Γενικά Κακοποίηση πτηνών - παπαγάλων από pet shops

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tjb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τόνια το έχεις ξανακάνει οπότε ξαναπάρε στα κεντρικά να μιλήσεις. Δημοσιοποίησέ το όπου βρεις.

Οι εκτροφεις δεν πρεπει να δινουν οδηγιες στους διαφορους αγοραστες

Τι εννοείς με αυτην τη φράση;
 
Τόνια το έχεις ξανακάνει οπότε ξαναπάρε στα κεντρικά να μιλήσεις. Δημοσιοποίησέ το όπου βρεις.



Τι εννοείς με αυτην τη φράση;
Φοιβο,
Εγω πηρα αλλα τελικα δεν κατάφερα κατι. Πόσο δυσκολο θα ηταν για σενα για παραδειγμα να τους κανεις ενα τηλ κι εσυ και να εκφρασεις την δυσαρέσκιά σου- τα παράπονα σου... (ολοι εχουμε δουλειες κι ολοι ειμαστε απασχολημενοι αλλα θεωρω οτι μιλαμε για κατι που αγαπαμε ολοι εδω μεσα). Οταν παω στους υπαλληλους των πετ σιτυ που ειναι ολοι νεα παιδια και δεν γνωριζουν τους βασικους κανονες φροντιδας των ζωντανων που πουλανε και θεωρουν ουφο οποιον τους πει οτι τα πτηνα πρεπει να κοιμουνται σε σκοτεινο μερος ή αν δεν γινεται οτι πρεπει να τους καλυπτουν το κλουβι με σκουρο καλυμμα... και θεωρούν την συγκεκριμένη πληροφορία ανούσια συνεχιζοντας την κακοποιηση εμεις δεν πρεπει να κανουμε κατι; Εσυ ειδικα που εχεις δυο πανεμορφους παπαγαλους θα πρεπει να καταλαβαινεις... Ας κανουμε μια ανακοινωση κατι σαν πρωτοκολλο για το πως να αγοραζουμε ενα υγιες πτηνο... Ας επικοινωνησουμε με τα μαγαζια που συνεχιζουν να κακοποιουν ας ευαισθητοποιηθουν και οι εκτροφεις ενημερωνοντας τους πελατες τους ειτε ειναι μαγαζια ειτε μεμονομενοι τι να κανουν...
Τελικα ας κανουμε κατι... Διοτι ειναι ωραια να ανεβαζουμε φωτος και να κανουμε like ο ενας στον αλλον ομως καλο θα ειναι να βοηθαμε αυτα τα τοσο ιδιαιτερα ζωντανα οπως και οπου γινεται


 
Φοιβο,
Εγω πηρα αλλα τελικα δεν κατάφερα κατι. Πόσο δυσκολο θα ηταν για σενα για παραδειγμα να τους κανεις ενα τηλ κι εσυ και να εκφρασεις την δυσαρέσκιά σου- τα παράπονα σου...

Δύσκολο δεν μου είναι καθόλου. Αλλά να πάρω να παραπονεθώ για κάτι που δεν έχω δει;
 
Δύσκολο δεν μου είναι καθόλου. Αλλά να πάρω να παραπονεθώ για κάτι που δεν έχω δει;
Στο περιεγραψα αναλυτικοτατα αλλα αν εισαι απο τους απιστους θωμαδες :) λογικα πρεπει να εχεις κι εσυ πετ σιτυ στην περιοχη που μενεις και πιστευω οτι καταλαβαινεις απολυτα τι εννοω... Θα παω να βγαλω φωτογραφιες να τις δειτε μηπως και σωσουμε τον αφρικανικο που εχει ηδη αρρωστησει το καημενο
 
Στο περιεγραψα αναλυτικοτατα αλλα αν εισαι απο τους απιστους θωμαδες :) λογικα πρεπει να εχεις κι εσυ πετ σιτυ στην περιοχη που μενεις και πιστευω οτι καταλαβαινεις απολυτα τι εννοω... Θα παω να βγαλω φωτογραφιες να τις δειτε μηπως και σωσουμε τον αφρικανικο που εχει ηδη αρρωστησει το καημενο


Aυτό κατάλαβες απο το μήνυμά μου Τόνια; Ότι δεν σε πιστεύω; Βρίσκεις λογικό να πάρω τηλέφωνο σε ένα κατάστημα για να παραπονεθώ λέγοντας "μια διαδικτυακή γνωστή μου, μου είπε πως έχετε στις τάδε κακές συνθήκες έναν παπαγάλο, εγώ μένω σε άλλη πόλη και δεν το έχω δει αλλά πήρα να σας παραπονεθώ"; Θα με πάρουν στα σοβαρά; Είναι σοβαρή αντιμετώπιση του θέματος αυτή;
 
