Γενικά Κακοποίηση πτηνών - παπαγάλων από pet shops

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tjb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πες μας tgb έχεις η ίδια κάποια ιδέα; Πως σου φαίνεται η δημόσια ηλεκτρονική διαμαρτυρία; Τι συνδρομή ζητάς;
Μηπως να ανεβαζαμε και facebook την συγκεκριμένη καταγγελία; Εγώ την ανάρτησα στην σελιδα μου. Και ολοι μαζι τηλεφωνα παραπονα κλπ
 
Μήπως να περιμέναμε μερικές ημέρες, ώστε να δούμε αν θα υπάρξει διορθωτική κίνηση από την εταιρεία που έχει το κατάστημα; Εφόσον μίλησες με τα Κεντρικά και σου είπαν ότι θα το κοιτάξουν το ζήτημα, δεν είναι σωστό να περιμένουμε λίγες ημέρες κι έπειτα να επανέλθουμε; Προβληματίζομαι κι ο ίδιος, αλλά σκέφτομαι ότι εφόσον πήραν το μήνυμα, ας δώσουμε την ευκαιρία να βελτιώσουν την κατάσταση, κι αν όχι, τότε κινούμαστε.
Οι υπόλοιποι τί γνώμη έχετε;
 
Να πω την αληθεια πραγματικα την συγκεκριμενη αλυσιδα δεν την λυπαμαι καθολου -οπως και ολες οσες φερνουν σκυλια απο puppy mills-
Ειναι κανονικο εμποριο ζωων με οτι αυτο συνεπαγεται.
Ποσα ζωα εχουν πεθανει εξαιτιας αυτων των μαγαζιων.. Και δεν μιλαω μονο για το pet city.

Ελπιζω τουλαχιστον να μην το "διορθωσουν" το προβλημα μονο σε ενα μαγαζι αλλα να ειναι πιο οργανωμενοι για την "καλη συμβιωση" των ζωων που πουλανε.

@tjb Σου ειπαν αν θα κανουν κατι ή απλα θα το κοιταξουν;
 
Εγώ Τόνια δεν έχω fb, οπότε δεν μπορώ μέσω αυτού να αναπαράγω τη δημοσίευσή σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: tjb
παντος επειδη ψωνιζω απο το πετ σουπερ μαρκετ αυτοι ειναι υπερ καλοι και εχει και πολλους γνωστες μεσα! Δν ειναι ασχετοι και οτι φερνουν δειχνει καθαρο τουλαχιστον (να λεμε το σωστο) 🙂
 
παντος επειδη ψωνιζω απο το πετ σουπερ μαρκετ αυτοι ειναι υπερ καλοι και εχει και πολλους γνωστες μεσα! Δν ειναι ασχετοι και οτι φερνουν δειχνει καθαρο τουλαχιστον (να λεμε το σωστο) 🙂
Σήμερα πέρασα στις 10 παρά απ το συγκεκριμένο πετ σιτι στην Αχιλλέως και είχαν κατεβάσει ρολά! :D Μπράβο σου Τόνια!
Τελεια πολυ χαιρομαι... Ξερεις οτι φοβομουν να περασω να δω για να μην σφιξει παλι το στομαχι μου και στεναχωρηθω

Τελεια πολυ χαιρομαι... Ξερεις οτι φοβομουν να περασω να δω για να μην σφιξει παλι το στομαχι μου και στεναχωρηθω
:D

παντος επειδη ψωνιζω απο το πετ σουπερ μαρκετ αυτοι ειναι υπερ καλοι και εχει και πολλους γνωστες μεσα! Δν ειναι ασχετοι και οτι φερνουν δειχνει καθαρο τουλαχιστον (να λεμε το σωστο) 🙂
κι εγω πολλες φορες εκει παω, απλα μου πεφτει μακρυα
 
