Φροντίδα Θα μπορέσει να ζήσει με ένα πόδι το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Magdalena
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Elli το νεράκι στην ποτίστρα αλλά σε μια γωνιά του κλουβιού και τους σπόρους στην ταΐστρα ανοιχτή πάλι κάτω... Πατηθρες έχω τις κανονικές...
 
Καλησπέρα.
Πατηθρες έχω τις κανονικές...
Δες το ένα παλαιότερο θέμα για να πάρεις ιδέες για τις πατήθρες
Αν μπορέσει κάποιος να σου φτιάξει αντίστοιχες θα το βοηθήσουν πολύ τώρα που είναι αρχή.
 
@Magdalena Εχεις δοκιμασει να βαλεις την ταΐστρα στην κανονικη της θεση με ενα κλαδακι διπλα αλλά λιγο πιο χαμηλα; Και να βαλεις πιο μακρια το άλλο κλαδακι λιγο πιο ψηλα; Δοκιμασε το μια μερα και αν δεις οτι δεν μπορει τα ξανακατεβαζεις οπως τα ειχες! Οι πλατιες οι πατηθρες παντως θα βολεψουν παρα πολυ! Δες το θεμα που σου εβαλε ο Γιαννης @ΙΩΑΝΝΗΣ@
Θα δεις τελειως διαφορετικη συμπεριφορα απο τον Κιτρινουλη σου με αυτες τις πατηθρες!
Θα βρει τα πατηματα του σιγα - σιγα και θα χοροπηδαει σαν να μην εχει γινει τιποτα απολυτως😍
 
@Magdalena Τον είχα πάρει προπερσι το καλοκαίρι από εκτροφέα. Ήταν ο πιο αδύνατος στη κλούβα του κ ο πιο χαριτωμένος. Ήταν η πρώτη φορά που είχα καναρίνι κ αγόρασα ότι μπορούσα καλύτερο για αυτόν. 60 α ζευγαρώστρα, τρόλλεϋ για να βάζω το κλουβί του για να μπορεί να το μετακινει η μητέρα μου. Τροφή κ αυγοτροφή χύμα από πετ σοπ που τον θεωρώ αξιόλογο κ εμπιστοσύνης αλλά πια ασυζητητί η τροφή που επιλέγω είναι η συσκευασμένη. Ενώ συνήθως έβαζα το κλουβί του δίπλα μου, για ναχει καλύτερη θερμοκρασία ( πιο δροσερά) ένα βράδυ πέρσι το καλοκαίρι, το κρεμασα στην είσοδο του σπιτιού μου . Το επόμενο πρωί ανέβαινε το μωρό μου στο κλαρί κ έπεφτε. Δεν μπορούσε να σταθεί. Την ίδια μέρα τον πήγα στη κα Δουκάκη που τον βρήκε αδύναμο (ενώ έτρωγε non stop) κ ακολούθησα τις οδηγίες της. Μέχρι εκείνη την ημέρα το μόνο του θέμα ήταν η πτεροροια του που δεν είχε ολοκληρωθεί κ του έλειπαν φτερά από το λαιμό. Μετά από λίγες μέρες κ μια μικρή βελτίωση, χειροτέρευσε . Δεν μπορούσε να σταθεί καθόλου. Μου πε να τον αφήσω για δύο μέρες για να μπορέσει να τον εξετάσει, όπως κ έκανα. Εννοείται ότι την επόμενη ήμουν εκεί για να τον επισκευθω. Είχε τα χάλια του. Ήταν στο πάτωμα κ δεν μπορούσε να σηκώσει το κορμάκι του. Όταν τον πήγα να τον πάρω σπίτι μου είπε ότι "δεν θα την βγάλει τη νύχτα, το πουλάκι δεν μπορεί ούτε να φάει μόνο του". Σας το λέω κ ανατριχιαζω, όταν μου το έλεγε αυτό, είχα το χέρι μου στο μικρό κλουβακι ( πουχα για την μεταφορά του) κ λες κ ήθελε να την διαψεύσει τσίμπαγε έτσι πεσμένος που ηταν σπόρους. Για να μην τα πολυλογω, ο Θεμιστοκλής μου όχι μόνο έβγαλε τη νύχτα αλλά άρχισε να τρώει κ να πίνει. Εννοείται οτι ότι οδηγίες μου έδωσε για τα φάρμακα κ τις βιταμίνες του κ την τροφή νεοσσών που τουδινα, τα έκανα ολα κατά γράμμα. Μάλιστα όταν τον ξαναπήγα 2 εβδομάδες μετά δεν το πίστευε. Δεν μπορούσε να σταθεί καλά αλλά πηδαγε στα χαμηλά κλαδάκια κ στεκόταν καμαρωτα. Θυμάμαι ότι μουπε χάρις την αγάπη σου ζει αυτό το πουλάκι. Δυστυχώς ένα βράδυ ξημερώματα ξεψυχισε. Τον είχα δίπλα μου πάντα. Μου καταλογιζω την άγνοια μου κ το ότι στο τέλος του έδινα λίγο περισσοτερο καναβούρι (με το οκ της Δουκάκη), γιατί το λάτρευε. Αλλά σίγουρα δεν του έκανα καλό. Όπως επίσης , παρόλο που η Δουκάκη μουπε ότι το πουλάκι ήταν από την αρχή με πρόβλημα μάλλον νευρολογικό, αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ, εγώ χρεώνω σε αυτή τη νύχτα, ότι τον τσίμπησε ένα κουνούπι. Κ ίσως ίσως δεν έπρεπε να επαναπαυτω με την βελτίωση του κ να τον πάω κ αλλού για δεύτερη γνώμη.
Τέλος πάντων, το Θεμιστοκλάκι μου πάντα θα τον αγαπάω όσο κ αν φαίνεται υπερβολικό, γιατί αυτό το πλασματακι μου έδωσε κ εμένα αν όχι την αγάπη του, την εμπιστοσύνη του. Έπαιρνα μαλακά χαρτομάντιλα κ με άφηνε να τον σκουπίζω μετά το μπάνιο του!. Σε όποιο δωμάτιο κ αν το άφηνα ελεύθερο ήξερε να γυρίσει στο κλουβί του!. Κ το πρώτο του καλοκαίρι τραγουδούσε πάρα πολύ. Αυτά. Συγνώμη αν κούρασα αλλά αυτή είναι η ιστορία.
 
