Φροντίδα Μπορεί να σταματήσει να δαγκώνει ο Ringneck και πως;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αισθάνομαι ότι θα σκάσω από το πόσο γλυκός και καλός είναι 😀


Φαντάζομαι τι θα κάνεις όταν αρχίζει να σκύβει το κεφάλι ή όταν σου γυρίζει ναζιάρικα το μάγουλο για χαδάκια και ξύσιμο...
Δε σου λέω για όταν ανέβει στο χέρι σου. Γιατί είναι το επόμενο που θα γίνει... Έρχεται!

Άρχισε να του ακουμπάς και τη περιοχή της καρίνας... Τα πούπουλα πάνω από τα πόδια. Να συνηθίζει και το άγγιγμα εκεί, γιατί θα είναι ένα σημείο που θα ακουμπήσει(πιέσεις) λίγο ώστε να ανέβει στο δάχτυλο σου.Αν το έχει συνηθίσει, δε θα κανει την αντανακλαστική κίνηση να δε δαγκώσει αργότερα.

Χαίρομαι πολύ... Και ζω τη χαρά σου!👍
 
😀 μπορείς να με φανταστείς άνετα να λιποθυμάω 😀
Δεν με αφήνει πιο πάνω αλλά το πλάνο αυτό είναι, να αρχίσω να ακουμπάω όσο πιο πολύ μπορώ.
Πάντως χαίρομαι πάρα πολύ πραγματικά που έχω ανθρώπους να μοιραστώ την χαρά μου και να την καταλαβαίνουν. Πιστεύω ότι κι εσείς το έχετε ζήσει, να περιγράφεται την χαρά και την πρόοδο με τον παπαγάλο σας σε κάποιον που δεν έχει επαφή με το αντικείμενο και να σας κοιτάει σαν εξωγήινους.
 
😀 μπορείς να με φανταστείς άνετα να λιποθυμάω 😀
Δεν με αφήνει πιο πάνω αλλά το πλάνο αυτό είναι, να αρχίσω να ακουμπάω όσο πιο πολύ μπορώ.
Πάντως χαίρομαι πάρα πολύ πραγματικά που έχω ανθρώπους να μοιραστώ την χαρά μου και να την καταλαβαίνουν. Πιστεύω ότι κι εσείς το έχετε ζήσει, να περιγράφεται την χαρά και την πρόοδο με τον παπαγάλο σας σε κάποιον που δεν έχει επαφή με το αντικείμενο και να σας κοιτάει σαν εξωγήινους.
Νομίζω πως η μεγαλύτερη χαρά μας είναι να ξαναζούμε αυτές τις στιγμές μέσα από νέους φίλους που δείχνουν ότι πραγματικά αγαπούν το φτερωτό τους και δεν το πήραν ούτε επειδή είναι της "μόδας" ούτε για να "παίξουν" , και δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί.
Στην πορεία το συγκεκριμένο θέμα (ή ένα νέο που θα έλεγα να ανοίξεις για να μας τον παρουσιάσεις εκεί) θα γίνει το προσωπικό σου "αρχείο" όπως έχει γίνει και το δικό μου με τον Ερνέστο. Θα το "φυλλομετράς" πάλι και θα βρίσκεις απαντήσεις, αναμνήσεις και γενικά θα βλέπεις να ξετυλίγεται όλη η ιστορία σας.
 
Λοιπόν, χθες με τάραξε στις δαγκωνιές. Μάλλον τον μάτιασα... 😀
Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Υπάρχει περίπτωση να του φαινόταν περίεργο που φορούσα γυαλιά οράσεως; και γι' αυτό να με δάγκωνε; Δεν με έχει ξαναδεί να τα φοράω.
Όταν τα έβγαλα μου φάνηκε πιο ήρεμος. Εκτός αν ήταν τυχαίο.
 
Πάντως ακόμα και σήμερα αν το κάνω αυτό στον Ερνέστο θα μείνω με κανα δυο δάχτυλα λιγότερα :D Τις έχει "ιερές" τις ποδάρες του.

Αν ποτέ γυριστεί η ταινία με τα χρώματα του γκρι 3 εγώ θα είμαι! Αφού έφτασα στο σημείο να με δαγκώνει στα χέρια/μάγουλο/λαιμό και να μην με πονάει αλλά ούτε και να ενοχλούμε αποφάσισα να αρχίσω και τα φιλιά. Έχω ήδη το 3ο σημάδι από το ράμφος της Λινκ στο πάνω χείλος. Θέμα χρόνου είναι να το συνηθίσω κι αυτό χα χα χα.