Εάν και δεν γνωρίζω πιες είναι οι νόμιμες διαδικασίες που πρέπει να ακολουθούμε
σαν πολίτες έτσι ώστε να αποτρέψουμε τέτοιες πράξεις από τα pet shop δηλ.
Δήμος; Πολιτεία; Φιλοζωικες; και άλλοι φορείς θεωρώ και αυτή είναι η άποψη μου
τι εμείς σαν πολίτες πρέπει να γίνουμε μια μεγάλη ομάδα και μέσω αυτής της ομάδας
να ακολουθήσουμε τον "δρόμο του χρήματος" και όσο πιο μακριά (ψιλά) φτάσουμε
τότε πρέπει να τους προειδοποιήσουμε απειλήσουμε ότι δεν τους δίνουμε αλλά χρήματα δεν,
θα είμαστε ξανά πελάτες και τότε και μόνο τότε θα πονέσουν και ίσως αλλάξουν
την στάση τους απέναντι στα ζώα. Μην κρυβόμαστε καταστήματα είναι που θέλουν να
βγάλουν χρήματα και καλά κάνουν. Αλλά πρέπει να αλλάξουν και την συμπεριφορά τους
απέναντι στα ζώα.
Πολλά μπράβο στην tjb και σε όλα τα παιδία για τις ενέργειες που κάνουν.
Μια άλλη ενέργεια είναι να προσεγγίσουμε και να αναπτύξουμε το θέμα αυτό σε περιοδικά
που ασχολούνται με τα ζώα μιας και εκεί υπάρχουν πελάτες δηλ "χρήμα" των pet shop.
 
Σήμερα πέρασα στις 10 παρά απ το συγκεκριμένο πετ σιτι στην Αχιλλέως και είχαν κατεβάσει ρολά! :D Μπράβο σου Τόνια!

Αυτο πραγματικα ειναι πολυ ευχαριστο :D
Ευχαριστουμε για την πληροφορια Αλικη μου!
 
Ο ίδιος θεωρώ ότι, έπειτα πολύ καλώς η Τόνια έθιξε το ζήτημα. αλλά περίμενα ότι κάποιοι από εμάς που έχουμε facebook - εγώ δεν έχω για να το κάνω- ήδη μετά από ένα 24ωρο, θα είχαμε ενδιαφερθεί τουλάχιστον να τη ρωτήσουμε σε ποιο σημείο έχει βάλει την ανάρτησή της και να τη δούμε, και αν συμφωνούμε με την φρασεολογία και το περιεχόμενό της, να την αναδημοσιεύσουμε.
Δυστυχώς δεν ακούστηκε κάτι τέτοιο. Κι αυτό πιστεύω δεν είναι και τόσο αίσιο δείγμα για κινητοποιήσεις που αναφέραμε ότι θα ήταν καλό να γίνουν. Δεν υποδηλώνει τίποτε άλλο, παρά ότι όπως άλλωστε είναι και το Εθνικό μας Σπορ, είμαστε πολύ καλοί στα λόγια..., αλλά στα έργα ας πούμε ότι χωλαίνουμε.
Παρακαλώ πολύ διορθώστε με στην περίπτωση που κάνω λάθος, και για την ακρίβεια θα το ήθελα πάρα πολύ να βρεθώ φάουλ σε όσα παραπάνω ισχυρίζομαι.:)
 
Ο ίδιος θεωρώ ότι, έπειτα πολύ καλώς η Τόνια έθιξε το ζήτημα. αλλά περίμενα ότι κάποιοι από εμάς που έχουμε facebook - εγώ δεν έχω για να το κάνω- ήδη μετά από ένα 24ωρο, θα είχαμε ενδιαφερθεί τουλάχιστον να τη ρωτήσουμε σε ποιο σημείο έχει βάλει την ανάρτησή της και να τη δούμε, και αν συμφωνούμε με την φρασεολογία και το περιεχόμενό της, να την αναδημοσιεύσουμε.
Δυστυχώς δεν ακούστηκε κάτι τέτοιο. Κι αυτό πιστεύω δεν είναι και τόσο αίσιο δείγμα για κινητοποιήσεις που αναφέραμε ότι θα ήταν καλό να γίνουν. Δεν υποδηλώνει τίποτε άλλο, παρά ότι όπως άλλωστε είναι και το Εθνικό μας Σπορ, είμαστε πολύ καλοί στα λόγια..., αλλά στα έργα ας πούμε ότι χωλαίνουμε.
Παρακαλώ πολύ διορθώστε με στην περίπτωση που κάνω λάθος, και για την ακρίβεια θα το ήθελα πάρα πολύ να βρεθώ φάουλ σε όσα παραπάνω ισχυρίζομαι.:)

