Γενικά Κακομεταχείριση παπαγάλων σε pet shop

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Shadow9
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Shadow9

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
203
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τις προηγούμενες εβδομάδες επισκέπτηκα διάφορα pet shop αναζητώντας κλουβί...βέβαια τελικά το μόνο που βρήκα ήταν εμένα σε χάλια ψυχολογική κατάσταση με αυτά που έβλεπα.. Ναι οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν πως ¨πραγματικά¨ κατοικίδια είναι μόνο οι σκύλοι και γάτες, πως μόνο αυτά θέλουν φροντίδα ή πως μόνο αυτά μπορούν να κακοποιηθούν... όμως δεν είναι έτσι! Σε συνολικά 3 διαφορετικά pet shop είδα 4 μεγάλους παπαγάλους που υπέφεραν! Τραγικά βρώμικα κλουβιά, σπασμένα, χωρίς κανένα παιχνίδι, ενώ οι ίδιοι οι παπαγάλοι με βρώμικο φτέρωμα, ακάρεα στα πόδια και πολλά άλλα που δεν άντεχα να παρατηρήσω. Και φυσικά να μην μιλήσω για τα μικρότερα είδη όπως παπαγαλάκια budgie, parrotlet, ringnek, καναρίνια κλπ. που είναι και τουλάχιστον 10 στο κάθε κλουβί και φυσικά τα περισσότερα ήταν άρρωστα, κάθονταν στον πάτο του κλουβιού με τις κουτσουλιές ή ήταν ξαπλωμένα μέσα στις ταϊστρες. Όπως ξέρω πλέον δεν επιτρέπεται να πωλούνται σκύλοι και γάτες στα pet shop, όπως δηλαδή το θυμάμαι πριν 6-7 χρόνια που τα είχαν σε κάτι γυάλες.. Όμως πραγματικά απορώ..δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να προστατεύει και τα άλλα κατοικίδια ζώα; Δηλαδή όλα αυτά τα πτηνά..; Μπορεί κάποιος να κάνει καταγγελία για τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης αυτών των ζώων; Ή απλά σε περνάνε για τρελό; Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει όλο αυτό!

ΥΓ: οι φωτογραφίες είναι αρκετά θολές, εφόσον δεν είχα πολύ υπομονή να τις τραβήξω...
 

Συνημμένα

  • 01-41942.webp
    01-41942.webp
    104,7 KB · Προβολές: 47
  • 02-41942.webp
    02-41942.webp
    103,9 KB · Προβολές: 47
  • 03-41942.webp
    03-41942.webp
    192,9 KB · Προβολές: 47
  • 04-41942.webp
    04-41942.webp
    166,4 KB · Προβολές: 47
  • 05-41942.webp
    05-41942.webp
    120,7 KB · Προβολές: 47
@Giopant Ναι ακριβώς! Εκείνος ο κόκκινος Μακάο είναι στο pet supermarket στην Πειραιώς, ο blue-Gold Macaw και ο galah cockatoo είναι στο pet city στην Γλυφάδα και ο άλλος Μακάο δεν θυμάμαι που ακριβώς ήταν.
 
O ένας μακαο ειναι σε ενα στη Καλλιθέα το εχει μια ασιατισα που σκοτωθηκαμε γι αυτο τον λογο και εννοείται εξαφανίστηκα.Τωρα οσον αφορα τον πρωτο μακαο εχω να πω οτι δεν ειναι τοσο αθλιες οι συνθήκες!Πηγαινω χρόνια εκει εχουν προσβαση σε λαχανικα φρουτα ολα τα απαραίτητα.Οι ανθρωποι εκει τα αγαπανε αληθεια πολυ,για τους αλλους οντως δε περνανε καλα!
 
@giannisvlg ναι όντως είναι εκείνος στην Καλλιθέα. Πάντως για τον κόκκινο, όταν είχα πάει δύο φορές κιόλας τον είδα αρκετά θλιμμένο, το κλουβί βρώμικο και σπασμένο, ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι όντως όπως τα λες
 
Σε γνωστο πετ στα Σπάτα αποκόμισα την ίδια εντύπωση, μάλιστα απορώ που αυτό συμβαίνει και σε μεγάλα κ ακριβά πουλια, εκλεκτους, παταγωνιας Αλεξανδρινό! Όταν ζητάς 1200 σε εκλεκτους νομίζω ότι προσέχεις το πουλι να είναι σε άριστη κατασταση! Κρίμα τα πουλακια, στεναχωρηθηκα πολύ 😔
 
Παντως εγω που πηγα πριν 2 μερες στο καταστημα αυτο ειδα 30 budgie σε ενα κλουβι .
Πάντως για να μην είμαι άδικος τα καναρίνια ήταν σε πολύ καλή κατάσταση .
 
Είναι αμαρτία κι άδικο ψυχουλες πραγματικά αθώες να εμπορεύονται και δη υπο άθλιες συνθήκες.. όσο ειχα κι εγω ζωντανά και ενιοτε πηγαινα για βιταμίνες, με επιανε κατάθλιψη. Αν ζούσαμε σε ευνομούμενη χώρα, θα είχε νόημα καθε μας αντίδραση. Εδω ο,τι κάνουμε σε σχεση με τα ζωα αντιμετωπιζεται με αναλγησια κι εμεις είμαστε οι γραφικοί ("εδω πεινανε ανθρωποι κι ασχολούνται με τα ζώα κλπ, αλλά δεν θα το αναλύσω γιατι είναι μεγάλη συζητηση). Μακαρι να αλλάξει κάποτε κατι,αλλά δεν το βλέπω.. ☹☹
 
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω που βρίσκεται
Δεν απαγορεύεται. Η ευθύνη άλλωστε για αυτά που γράφονται δεν αφορά το μέσο αλλά το άτομο που κάνει την ανάρτηση.
 
Back
Top