Γενικά Κάθε μέρα έρχεται στο μπαλκόνι μου ένα parrotlet

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλημέρα παιδιά. Τις τελευταίες 8 ημέρες έρχεται στο μπαλκόνι μου ένα αρσενικό pacific parrotlet.
Δεν φοράει δαχτυλίδι. Και δεν μου φαίνεται μικρό.
Έρχεται 3 με 4 φορές τη μέρα και μιλάει με τα δικά μου.
Που είναι μέσα φυσικά..
Έχω βγάλει στο μπαλκόνι ένα κλουβί το οποίο το ετοίμασα αλλά προς το παρών δεν έχει πλησιάσει...
Του έχω βάλει πάνω στο τραπέζι νερό και τροφή και πηγαίνει και τρώει...
Μία φορά κατάφερα να πάω κοντά του και δεν έφυγε αμέσως...
Μου φαίνεται ήμερο πουλί.
Εννοείται πως αν καταφέρω να το πιάσω θα το κρατήσω και θα το πάω για εξετάσεις.
 
Αχ Ζωή έχω τρελαθεί από τη χαρά μου. 😍
Χθες έβρεξε και λίγο και όλη μέρα τον σκεφτόμουν.
Πρωί πρωί βγήκα έξω και του έβαλα να φάει αποξηραμένα βότανα..
Ήρθε έφαγε αλλά τα βοτανα δεν τα άγγιξε..
Πρέπει να το πιάσω γιατί στο τέλος θα αρχίσουν να έρχονται κι άλλα πουλιά.
Σήμερα σχεδόν όλη μέρα θα λείπω οπότε πάλι δεν θα καταφέρω να το πιάσω..
Ίσως η απόχη να είναι η μόνη λύση. Αλλά φοβάμαι μην το τρομάξω.
 
Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο που επιβιώνει τόσες μέρες. Όταν ξαναέρθει να τον βρεξεις από μακριά για να καταφέρεις να τον πιάσεις. Μπορεί να τρομάξει λίγο αλλά μετά θα ζήσει ασφαλής.

Ποιος ξέρει από πού έφυγε το καημένο. Εκτός κι αν τώρα στην Ελλάδα ζουν ελεύθερα και τα παρροτλετακια 🤔
 
Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ... Μηπως τρέφεται και από κάπου αλλού...

Πρώτη φορά βλέπω παροτλετ.. Στη γειτονιά μου συνήθως βλέπω ρικνεκ και Αλεξανδρινους...

Πως να το βρεξω; Στο μπαλκονι έχω βρύση αλλά όχι λάστιχο..
Να το κάνω με ψεκαστηρι; Η να το βρεξω από την αυλή με λάστιχο σιγά σιγά;
 
Τωρα που ειναι ζεστος ο καιρος ισως επιβιωσει, μετα το χειμωνα το βλεπω δυσκολο! Οποτε καλυτερα ν αμποριες να το πιασεις! απο κει κ περα καλο θα ηταν να κανεις καποια αναρτηση μηπως το εχει χασει καποιος! Εννοειται να το πας κ στο γιατρο για να δεις αν ειναι ολα οκ!
 
Τωρα που ειναι ζεστις ο καιρος ισως επιβιωσει, μετα το χειμωνα το βλεπω δυσκολο! Οποτε καλυτερα ν αμποριες να το πιασεις! απο κει κ περα καλο θα ηταν να κανεις καποια αναρτηση μηπως το εχει χασει καποιος! Εννοειται να το πας κ στο γιατρο για να δεις αν ειναι ολα οκ!
Πάντως στις γύρω γειτονιές που ρώτησα δεν είναι κανενός.. Άσε που οι περισσότεροι με ρωτούσαν τι είναι αυτό.. Εδώ οι περισσότεροι έχουν καναρίνια... Δεν γνωρίζω κανέναν με παπαγάλο...
 
Να το κάνω με ψεκαστηρι; Η να το βρεξω από την αυλή με λάστιχο σιγά σιγά;

Με ψεκαστηρι δεν θα κανεις δουλεια, πρεπει να πεσει τοσο νερο ωστε να το δυσκολεψει να πεταξει.
Θα πρεπει να το πετυχεις με την μια φορα γιατι μετα δυσκολα θα εμπιστευτει ξανα να ερθει πιστευω.

Αν ερχεται πολυ κοντα σου θα μπορουσες να πεταξεις ενα κουβερτακι αν εχεις βασικες γνωσεις "λασου" 😛
 
Βάλε ελάχιστη τροφή έξω και βάλε μέσα στο κλουβί αρκετή ποσότητα τροφής, βάλε και ένα τσαμπί κεχρί μέσα στο κλουβί και μια πατήθρα εξωτερικά κοντά στην πόρτα του κλουβιού.

Καλή επιτυχία!
 
