Γενικά Καινουργιος φιλος ζακο

kwstakis15

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
γεια σας και καλος σας βρηκα.. Πραγματικα ενα μεγαλο μπραβο σε οσους φιλους ειναι εδω μεσα και βοηθανε! Μετα απο πολυ πσαξημο γιατο τι ακριβως θελω και τι μπορω να προσφερω σε εναν μου καινουργιο φιλο.. Πηρα εναν ζακο! Πραγματικα εχω τρελαθει μαζι του ειναι υπεροχος.. Δεν βλεπω την ωρα να γυρισω σπιτι να τον δω! Αλλα εδω θελω την βοηθεια σας... Πληροφοριες που θα μου φανουν χρησιμες... Ειναι μικρος ακομα ειναι 3 μηνων και του δεινω κρεμα ακομα. Και τρωει και ηλιοσπορους. Θα θελα να μου πειτε διαφορα βασικα πραγματα. Για την συμπεριφορα μου απεναντι του.. Την εκπεδευση του.. Την κοινονικοποιηση.. Μετα απο ποσο καιρο περιπου αρχιζουν να μιλανε.. Και οτι μπορει να μου φανει χρησιμο.. Και κατι τελευταιο.. Επειδη δουλευω πολλες ωρες και λειπω απ το σπιτι αλλα το μαγαζι ειναι δικο μου μπορω να τον παιρνω εκει σε ενα σταντ;η ακομα ειναι πολυ μικρος να περιμενω λιγο;
 
κατι που ξε😀.. Να του βαλω παιχνιδια στο κλουβι του η και για αυτα πρεπει να περιμενω να μεγαλωσει λιγο;και κατι offtopic μολις χθες αρχισε να σηκωνει το ποδι του να ερθει πανω μου οταν πλησιαζω το χερι μου απλα ηθελα να το πω γιατι χαρηκα πολυ..
 
να τον χαίρεσαι φίλε! ακόμη είναι μικρός και σίγουρα θα τον εκπαιδεύσεις όπως θες 4-5 Μηνών αρχίζουν μόνοι να τρώνε μόνοι και σιγά σιγά θα τρώει λιγότερο κρέμα.. Και θα το βλέπεις και εσύ Εδω θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες για ότι θες!
 
kαλως τον νεο τον ζακοπαθη.. Να χαιρεσαι το φιλαρακι σου
ειναι μικρο ακομα και να προσεχεις.. Ναχεις επικοινωνια με ενα
πτηνιατρο αν τυχων χρειαστεις κατι
στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες για οτι σε απασχολει
 
Κωστάκη να χαίρεσαι τον καινούριο σου φίλο, να πάνε όλα καλά με το τάισμα & μεγάλωμά του! Κι'εγώ θα σου έλεγα επειδή είναι πολύ μικρό ακόμα (3 μηνών) & η ευθύνη σου μεγάλη, να διαβάσεις τα σχετικά με διαμονή & διατροφή άρθρα του φόρουμ, προς το παρόν & να ρωτάς τις απορίες σου. Τόσο μικρό δεν ξέρω αν μπορείς να το μεταφέρεις σε γιατρό, για να έχει την ευθύνη υγείας - διατροφής, (ποσότητα, συχνότητα, μετάβαση στην κανονική τροφή κλπ.), αν και το θεωρώ απαραίτητο! Ασφαλή παιχνίδια αν δεν φοβάται μπορείς να τοποθετήσεις, πλυμένα, στο κλουβάκι του. Χαίρομαι που σε εμπιστεύεται και ανεβαίνει από τώρα στο χέρι σου! Όταν έρθει η ώρα θα συζητήσουμε για εκπαίδευση, όσο για το μαγαζί αφού έχεις δυνατότητα να το παίρνεις, σου απαντώ ότι μπορείς, υπό προϋποθέσεις, κι εμείς έτσι κάνουμε αλλά αφ'ότου έγινε 8-9 μηνών!
 
