Γενικά Ιπτάμενοι κίνδυνοι!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Amelie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σήμερα διαπίστωσα οτι έχει κ άλλη πληγή. ☹ Της έβαλα μπεταντν.


mtwj0k8lda1kt7090mip_thumb.jpg
 
Εγώ είχα σώσει το καναρίνι μου από θάυμα είχα βγεί στο μπαλκόνι με την σκέψη πάλι τα περιστέρια τρώνε από την τροφή του καναρινιού μου και είδα σε απόσταση περίπου ΜΙΣΟΥ ΜΕΤΡΟΥ ένα ΓΕΡΑΚΙ μόλις με είδε άφησε το καναρίνι κι εξαφανήστηκε σε δευτερόλεπτα!
 
Σε ένα μπαλκόνι με πολά καναρίνια στην γειτονιά έχουν βάλει cd και ένας φίλος ου είπε πως είναι για τα καναρίνια δηλ να μήν τα πηράζουν τα υπόλοιπα πουλιά
 
Φαντάζομαι πως θα εννοείς κρεμασμένα από την οροφή με πετονιά ούτως ώστε να γυρίζουν με τον αέρα και να γυαλίζουν για να μην πηγαίνουν τα αρπακτικά;
 
Ναί Σταύρο αυτό είναι αλλα οι πιο πολοί τα βάζουν για να διώχνουν τα περιστέρια
Δεν ξέρω αν διώχνει τα αρπακτικά.
Επειδή στην περιοχή που μένω έχει πολλές καρακάξες έχω παρατηρήσει ότι πρέπει να είναι πολύ πεινασμένες για να κάνουν επίθεση στο κλουβί.
 
Επειδη αντιμετωπισα και εγω το προβλημα με τα γερακια κατεληξα σε αυτη τη λυση.
 

Συνημμένα

  • prostasia_klouvion.webp
    prostasia_klouvion.webp
    16,9 KB · Προβολές: 367
Σε ένα μπαλκόνι με πολά καναρίνια στην γειτονιά έχουν βάλει cd και ένας φίλος ου είπε πως είναι για τα καναρίνια δηλ να μήν τα πηράζουν τα υπόλοιπα πουλιά
cd, μπαλονια και διαφορες χρωματιστες λουριδες ειναι τεχνασματα που ειτε τρομαζουν τα περιστερια ειτε αποτρεπουν στα χελιδονια να κανουν φωλιες στα μπαλκονια. Δε νομιζω οτι τετοια πραγματα θα αποτρεψουν ενα αρπαχτικο.Αμα μυριστουν το μεζεδακι... Πολλα αρπαχτικα αν καταλαβουν οτι υπαρχουν καναρινια σε ενα μπαλκονι χτυπανε ανελεειτα. Θα τρωνε καθε μερα... Το μονο πραγμα που μπορουμε να κανουμε ειναι καλη καλυψη των κλουβιων. Μη ξεχναμε οτι κινδυνος δεν ειναι μονο τα αρπαχτικα πουλια... Ακομα και το σπουργιτακι που θα ερθει να φαει κανα σπορακι μπορει να κανει τη ζημεια του
 
Μία καλή λύση ειναι να τυλίξουμε το κλουβί με πράσινο δίχτυ που χρησιμοποιούνε στις σκαλωσιές οι οικοδόμοι για να μην πεφτουνε μπάζα στο δρόμο, αυτό το υλικό μπωρούμε να το βρούμε σε μαγαζιά με οικοδομικά υλικά και κοστίζει 3 ευρώ το μέτρο. Είναι πολύ ανθεκτικό γιατί το χρησιμοποιώ λόγου δουλειάς.
 
Μπάμπη, αν και με τον τρόπο αυτόν το αρπακτικό δεν θα καταφέρει να σκοτώσει απευθείας το πουλί, νομίζω ότι θα πεθάνει αργότερα από την τρομάρα του.

Μια κάπως καλύτερη λύση προτείνει ο Αλέξανδρος λίγο πιο πάνω στο μήνυμα με αριθμό #50
 
Σταύρο, αν είναι το πουλι να πάει απο φόβο πιστεύω οτι θα πάει και στις δυο περιπτώσεις, εγω πρώτεινα μια λύση πιο οικονομική και πιο εύχρηστη ως προς το τρόπο κατασκευής.
 
Παρατηρώντας την κατασκευή του Αλέξανδρου διαπίστωσα πως είναι αρκετά καλή αν θέλει κανείς να καλύψει 2-3 μικρά κλουβιά, αλλά δεν μπορούσα να ανακαλύψω τον τρόπο με τον οποίο βγαίνει το πραστατευτικό πλέγμα για να αλλάξει κανείς πχ φαγητό και νερό στα πουλιά. Μια ερώτηση: Πόσο βαριά είναι μια τέτοια κατασκευή;

Επίσης πως μπορεί κανείς να προφυλάξει τριόροφα κλουβιά με μια τέτοια κατασκευή; Δεν θα ειναι παρα πολύ βαριά για να μπορεί κανείς να την μετακινεί όταν χρειάζεται; 😕
 
Η κατασκευη δεν ζυγιζει παραπανω απο 2 κιλακαι ειναι κρεμαστη.
εχω βαλει 2 ουπα και εχω περασει στριφωνια(Γ)την βαζω και την βγαζω πανευκολα. Επισης μπορεις να την φτιαξεις οπως σε εξυπηρετει ο σκελετος ειναι απο ντεξιον
 
βρε τι γινεται πωπω επιδρομη;κε τησ φιλης μου στην καλλιθεα το ενα το βρηκε αποκεφαλισμενο, κκαι δυο σκωτομενα λει βλπει πολλεσ καρακαξες εκει γυρω
 
Στα Χανιά που μένω έχανα πουλάκια από την ταράτσα που τα είχα. Νόμιζα πως ήταν γάτες γιατί έχουν πρόσβαση αλλά μετά από παρακολούθηση διαπίστωσα ότι ήταν κουκουβάγια. Τώρα έχω σκοπό να φτιάξω μια ιδιοκατασκευή που να αποκλείει την πρόσβαση σε αρπαχτικά.
 
Tα περιστέρια υπάρχει περίπτωση να επιτεθούν σε κλουβί; Το λέω επειδή υπάρχουν τριγύρω στη γειτονιά και πολλές φορές έρχονται στο μπαλκόνι. (ρίχνω και σποράκια για να τρώνε τα σπουργιτάκια και ελκύουν και τα περιστέρια).
Πάντως όσα χρόνια είχα παπαγαλάκια δεν είχα κάποιο πρόβλημα αλλά μια φορά γίνεται το κακό..
 
δε νομιζω οτι τα περιστερια ειναι σαρκοφαγα...
 
Το λέω από την άποψη να τρομάζουν τα πουλιά, ή να σκαρφαλώνουν στο κλουβί να τσιμπήσουν σπόρους κλπ
 
για αρρωστιες παντως ειναι υποπτα...
 
Back
Top