις έβαλαν στο κλουβί και λένε ότι είναι εκτροφής ενώ όλες είναι κ ήταν άγριες τέλος πάντων δεν ασχοασχολο πια με το θεμα
το οτι αδικα εγυγαν 2 ζωες εξαιτιας σου το σκεφτηκες; το οτι εστησε αυτο το θεμα μεσα στο ψεμα και μερικοι εσπευσαν να σε βοηθησουν ουτε αυτο το σκεφτηκες; οταν λες οτι δεν καταστραφηκαν τι εννοεις; Πηρες απο γονεις τα μωρα, που δεν ξερουμε πλεον οτι ζουνε τα μωρα αυτα, αλλα για σενα δεν τρεχει μωρε και τιποτα, σιγα 2 λιγοτερες καρδερινες. Και το χειροτερο, εκανες αυτο που εκανες αλλα δεν ησουν καν ετοιμος να το κανεις και σωστα.
 
Ρε παιδιά μια φωλιά πήρα πως κάνετε έτσι πήρα για να δοκιμάσω να μεγαλώσω καρδερινακια για να είναι ήμερα και όχι να χτυπιούνται στα κάγκελα σα να βλεπουβ γάτα να τα τρώει αν και δεν θα το ξανακάνω δε νομίζω να κατά στράφηκαν. Όλοι αυτοί που βγάζουν καρδερινες από εκτροφη δηλαδη τις καρδερινες αυτοί που τις βρηκαν να πάω να βρω κ εγώ κ αυτοί από τι φύση τις πήραν και τις έβαλαν στο κλουβί και λένε ότι είναι εκτροφής ενώ όλες είναι κ ήταν άγριες τέλος πάντων δεν ασχοασχολο πια με το θεμα
Καλά ρε Πάνο, μια φωλιά πήρες και δεν έγινε και τίποτα; Πας καλά; Και δεν φτάνει αυτό, αλλά τα τάιζες κι ό,τι σου κατέβαινε κι ό,τι σου είπε το κάθε παραλυτικό ραμολιμεντο του 1821 και πάλι δεν έγινε τίποτα; Και όταν σου είπε ο Μοσαλουρης να σου δώσει κατάλληλη τροφή και δεν μπήκες στον κόπο να την πάρεις αλλά ούτε και να πας να αγοράσεις δεν έγινε και τίποτα; Και αφού μας παραμύθιασες, και είχες και τη χαζή εντύπωση ότι μασάμε από τέτοια, εννοείται ότι δεν έγινε τίποτα, γιατί όλοι τα καρδερινάκια τα άτυχα που πέσαν στα χέρια σου θέλαμε να σώσουμε κι εσύ καθόσουν και χασκογελουσες παριστάνοντας τον ξύπνιο στην πάρτη σου.
Τώρα λοιπόν Πανο, μήπως να γίνει κάτι για να ανατρέψεις το λάθος σου ή μήπως θα συνεχίσεις για πολύ αυτήν την τακτική της διαφυγής από τη συνείδησή σου, ότι δεν έγινε τίποτα και σιγά τώρα το πράγμα..άντε αγόρι μου να πάρεις τηλέφωνο στο Εκπαζ μπάς και τα σώσουνε και παράτα τις προσπάθειες αυθυποβολης του τύπου δεν έγινε τίποτα. Έγινε και παραέγινε και ο μόνος τώρα που μπορεί να το διορθώσει είσαι εσύ.
 
Δυστηχως οι νοτροπιες αυτες κτιζονται απο μικρα παιδια κ δεν πιστευω να αλλαξει δυστηχως αποψη απο τον τροπο που μιλαει! Ισως τα διαβασουν ομως καποιοι αλλοι και αλλαξουν μυαλα
 
Δυστηχως οι νοτροπιες αυτες κτιζονται απο μικρα παιδια κ δεν πιστευω να αλλαξει δυστηχως αποψη απο τον τροπο που μιλαει! Ισως τα διαβασουν ομως καποιοι αλλοι και αλλαξουν μυαλα
Προσωπικά και για κάποιον λόγο τον οποίο δεν μπορώ να εξηγήσω είμαι βέβαιος ότι πρόκειται να αλλάξει νοοτροπία. Παραμένω λοιπόν αισιόδοξος :)
 
Παραμενεις ρομαντικος, μακαρι ομως, το ευχομαι!
Έχω πίστη στους νέους ανθρώπους. Και μάλλον ο Πάνος, πιστεύω, ελπίζω.ότι καταλαβαίνει, για αυτό άλλωστε το δήλωσε, ανεξάρτητα του πως έκανε τη δήλωση αυτή.
 
Back
Top