Γενικά Κακοποίηση πτηνών - παπαγάλων από pet shops

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tjb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τόνια καλησπέρα.
Εφόσον είσαι μέλος του forum κι από ό,τι καταλαβαίνω θα τα λέμε συχνά, αν θέλεις, όταν θέλεις κλπ, σύστησέ μας τον φτερωτό σου φίλο στο ανάλογο τμήμα του φόρουμ.
Όσον αφορά στη δημοσίευσή σου στο FB, την οποία διάβασα μόλις, ήθελα να σου πω ότι κατά τη γνώμη μου σε μερικές ημέρες και εφόσον εξακολουθεί και ισχύει το κλείσιμο των ρολών ή ό,τι άλλο συναφές προς το καλό των πτηνών / ζωντανών εκεί μέσα, θα ήταν πολύ καλό / χρήσιμο και μάλιστα ιδιαίτερα θετικά ανατροφοδοτικό προς τους υπευθύνους της εταιρείας που μερίμνησαν τα δέοντα, να σχολίαζες ότι πήραν θετικά μέτρα για την ευζωία των πτηνών κλπ. Τί γνώμη έχεις για αυτό;
Τα παραπάνω τα λέω διότι οι συνειδήσεις των ανθρώπων αλλάζουν ή βελτιώνονται με αργούς ρυθμούς και χρειάζεται συνεχής ανατροφοδότηση και επιπλέον είναι και δίκαιο να τους αναγνωριστεί η προσπάθεια.

Ομως δεν ειναι μονο τα ρολα, εχουν εντονα φωτα μεσα στα μαγαζια τους και το κανουν ολοι. Προτεινα δε στην υπευθυνη να κανουν μαρκετινγκ πανω στην υγεια των πτηνων τους, οτι προστατυεουν τον κιρκαδιο κυκλο τους εχοντας τα το βραδυ στο σκοταδι.
Τα έντονα φώτα τις ώρες λειτουργίας των καταστημάτων ή κατά τις ώρες που αυτά είναι κλειστά; Διότι, αν πρόκειται περί του πρώτου, δύσκολα να βελτιωθεί το ζήτημα, ενώ το δεύτερο έχει μεγαλύτερες πιθανότητες ειδικά αν κανείς το συνδυάσει με εξοικονόμηση χρημάτων / ενέργειας... Π.χ. μειώνουμε την υπερθέρμανση του πλανήτη, συντελούμε στην εξοικονόμηση ενέργειας...Εφόσον μιλάς με μαρκετίερ θα μπορούσες ίσως να θέσεις και τέτοιες στρατηγικές, οι οποίες φοριούνται πολύ την τελευταία δεκαετία.
Όσον αφορά στο τηλ. της φιλοζωικής, δεν κατάλαβα γιατί να τους καλέσουμε εφόσον το ζήτημα βελτιώθηκε ήδη... μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις την σκέψη σου;
 
Κυριε @ianos χαιρομαι που εγινε κατι ευτυχως αλλα οσο για αυτο που ειπατε για το φεις μπουκ ηθελα να σας πω πως κ εγω σκεφτηκα να της ζητησω την σελιδα της στο φεις αλλα θεωρισα αδιακρητο δημοσια να της το ζητησω. Ο καθενας μας μπορει για δικο του λογο να μην θελει. Κ επισης δν γνωριζετε αν καποιος της εστειλε προσωπικο μνμ. Οποτε καλο ειναι πριν κρινουμε την "αδιαφορια" των οσων εχουν απαντησει στο θεμα. Να σκεφτουμε ολες τις εκδοχες.. Π.χ η @ilie mp αν δν το λεγε οτι το κοινοποιησε δν θα το ξεραμε το βρηκε απο μονη της χωρις να ζητησει δημοσια την προσωπικη σελιδα φειςμπουκ της τονια 😛:)
Φιλικα παντα🙂
 