Μάνια παρά τις γλύκες και τις λιχουδιές που δίνω στην Λινκ, δεν έχω ελπίδα να την χαϊδέψω ούτε στον ύπνο της. Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα του παπαγάλου. Χαίρομαι όμως που μετά από πολύ καιρό διάβασα τις απαντήσεις και είδα την πρόοδο που έχετε κάνει
 
Λοιπόν, χθες με τάραξε στις δαγκωνιές. Μάλλον τον μάτιασα... 😀
Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Υπάρχει περίπτωση να του φαινόταν περίεργο που φορούσα γυαλιά οράσεως; και γι' αυτό να με δάγκωνε; Δεν με έχει ξαναδεί να τα φοράω.
Όταν τα έβγαλα μου φάνηκε πιο ήρεμος. Εκτός αν ήταν τυχαίο.
Εγώ ακριβώς το αντίθετο. Με γνώρισε με γυαλιά και του φαίνεται παράξενο οταν δε τα φοράω. Δε με δαγκώνει πάντα βέβαια αλλά κάποιες φορές το κάνει. Θα σε συνηθίσει κι έτσι μην ανησυχείς.
Πάντως να ξέρεις οτι τις δαγκωνιές θα τις έχεις τακτικά. Είναι κάτι σαν τα δικά μας νεύρα, την απογοήτευση, τη βαρεμάρα. Δεν έχει πως αλλιώς να στο "εκφράσει"
Με τον καιρό θα βρει και τη "δύναμη" που πρέπει να βαζει.
Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Με τον δικό μας είναι περισσότερες ώρες η σύντροφός μου. Οταν τη δαγκώνει πια, μετά από τόσα χρόνια σηκώνει το δάκτυλο και του λέει αυστηρά αλλά όχι φωναχτά "Μη!". Ε, λοιπόν ο διαολάκος το καταλαβαίνει (τραβάει μια τελευταία τσιμπια βέβαια έτσι για να μην πεσει "αμαχητί" και σταματάει)
Σε δάγκωνε δυνατά; Αν όχι ίσως να ήταν ένα παιγνίδι ή μια απορία "μα καλά τι έπαθαν τα μάτια σου;" :D

Προσπαθούμε πολύ! Έχουμε βέβαια τα πάνω μας και τα κάτω μας όπως βλέπεις αλλά που θα πάει κάτι θα καταφέρουμε...
Εγώ πιστεύω πως έχετε μονο τα πάνω σας. Ακόμα και τα "καυγαδάκια" σας δείχνουν ότι δένεστε, οτι υπάρχει μία ρουτίνα, μια σχέση.

Θα τη χαϊδέψεις απλά όποτε θέλει αυτή. Εμείς οι αντρες είμαστε μπουνταλάδες, δεν το εχεις καταλάβει μας σέρνουνε απ' τη μύτη :D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με δάγκωνε αρκετά δυνατά ναι! Μου άφησε σημάδι. Από ένα σε κάθε χέρι. Αλλά δεν τον φοβάμαι τόσο πια... (αν και ίσως θα έπρεπε)😀
Το 3ήμερο πιστεύω θα βγάλουμε και ωραίες φωτογραφίες για να σας παρουσιαστούμε!

δεν έχω ελπίδα να την χαϊδέψω ούτε στον ύπνο της
Θα τα καταφέρουμε!
 
Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω στο forum και δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω καινούριο θέμα ή αν μπορώ να ρωτήσω εδώ για παρόμοια συμπεριφορά.
Έχω κι εγώ έναν παπαγάλο ringneck! Τον έχω εδώ και 4 μήνες. Είναι 9 μηνών, αρσενικός (dna). Ταϊσμένος στο χέρι από τον εκτροφέα αλλά μετά καθώς μεγάλωνε αγρίεψε λίγο γιατί δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί του. Παρ' όλα αυτά έχουμε κάνει αρκετή δουλίτσα και έρχεται να πάρει λιχουδιά από το χέρι μου. Έχει ξεκινήσει και μιλάει και παίζουμε και παιχνιδάκια. Όλα αυτά όμως με τον Woody μέσα στο κλουβί. Ο λόγος που φοβάμαι να τον βγάλω εκτός είναι ότι δεν έχει μάθει να ανεβαίνει στο δάχτυλο και επίσης δαγκώνει! Με έχει δαγκώσει αρκετές φορές, πάντα αφού του έχω δώσει λιχουδιά. αν βάλω δηλαδή το δάχτυλο μου μέσα στο κλουβί 80% θα με δαγκώσει... και δαγκώνει και πολύ... Επειδή λοιπόν πονάει και δεν το αφήνει και εύκολα το χέρι αναγκάζομαι να το τραβήξω. Ίσως αυτό το έχει βρει ως παιχνίδι και το κάνει πια συνέχεια... Δεν ξέρω τι να κάνω... Φοβάμαι μην του γίνει συνήθεια...
Θα ήθελα να μάθω αν ο Σίφης σταμάτησε να δαγκώνει
 
Με δάγκωνε αρκετά δυνατά ναι! Μου άφησε σημάδι. Από ένα σε κάθε χέρι. Αλλά δεν τον φοβάμαι τόσο πια... (αν και ίσως θα έπρεπε)😀
Το 3ήμερο πιστεύω θα βγάλουμε και ωραίες φωτογραφίες για να σας παρουσιαστούμε!

