Αναπαραγωγή Μπορεί να σταματήσει τόσες μέρες η ωοτοκία στις πέρδικες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bikas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κότες θα βαλω τώρα το καλοκαίρι κι έχω υπόψιν για τα νανάκια.
Απλα θέλω να χει παρέα ο Καημένος. Μπορω να βρω απο Αθήνα αλλά φοβάμαι Τετοια εποχή τη μεταφορά τους με μεταφορική που είναι 24 ώρες.
 
τότε ωραία τουλάχιστον να έχει παρέα ο καημενος. Αν και με τον τρόπο που έφυγε η θυλυκια μάλλον για ευαίσθητα πουλιά μου κάνει.
 
φιλε adreas εγω σαν υπαλληλος 28 χρονια σε δασικες αρχες εχω παει σε ολα τα δημοσια εκτροφεια της ελλαδας δεν εχω δει και μαθει ποτε περδικες σε αιχμαλωσια να κλωσανε βεβαια υπαρχουν και εξερεσης αλλα ειναι σχεδον μηδαμινες, οπως ειπες και παραπανω τις αφηνουν η συλλογοι αγριευουν πρωτα και μετα κλωσανε γιατι το συγκεκριμενο πουλι δεν θελει πολλα βλεματα και ενοχλησεις γιαυτο και σε αγρια κατασταση στο βουνο αμα αντιλιφθουν καποιον κοντα τους η μαμα φωναζει η το παιζει τραυματισμενη για να σε κανει να πας να την πιασεις και να φιγεις μακρια απο τα μικρα και αυτα πιανουν κλαρακια στα ποδια τους και γυρνανε αναποδα για να μην τα δεις.

ο αρσενικος ζει μονος του εγω ειχα εναν 3 χρονια μονο του και οπως ειπαι ο adreas ειναι σκληρα πουλια
 
Και εγώ έχω πάει στις εγκαταστάσεις του κυνηγετικού συλλόγου και εκεί ενώ τους έχουν φωλιές δεν πάνε παρά μόνο όπου τις έρθει το αυγό στην αμάρα το κάνει άμα υπάρχει συνωστισμός από πάρα πολλά πουλιά θα γίνετε αυτό όταν τα πουλιά είναι λίγα είναι διαφορετικά.
 
στο βουνο αμα αντιλιφθουν καποιον κοντα τους η μαμα φωναζει η το παιζει τραυματισμενη για να σε κανει να πας να την πιασεις και να φιγεις μακρια απο τα μικρα και αυτα πιανουν κλαρακια στα ποδια τους και γυρνανε αναποδα για να μην τα δεις.
Μπορώ να επιβεβαιώσω τμήμα όσων γράφεις.
Πριν κάποια χρόνια σε περιοχή της Πίνδου περπατώντας σε κάποιο μονοπάτι είδα να τρέχει στα πόδια μου ένας νεοσσός...
Χωρίς να το πολυσκευτούμε τον πιάσαμε και τον φωτογραφίσαμε...
3.webp
4.webp
Χωρίς να αντιληφθούμε φυσικά τη μητέρα που βρίσκονταν ελάχιστη απόσταση από μας με τα υπόλοιπα μικρά της.
1.webp
Όταν μετά από λίγο χρόνο αφήσαμε το μικρό κάτω, είδαμε που έτρεξε και χώθηκε μαζί με τα άλλα μικρά κάτω από τη μητέρα του...
2.webp
Μόνο τότε μπορέσαμε και την ξεχωρίσαμε από το περιβάλλον της.
Δεν γνωρίζουμε πόσα μικρά υπήρχαν ακόμη ούτε το προσπαθήσαμε να το μάθουμε.
Φυσικά καταγράψαμε το γεγονός και απομακρυνθήκαμε από το χώρο αυτό... ελπίζοντας η ενόχληση να μην ήταν μεγάλη.
 
Αν θελουμε να καταφερουμε κατι τετοιο να κατσει το θηλυκο, θα πρεπει να φτιαξουμε ενα περιβαλλον σαν και αυτο που ζει δηλαδη να κοψουμε διαφορους θαμνους απο το βουνο με προσοχη βεβαια γιατι υπαρχει και το δασαρχειο και να δημιουργησουμε κοματια μεσα στο οικοπεδο να νιωθει το πουλακι οτι δεν μπορουμε να το δουμε.
και προσευχη να το καταφερουμε.:)
 
