Γενικά Κακοποίηση πτηνών - παπαγάλων από pet shops

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tjb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tjb

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2016
Μηνύματα
48
Πόλη
Αθήνα
Κυριοι,

Τα πτηνα οπως ο ανθρωπος ακολουθουν πιστα τον κιρκαδιο κυκλο. Δλδ, το βραδυ πρεπει να κοιμουνται στο σκοταδι για να μην υπαρξει ορμονικη διαταραχη και κατ επεκταση να μην αρρωστησουν και πεθανουν στα 3 χρονια τα μικρα και στα 10 max τα μεγαλα. Εχω παρακαλεσει τους διευθυντες των pet city να κατεβαζουν τα ρολα και να μην εχουν εντονο φως το βραδυ και βεβαιως γελουν ειρωνευονται κλπ. Στο Mega Pet city επι της Αχιλεως και Ελευθεριου Βενιζελου γωνια Παλαιου Φαληρου τα πουλια κι ενας καλημενουλης αφρικανικος γκρι βρισκονται κατω απο εντονους προβολεις και σαφως κολημενοι στην βιτρινα σε σταυροδρομι με αποτελεσμα να εχουν και τους προβολεις των αυτοκινητων που φαινονται να πηγαινουν κατα πανω στα καημενα τα πουλια!
Με τον καινουργιο νομο περι κακοποιησης ζωων δεν μπορουμε να κανουμε κατι;
Φανταστειτε, εσεις μπορειτε να κοιμηθειται κατω απο προβολεα; και για ποσο καιρο;
Ναι ναι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα...
Ευχαριστω,
Με φιλικους χαιρετισμους
tjb
 
Γεια σουυυ καλως ηρθες στο φορουμ μας.. Εχεις δικιο αλλα οντως τι να κανεις.. Ισως να καλεσεις σε καποιο τηλεφωνο να το καταγγειλεις..σε καποιο συλλογο προστασιας. Ας μας πει καποιος που ξερει τι μπορει να γινει αραγε

Η σελιδα της φιλοζωικης ομοσπονδιας http://pfo.gr/index.php/el/2012-05-13-21-56-25/itemlist/category/22-κακοποίηση
 
Νομίζω μια φιλοζωική θα κάνει περισσότερα αν σηκώσει το τηλέφωνο και πάρει έναν γενικό διευθυντή. Για εμπορικούς λόγους θα πρέπει να συμμορφωθούν. Ο πήχης βέβαια πρέπει να μπεί στο οτι τα ζώα δεν γνωρίζουν απο ωράριο καταστημάτων.
Σήμερα μόλις που χάζευα ένα κουνέλι, την ώρα που έκλειναν τα καταστήματα, κατέβηκε μια αφίσα/στόρι μπροστά απο όλα τα κλουβιά-πολυκατοικία. Όλα αυτά στη μέση του πουθενά, σε ένα συνοικιακό μαγαζί στου Ζωγράφου. Δεν φαντάζομαι να είναι και τόσο τρομερό να το κάνουν και οι αλυσίδες.
Οι πιο πολλές εδώ μέσα, είμαστε κυρίες. Καλώς ήρθες!
 
Πες μας τι πιστεύεις ή πως θεωρείς οτι πρεπει να κινηθούμε ομαδικά, ώστε να συντονιστούμε.
Μια ιδεα θα ήταν, διαδικτυακά να υπογράψουμε μια δημόσια καταγγελία, σαν petition. Δεν ξερω πως φτιάχνεται, αλλά ίσως θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε και απο εκεί.
 
.. Και στο υποκατάστημά τους επί της Λεοφ. Δημοκρατίας στο Κερατσίνι το ίδιο συμβαίνει..
μιά κλούβα( ο θεός να την κάνει) 12 θέσεων 15χ15χ10 η κάθε μία. Για τα καναρίνια που εμπορεύονται, τοποθετημένη στην φάτσα της βιτρίνας.. Με ένα σωρό προβολείς να τα ''χτυπάνε'' μέρα-νύχτα.🤬
Το καλοκαίρι τους πρότεινα να την μεταφέρουνε στο πίσω μέρος του καταστήματος,έστω το βράδυ που πρέπει να κοιμούνται.. Αποτέλεσμα; ΜΗΔΕΝ!🙁
 