Ναι, ναι, ναι να βγάλετε. Οριστε είδες τι κανουν τα γεράματα; Ξέχασα και το ονοματάκι του πουπουλομπελά σου.
 
πρώτα πρώτα όταν σε δαγκώνει και κανεις απότομες κίνησης τρομάζει κι άλλο και αν όταν σε δαγκώνει τραβάς το χέρι σου μακριά καταλαβαίνει ότι το δάγκωμα πιάνει και όσο απομακρύνεις το χέρι σου τόσο θα δαγκώνει και άμα σε δαγκώνει όταν είναι μέσα στο κλουβί είναι λογικό επειδή το κλουβί είναι ο προσωπικός το χορός και δεν μπορείς έτσι απλά να εισβάλλεις
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: mania
Τελικά δεν καταφέραμε να βγάλουμε ωραίες φωτογραφίες... Δεν είχε όρεξη το μοντέλο. Όποτε θα σας παρουσιαστούμε αργότερα.
Γενικά υπάρχει μία αδράνεια στην εξέλιξη της εκπαίδευσης αλλά δεν πειράζει... Θα επανέλθει πιστεύω. Το μόνο καινούριο που κάναμε είναι να του βάλω ένα μεγάλο μπολ στον πάτο του κλουβιού και να κάνει μπανάκι. Μέχρι τώρα έκανε στο νερό του και έπρεπε να το αλλάζουμε συνέχεια. Του άρεσε όμως πάρα πολύ ο καινούριος τρόπος και έπαιζε με τις ώρες. Τώρα θέλω να βελτιώσω λίγο την διατροφή του, οπότε επικεντρωνόμαστε σε αυτό και στην ομιλία. Μαθαίνει συνέχεια καινούριες λέξεις που η αλήθεια είναι ότι δεν τις καταλαβαίνω όλες αλλά έχει πάρα πολλή πλάκα.
 
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι ο νόμος του Μέρφυ. Όσο περιμένεις ανταπόκριση (με τον τρόπο που την περιμένεις) δεν θα έρθει κι όταν το πάρεις απόφαση ότι θέλει υπομονή και χρόνο ξαφνικά θα γίνουν αυτόματα όσα θέλεις. Με απλά λόγια όσο υπάρχει αδράνεια δεν πας ούτε προς το καλό αλλά ούτε προς το κακό. Ίσως ακόμη σε δοκιμάζει ως προς την εμπιστοσύνη. Το να προσφέρουμε φαγητό και νερό δεν σημαίνει αυτόματα ότι είμαστε και φίλοι τους και για αυτό χρειάζεται χρόνος και υπομονή...
 
seemsfunny έχεις δίκιο. Έχω όση υπομονή χρειάζεται, είμαι αποφασισμένη να κάνω ότι καλύτερο μπορώ και να γίνουμε φίλοι έστω και αν γι' αυτό χρειαστούν χρόνια. Βλέπω ότι χαίρεται όταν με βλέπει και αυτό μου φτάνει. Οι ώρες που περνάω μαζί του με κάνουν να γελάω είναι πραγματικά πολύ αστείος χαρακτήρας. Όλα αυτά με κάνουν να έχω υπομονή για κάτι καλύτερο. Δεν θέλω να τον πιέσω και απ' ότι βλέπω και συνειδητοποιώ κάθε μέρα είναι διαφορετική. Μπορεί την μία μέρα να είναι μέσα στις γλύκες και την επόμενη να με δαγκώνει. Κι εμείς οι άνθρωποι έτσι δεν είμαστε; Γιατί να ζητήσω κάτι παραπάνω από αυτόν λοιπόν;
 
Δεν θα είναι συνεχής η "μάθηση". Φυσικά και θα υπάρξουν διακυμάνσεις, πλεον δεν είναι θέμα εκπαίδευσης, ζείτε μαζί. Σιγά σιγά θα έρθουν όλα.
Αλλωστε και ο δικος μου οταν δει φωτογραφική μηχανή ορμάει πανω της, αντε βγάλτον φωτογραφία της προκοπής. Για κάθε μία που του βγάζω, πάνε άκλαυτες αλλες 100 τουλάχιστον. Μονο δεμένο θα τον πετύχω :D
Ωραία είναι που απολαμβάνει το μπανάκι του, έξω έχετε δοκιμάσει να κάνει;
Χαιρόμαστε να μαθαίνουμε νέα σας και θα έρθουν και οι φωτο στον καιρό τους :)
 
Back
Top