Γενικά Θεωρείτε απαραίτητα τα δαχτυλίδια στην εκτροφή ιθαγενών πουλιών;

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Ωραια η εκτροφη σου Κωστα, ομορφα πουλια, καθαρη και προσεγμενη.:)

Αλλα γιατι δεν τους εβαλες δαχτυλιδια απο συλλογο; Τοσος ντορος γινεται να καθιερωθει η σωστη και νομιμη εκτροφη αυτων των πουλιων. Αν εσεις οι λατρεις του ειδους ειστε τυπικοτεροι, ετσι θα μπουν τα θεμελια, πως αλλιως;
 
ανεστη εχεις δικιο αλλα επειδη εχω χασει δυο πουλια με τα δαχτυλιδια δεν ξαναεβαλα! Εξαλου δεν ειμαι σε καποιο συλλογο, ουτε πως ουτε που να γραφτω ξερω! απλα κανω το ψωνιο μου με τα γραβατωμενα και δεν τα πουλαω, καμια φορα θα χαρισω η θα ανταλαξω με φιλους μου! Και το σαιτ το παρακολουθω χρονια αλλα των τελευταιο καιρο ξεκινησα να γραφω!
 
Κώστα, για το ψώνιο, για την πλάκα, για την ουσία, για τη λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά... Και για να μπει το νερό στ'αυλάκι, το δαχτυλιδάκι είναι απαραίτητο. Μπες σε άλλα πρότυπα και εφάρμοσέ το.
 
Πρέπει να κάνεις από τώρα κουμάντο... Περί δαχτυλιδιών γιατί μπορεί να μην βρεις αργότερα.
 
Οι σύλλογοι ξεκίνησαν τη δεύτερη παραγγελία δακτυλιδιών... καλά είναι να απευθυνθείς σε κάποιον. Αν πάλι δε θέλεις μπορείς να βρείς και να περάσεις μηδενικά δακτυλίδια (όχι συλλόγου). Όπως και να έχει φέτος μην αφήσεις τα μικρά σου χωρίς δακτυλίδι.
 
βασιλη θα κοιταξω να προμηθευτω φετος νωρις. Μπορω να παρω δαχτυλιδια συλλογου χωρις να ειμαι μελος;

Νομίζω πως όχι.

Το κόστος είναι πολύ λίγο βρε Κώστα για συνδρομή και δαχτυλίδια.
 
δεν ειναι το κοστος βασιλη απλα δεν εχω ιδεα! Ουτε που να απευθυνθω δεν ξερω. Οταν με το καλο βρεθουμε και γνωριστουμε στην κοπη της πιτας θα μου εξηγησετε τι χρειαζεται να γινω μελος, η αλλιως θα παρω μηδενικα δαχτυλιδια
 
δεν ειναι το κοστος βασιλη απλα δεν εχω ιδεα! Ουτε που να απευθυνθω δεν ξερω. Οταν με το καλο βρεθουμε και γνωριστουμε στην κοπη της πιτας θα μου εξηγησετε τι χρειαζεται να γινω μελος, η αλλιως θα παρω μηδενικα δαχτυλιδια

Μ'αρεσεις. 👍 Καταρχην που παιρνεις απο λογια και δεν εισαι ξεροκεφαλος. :D Αφου εισαι τοσο "μαστορας" κι εχεις φτασει σε τετοιο σημειο την εκτροφη σου που βγαζεις μεταλλαξεις, σε θεωρω παραπανω απο ικανο να δαχτυλιδωσεις καρδερινες. 😉
 
ανεστη δεν υπαρχει λογος να ειμαι ξεροκεφαλος απο την στιγμη που εχετε δικιο! Επειδη 3-4 χρονιες εχω χασει αρκετα μικρα απο διαφορους λογους και δυο μικρα απο δαχτυλιδια δεν ηθελα να το ξαναρισκαρω! Και ακομη περισσοτερο εαν ειναι και τετοια πουλια! Αυτο που γραφω ειναι λαθος αλλα το σκεφτεσαι διπλα! Θα το προσπαθησω παλι φετος εξαλου πιο πολυ κινδυνευουν απο διαφορα αλλα παρα απο τα δαχτυλιδια!
 
Συμφωνώ μαζί σας παιδιά αλλά το ρίσκο είναι μεγάλο. Ξέρεις πως είναι να δαχτυλιδώνεις πεντάδα το απόγευμα και το επόμενο μεσημέρι που γυρνάς σπίτι να τα ψάχνω στο πάτο της κλούβας;όταν είναι να λείπω το επόμενο πρωί δεν υπάρχει περίπτωση να δαχτυλιδώσω,όσο λάθος και αν είμαι και το ξέρω αυτό
 
Ερώτηση... μπορεί να στέκει ως θέση εκτροφέα αυτό με τα δακτυλίδια;
Σε όλους υπάρχουν ατυχήματα.
Μάλιστα υπάρχουν τρόποι να το αποφύγει αυτό κάποιος... Μην πάμε στη άλλη άκρη...
 