Aυτό κατάλαβες απο το μήνυμά μου Τόνια; Ότι δεν σε πιστεύω; Βρίσκεις λογικό να πάρω τηλέφωνο σε ένα κατάστημα για να παραπονεθώ λέγοντας "μια διαδικτυακή γνωστή μου, μου είπε πως έχετε στις τάδε κακές συνθήκες έναν παπαγάλο, εγώ μένω σε άλλη πόλη και δεν το έχω δει αλλά πήρα να σας παραπονεθώ"; Θα με πάρουν στα σοβαρά; Είναι σοβαρή αντιμετώπιση του θέματος αυτή;

Απο οτι καταλαβα η Τονια δεν εννοει να πουμε μονο για το συγκεκριμενο καταστημα, αλλα γενικα για την τακτικη που ακολουθουνε και δεν προσεχουν τα ζωα τους.
 
Απο οτι καταλαβα η Τονια δεν εννοει να πουμε μονο για το συγκεκριμενο καταστημα, αλλα γενικα για την τακτικη που ακολουθουνε και δεν προσεχουν τα ζωα τους.

Αυτό Ηλέκτρα πως αλλάζει τα δεδομένα του ότι μένουμε σε άλλες πόλεις και δεν ξέρουμε καν κατα που πέφτει η τάδε περιοχή με το τάδε κατάστημα που δεν έχουμε δει ούτε σε φωτογραφία στην Αθήνα;
 
Απο οτι καταλαβα η Τονια δεν εννοει να πουμε μονο για το συγκεκριμενο καταστημα, αλλα γενικα για την τακτικη που ακολουθουνε και δεν προσεχουν τα ζωα τους.
Ναιιι και με το βραδυνο φως κακοποιουν τα πτηνα, ολαα ομως τα πτηνα,... η βαζουν τα πουλακια διπλα σε νυφιτσες η ερπετα ελεος...
Ευχαριστω Φοιβο
 
Απο οτι καταλαβα η Τονια δεν εννοει να πουμε μονο για το συγκεκριμενο καταστημα, αλλα γενικα για την τακτικη που ακολουθουνε και δεν προσεχουν τα ζωα τους
Σας παρακαλω βοηθηστε, παρτε τα pet city (κεντρικα) ολοι αυριο και παραπονεθειτε.
Επομένως η προτροπή για διαμαρτυρία πρέπει να γίνει: "Σας παρακαλω βοηθηστε, παρτε τα pet city που θα διαπιστώσετε ότι δεν πληρούν τους απαραίτητους κανόνες φροντίδας των πουλιών και των ζώων που εμπορεύονται και παραπονεθειτε; :)
 
Τους πηρα τηλ... Μιλησα ηδη με μια και περιμενω την αλλη τωρα...ζητησα να μιλησω με ανθρωπο που εχει γνωσεις κι οχι με εξυπηρέτηση πελατών... Τους είπα ότι στο εστιατοριο το γκαρσονι ειναι υποχρεωμενο να γνωριζει τα συστατικα του καθε πιατου και να ενημερώνει τους πελάτες τους τους ειπα και αλλα παραδιεγματα εμπορων. Την ρωτησα λοιπον οι υπαληλοι τους δεν πρεπει να γνωριζουν τις βασικες αρχες φροντιδας των ζωων που πουλανε; ...ζητησα να μιλησω και με τον προσωπαρχη! ...Παιδια δεν παιρνει και καποιος αλλος τηλ να πει οτι το πετBirds δεχθηκε καταγγελιες ή τελος παντων να βρειτε κατι να πειτε για το θεμα;
 
Επομένως η προτροπή για διαμαρτυρία πρέπει να γίνει: "Σας παρακαλω βοηθηστε, παρτε τα pet city που θα διαπιστώσετε ότι δεν πληρούν τους απαραίτητους κανόνες φροντίδας των πουλιών και των ζώων που εμπορεύονται και παραπονεθειτε; :)
Ναιιι στα κεντρικα και στο εκαστοτε μαγαζι... Ολοι μαζι μπορουμε
 
παιδια δεν παιρνει και καποιος αλλος τηλ να πει οτι το πετBirds δεχθηκε καταγγελιες ή τελος παντων να βρειτε κατι να πειτε για το θεμα;
Εννοείς να πάρω εγώ;

Το πώς θα το διαπιστώσουμε δεν μάθαμε ακόμη.
Ιδίοις όμμασι, προφανώς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: tjb
Το πώς θα το διαπιστώσουμε δεν μάθαμε ακόμη.
😱!meh
Τι λεμε τοσο καιρο;