Ελένη, είμαι ο Γιάννης, και δεν θεωρώ τον εαυτό μου κύριο.
Δεν έριξα βολή σε κανέναν, ούτε σε αυτούς που απήντησαν στο θέμα ούτε και σε αυτούς που το διάβασαν - σε κανέναν συγκεκριμένα, οπότε μην θίγεσαι.
Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι είναι αδιακρισία το να ζητήσεις να δεις την κοινοποίηση που έκανε κάποιος στο ΦΒ, και στην οποία έχει ήδη αναφερθεί, ίσως και να είναι αδιακρισία, δεν χρησιμοποιώ αυτά τα μέσα και για αυτό ίσως να ήμουν ο ίδιος αδιάκριτος. Το θέμα όμως, όπως διαμορφώθηκε και από τις απαντήσεις της Τόνιας, φαίνεται να μην θίχτηκε από το όλο ζήτημα.
Όσο για την Ηλέκτρα και πως το βρήκε, ας μας πει η ίδια
Μηπως να ανεβαζαμε και facebook την συγκεκριμένη καταγγελία; Εγώ την ανάρτησα στην σελιδα μου. Και ολοι μαζι τηλεφωνα παραπονα κλπ
 
Οντως τωρα το ειδα συγνωμη απλα εχω ντραπηκα να ζητησω δημοσια την σελιδα της θεωρω οτι μπορει καποιος να μην θελει γιαυτο κεπειδη ειδα την ανρτηση της ηλεκτρας σε μια ομαδα γιαυτο το ειπα

ακομα μαθαινω το φορουμ κ ουπς δν ειδα τα πορτοκαλι γραμματα με την σελιδα της δν θιχτηκα καλε 🙄 απλα σκεφτηκα τελειως αφελης μαλλον γιατι δν νομιζω κανεις μας να αδιαφορισε επειδη δν ζητησαμε τη σελιδα.συγνωμη ξανα :D
 
Συγνωμη εγω συγνωμη εσεις αλληλοβομβαρδιστηκαμε στις συγνωμες :D εντελη πηρε διασταση το θεμα εχει μπει σε ολες τις ομαδες πτηνων στο φεις κ με τα τηλεφωνα θα φοβηθηκαν ελπιζουμε να το διατητησουν ομως.. Θα περασω κ εγω απο της χαλκιδας να ειδωωω :)😛
 
Τόνια καλησπέρα.
Εφόσον είσαι μέλος του forum κι από ό,τι καταλαβαίνω θα τα λέμε συχνά, αν θέλεις, όταν θέλεις κλπ, σύστησέ μας τον φτερωτό σου φίλο στο ανάλογο τμήμα του φόρουμ.
Όσον αφορά στη δημοσίευσή σου στο FB, την οποία διάβασα μόλις, ήθελα να σου πω ότι κατά τη γνώμη μου σε μερικές ημέρες και εφόσον εξακολουθεί και ισχύει το κλείσιμο των ρολών ή ό,τι άλλο συναφές προς το καλό των πτηνών / ζωντανών εκεί μέσα, θα ήταν πολύ καλό / χρήσιμο και μάλιστα ιδιαίτερα θετικά ανατροφοδοτικό προς τους υπευθύνους της εταιρείας που μερίμνησαν τα δέοντα, να σχολίαζες ότι πήραν θετικά μέτρα για την ευζωία των πτηνών κλπ. Τί γνώμη έχεις για αυτό;
Τα παραπάνω τα λέω διότι οι συνειδήσεις των ανθρώπων αλλάζουν ή βελτιώνονται με αργούς ρυθμούς και χρειάζεται συνεχής ανατροφοδότηση και επιπλέον είναι και δίκαιο να τους αναγνωριστεί η προσπάθεια.


Τα έντονα φώτα τις ώρες λειτουργίας των καταστημάτων ή κατά τις ώρες που αυτά είναι κλειστά; Διότι, αν πρόκειται περί του πρώτου, δύσκολα να βελτιωθεί το ζήτημα, ενώ το δεύτερο έχει μεγαλύτερες πιθανότητες ειδικά αν κανείς το συνδυάσει με εξοικονόμηση χρημάτων / ενέργειας... Π.χ. μειώνουμε την υπερθέρμανση του πλανήτη, συντελούμε στην εξοικονόμηση ενέργειας...Εφόσον μιλάς με μαρκετίερ θα μπορούσες ίσως να θέσεις και τέτοιες στρατηγικές, οι οποίες φοριούνται πολύ την τελευταία δεκαετία.
Όσον αφορά στο τηλ. της φιλοζωικής, δεν κατάλαβα γιατί να τους καλέσουμε εφόσον το ζήτημα βελτιώθηκε ήδη... μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις την σκέψη σου;

