Γενικά Ιπτάμενοι κίνδυνοι!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Amelie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αμαν ρε Γιάννη, λες να τα στέλνει να τρώνε μερικά πουλάκια και μετά να τα μαζεύει; Τι να πω... :D Απίθανο μου ακούγεται...
 
O ΓΙΑΝΝΗΣ Μ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΣΤΕΝΗ. Η ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ΓΙΑΝΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΦΥΛΑΚΕΣ.
 
Καλημέρα, να συνεισφέρω και εγώ με την εμπειρία μου, δυστυχώς από οτι αντιλαμβάνομαι, λίγο πολύ, όλοι έχουμε υποστεί αυτή την φρικτή εμπειρία! Έχω χάσει 3 πουλάκια με αυτό τον τρόπο στα χρόνια που έχουν περάσει, τα 2 μεσημεριανές ώρες και το 3ο σούρουπο.

Μια λύση με μικρό κόστος που έχω να προτείνω, χωρίς να μπορώ να εγγυηθώ ότι είναι αποτελεσματική, είναι να χρησιμοποιήσετε πετονιά και φθηνά CD (κενά). Κρεμάτε τα CD κατά μήκος του μπαλκονιού σε απόσταση μισού με ένα μέτρο το ένα από το άλλο, σε διαφορετικό ύψος (από το ταβάνι μέχρι το κάγκελο). Αυτά λοιπόν έχουν την ιδιότητα να κουνιούνται συνεχώς και να λαμπιρίζουν δημιουργόντας έτσι εικονικά σκιάχτρα, αποθώντας επικείμενους "επισκέπτες". Δοκιμάστε το πριν κάνετε τα μπαλκόνια σας φυλακές με την χρήση σίτας κτλ. Δεν έχετε να χάσετε κάτι. :D

Τέλος μήν αφήνετε τα κλουβιά πάνω σε τραπέζια διότι έτσι δίνεται στα αρπακτικά καλύτερο σκηνικό για δράση!
 
Απάντηση: Ιπτάμενοι κίνδυνοι!

Καλημέρα,
Είμαι νέο μέλος στην παρέα, έχω προς το παρόν ένα καναρίνι κίτρινο με σκουφί - στη Θεσσαλία τα λέμε Κατσουλάτα! [κατσούλα = κουκούλα] . :D

Μένω στο Πεδίο του Άρεως και πριν από 8 μήνες, καταμεσήμερο (14"00) μου φάγανε ένα Άσπρο καναρίνι, που το καημένο είχε αρχίσει να ρίχνει τρελά γκάζια και να τα λέει ασταμάτητα. Πιθανοί ύποπτοι: ή μια Καρακάξα που την είδα να συχνάζει στα απέναντι δέντρα ή ένα ζευγάρι γερακοειδή (μαλλον κιρκινέζια) το οποίο κάνει συνέχεια βόλτες πάνω απ το πάρκο. Στην γειτονιά δε έχω ακούσει τουλάχιστον 12 περιστατικά από «πρώην» κατόχους καναρινιών που τους τα έφαγε.

Άκουσα δε, ότι το καλοκαίρι 2006 κάποιοι ελευθέρωσαν ένα ζευγάρι γερακοειδή στο πάρκο, με την πρόφαση ότι παλιότερα το συγκεκριμένο μέρος είχε άγρια πανίδα που ρύθμιζε τους πληθυσμούς ζώων & πουλιών στην ευρύτερη περιοχή. Γι’ αυτό και σήμερα λένε ότι υπάρχουν πολλά περιστέρια(!) που για ορισμένους είναι ανεπιθύμητα λόγω κουτσουλιών. (Δεν ξέρω εάν είναι σχετικό αλλά πλέον οι παπαγάλοι που ζούσαν και πετούσαν ελεύθεροι στο πάρκο έχουν εξαφανιστεί)

Για να μην πάθω τα ίδια με τον «Μήτρο» έβαλα γύρω απ’ το κλουβί του ένα πλέγμα πλαστικό (σαν αυτά που βάζουν στα μπαλκόνια, για τους μπόμπιρες) δημιουργώντας μια «φυλακή» σε απόσταση 10 πόντων απ το κλουβί. Ενώ τις πρώτες μέρες ο Μήτρος ήταν παραξενεμένος αλλά Happy , μετά από λίγο σαν να έπεσε σε κατάθλιψη ή δέχτηκε επίσκεψη απ το αρπαχτικό, χωρίς βέβαια αποτέλεσμα αλλά σίγουρα θα τον τρόμαξε.

Μήπως η λύση τελικά είναι να στήσω καρτέρι σε ότι αρπαχτικό τριγυρνάει στο πάρκο;
 
Απάντηση: Ιπτάμενοι κίνδυνοι!