Γεια σουυυ καλως ηρθες στο φορουμ μας.. Εχεις δικιο αλλα οντως τι να κανεις.. Ισως να καλεσεις σε καποιο τηλεφωνο να το καταγγειλεις..σε καποιο συλλογο προστασιας. Ας μας πει καποιος που ξερει τι μπορει να γινει αραγε

Η σελιδα της φιλοζωικης ομοσπονδιας http://pfo.gr/index.php/el/2012-05-13-21-56-25/itemlist/category/22-κακοποίηση
Ελενη καλεσα την φιλοζωικη ομοσπονδια και δεν μπορουν να κανουν κατι
 
Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο και γι'αυτό συστήνουμε στον κόσμο να αγοράζει πουλιά μόνο απο εκτροφείς ή έστω ερασιτέχνες εκτροφείς ώστε να μην υποστηρίζουμε τέτοια αντιμετώπιση προς τα πουλιά. Δεν πιστεύω όμως ότι μένει κάποιο πουλί εκεί 3 ή και 10 χρόνια ώστε να του έρθει το μοιραίο λόγω του φωτός κατα τη διάρκεια της νύχτας. Αλήθεια όμως, αυτή η στατιστική πως προέκυψε, το διάβασες κάπου;

Δοκίμασες αρχικά να κάνεις μια φιλική προσέγγιση προς τους ιδιοκτήτες του μαγαζιού δείχνοντας απλό ενδιαφέρον για τα πουλιά;
 
Τα έχουμε πει πόσες φορές, αυτούς δεν τους νοιάζει τίποτα παρα μόνο για το πως θα πουλήσουν, βέβαια υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις.
Αν και εμένα μου έτυχε να δω κάτι τέτοιο μια φορά,ένας είχε πολλά φώτα που "χτυπούσαν" τα καναρίνια και την μέρα και το βράδυ και τα καημένα φαίνονταν που ήταν συνέχεια ανήσυχα αλλά εγώ του το είχα πει και απο τότε άλλαξε θέση τα καναρίνια... Δυστυχώς όμως δεν είναι μόνο οτι συχνά τα βάζουν σε λάθος μέρος και τα ταλαιπωρούν, πολλές φορές έχω πετύχει μαγαζιά με άρρωστα πουλιά που ούτε τους ένοιαζε αν είναι καλά η όχι, άλλοι πάλι τα αφήνουν να ζούνε σε βρώμικα κλουβιά με αποτέλεσμα να παθενουν χίλια δυο και γενικά υπάρχουν παντού με τέτοια παρόμοια περιστατικά που δε μπορείς να κάνεις τίποτα.
Γιατί η φιλοζωική δεν μπορεί να Κάνει κάτι; Τι σου είπαν ακριβώς;
 
...
Γιατί η φιλοζωική δεν μπορεί να Κάνει κάτι; Τι σου είπαν ακριβώς;

Τι είναι οι φιλοζωικές βρε παιδιά, RSPCA που βλέπετε στο animal planet να κανουν την αστυνομία με δικαστικές παραγγελίες στους πάντες; Εθελοντές είναι που τρέχουν να σώσουν 10 σκυλιά και 10 γατιά. Τι αρμοδιότητα ή δικαιοδοσία έχουν να παρεμβαίνουν σε μαγαζιά να κάνουν υποδείξεις; Καταγγελίες μπορεί να κάνει ο καθένας μας, ας μην πετάμε στους εθελοντές ότι μπαλάκι βρεθεί μπροστά μας. Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει βρίσκει τον τρόπο να το κάνει ο ίδιος.
 
Επειδη μενω εκει κοντα, θυμαμαι καποτε ειχαμε υπογραψει για τα σκυλακια που εχουν στη βιτρινα.. Βεβαια το μονο που καταφεραμε ειναι να κατεβαζουν μια ασπρη τεντα το βραδυ για να μην τα ενοχλει ο κοσμος.
Οι παπαγαλοι σε ποιο σημειο ειναι και τους χτυπανε ολη νυχτα τα φωτα; Απο την αριστερη μερια;
Αχ και μονο που ο νομος επιτρεπει το εμποριο ζωων τι να λεμε απο εκει και περα...
 
Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει βρίσκει τον τρόπο να το κάνει ο ίδιος.
Αυτό ακριβώς.Αλλά τι άλλο θα μπορούσε να κάνει εκτός το να τους μιλήσει; Μάλλον τίποτα γιατί είδη τους μίλησε και αυτοί κάναν το κορόιδο.
 
καλημέρα.. Το ίδιο πρόβλημα παρατήρησα και εγώ σε κατάστημα της συγκεκριμένης αλυσίδας.. Τα καναρινάκια ταλαίπωρα στην βιτρίνα να μην μπορούν να κοιμηθούν..άκομα και αν βλέπουν τα ζωάκια ως εμπόρευμα δεν καταλαβαίνουν ότι κάνουν κακό στο ίδιο τους το εμπόρευμα. Ας τους έξηγήσει κάποιος πως άν φροντίζουν καλύτερα τα πουλάκια αυτοί θα έχουν κέρδος.. Τα πιο πολλά πουλάκια είναι άρρωστα.. Ποιος θα τα αγοράσει;ίσως έτσι συγκινηθούν..
 
Πολύ ωραία και ορθά όλα αυτά που γράφουμε.
Η @tjb όμως ζητά την συνδρομή μας, και πάνω σε αυτό δεν έχουμε πει κάτι ουσιαστικό (αν υπάρχει)
Πες μας tgb έχεις η ίδια κάποια ιδέα; Πως σου φαίνεται η δημόσια ηλεκτρονική διαμαρτυρία; Τι συνδρομή ζητάς;
 
Η δημόσια ηλεκτονική διαμαρτυρία έχει την ίδια λειτουργία σε αυτούς όπως θα είχαν οι συστάσεις και οι υποδείξεις απο μία φιλοζωική. Δεν είπε κανείς οτι οι φιλοζωικές είναι αστυνομία, αυτό που υπογραμμίζεται είναι τα δομικά χαρακτηριστικά της κάθε ομάδας. Η οργάνωση και η διασπορά της πληροφορίας ή της δράσης.Λόγω μεγέθους λοιπόν, είναι εμπορικοί οι λόγοι που θα ακουστεί καλύτερα μια φιλοζωική απο ένα άτομο που απλά θα το φορτώσουν με σεξουαλικά σύνδρομα.Αν δεν επεμβαίνει λοιπόν η οργάνωση μπορεί να γίνει ηλεκτρονική διαμαρτυρία, στην οποία θα έχουν συμμετοχή και οι φιλοζωικές.
 
Πες μας τι πιστεύεις ή πως θεωρείς οτι πρεπει να κινηθούμε ομαδικά, ώστε να συντονιστούμε.
Μια ιδεα θα ήταν, διαδικτυακά να υπογράψουμε μια δημόσια καταγγελία, σαν petition. Δεν ξερω πως φτιάχνεται, αλλά ίσως θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε και απο εκεί.
ναι πολυ καλο εγω μιλησα με τα pet city (kentrika) εδωσα τα τηλ μου (θα με καλεσουν) μιλησα με διαφορες φιλοζωικες για να δουμε τι θα γινει και οπου μπορουμε να δημοσιευσουμε το αρθρο αν αφυπνιστουν ολοι. Τα καημενα χτυπιούνται μεσα στα κλουβια απο τον φοβο τους ολη νυχτα ειναι τραγικο κλαει η ψυχη μου love birds and parrots

Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο και γι'αυτό συστήνουμε στον κόσμο να αγοράζει πουλιά μόνο απο εκτροφείς ή έστω ερασιτέχνες εκτροφείς ώστε να μην υποστηρίζουμε τέτοια αντιμετώπιση προς τα πουλιά. Δεν πιστεύω όμως ότι μένει κάποιο πουλί εκεί 3 ή και 10 χρόνια ώστε να του έρθει το μοιραίο λόγω του φωτός κατα τη διάρκεια της νύχτας. Αλήθεια όμως, αυτή η στατιστική πως προέκυψε, το διάβασες κάπου;

Δοκίμασες αρχικά να κάνεις μια φιλική προσέγγιση προς τους ιδιοκτήτες του μαγαζιού δείχνοντας απλό ενδιαφέρον για τα πουλιά;
βεβαιως τους εχω παρακαλεσει πανω απο 4 φορες

Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο και γι'αυτό συστήνουμε στον κόσμο να αγοράζει πουλιά μόνο απο εκτροφείς ή έστω ερασιτέχνες εκτροφείς ώστε να μην υποστηρίζουμε τέτοια αντιμετώπιση προς τα πουλιά. Δεν πιστεύω όμως ότι μένει κάποιο πουλί εκεί 3 ή και 10 χρόνια ώστε να του έρθει το μοιραίο λόγω του φωτός κατα τη διάρκεια της νύχτας. Αλήθεια όμως, αυτή η στατιστική πως προέκυψε, το διάβασες κάπου;

Δοκίμασες αρχικά να κάνεις μια φιλική προσέγγιση προς τους ιδιοκτήτες του μαγαζιού δείχνοντας απλό ενδιαφέρον για τα πουλιά;
Συγκεκρμενα για τον κιρκαδιο κυκλο υπαρχει φοβερη βιβλιογραφια. Πλην ομως οταν ενα πουλι βρισκεται κατω απο προβολεα μειωνεται κατακορυφα το προσδοκιμο ζωης τους. Ισως αυτο να επιδιωκουν τα καταστηματα. Δλδ το πτηνο που ζει 80 χρονια μετα βιας θα φτασει τα 10 και το πουλι που ζει 20 χρονια μετα βιαςθα φτασει τα 3. Αγοραζουμε τα πουλακια και μετα απο λιγο καιρο πεθαινουν.

Πολύ ωραία και ορθά όλα αυτά που γράφουμε.
Η @tjb όμως ζητά την συνδρομή μας, και πάνω σε αυτό δεν έχουμε πει κάτι ουσιαστικό (αν υπάρχει)
Πες μας tgb έχεις η ίδια κάποια ιδέα; Πως σου φαίνεται η δημόσια ηλεκτρονική διαμαρτυρία; Τι συνδρομή ζητάς;
Πολυ καλο πεστε μου τι να κανουμε κι εγω ειμαι μεσα

Πολυ καλο πεστε μου τι να κανουμε κι εγω ειμαι μεσα
η δημοσια ηλεκτρονικη καταγγελια μου ακουγεται καλη

Τα έχουμε πει πόσες φορές, αυτούς δεν τους νοιάζει τίποτα παρα μόνο για το πως θα πουλήσουν, βέβαια υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις.
Αν και εμένα μου έτυχε να δω κάτι τέτοιο μια φορά,ένας είχε πολλά φώτα που "χτυπούσαν" τα καναρίνια και την μέρα και το βράδυ και τα καημένα φαίνονταν που ήταν συνέχεια ανήσυχα αλλά εγώ του το είχα πει και απο τότε άλλαξε θέση τα καναρίνια... Δυστυχώς όμως δεν είναι μόνο οτι συχνά τα βάζουν σε λάθος μέρος και τα ταλαιπωρούν, πολλές φορές έχω πετύχει μαγαζιά με άρρωστα πουλιά που ούτε τους ένοιαζε αν είναι καλά η όχι, άλλοι πάλι τα αφήνουν να ζούνε σε βρώμικα κλουβιά με αποτέλεσμα να παθενουν χίλια δυο και γενικά υπάρχουν παντού με τέτοια παρόμοια περιστατικά που δε μπορείς να κάνεις τίποτα.
Γιατί η φιλοζωική δεν μπορεί να Κάνει κάτι; Τι σου είπαν ακριβώς;
οτι δεν ειναι στις αρμοδιοτητες τους... Κριμα ειναι κριμα

Τι είναι οι φιλοζωικές βρε παιδιά, RSPCA που βλέπετε στο animal planet να κανουν την αστυνομία με δικαστικές παραγγελίες στους πάντες; Εθελοντές είναι που τρέχουν να σώσουν 10 σκυλιά και 10 γιατιά. Τι αρμοδιότητα ή δικαιοδοσία έχουν να παρεμβαίνουν σε μαγαζιά να κάνουν υποδείξεις; Καταγγελίες μπορεί να κάνει ο καθένας μας, ας μην πετάμε στους εθελοντές ότι μπαλάκι βρεθεί μπροστά μας. Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει βρίσκει τον τρόπο να το κάνει ο ίδιος.
Ωραια τι κανουμε; Γιαυτο γραφουμε ολα αυτα

