Γενικά Ιπτάμενοι κίνδυνοι!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Amelie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα περιστέρια και κυρίως οι δεκαοχτούρες από άποψη επίθεσης είναι αθώα. Τα πουλιά ειδικά μέσα στα κλουβιά δεν ενοχλούνται καν από την παρουσία τους. Όμως αυτά τα αθώα πλάσματα είναι κινητές βόμβες από αρρώστιες.
 
Λοιπον εγω μενω στο Μεσολογγι και μιας και ειναι μια μικρη πολη εχει πολλα αγρια ζωα. Εχω χασει αρκετα πουλια απο κουκουβαγιες το βραδυ και απο γερακια την ημερα... Επισης εχω χασει πολλα απο ποντικια και νυφιτσες... Ο καλυτερος τροπος να προφυλαξετε τα πουλια σας ειναι η κουνελοσητα. Οσο για τις καρακαξες καθονται παρα πολλες στον κηπο μου και δεν εχω δει καμια να πειραξει πουλι...
 
Καλησπέρα,
αυτό το θέμα είναι πολύ γνωστό και σε μας, δυστυχώς. Μένουμε Γαλάτσι, Λαμπρινή, δίπλα στο ΕΥΔΑΠ, στο 6ο όροφο. (Κατα σίμπτοση όταν το ενοικιάσαμε το ονωμάσαμε "αετοφωλιά". Επρεπε να το πούμε Κιρκινεζοφωλιά"). Η πρώτη μας απόλεια ήτανε πριν 2 χρόνια, που είχαμε βάλε 2 κλουβάκια έξω στο μπαλκόνι - πάνο ήτανε 1 ελλήνικό και κάτο 1 μαλλινουά. Το μαλλινουά επέζησε, αλλα έπαθε πολύ δυνατο σόκ και απο τότε δεν κελαηδάει, και οσο πάει τόσο πολύ αρρωσταίνει... Απο το ελληνικο έχει μείνει μόνο ένα σωματάκι χωρίς κεφαλάκι...
Μετά το περιστατικό αυτό πήραμε 1 δίχτυ κύτρινο και έχουμε βάλει γύρο-γύρο απο τα κλουβιά σε απόσταση περίπου 20 εκατοστα, και όλα ητανε καλα, μεχρι που απο το αέρα μια μέρα το δύχτι "εφυγε" απο τη μία μερια, και... αλλα 2 καναρινάκια...
Ξαναβάλουμε το δίχτυ, και μία μέρα ακούω τα πουλία να φωνάζουνε... Και τι βλέπω; Ενα πανέμορφο, τρομάρα του, κιρκινέζι (το βραδι θα ανεβάσω και την φωτογραφία του) μπλέχτικε στο δίχτυ, κρέμεται και με κοιτά με τερράστια κύτρινα μάτια. Εκοψα το δίχτυ, έκατσε αυτός κάτο, ητανε πολύ φοβησμένος, έπαθε σόκ. Πήραμε τηλ. σε φίλους, φέραμε ενα ειδικο γάντι και κουτί, το βάλαμε εκεί και πήγαμε σε ένα γνώστο μας που είχε πετσοπ. Το βαλαμε σε κλούβα, φωτογραφίσαμε, ενώ αυτός γλυκοκοίταζε κάτι κουνελάκια, και το αφήσαμε ελευθερο. Εφυγε.
Ητανε όμως αχάριστος τελείος επειδι μας ξαναέφαγε 1 πουλί ακόμα (που αφίσαμε έξω γιά λίγη ώρα μεσα στα φυτά και πάλι το βρήκε), και απο τότε τά πουλία μα είναι μόνο μέσα. Μας κάνανε και το μαύρο χιούμορ ότι εκτρέφουμε τα σαϊνια...
 
Όντως αυτό το κακό μου συνέβη κι εμένα κανα 2 φορές.
Οι δράστες είναι κατά κύριο λόγο καρακάξες και κοράκια που χτυπάνε σε χαμηλούς ορόφους.
Σε ρετιρέ,ταράτσες και αγροικίες ενδεχομένως και σα'ί'νια(γεράκια).
Σούρουπο και βράδυ κουκουβάγιες, αν και στο κέντρο της Θεσ/νίκης που μένω έχουν εξαφανιστεί τα τελευταία χρόνια.
Απο μεγάλες κλούβες δε μπορούν να πάρουν εύκολα τα πουλιά, μόνο να τα τρομάξουν.
Τα θύματα είναι συνήθως σε μικροκλούβια, απ'όπου τα παίρνουν εύκολα τρομάζοντάς τα με τα φτερά τους δεξιά κι αριστερά και κεντράροντας τα χτυπούν.
Κάποτε είχα κάνει το εξής. Κατασκεύασα τελάρα λίγο μεγαλύτερα απο τα κλουβιά,τα έντυσα με σίτα κι έτσι δημιούργησα κενό μεταξύ του κλουβιού και της σίτας.
Αυτό τουλαχιστο τα σώζει απο τα θανατηφόρα ράμφη των κορακοειδών.
Τώρα όσο για το σόκ και τη τρομάρα που θα περάσει το πουλί βιώνοντας μια τέτοια κατάσταση...
 
Εγώ περιμένω να δω την φωτογραφία του ζεύγους Δημήτρης-Όλγα π είπανε πιο πάνω..:D
 
Φωτογραφίες του σαϊνι

Αυτές είναι οι φωτογραφίες το γερακιού "μας".
 

Συνημμένα

  • P6030214.webp
    P6030214.webp
    65,9 KB · Προβολές: 234
  • P6030215.webp
    P6030215.webp
    50,7 KB · Προβολές: 214
  • P6030216.webp
    P6030216.webp
    60,3 KB · Προβολές: 203
διάβασα καλύτερα το προπροηγούμενο μν.σας και είδα οτι είναι ελεύθερο.
Καταπληκτικό πουλί!
 
Οντος είναι πανέμορφο, και αυτό καπως έχει απαλήνει την στεναχώρια μας για τα καναρινάκια που χάσαμε.
 
δυστυχώς ο λόγος που μπήκα στο φόρουμ είναι για να σας πω τον πόνο μου...

πριν ένα χρόνο είχα πάρει στην κοπέλα μου ένα καναρινάκι.. Τον Γιώργη μ'(με την κατάλληλη προφορά)..

του είχαμε τρελή αγάπη

δυστυχώς σήμερα το απόγευμα έλαβα τηλεφώνημα ότι ψόφησε...
πήγα σπίτι της και με λύπη διαπίστωσα ότι ήταν χτυπημένο άσχημα στο πίσω μέρος του κεφαλιού και το δεξί φτερό ήταν κομμένο...

στενοχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί η κοπέλα μου το πήρε βαριά... Το περιποιούταν κάθε μέρα...

πιθανότατα να ήταν γεράκι ή κάποιο άλλο αρπακτικό... Το κλουβί είχε αίμα στο πάνω μέρος του...

σόρρυ αν σας καταθλίβω αλλά το παίρναμε μαζί και στις διακοπές μας...

από ότι είδα στο φόρουμ το έχετε πάθει πολλοί και ξέρετε πως νοιώθουμε...
 
Back
Top