Λοιπον ξανα:
Τα πτηνα πρεπει να κοιμουνται σε σκοταδι... Ακολουθουν πιστα τον ΚΙΡΚΑΔΙΟ ΚΥΚΛΟ... ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΗΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ολα τα ΠΤΗΝΑ. Οταν το πουλι ή τον παπαγαλο τον εχεις κατω απο φως μερα νυκτα χαλαει το ορμονικο του συστημα και δημιουργειται ενα ντομινο απο προβληματα υγειας στο καημενο το ζωντανο και το οποιο βεβαια στο τελος πεθαινει πριν την ωρα του μαλλον πολυ πριν την ωρα του πλην ομως μεχρι να πεθανει τυρανιεται. Ας σκεφτουμε ολοι μαζι τι να γραψουμε με bullets
  • Το βραδυ τα πτηνα πρεπει να ειναι σε σκοταδι (αν περασουμε απο πετ σοπ το οποιο δεν προστατευει τα πτηνα του κατ αυτον τον τροπο μην αγορασετε απο εκει πουλι να ξερετε οτι το αγοραζετε αρρωστο)
  • Τα κλουβια τους να μην ειναι τοποθετημενα διπλα σε ζωντανα που απο την φυση τους τα τρωνε διοτι τους δημιουργουν χρονιο στρες!
  • Μην αγοραζετε πτηνα που το τριχωμα τους ειναι κατσιασμενο και θαμπο- μουντο
  • Δειτε ποια πετ σοπς αγαπανε και φερονται ομορφα και φροντιζουν τα ζωντανα τους και αγοραστε απο εκει τα πτηνα διοτι θα ειναι και καπως χαρουμενα
Συμπηρωστε ή προτεινετε ή αλαξτε οτι κρινετε για το καλυτερο των αγαπημενων ζωντανων του Πυθαγορα

:)
 
Εννοείς να πάρω εγώ;


Ιδίοις όμμασι, προφανώς.
Ναι Σταυρο μου να παρεις κι εσυ τι σ εχουμε και σε καμαρωνουμε και σου κανουμε χιλια like και σ ακολουθουμε πιστα :D
 
Με στενοχωρεί και εμένα αυτή η κατάσταση, αν ισχύει όντως, αλλά θα πρέπει να καταλάβετε ότι το PetBirds δεν είναι κάποιος επίσημος φορέας που δικαιούται να κάνει συστάσεις σε οποιονδήποτε. Επίσης, εγώ προσωπικά δεν είμαι εισαγγελέας, είμαι ένας πολίτης.

Επομένως μπορώ να τηλεφωνήσω μόνο με την προσωπική μου ιδιότητα, αυτή του πολίτη αλλά το θέμα είναι πώς ούτε εγώ μπορώ να καταγγέλλω ή να διαμαρτυρηθώ για κάτι που δεν έχω προσωπική γνώση, που δεν έχω δει. Όσες φορές διαπιστώνω απαράδεκτες συνθήκες σε κάποιο κατάστημα διαμαρτύρομαι προσωπικά, με τη μόνη ιδιότητα που έχω δικαίωμα να καταγγείλω ή να διαμαρτυρηθώ.

Σαν μέλος - διαχειριστής του PetBirds, μπορώ μόνο να παρακαλέσω όσους έχουν τη δυνατότητα να περάσουν από το κατάστημα και εφόσον θεωρούν με τα δικά τους κριτήρια ότι πρέπει να διαμαρτυρηθούν, να το κάνουν και να το κάνουν κάθε φορά, όταν διαπιστώνουν ότι οι συνθήκες σε κάποιο κατάστημα ζώων δεν είναι σωστές.

Αυτή είναι άλλωστε και η πολιτική και η μόνιμη προτροπή του PetBirds προς τα μέλη του από την πρώτη κιόλας μέρα λειτουργίας του.
 
Το είχα γράψει και στο προηγούμενο θέμα που αφορούσε το περιστατικό.
Συμφωνώ πως αποτελεί δείγμα κακής φροντίδας πουλιών από μαγαζί, ένα όμως από τα πολλά που παρατηρούμε καθημερινά.
Το να οργανώσουμε διαμαρτυρία επιλεκτικά εις βάρος μίας μόνο επιχείρησης, μας τοποθετεί στο παιχνίδι των επιχειρηματικών ανταγωνισμών και προσωπικά δεν το βλέπω σωστό

Φυσικά όποιος έχει προσωπική αντίληψη επιβάλλεται να διαμαρτυρηθεί σε κάθε περίπτωση.
 
Zoo Planet pet shop κοντα στην πλατεια Κοτζια. Που ειναι οι φιλοζωικες οργανωσεις να πανε να κλεισουν αυτο το ανεπιτρεπτο για συνθηκες ζωα 'καταστημα'? Ολα τα πουλια διαφορετικων ειδων στοιβαγμενα σε βρωμικα κλουβια, καποιες τροφες ειναι ληγμενες και πουλανε Ιαπωνικο αηδονι σε κλουβι! ☹ Αν επισκεφτειτε το facebook τους, θα δειτε μια τυπισσα να το παιζει φιλοζωη και να κρατα τα καημενα ζωακια. Καλα κανουν και καποιοι τους κλεβουν τα κλουβια που εχουν εξω :D
 
Back
Top