Μπορώ να επιβεβαιώσω τμήμα όσων γράφεις.
Πριν κάποια χρόνια σε περιοχή της Πίνδου περπατώντας σε κάποιο μονοπάτι είδα να τρέχει στα πόδια μου ένας νεοσσός...
Χωρίς να το πολυσκευτούμε τον πιάσαμε και τον φωτογραφίσαμε...
View attachment 33331
View attachment 33334
Χωρίς να αντιληφθούμε φυσικά τη μητέρα που βρίσκονταν ελάχιστη απόσταση από μας με τα υπόλοιπα μικρά της.
View attachment 33332
Όταν μετά από λίγο χρόνο αφήσαμε το μικρό κάτω, είδαμε που έτρεξε και χώθηκε μαζί με τα άλλα μικρά κάτω από τη μητέρα του...
Δεν γνωρίζουμε πόσα μικρά υπήρχαν ακόμη ούτε το προσπαθήσαμε να το μάθουμε.
View attachment 33333
Μόνο τότε μπορέσαμε και την ξεχωρίσαμε από το περιβάλλον της.
Φυσικά καταγράψαμε το γεγονός και απομακρυνθήκαμε από το χώρο αυτό... ελπίζοντας η ενόχληση να μην ήταν μεγάλη.
Τυχερέ! 🙂

Κότες θα βαλω τώρα το καλοκαίρι κι έχω υπόψιν για τα νανάκια.
Απλα θέλω να χει παρέα ο Καημένος. Μπορω να βρω απο Αθήνα αλλά φοβάμαι Τετοια εποχή τη μεταφορά τους με μεταφορική που είναι 24 ώρες.
, σε ποια περιοχή είσαι... Και τι ταίζεις τις πέρδικες;
 
νησί στο ιόνιο και τα ταΐζω φύραμα αναπτυξης σπαστο καλαμποκι και σιταρι. Επίσης πεταω μαρουλακι αγρι χορτα και αντιδι
 
νησί στο ιόνιο και τα ταΐζω φύραμα αναπτυξης σπαστο καλαμποκι και σιταρι. Επίσης πεταω μαρουλακι αγρι χορτα και αντιδι
Αν θέλεις πες το νησί, ίσως σου δώσω μια χρήσιμη πληροφορία... Το φύραμα είναι για κοτόπουλα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: bikas
Αν θέλεις πες το νησί, ίσως σου δώσω μια χρήσιμη πληροφορία... Το φύραμα είναι για κοτόπουλα;
κέρκυρα,
το φύραμα το ζήτησα για τις πέρδικες και τα ορτυκακια που έχω .έχει διαφορά συστατικά και ιχνοστοιχεία μέσα.
 
κέρκυρα,
το φύραμα το ζήτησα για τις πέρδικες και τα ορτυκακια που έχω .έχει διαφορά συστατικά και ιχνοστοιχεία μέσα.
ακριβώς γιαυτό σε ρώτησα σχετικά με το φύραμα... Τα φυράματα για αυτά τα πουλιά εκτός των άλλων εμπεριέχουν και Κοκκιδιοστατικό που είναι απαραίτητο...
Η πληροφορία που θα σου έδινα έχει να κάνει με την κεφαλλονιά, προκειμένου να αγοράσεις πέρδικες... Οπότε δεν σου είναι χρήσιμη.

δες και αυτά, απλά για ενημέρωση.
http://www.viozokat.gr/datafiles/file/PTHNA/81 LOGO 010612.pdf

http://www.viozokat.gr/datafiles/file/PTHNA/82 LOGO 010612.pdf

http://www.viozokat.gr/datafiles/file/PTHNA/85 LOGO 010612.pdf
 
σήμερα του έβαλα μαζί κι ένα ορτυκακι που τα άλλα το είχαν τσουρομαδήσει.
τα πρωτα λεπτα ήταν λίγο περίεργα το ενα για το άλλο αλλά δεν εδειξαν αντιπάθειες. Θα δειξει ο καιρός...
 
Τελικά ο αριθμός ο πέρδικας με παρατηρούσε που άλλαξαν το νερό στην ποτιστρα από το πορτακι. Πέρνει φόρα και...
Μην τον είδατε.,..
Ή αλήθεια είναι ότι τον χαζευα να πλαναρει αναμεσα στις ελιές και προσγειώθηκε καμμία κατοσταρια μέτρα πιο κάτω.
Ας είναι καλά
Και για καλό κακό του χω αφήσει έξω νερό και φαγητο
 
Τελικά ο αριθμός ο πέρδικας με παρατηρούσε που άλλαξαν το νερό στην ποτιστρα από το πορτακι. Πέρνει φόρα και...
Μην τον είδατε.,..
Ή αλήθεια είναι ότι τον χαζευα να πλαναρει αναμεσα στις ελιές και προσγειώθηκε καμμία κατοσταρια μέτρα πιο κάτω.
Ας είναι καλά
Και για καλό κακό του χω αφήσει έξω νερό και φαγητο

Σου έφυγε; Πώς και δεν προσπάθησες να τον πιάσεις;
 
Απομακρύνθηκε περίπου 60 μέτρα.έχω αφήσει και και νερό λίγο έξω από την κλούβα αλλά δεν έχει πλησιάσει. Δεν τον έχω δει ή ακούσει αλλά δεν πήγα να τον ψαξω για να μην τον απομάκρυνε περισσότερο.
 
Back
Top