Δίστιχος και εγώ βρήκα την τρίτη το πρωί το κλουβί πεσμένο και σπασμένο χωρίς το καναρινί 😡
ελπίζω τουλάχιστον να πρόλαβε να πετάξει και να μην το έφαγε ο οποίος ένοχος
γιατί δεν βρήκα πολλά πούπουλα μέσα στο κλουβί 🙄
 
Απάντηση: Ιπτάμενοι κίνδυνοι!

φιλε μου καλε καλε μου φιλε ειπες:Μένω στο Πεδίο του Άρεως
προφανος τα οποια αρπαχτικα εμεναν εκει πολυ πριν απο σενα
λυπαμε για το πουλι που εχασες και για το αλλο που τρομαξε αλλα μια παριμοια λεει το δις εξαμαρτειν...
ασε λοιπον τα γερακια υσηχα να ψαχνουν για τροφη και απλα μην τους την προσφερεις εσυ.
αλλαξε μερος που βαζεις το κλουβακι σου βαλτο μεσα βρε αδερφε στην κουζινα στο σαλονι
 
Παιδιά επειδή είμαι καμένος τρείς φορές σας λέω με σιγουριά οτι τα πουλιά τα τρώνε κουκουβάγιες και γεράκια. Το δεύτερο γεράκι(σαίνι),το τρίτο κουκουβάγια, το πρώτο δεν ξέρω. Με τα μάτια μου τα είδα. Μου φάγανε τρία κανάρια. Στην γειτονιά μου έχουν φάει 10-15. Καποιος είπε να βάλει τούλι. Δεν γίνεται τίποτα, το σκιζουν. Εγώ έχω βάλει σε όλα τα κλουβιά μου το πλαστικό το πλέγμα που βάζουνε στα μπαλκόνια για τα μικρά παιδιά συνήθως. ΗΣΥΧΑΣΑ.
 
φιλε μου καλε καλε μου φιλε ειπες:Μένω στο Πεδίο του Άρεως
προφανος τα οποια αρπαχτικα εμεναν εκει πολυ πριν απο σενα
λυπαμε για το πουλι που εχασες και για το αλλο που τρομαξε αλλα μια παριμοια λεει το δις εξαμαρτειν...
ασε λοιπον τα γερακια υσηχα να ψαχνουν για τροφη και απλα μην τους την προσφερεις εσυ.
αλλαξε μερος που βαζεις το κλουβακι σου βαλτο μεσα βρε αδερφε στην κουζινα στο σαλονι

Φίλε yannisleros, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, που από την μια έχει ενα δίκαιο. Και σαφώς ήταν εκεί πριν από μένα.
Εξάλλου για να εξαφανιστουν μετά την έλευση των άσχημων πολυκατοικιών, για κάποιο λόγο έγινε. Και σίγουρα όχι γιατί ο μπάρμπα Μήτσος που είχε το μαντρί εκεί, έβαζε το κλουβί στην κουζίνα!

Καλός ο εμπλουτισμός λοιπόν του οικοσυστήματος, και όλοι τον θέλουμε, αλλά σίγουρα πρέπει να γίνεται με κάποια λογική και όχι κατά αυτό τον τρόπο.
 
- Επειδή δεν μπορούμε να αλλάξουμε την "φύση" των αρπακτικών, ούτε βέβαια
να αλλάζουμε κάθε λίγο περιοχή που κατοικούμε, η λύση είναι η "πονηρή"
συμβίωση. (Εδώ συμβιώνουμε με τον.. Καρατάδε της διπλανής πόρτας.)
- Εκείνο θέλει να φάει, εσύ επιμένεις,-οχι τα πουλιά μου ρε φίλε-.
Ο τρόπος να μην ασχολείται με τα πουλάκια του μπαλκονιού, αλλά με τους αρουραίους που σουλατσάρουν μέρα μεσημέρι στο Πεδίον του Αρεως
ειναι να ΜΗ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ.
-Ο θάνατος έρχεται απο ψηλά, άρα ένα επικληνές σκέπαστρο απο κόντρα πλακέ θαλλάσης στο μπαλκόνι, τα κλουβάκια απο κάτω, λίγη καλλιτεχνική δημιουργία,
μια περικοκλάδα μια πρασινάδα που θα το κάλυπτε,έτοιμη η παραλαγή και η προστασία.
 