Εχεις παρα πολυ δικιο Γιαννη και μιας κι εγω ειμαι μια απο εκεινες που δεν την ρωτησαν θελω να απολογηθω..
Συμφωνα με το χτεσινο σου ποστ που ειπες "Μήπως να περιμέναμε μερικές ημέρες, ώστε να δούμε αν θα υπάρξει διορθωτική κίνηση από την εταιρεία που έχει το κατάστημα; Εφόσον μίλησες με τα Κεντρικά και σου είπαν ότι θα το κοιτάξουν το ζήτημα, δεν είναι σωστό να περιμένουμε λίγες ημέρες κι έπειτα να επανέλθουμε;" θεωρησα σωστο να γινει ετσι.
Μιας και σαν καταστημα δυστυχως δεν προκειται ποτε να σταματησει να εμπορευεται ζωα (εκτος αν σταματησουμε εμεις οι ιδιοι πλεον να αγοραζουμε σκυλια κλπ απο πετ σοπ) τοτε ηταν καλο να περιμενουμε να δουμε αν θα κανουν κατι ή αν το περασανε στο ντουκου..
 
Ηλέκτρα, τα ξημερώματα μας έγραψε η Αλίκη τα νέα, ότι δλδ το κατάστημα είχε κατεβάσει ρολά. Μέχρι τότε; Εντάξει, δεν ήταν 24 ωρο που πέρασε, οι προβολές του θέματος είναι τώρα 345 ή κάτι τέτοιο, δεν βρέθηκε ένας από εμάς να δει την κοινοποίησή της στο fb? Μιλώ περισσότερο πάνω στο θέμα πρόθεση στα λόγια και στα έργα.
Δεν θεωρώ δυστύχημα ένα κατάστημα να εμπορεύεται ζώα που έχουν γεννηθεί σε αιχμαλωσία. Ούτε κι έγκλημα το να συμβαίνει αυτό για καθαρά εμπορικούς λόγους - όταν δλδ αγοράζουμε άμμο για τη γάτα μας, κρέας για να καταναλώσουμε, γάλα από μια αγελάδα που δεν θα παρήγαγε αυτήν την εποχή αν δεν είχε αναπαράγει επιλεκτικά ο άνθρωπος επί γενεές τους προγόνους της... Θεωρώ όμως τραγωδία να μην παρέχονται στα ζωάκια αυτά ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης, εφόσον μάλιστα τα έχουν αναλάβει άνθρωποι χωρίς μάλιστα τη δική τους συγκατάθεση.

Ίσως αν καλέσουμε τα άτομα μέλη του φόρουμ που μένουν κοντά σε petshops να δουν τις συνθήκες συσκότισης σε αυτά, ίσως τότε να έχει μεγαλύτερο νόημα μια αλυσιδωτή αντίδραση μέσω μαζικής κοινωνικής δικτύωσης κι αναπαραγωγής μέσω αναπαραγωγής κοινοποιήσεων
 
Εχεις δικιο, ετσι ειναι.
Απλα τους δωσαμε διορια χτες και γι αυτο πιστευω οτι πολλα μελη δεν ρωτησαν για την αναρτηση.
Ομως πρεπει οντως να μαθουμε τι γινεται στα υπολοιπα πετ σοπ και αν η συγκεκριμενη αλυσιδα εδωσε οδηγιες σε ολα τα μαγαζια της ή μονο στο συγκεκριμενο που εγιναν παραπονα.
Δουλευω στην Ανω Γλυφαδα και εχει και εδω κοντα ενα πετ σιτυ που εχει τα ζωα στο παραθυρο, ομως δεν ξερω τι συνθηκες εχουν το βραδυ. Αυτο θα το δω οταν αρχιζει να σκοτεινιαζει απο τις 5 που εκεινα θα πρεπει να κοιμουνται.
Μεχρι τοτε ομως;
Τελικα που καταληγουμε γιατι "χαθηκα";
Να ζητησουμε την αναρτηση της Τονιας στο facebook ωστε να την κοινοποιησουμε;
 