Και εγώ θα πρότεινα με. Μια μεγάλη πετσέτα να το πιάσεις ή με ένα δίχτυ κτλ αλλιώς δοκίμασε να βάζεις τροφή λίγη λίγη μέχρι το κλουβί για να την ακολουθήσει και να μπει
 
Παιδιά καλησπέρα μόλις γύρισα σπίτι.. Κοντεύω να τρελαθω...
Από την πολυκατοικία δίπλα μας ακούγεται παπαγάλος και κάνει ίδιους ήχους σαν Τον Ντανιέλ μου.
Είναι 100% παροτλετ... Να αγόρασε αυτός αποκλείεται...
Φοβάμαι πως το έπιασε αυτός γιατί στο μπαλκόνι του έχει κλουβια ώστε να πιάνει πουλια. 😎
 
Παιδιά καλησπέρα μόλις γύρισα σπίτι.. Κοντεύω να τρελαθω...
Από την πολυκατοικία δίπλα μας ακούγεται παπαγάλος και κάνει ίδιους ήχους σαν Τον Ντανιέλ μου.
Είναι 100% παροτλετ... Να αγόρασε αυτός αποκλείεται...
Φοβάμαι πως το έπιασε αυτός γιατί στο μπαλκόνι του έχει κλουβια ώστε να πιάνει πουλια. 😎
Ρωτησε τον ώστε να μην έχεις κι εσύ τον νου σου να τον πιάσεις.

Τι πουλιά πιάνει; 🤨
[automerge]1563535657[/automerge]
Παιδιά καλησπέρα μόλις γύρισα σπίτι.. Κοντεύω να τρελαθω...
Από την πολυκατοικία δίπλα μας ακούγεται παπαγάλος και κάνει ίδιους ήχους σαν Τον Ντανιέλ μου.
Είναι 100% παροτλετ... Να αγόρασε αυτός αποκλείεται...
Φοβάμαι πως το έπιασε αυτός γιατί στο μπαλκόνι του έχει κλουβια ώστε να πιάνει πουλια. 😎
Ρωτησε τον ώστε να μην έχεις κι εσύ τον νου σου να τον πιάσεις.

Τι πουλιά πιάνει; 🤨
 
Ρωτησε τον ώστε να μην έχεις κι εσύ τον νου σου να τον πιάσεις.

Τι πουλιά πιάνει; 🤨
[automerge]1563535657[/automerge]

Ρωτησε τον ώστε να μην έχεις κι εσύ τον νου σου να τον πιάσεις.

Τι πουλιά πιάνει; 🤨
Καρδερίνες και τέτοια είδη Ζωή... Ότι απαγορεύεται δηλαδή...
 
Μηνυσουλα και μεσα
Δεν μου αρέσει και μένα όταν το κάνουν αυτό... Είμαι εντελώς κατά...
Αλλά μήνυση δεν θα του έκανα ποτέ γιατί υπάρχει κάποιος λόγος...
 
Δεν μου αρέσει και μένα όταν το κάνουν αυτό... Είμαι εντελώς κατά...
Αλλά μήνυση δεν θα του έκανα ποτέ γιατί υπάρχει κάποιος λόγος...
Καλά ναι η τελευταία λύση ειναι. Εγώ θα πρότεινα να του μιλήσεις και να του πεις ότι αυτά τα ζώα δεν μπορούν να ζήσουν σε αιχμαλωσία και ότι θα τανε καλό να τα ελευθερώσει έτσι και αλλιώς έχει και το παπαγαλάκι τώρα από ότι φαίνεται που αυτό μπορεί να το κρατήσει και αν δε το θέλει πες του να στο δώσει
 
Καλά ναι η τελευταία λύση ειναι. Εγώ θα πρότεινα να του μιλήσεις και να του πεις ότι αυτά τα ζώα δεν μπορούν να ζήσουν σε αιχμαλωσία και ότι θα τανε καλό να τα ελευθερώσει έτσι και αλλιώς έχει και το παπαγαλάκι τώρα από ότι φαίνεται που αυτό μπορεί να το κρατήσει και αν δε το θέλει πες του να στο δώσει
Τους το έχω πει...Αλλά δεν έγινε κάτι...
Αυτός και η κοπέλα του όταν κάποια στιγμή χρειάστηκε ήταν δίπλα μας και γιαυτό δεν θα μπορούσα ποτέ να τους φερθω εγώ μετά σκάρτα...
Ας κάνουν ότι θέλουν...

Μετά θα φτιάξω τυρόπιτα και θα τους πάω επίτηδες για να δω και τι πουλί είναι αυτό. 😁
 
Τους το έχω πει...Αλλά δεν έγινε κάτι...
Αυτός και η κοπέλα του όταν κάποια στιγμή χρειάστηκε ήταν δίπλα μας και γιαυτό δεν θα μπορούσα ποτέ να τους φερθω εγώ μετά σκάρτα...
Ας κάνουν ότι θέλουν...

Μετά θα φτιάξω τυρόπιτα και θα τους πάω επίτηδες για να δω και τι πουλί είναι αυτό. 😁
Κατάλαβα πάντως ξαναπές τους μπας και αλλάξουν γνώμη
Καλή σκέψη και αν το έπιασαν αυτοί ζητιανεψε το λέγοντας ότι θα έχει παρεα😂
 
Κατάλαβα πάντως ξαναπές τους μπας και αλλάξουν γνώμη
Καλή σκέψη και αν το έπιασαν αυτοί ζητιανεψε το λέγοντας ότι θα έχει παρεα😂
Όταν υπάρξουν νέα θα σας γράψω.. 👍
 
Back
Top