Γενικά Θόρυβος παπαγάλων και πως μπορεί να σταματήσει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEOPAS

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
251
Πόλη
Αθήνα
γεια

Ολοι σημερα παιρνουμε εναν παπαγαλο με βασικο κριτιριο την φωνη του. Ακουω τελευταια απο γνωστους μου οτι στις γειτονιες τους ειχε υπαρξει περιστατικο με μηνυσεις σχετικα με την διαταραξη κοινης ησυχιας. Πως μπορει να σταματησει ολος αυτος ο ενοχλητικος θορυβος; Ξερω οτι και ο ανθρωπος παιζει σημαντικο ρολο σε αυτο το θεμα.
 
ειχα πριν απο λιγο καιρο ενα κοκατιλ και αντιμετοπισα το ιδιο προβλημα. εγω το σκεπαζα με ενα σεντονι τις ωρες κοινης ησυχιας και σταματουσε.
 
ενταξει το κοκατιλ ομως ενας μακαο; τι θα τον σκεπαζεις συνεχεια με ενα σεντονι;
 
οι ημεροι παπαγαλοι συνηθως φωναζουν για ν αβγουν απο το κλουβι... Οποτε εμεις δεν τους βγαζουμε απο το κλουβι οταν το απαιτουν με φωνες, αλλα φευγουμε απο το δωματιο και επιστρεφουμε μετα απο 10 λεπτα.. Οταν σταματισει τοτε βγενει απο το κλουβι...

στις ωρες κοινης υσιχειας οχι στο μπαλκονι...

αν εχει κατι να ασχολητε δεν θα εχει το μυαλο του στις φωνες...
 
γεια

Ολοι σημερα παιρνουμε εναν παπαγαλο με βασικο κριτιριο την φωνη του. Ακουω τελευταια απο γνωστους μου οτι στις γειτονιες τους ειχε υπαρξει περιστατικο με μηνυσεις σχετικα με την διαταραξη κοινης ησυχιας. Πως μπορει να σταματησει ολος αυτος ο ενοχλητικος θορυβος; Ξερω οτι και ο ανθρωπος παιζει σημαντικο ρολο σε αυτο το θεμα.
Κρατα τον παπαγαλο και αλλαξε γειτονες!
 
Νομίζω ότι αν ασχοληθείς λίγο μαζί του εκείνη την ώρα με παιχνιδάκια, χαδάκια και λιχουδιές θα απορροφηθεί και θα σταματήσει. Η τελευταία λύση είναι το σεντόνι κατά προτίμηση σκουρόχρωμο
 
Νομίζω ότι αν ασχοληθείς λίγο μαζί του εκείνη την ώρα με παιχνιδάκια, χαδάκια και λιχουδιές θα απορροφηθεί και θα σταματήσει.
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω πως αν ασχολείσαι μαζί του την ώρα που φωνάζει, τότε θα του δώσεις την εντύπωση ότι μπορεί να φωνάζει όλη μέρα για να σε έχει συνεχώς δίπλα του. Με αυτό που προτείνεις δηλαδή, είναι σαν να δωροδοκείς το πουλί επειδή φώναξε.
Η τελευταία λύση είναι το σεντόνι κατά προτίμηση σκουρόχρωμο
Συμφωνώ.
 
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω πως αν ασχολείσαι μαζί του την ώρα που φωνάζει, τότε θα του δώσεις την εντύπωση ότι μπορεί να φωνάζει όλη μέρα για να σε έχει συνεχώς δίπλα του. Με αυτό που προτείνεις δηλαδή, είναι σαν να δωροδοκείς το πουλί επειδή φώναξε.

Σωστά νομίζεις Σταύρο. :) Θα φωνάζει μετά συνεχώς γιατί θα νομίζει ότι όταν φωνάζει θα πηγαίνει να ασχοληθεί και να παίξει μαζί του. Κάτι σαν επιβράβευση δηλαδή.

Όσοι ενδιαφέρονται επί του θέματος ας διαβάσουν τα links που μας παρέθεσε η Πωλίνα... Δίνονται απαντήσεις κι εκεί.
 
Εμενα παντως το κακατιλ μου φωναζει αρκετα αλλα παραπονα δεν μου εχουν κανει.Απλα μου λενε τι πουλι ειναι αυτο που σφυριζει το τοσο ωραια; Πιστευω για καλο μου το λενε. 😉
 