Αυτο θα το δω οταν αρχιζει να σκοτεινιαζει απο τις 5 που εκεινα θα πρεπει να κοιμουνται.
Μεχρι τοτε ομως;
Μα Ηλέκτρα, το κατάστημα είναι ανοικτό και μετά τις 5.00, πως θα κατεβάσουν ρολά κλείνοντας τη βιτρίνα; Αυτό δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το δεχθεί κανείς.
Τελικα που καταληγουμε γιατι "χαθηκα";
Να ζητησουμε την αναρτηση της Τονιας στο facebook ωστε να την κοινοποιησουμε;
Εγώ και από περιέργεια θα την κοίταγα την ανάρτηση, κι έπειτα αναλόγως θα έπραττα. Διότι, αν ας πούμε δεν συμφωνούσα με τη φρασεολογία, δεν θα την αναμετάδιδα.
 
Οποτε αν μπορεις @tjb να μας βαλεις εδω το λινκ της αναρτησης ωστε οποιος θελει να το κοινοποιησει.
Επισης αν δεν θελεις να φανει το facebook σου τοτε μπορεις να το στελνεις με π. Μ σε οποιον το ζητησει.
Δηλαδη εγω αν δεν σου ειναι κοπος το θελω.
Ευχαριστω :)
 
Καλησπερα ομορφοι ανθρωποι,

Χωρις τα μνμτα σας δεν θα ειχα φωνη στο τηλ με την υπευθυνη δημοσιων σχεσεων των pet city. Ομως δεν ειναι μονο τα ρολα, εχουν εντονα φωτα μεσα στα μαγαζια τους και το κανουν ολοι. Προτεινα δε στην υπευθυνη να κανουν μαρκετινγκ πανω στην υγεια των πτηνων τους, οτι προστατυεουν τον κιρκαδιο κυκλο τους εχοντας τα το βραδυ στο σκοταδι. Της τονισα οτι υπαρχουμε κι εμεις σ αυτον τον πλανητη κι ειμαστε πολλοι. Ομως το προβλημα ειναι οτι το κανουν ολοι. Στον πειραια εχουν εναν αμαζονα στην βιτρινα ενος πετ σοπ αλλης αλυσιδας στον κεντρικο δρομο που περναει μπροστα απο το δημοτικο θεατρο πειραια στην μερια του θεατρου, 100 μετρα αφου το περασουμε. Τους πηρα τηλ πριν απο 3 περιπου μηνες Η κατασταση; (ξανα, βιτρινα κατω απο προβολεα και βεβαιως και κατω απο εξωτερικο προβολεα) λες και ειναι μπιμπελο. Ημαρτον! Τοσο αμορφωτοι ειναι; Ειναι υποχεωμενοι να γνωριζουν τα βασικα της υγειας των ζωντανων που εμπορευονται. Κι οχι μονο, ειναι υποχρεωμενοι να μεταφερουν τις πληροφοριες και στους ανθρωπους που τα αγοραζουν
Παντως να ξερετε οτι οποιος αγορασει πουλακι απο τα πετ σοπ πεθαινει μετα απο λιγο καιρο.
Σχετικα με τις αναδημοσιευσεις, ναι, να χρησιμοποιησετε το αρχικο αρθρο, προωθηστε το οπου κρινετε και οπου μπορειτε. Ειναι επιστημονικα καταρτισμενο και δεν μπορει κανεις να το αντιπαραθεσει... Αν θελετε βγαινω και σε ντιμπειτ.
Αγαπαμε πουλια
Ειμαι πολυ χαρουμενη που γραφτηκα στην πλατφορμα σας:D

Σας ευχαριστω ολους
Τονια

https://www.facebook.com/profile.php?id=100011381314398&pnref=story

https://www.facebook.com/thepetcollective/?hc_ref=NEWSFEED&fref=nf
 
Καλα νεα,
Μου απαντησαν απο την ορνιθολογικη και μου εδωσαν το τηλεφωνο του οργανισμου που μπορει να κανει κινησεις. Σας το παραθετω να το εχετε κι εσεις, προσωπικα θα τους καλεσω αυριο αλλα υποθετω οτι αν τους καλεσουμε 10 ατομα ή και παραπανω θα ειναι αλλιως.
ελληνικη φιλοζωικη εταιρια: 210 2531977
 
Back
Top