Νομίζω κι εγώ ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση! Εμένα ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο αν και έχω δύο κουρούνες - τουλάχιστον - στη γειτονιά μου - Πατήσια - και μάλιστα είναι φωτογραφημένες και σταμπαρισμένες γιατί σουλατσάρουν συνέχεια πάνω από το σπίτι μου και κάθονται και κράζουν στον ηλιακό μας! Έχω αρκετή πρασινάδα στο μπαλκόνι και για να αποφεύγω τον έντονο ήλιο που ψήνει κάθε μεσημέρι μέχρι αργά το απόγευμα τα πουλιά έχω βάλει σκεπή από κπθαλάσσης. Παλιότερα είχα και τέντα οπότε δεν ήταν ορατά τα πουλιά.
Πάντως στη γειτονιά μου είχαμε τέτοια περιστατικά γιατί και το Αντώνης Τρίτσης είναι κοντά αλλά και η απόσταση για τις κουκουβάγιες είναι περίπατος. Ο πατέρας μου που αναγνωρίζει τον ήχο τους με άνεση έχει ακούσει κατά καιρούς αρκετές και ακόμα και που έχει μπόλικη φασαρία στην Εθνική οδό δε μασάνε μια.

Όμως και αυτό που συμβαίνει αν και είναι μακάβριο είναι θετικό γιατί στην Αθήνα όλα αυτά κάποτε οι επιφανείς μεγαλοπιασμένοι μικροαστοί τα βαλσαμώνανε για τα σαλόνια τους. Οπότε αν υπάρχουν πλέον ελεύθερα εγώ το βρίσκω θετικό αν και είναι σίγουρη η μεταλλαγή των συνηθειών τους προκειμένου να καταφέρουν να επιβιώσουν στη μεγαλούπολη. Και όπως εμείς έτσι κι αυτά... Πάνε supermarkert στο μπαλκόνι μας και ψωνίζουν την καλύτερη τυποποιημένη ποιότητα!😱

Να τονίσω επίσης ότι ο φυσικός κίνδυνος αυτός είναι προτιμότερος από έναν άλλο κίνδυνο που κάποιοι από εσάς μάλλον δεν τον φαντάζονται: να βγεί δηλαδή ένας ζαβός με το αεροβόλο την ώρα που λείπεις -κλασσικά γιατί είναι και πολύ άντρας ρε αδερφέ - και να μην βρεις τίποτα όρθιο!
shootout
Τι να πώ! Πάω να τσεκάρω τα μεζεδάκια αν είναι όλα στη θέση τους!
 
Απάντηση: Ιπτάμενοι κίνδυνοι!

Πραγματικά υπερβολικό... Όχι και μέσα από το κλουβί... Το κακόμοιρο το πουλάκι... Μία κατασκευή από πυκνό σύρμα γύρώ από το κλουβί νομίζω ότι θα ήταν μία άλλη λύση, έτσι ώστε να μην έχουν επαφή με "ανεπιθύμητους επισκέπτες"... Θα προφύλασσε και από διάφορα παράσιτα ή ασθένειες που μπορεί να έχει ένα σπουργιτάκι που απλά πλησιάζει για να κλέψει κανέναν σπόρο.
Τώρα θυμήθηκα και 'γω ένα περιστατικό που με τάραξε...
ΠΡΟΣΟΧΗ στους καφέδες!
 
Μaya,oι κουρουνες δεν επιτιθονται στ ακαναρινια, μονο οι καρακαξες, κουκουβαγιες σαινια κτλ κτλ:)
 
Καλώς, πάντως για να επιτεθεί κάτι και να σκοτώσει μάλλον δεν θα είμαι εκεί για να το δώ γιατί αλλιώς θα του δινα να φάει τα πουπουλά του και μετά θα το ρωτούσα τί είναι!Boxing
 
Ευτυχώς στάθηκες ανέλπιστα τυχερή εσύ αλλά κυρίως το πουλάκι! Να το προσέχεις! Η φροντίδα τους είναι ευθύνη μας!
Παντως είναι περίεργο που νυχτόβια παιλιά σαν την κουκουβάγια επιτίθενται μέρα μεσημέρι! Φανταστείτε τι πείνα νιώθουν και αυτα τα καημενα...
 
ιπταμενοι κινδυνοι ειναι ακριβως αυτα τα πουλια που δειχνει ο stavros και οχι μονο. Ενα απο αυτα εκανε το μοιραιο. Θελει πολυ προσοχη στα πουλια την ημερα που ειναι εξω
 
Πράγματι έχεις τύχη (ειδικά το πουλάκι), βάλε μπεταντιν στην πληγή του πουλιού για να αποφύγεις τα χειρότερα (μόλυνση) και περαστικά ! 🙂
 
παιδια νομιζω πως προσφερει προστασια και η σιτα που χρησιμοποιουμε για τα κουνουπια. αν το τυλιγεται με τετοια νομιζω πως δεν θα εχουν προβλημα.
 
Back
Top