Πάντως, το πρόβλημα δεν είναι καθόλου απλό, αν θέλει κάποιος να είναι εξ' ολοκλήρου καλυμένος και είναι και λίγο παραπλανητικό, το να το αντιμετωπίσεις, μόνο στις ώρες κοινής ησυχίας. Και αυτό γιατί, όσον αφορά τους φίλους μας- πάσης φύσεως ζώα συντροφιάς- στη διάταξη περί κοινής ησυχίας, υπόκεινται σε 24ωρο έλεγχο και όχι μόνο στις συγκεκριμένες μεσημεριανές και βραδυνές ώρες και όπως λέει, "οι κάτοχοι κατοικιδίων ζώων οφείλουν να λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μη διαταράσουν την ησυχία των περιοίκων". Πολύ γενική διατύπωση, που αφήνει περιθώριο στο κάθε γείτονα και στον κάθε αστυνομικό που θα κληθεί, να εκτιμήσει την όχληση όπως θέλει...
Από την άλλη μεριά, υπάρχει και ο νόμος του 2003 , ο οποίος δεν είναι σαφής σε ό,τι αφορά τη διαμονή των πτηνών, ούτε τον αριθμό τους, ούτε το χώρο, ενώ οριοθετεί ρητά μόνο τον αριθμό σκύλων, γατών ή σκύλου και γάτας στο άθροισμα των 2 και τα οποία δεν επιτρέπει να ζουν μόνιμα σε βεράντα. Για τα πτηνά ή τα άλλα κατοικίδια, δεν αναφέρεται με σαφήνεια ως προς αυτό. Ενώ, αναφέρεται σε όλα τα ζώα συντροφιάς, μόνο όταν απαγορεύει τη διαμονή τους σε κοινόχρηστους και ακάλυπτους χώρους πολυκατοικιών και μόνο για ελεύθερους χώρους μονοκατοικιών, όπου, όπως λέει, πρέπει να διαβιούν τηρώντας τις διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
(Διερωτώμαι κι εγώ, μήπως σκόπιμα δεν αναφέρει τη διάταξη περί κοινής ησυχίας σε βεράντα διαμερίσματος και γιαυτό δεν αποσαφηνίζει και για αυτά, πως πρέπει να είναι μόνιμη η διαμονή τους εκεί?)

Τέλος πάντων, αν ο κοκατίλ σου δεν είναι μόνιμα στη βεράντα, έστω και αν αυτό δεν περιγράφεται στο νόμο, είσαι σχετικά καλυμένος, αλλά σε σχέση με την κοινή ησυχία, αν βρεθεί ο "παλαβός" που θα καλέσει την αστυνομία, πάντα διατρέχεις τον κίνδυνο, να υποστείς κάποια ταλαιπωρία.
 
(Διερωτώμαι κι εγώ, μήπως σκόπιμα δεν αναφέρει τη διάταξη περί κοινής ησυχίας σε βεράντα διαμερίσματος και γιαυτό δεν αποσαφηνίζει και για αυτά, πως πρέπει να είναι μόνιμη η διαμονή τους εκεί?)
δεν νομιζω οτι υπαρχει καμια σκοπιμοτητα στην μη αναφορα στον νομο.
οι βεραντες διαμερισματων περιλαμβανονται στους ακαλυπτους απο αποψη συμπεριφορας -μεταδοσης ηχου -θορυβου.

αντιθετως, πιστευω οτι εχει αλλού κενο.
θα πρεπε να διευκρινιζει κ για τις μονοκατοικιες εντος πολης.
γιατι να εξαιρουνται; 🙄
αν καποιος διατηρει ενα πολυ θορυβωδες ζωο σ εναν 1ο, η 2ο οροφο πολυκατοικιας, δεν ειναι το ιδιο ενοχλητικο με μια αντιστοιχη περιπτωση μονοκατοικιας η διπατου που θα χεις απεναντι σου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Εύα, πραγματικά δεν ξέρω πως μπορεί να σκέφτηκε ο νομοθέτης, οι νόμοι αυτοί έχουν αρκετά κενά και προφανώς, στέκονται στα δημοφιλέστερα θηλαστικά. Τα πτηνά τα εξετάζουν περισσότερο με υγιειονομικά κριτηρια.
Πάντως το σχόλιο, το έκανα προκειμένου να αποφεύγεται ένα μόνιμο λάθος σε σχέση με την "κοινή ησυχία" (η οποπίαδεν είναι μόνο οι γνωστές ως ώρες κοινής ησυχίας) και επιπλέον, ως ένα ευέλικτο τρόπο αντιμετώπισης παραπόνων

"Ξέρετε κε. Γείτονα ή αστυφύλαξ, το πτηνό μου δεν είναι μόνιμα στο μπαλκόνι, όπως, άλλωστε λέει ο νόμος... 😛 "
 
οντως Πολύβιε εχει καποια αδιευκρινηστα ο νομος
γενικοτερα αλλα κ ειδικοτερα.
πχ οπως ειπες, εντοπιζουν το ενδιαφερον στα δημοφιλεστερα οικοσιτα τετραποδα, δλδ σκυλους γατες.

με τα πουλια δεν θα ασχοληθουν κ πολυ εκτος αν ειναι παρα πολλα ή υπαρχει υγειονομικου ενδιαφεροντος θεμα [καθαριοτητας κλπ]

οπως επισης υπαρχει κ το *οριο ανεκτων αστικων θορυβων αλλα δεν ξερω τι γινεται με τους νομους- εδω κ καιρο δεν το ειδα να αναφερεται πουθενα.
το εχω ψαξει οσο δεν παιρνει αλλο το θεμα... Κ ομως ειναι καπου θολα μερικα πραγματα. (επισης, ειναι υποχρεωμενοι να μετρανε με ντεσιμπελομετρο οι αστυνομικοι, αλλα οι περισσοτεροι δεν εχουν δει ποτε τετοιο)
αναφερεται σ εγγραφα ας πουμε -δεν μπορεσα να το βρω προσφατα ομως -κατι για 75 Db*
κ για τις ωρες εκτος ωραριου.