@MARY58 με συγκίνησε η ιστορία του Θεμιστοκλή Μαρία.. Και εμείς είχαμε ένα ακόμη καναρινακι τη Λουλουδενια μας, αρρωστησε πάνε 2 χρονια τώρα, ακόμη όμως τη σκεφτομαι και συγκινούμαι.. Σε καταλαβαίνω απολυτα❤️
 
Καλησπέρα στην ομάδα! Να τος! Αυτός είναι ο Κιτρινουλης μας ο μαχητης μας, που παρόλα όσα του έτυχαν, έζησε, είναι δυνατός ο Κιτρινουλης μας και με όρεξη για ζωή! Ο καλύτερος κελαηδιστης όπως λέει και η κορούλα μου❤️ Ευχαριστώ πάρα πολύ ολους σας για τις συμβουλές και τα παρήγορα λόγια... Ευχαριστώ που είμαι μέλος αυτής της όμορφης ομάδας! 🌺
[automerge]1646229002[/automerge]
Τα φτεράκια του είναι ακόμη λερωμένα από το betadin, και λίγο ταλαιπωρημενα από το τραύμα του, αλλά επάξια πήρε το όνομά Κιτρινουλης γιατί είναι ολοκληρος Κιτρινος🌞
 

Συνημμένα

  • IMG-3da858472594.webp
    IMG-3da858472594.webp
    86,6 KB · Προβολές: 11
  • IMG-a90a76c2cf41544.webp
    IMG-a90a76c2cf41544.webp
    89,9 KB · Προβολές: 11
  • IMG-1b2f5bf1c91fac96a.webp
    IMG-1b2f5bf1c91fac96a.webp
    88 KB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ ωραία, συγχαρητήρια για τη φροντίδα!.
Εννοείται ότι για τον επόμενο μήνα, τον παρακολουθείς ως προς τη συμπεριφορά του, ώστε να εντοπίσεις γρήγορα αν κάτι δεν σου πηγαίνει καλά.
Αυτό το παστέλι (ή όπως το ονομάζουν) δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να το πέταγες...συνήθως περιέχουν μπαγιάτικους σπόρους, γλυκαντικά κλπ, και δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα πουλάκια.
 
Back
Top