Να τον χαιρεσαι καταρχην! :D

Φροντισε λιγο καλυτερα την διατροφη του και προσπαθησε να περιορισεις τους ηλιοσπορους. Διαβασε λιγο κι αυτο το θεμα
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

Ναι χρειαζεται αρκετα παιχνιδια για να απασχολειται στο κλουβι του τις ωρες που λειπεις. :)
 
σας ευχαρηστω ολους για τις απαντησεις σας... Θα διαβασω και στο forum. Δυλαδη για το μαγαζι να περιμενω να μεγαλωσει μου λες ε;κριμα γιατι τον λειπαμε να καθετε σπιτι χωρις παρεα.. Και κατι αλλο. Εχω και εναν σκυλο μεσα στο σπιτι.. Θελει καμια ιδιετερη προσοχη;
 
σας ευχαρηστω ολους για τις απαντησεις σας... Θα διαβασω και στο forum. Δυλαδη για το μαγαζι να περιμενω να μεγαλωσει μου λες ε;κριμα γιατι τον λειπαμε να καθετε σπιτι χωρις παρεα.. Και κατι αλλο. Εχω και εναν σκυλο μεσα στο σπιτι.. Θελει καμια ιδιετερη προσοχη;
Κατά τη γνώμη μου, πρώτα πρέπει να τρώει τις ώρες που σου είπε ο εκτροφέας ή ο γιατρός, να μην είναι σε ρεύματα, να κοιμάται 10-12 ώρες το βράδυ, να προσέξεις το πρόγραμμά του, να συνηθίσει εσάς & το χώρο που θα ζήσει, να προσαρμοσθεί στο σπίτι, να νοιώσει ασφάλεια, να το καμαρώσεις να αναπτύσσεται & σωστά και ό,τι άλλο θα σου πουν άλλα μέλη που ξέρουν. Αργότερα, θα προσθέσεις καινούρια πράγματα στην καθημερινότητά σας. Για να το παίρνεις μαζί σου πρέπει πρώτα να τρώει μόνο του, να ρωτήσεις το γιατρό, να του εξασφαλίσεις & εκεί καλές συνθήκες κλπ. Μη βιάζεσαι όμως, έχεις προς το παρόν αρκετά να ασχοληθείς! Προσεκτικά & υπεύθυνα βήματα χρειάζεται η ζωούλα του από μέρους σου!
 
Εαν ο σκυλος ειναι πολυ μικροσωμος και δεν μπορει εκ των πραγματων να φτασει στο κλουβι δεν υπαρχει προβλημα. Διαφορετικα οταν φευγεις καλυτερα να κρατας τον παπαγαλο σε ενα δωματιο μονο του (με φως και τηλεοραση η ραδιοφωνο για να εχει συντροφια) για να μην περιορισεις πολυ και το σκυλι ξαφνικά.
 
Κωστα καλοσωρισες, και να χαιρεσαι τον καινουργιο σου φιλο. Να εισαι βεβαιος οτι σιγα- σιγα μεγαλωνοντας θα σου χαριζει απιθανες στιγμες με αυτα που θα λεει, και θα κανει. Ειναι μοναδικα πουλια.
 
ο σκυλος ειναι μικροσωμος αλλα εγω ελεγα για το πουλι αν θα εχει προβλημα γιατι οταν τον βλεπει φουντωνει τα φτερα και ανοιγει το στομα του... Επεισης για αυτο που ελεγα να τον παιρνω στη δουλεια το λεω επειδη οταν γυρναω σπιτι και με βλεπει κανει σαν τρελος για να τον βγαλω εξω αλλα οταν τον βγαζω νομιζω οτι με τσιμπαει λιγο ποιο δυνατα απ το κανονικο... Και ελεγα μηπως το κανει επειδη καθεται μονος του
 
ο σκυλος ειναι μικροσωμος αλλα εγω ελεγα για το πουλι αν θα εχει προβλημα γιατι οταν τον βλεπει φουντωνει τα φτερα και ανοιγει το στομα του... Επεισης για αυτο που ελεγα να τον παιρνω στη δουλεια το λεω επειδη οταν γυρναω σπιτι και με βλεπει κανει σαν τρελος για να τον βγαλω εξω αλλα οταν τον βγαζω νομιζω οτι με τσιμπαει λιγο ποιο δυνατα απ το κανονικο... Και ελεγα μηπως το κανει επειδη καθεται μονος του

Το τσίμπημα είναι ένας τρόπος επικοινωνίας. Δεν ξέρει με πιο άλλο τρόπο να εκφράσει τη χαρά του που σε βλέπει.
 
Το τσίμπημα είναι ένας τρόπος επικοινωνίας. Δεν ξέρει με πιο άλλο τρόπο να εκφράσει τη χαρά του που σε βλέπει.


Συμφωνω με τον Κωνσταντινο αλλα μπορει και να θελει να σου θυμισει οτι τον αφησες μονο του. Σαν να λεει "που πηγες κι αργησες;" Φροντισε να του αφηνεις πολλα παιχνιδια και την τηλεοραση η το ραδιοφωνο ανοιχτο.