κοινως, δεν ειναι αποδεκτος ο ανεξελεγκτος θορυβος ετσι κ αλλιως.
δεν σημαινει δλδ οτι τις ωρες που δεν ειναι κοινης ησυχιας, θα πρεπει τρελαινομαστε στη φασαρια
τωρα αν δεν ειναι 75 κ ειναι 80 πχ ντεσιμπελ, δεν ειναι τρομερη η διαφορα
το κακο ειναι οτι δεν ειναι περιγραφικη οσο θα πρεπε η νομοθεσια κ εναποκειται στην αντιληψη κ καλη διαθεση του εκαστοτε αστυνομικου υπαλληλου ποση σημασια θα δοθει.

αν ας πουμε εχουν σκασει 5 μολοτωφ, πριν τους ειδοποιησεις για το σκυλο ή τον παπαγαλο του γειτονα που σου χει καταστρεψει τη μερα, φανταζεσαι ποση σημασια θα σου δωσουν 🙄😛... ε;
 
μακάρι να ήταν θέμα db. Στην Α. Δ. Περί κοινής ησυχίας όλα περιγράφονται χωρίς όρια και χωρίς αναφορές καν και δυστυχώς για τα ζωα είναι έτσι όπως τα έγραψα. Μαζί με τους 'τελάληδες' εμπόρους, τους πιτσιρικάδες που παίζουν ποδόσφαιρο κ.ά. Έτσι αόριστα. Γιαυτό και έγραψα και τα υπόλοιπα περί νόμου, τουλαχιστον όποιος έχει φωνακλάδικο πουλάκι, να ξέρει να διαπραγματευθεί κάπως
 
ειχα βρει ενα ωραιο αρθρο ενος καθηγητη νομικης
Tου NIK. ΠAPAΣKEYΟΠΟYΛΟY
To «αγαθό» της θερινής βαβούρας

η "βαβουρα", δεν ειναι προνομιο😛 μονο της θερινης περιοδου βεβαια.😎
ουτε προκειται να βγαλει κανενας ακρη με τους νομους, επι του θεματος.

καλο ειναι ολοι να εχουμε συναισθηση κ σεβασμο στον γειτονα
κ
το βασικοτερο,... Να μην αποκτουμε ζωα που θα τα κανουμε να υποφερουν σκεπαζοντας τα 15 ωρες το 24ωρο, πιστευω εγω...
ετσι για να ξαναγυρισουμε κ λιγο στο θεμα :)
 
το βασικοτερο,... Να μην αποκτουμε ζωα που θα τα κανουμε να υποφερουν σκεπαζοντας τα 15 ωρες το 24ωρο, πιστευω εγω...
ετσι για να ξαναγυρισουμε κ λιγο στο θεμα :)


Πολυ σωστα το θετει η Ευα κι ετσι ειναι!


Αυτο που προτεινει η φιλη Ρουλα ειναι εγκληματικο και βαρβαρο!

Η τελευταία λύση είναι το σεντόνι κατά προτίμηση σκουρόχρωμο
 
η ρουλα αν καταλαβα καλα νικη μου, το προτεινε ως εσχατη λυση.
αλλα γιατι να φτανουμε σε τετοια σημεια;

πρωτα πρεπει να δουμε την ανοχη των γειτονων κ πανω απ ολα την δικια μας.
ενα θορυβωδες πλασματακι δεν ειναι οτι καλυτερο για ενα σπιτι.
εκτος αν ειναι μονοκατοικια.,
κ μεις κ ολοι οι δικοι μας, τερατα ηρεμιας

ειδικα την ωρα που θα περναει μεγαλο μερος της ζωης του στο κλουβι
κ δεν θα του ειναι ποτε αρκετη η προσοχη μας -αλλωστε ποση μπορουμε να δωσουμε;-
γιατι να το βασανισουμε;

ας βρουμε κατι στα μετρα μας κ αυτο, ενα αναλογο περιβαλλον που θα μπορουσε να ζησει καλα! [οσο καλα δλδ, μπορει να ζει ενα πλασμα σε κλουβι]😎
δυστυχως οι κατοικοι των πολεων, ειμαστε καταδικασμενοι να στερουμαστε καποια πραγματα λογω τροπου ζωης.
ή αντιστοιχα να κανουμε πλασματα να υποφερουν 😕
 
η ρουλα αν καταλαβα καλα νικη μου, το προτεινε ως εσχατη λυση.
αλλα γιατι να φτανουμε σε τετοια σημεια;

Οντως το προτεινε σαν εσχατη λυση, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να υπαρχει καν σαν λυση...
Ειναι κριμα ενα ζωο που του αρεσει το φως να του το στερεις επειδη σε ενοχλει η φωνη!

Οπως λες κι εσυ οποιος/α δεν αντεχει φωνες παπαγαλων πολυ απλα δεν παιρνει...😎
 
Back
Top