Επειδη μενω εκει κοντα, θυμαμαι καποτε ειχαμε υπογραψει για τα σκυλακια που εχουν στη βιτρινα.. Βεβαια το μονο που καταφεραμε ειναι να κατεβαζουν μια ασπρη τεντα το βραδυ για να μην τα ενοχλει ο κοσμος.
Οι παπαγαλοι σε ποιο σημειο ειναι και τους χτυπανε ολη νυχτα τα φωτα; Απο την αριστερη μερια;
Αχ και μονο που ο νομος επιτρεπει το εμποριο ζωων τι να λεμε απο εκει και περα...
Σωστα εκει που ειχαν τα σκυλακια εχουν τα πουλια τωρα χωρις την τεντα
 
ναι πολυ καλο εγω μιλησα με τα pet city (kentrika) εδωσα τα τηλ μου (θα με καλεσουν)
Περίμενε να δούμε αν έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε / οργανώσουμε ηλεκτρονική δημόσια διαμαρτυρία και αν δεν σου τηλεφωνήσουν, να δούμε πως να κινηθούμε.

Γράψε στο προφίλ σου και το όνομά σου, ώστε να μπορούμε να σου αναφερόμαστε λίγο πιο άνετα.
 
Περίμενε να δούμε αν έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε / οργανώσουμε ηλεκτρονική δημόσια διαμαρτυρία και αν δεν σου τηλεφωνήσουν, να δούμε πως να κινηθούμε.

Γράψε στο προφίλ σου και το όνομά σου, ώστε να μπορούμε να σου αναφερόμαστε λίγο πιο άνετα.
οκ
 
Δν ειναι απλα φιλοζωικη ειναι πανελλαδικη ομοσπονδια... Κριμα κριμα και στη τηλεοραση τοση διαφημιση υπερ των ζωων.. Εγω παιδια ειμαι μαζι σας αναμενω, αυτο γινετε παντου κ στης χαλκιδας το μεγαλο γιατι εχουμε δυο νομιζω δν εχουν τεντα πηγα κ ηταν μεσα στον ηλιο ενα κουνελακι κοντευε να πλανταξει..☹
 
Περίμενε να δούμε αν έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε / οργανώσουμε ηλεκτρονική δημόσια διαμαρτυρία και αν δεν σου τηλεφωνήσουν, να δούμε πως να κινηθούμε.

Γράψε στο προφίλ σου και το όνομά σου, ώστε να μπορούμε να σου αναφερόμαστε λίγο πιο άνετα.
Το όνομά μου είναι Τόνια
 
Καλημερα σας κυριες και κυριοι,

Μ έχετε συγκινήσει με την αγάπη σας και την ενεργοποίηση σας. Ξέρετε υπάρχουμε κι εμείς στον πλανήτη που αγαπάμε τα υπόλοιπα ζωντανά. Με πήραν από τα κεντρικά των Pet city. Τους είπα όλα αυτά και είπαν ότι θα το κοιτάξουν. Τους εξήγησα ότι αρνούμαι να είμαι πελάτισσα των μαγαζιών τους για όλους τους προαναφερθείς λόγους. Τους είπα ότι έχει γίνει μεγάλο θέμα σε όλα τα φόρουμ, τις φιλοζωικές και το δημαρχείο Παλαιού Φαλήρου για κακοποίηση ζώων, τους είπα ότι είμαστε πολλοί, τους είπα ότι εγειρουμε ηλεκτρονική καταγγελία και τους είπα ότι αν αλλάξουν την πολιτική τους σε όλα τα μαγαζιά τους θα μας κερδίσουν όλους και απλά θα έχουν περισσότερους και καλύτερους πελάτες.
Σας ευχαριστω,
Τονια

Δν ειναι απλα φιλοζωικη ειναι πανελλαδικη ομοσπονδια... Κριμα κριμα και στη τηλεοραση τοση διαφημιση υπερ των ζωων.. Εγω παιδια ειμαι μαζι σας αναμενω, αυτο γινετε παντου κ στης χαλκιδας το μεγαλο γιατι εχουμε δυο νομιζω δν εχουν τεντα πηγα κ ηταν μεσα στον ηλιο ενα κουνελακι κοντευε να πλανταξει..☹
πηρα απαντηση διαβασε τι τους ειπα νομιζω οτι κατι μπορει να κανουμε ολοι μαζι η εστω να ξεκινησουμε ολοι να τους περνουμε τηλ
 
Back
Top