Ερώτηση... μπορεί να στέκει ως θέση εκτροφέα αυτό με τα δακτυλίδια;
Σε όλους υπάρχουν ατυχήματα.
Μάλιστα υπάρχουν τρόποι να το αποφύγει αυτό κάποιος... Μην πάμε στη άλλη άκρη...
Ναι φίλε μου, σε όλους υπάρχουν ατυχήματα. Το θέμα όμως είναι ότι αυτό το ατύχημα το προκάλεσα εγώ. Πάντως όταν έχω την δυνατότητα βάζω δαχτυλίδια
 
Ναι φίλε μου, σε όλους υπάρχουν ατυχήματα. Το θέμα όμως είναι ότι αυτό το ατύχημα το προκάλεσα εγώ. Πάντως όταν έχω την δυνατότητα βάζω δαχτυλίδια
Και καλά κάνεις. Το δακτυλίδι υπογράφει την εκτροφή σου.
 
Επειδή αγγίζει και μένα το θέμα...
1. Δεν είμαι σε σύλλογο γιατί δεν υπάρχει κάποιος εδώ. Να γραφτώ σε κάποιον μόνο για να πάρω έναν κωδικό δεν μου λέει τίποτα.
2. Βλέπω να επιμένουν για δαχτυλίδια άνθρωποι που κατά κανόνα δεν ασχολούνται με γαρδέλια.
Καλοπροαίρετα το λέω, ίσως δεν μπορείτε να καταλάβετε την αγωνία μου κάθε χρόνο επειδή ακριβώς δεν ασχολείστε με γαρδέλια... Θα ξεχειμωνιάσουν;... Θα φτιάξουν φωλιές;... Θα είναι ενσπορα τα αυγά;... Θα ταΐσουν;... κλπ... Κλπ... Κλπ και αν τελικά καταφέρω να βγάλω ελάχιστα ή στην καλύτερη λίγα πουλιά, τελικά να προσθέσω και ένα ακόμα "πρόβλημα"... Τα δαχτυλίδια!
3. Εσείς οι ίδιοι που λέτε για τα δαχτυλίδια, αλλού λέτε ότι και τα δαχτυλίδια δεν είναι απόδειξη ότι το πουλί είναι εκτροφής... εμένα λοιπόν που δεν έχει περάσει ποτέ από το μυαλό μου να πουλήσω γαρδέλι, τι θα μου προσφέρει το δαχτυλίδι; καταξίωση; δεν νοιώθω την ανάγκη ότι πρέπει να αποδείξω κάτι, αφού απλά "εξασκώ την τρέλα μου"
4. Με δαχτυλίδια ή χωρίς τα πουλιά που κατέχω είναι παράνομα... Επομένως...
 
Η γνωμη μου ειναι πως σε ολα τα ιθαγενη πρεπει να μπει δακτυλιδι! Οπως λεει και ο ΓιαννηςΤο δακτυλίδι υπογράφει την εκτροφή σου.
Απο εκει και περα οντως χανονται αρκετα πουλακια λογω δακτυλιδιων γιατι πολλες μανες ενω φερουν δακτυλιδι δεν το δεχονται στα μικρα! Ειμαι και εγω παθον!
 
Αν δεν έβαζα δακτυλίδια θα είχα 50-60 καρδερίνες και υβρίδια ούτε οι κανάρες που είχαν δακτυλίδια δεν τα ήθελαν.


Η γνωμη μου ειναι πως σε ολα τα ιθαγενη πρεπει να μπει δακτυλιδι! Οπως λεει και ο ΓιαννηςΤο δακτυλίδι υπογράφει την εκτροφή σου.
Απο εκει και περα οντως χανονται αρκετα πουλακια λογω δακτυλιδιων γιατι πολλες μανες ενω φερουν δακτυλιδι δεν το δεχονται στα μικρα! Ειμαι και εγω παθον!

Αλλη χάρη όμως έχει το κάθε πουλί με το δαχτυλίδι του.

-
Ρε Κωστάκη (franchhi612)...

Mα είναι όνομα αυτό που έβαλες ορέ;

Δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα.

Ρε... "κάπτεν" Stavros

Αλλαξε το όνομα του Κώστα και κάντο -> kostaskirki

Αντε να δούμε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Αλλη χάρη όμως έχει το κάθε πουλί με το δαχτυλίδι του.

-
Ρε Κωστάκη (franchhi612)...

Mα είναι όνομα αυτό που έβαλες ορέ;

Δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα.

Ρε... "κάπτεν" Stavros

Αλλαξε το όνομα του Κώστα και κάντο -> kostaskirki

Αντε να δούμε...


Προσπαθησα να το αλαξω και δεν μπορω! Αν μπορεις εσυ Σταυρο κανε το χατιρι του φιλου Βασιλη!
 
Back
Top