Ειναι μικρος και ακομη δεν εχει συνηθισει το προγραμμα του σπιτιου ισως. Σε λιγο καιρο θα καταλαβει οτι θα γυριζεις παντα και περιπου ποια ωρα και θα περιμενει.
 
ο σκυλος ειναι μικροσωμος αλλα εγω ελεγα για το πουλι αν θα εχει προβλημα γιατι οταν τον βλεπει φουντωνει τα φτερα και ανοιγει το στομα του... Επεισης για αυτο που ελεγα να τον παιρνω στη δουλεια το λεω επειδη οταν γυρναω σπιτι και με βλεπει κανει σαν τρελος για να τον βγαλω εξω αλλα οταν τον βγαζω νομιζω οτι με τσιμπαει λιγο ποιο δυνατα απ το κανονικο... Και ελεγα μηπως το κανει επειδη καθεται μονος του
Οι Αfrican Greys χρειάζονται συνεχή ενασχόληση! Σίγουρα εκτονώνεται, κι'εμάς όσο ήταν μικρό και έμενε για λίγο μόνο, όταν επιστρέφαμε ήταν εκνευρισμένο, διεκδικούσε αποκλειστικότητα για πολλές ώρες, απαιτούσε να βρίσκεται συνεχώς πάνω μας! Επειδή στη φύση ζουν ομαδικά, αισθάνονται καλύτερα & νοιώθουν ασφάλεια με το να έχουν όσο περισσότερους είναι δυνατόν γύρω τους! Ακόμα και όταν παίζει μόνο του & βρισκόμαστε κοντά του, κάθε λίγο & λιγάκι μας φωνάζει, ζητά την προσοχή μας, χρειάζεται επιβεβαίωση ότι ανήκει κάπου, κάποιοι βρίσκονται παρέα του! Αλλοιώς αισθάνονται πλήξη & μοναξιά & το εκδηλώνουν όπως λες!
 
σας ευχαρηστω πολυ ολους! Και ελπιζω να εχω την βοηθεια σας σε οτι χρειαστω και παλι ενα μεγαλο ευχαρηστω..
 
Κψστα και ο σκυλος, και ο ζακο, θα μαθουν ο ενας τον αλλο και δεν θα υπαρχει προβλημα. Εγω εχω 3 σκυλους που ειναι ολη μερα μεσα στο σπιτι, και δεν του δινουνε καμια σημασια. Βεβαια το πουλι ειναι μεσα στο κλουβι του, και πολλες φορες τα φωναζει να πανε κοντα του, και βγαζει εξω τη γλωσσα του και τα φιλα στην μυτη. Αν δεις το youtube που εχω ανεβασει με τιτλο" Η Σεβαχ παιζει με 3 σκυλους" θα καταλαβεις.
 
γεια σας και παλι... Ολα πανε καλα οπως φενεται.. Αλλα ηθελα να ρωτησω κατι που μου κανει αντυποση.. Οταν τον αφηνω κατω να περπατησει μου φενεται οτι τα ποδαρακια του ειναι στραβα... Ειναι φυσιολογικο; Στο κλαδακι του και γενικα στο κλουβι του δεν το παρατηρω.. Μονο οταν ειναι ελευθερος και περπαταει κατω.. Επεισης οταν ειναι κατω και τον φοναζω να ερθει αυτος τρεχει προς το μερος μου αλλα ψυλοφουντωνει τα φτερα του.. Βεβαια δεν με τσιμπαει ερχεται κανονικα στο χερι μου και ανεβαινει πανω. Παρεπιπτωντος μονο με τον αδερφο μου δεν τα παει καλα...
 
γεια σας και παλι... Ολα πανε καλα οπως φενεται.. Αλλα ηθελα να ρωτησω κατι που μου κανει αντυποση.. Οταν τον αφηνω κατω να περπατησει μου φενεται οτι τα ποδαρακια του ειναι στραβα... Ειναι φυσιολογικο; Στο κλαδακι του και γενικα στο κλουβι του δεν το παρατηρω.. Μονο οταν ειναι ελευθερος και περπαταει κατω.. Επεισης οταν ειναι κατω και τον φοναζω να ερθει αυτος τρεχει προς το μερος μου αλλα ψυλοφουντωνει τα φτερα του.. Βεβαια δεν με τσιμπαει ερχεται κανονικα στο χερι μου και ανεβαινει πανω. Παρεπιπτωντος μονο με τον αδερφο μου δεν τα παει καλα...

Δεν ειναι στραβα τα ποδαρακια του. Ετσι πανε οι παπαγαλοι... 😀

Δες κι αυτον, ολοι καπως ετσι πανε. 😉
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top