Καλησπερα,

Εδω μιλάμε για την ενάτη μετά μεσημβρίας. Δεν έχουμε καμιά απαίτηση να βαζουν τα πτηνά σε σκοτεινό περιβάλλον, λέμε όμως όταν κλείσει το μαγαζί ας τα έχουν τα ταλαίπωρα σε σκοτεινό περιβάλλον κι οχι κατω απο φωτα..ή ας σκεπάζουν τα κλουβιά τους Το πιο σημαντικό είναι να ενημερώνουν το προσωπικό για τα καημένα ζωντανά δλδ δεν μπορεί η ταμίας να τρώει μήλο και να την βλέπει ο μακαο και να κλαίει και να φωνάζει και να είναι τόσο γαϊδούρα να μην του δώσει λίγο μήλαρακι να φάει... Με λίγα λογία οι υπάλληλοι πρέπει να αντιμετωπιζουν τα καημένα σαν ζωντανά με αισθήματα κι όχι σαν πορσελάνες ή μπιζού... Τελικά, αν οι μεγάλες αλυσίδες συνειδητοποιησουν ότι με μια καμπάνια του τύπου πουλάμε πτηνά υγειη για τους μπλα μπλα λόγους σας πληροφορώ οτι θα αυξήσουν τα κέρδη τους, όπως επίσης αυτό που εύστοχα ανέφερες οικονομία στην ΔΕΗ ή υπερθέρμανση του πλανήτη (πολύ καλό) και γενικά διάφορα τέτοια θα τους εβγαινε σε καλο.
Τι αλλο; χαιρομαι που κινητοποιηθηκαμε ολοι μαζι, χαιρομαι πραγματικα
 
αισιόδοξο το γεγονός ότι ανταποκρίθηκαν, απλά πράγματα είναι.φοβήθηκαν την δυσφήμιση πιστεύω αλλά πρέπει να καταλάβουν και το συμφέρον τους.. Παράδειγμα, πουλούσαν ένα όμορφο ζωηρό lizard σε ένα κατάστημα τους και μάλιστα ακριβούτσικα.. Το πουλάκι δεν πουλήθηκε σύντομα και προχθές το είδα να κάθεται φουσκωμένο κάτω όπως και τα υπόλοιπα..χάθηκε μια ζωούλα ενώ θα μπορούσαν να το έχουν υγιή και σίγουρα θα πουλιόταν..
 
Το πιο σημαντικό είναι να ενημερώνουν το προσωπικό για τα καημένα ζωντανά δλδ δεν μπορεί η ταμίας να τρώει μήλο και να την βλέπει ο μακαο και να κλαίει και να φωνάζει και να είναι τόσο γαϊδούρα να μην του δώσει λίγο μήλαρακι να φάει...με λίγα λογία οι υπάλληλοι πρέπει να αντιμετωπιζουν τα καημένα σαν ζωντανά με αισθήματα κι όχι σαν πορσελάνες ή μπιζού...

Θα συμφωνήσω με όσα γενικά γράφεις πιο πάνω, εξαιρουμένων όσων έχω βάλει σε bold. Η διατροφή είναι κάτι που πρέπει να γίνεται με επαγγελματική ευσυνειδησία, προγραμματισμένα και όχι on the spot. Αν είναι δυνατό, όποτε τρώμε κάτι να δίνουμε από αυτό στο κατοικίδιό μας - δημιουργούμε κακή σχέση και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να του καταστρέψουμε την υγεία π.χ. μεταδίδοντας μικρόβια.
 
Παιδιά τώρα διάβασα όλο το θέμα. Είναι εξαιρετικά παρήγορο νέα άτομα να είναι ευαίσθητα και να κινητοποιούνται για θέματα προστασίας των ζώων και γενικότερα υπέρ των αδυναμων.
Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές και για την συγκεκριμένη εταιρεία και γενικότερα για την πώληση ζώων από καταστήματα.
Η άποψη μου είναι πως αποκλείεται να πάψει η πώληση σε μαγαζιά.
Επίσης το πρόβλημα δεν αφορά μόνο στην στην εταιρεία αυτή αλλά σχεδόν σε κάθε μαγαζί που πουλάει ζώα.
Ούτε αφορά μόνο τα φώτα που αφού είναι "ντεκόρ" βιτρίνα ισχύει παντού αλλά υπάρχουν και θέματα καθαριότητας, ακαταλληλης διατροφής κτλ.
Νομίζω ότι εμείς ως κοινότητα δεν μπορούμε να εμπλακούμε σε δημόσια καταγγελία μιας επιχείρησης ενώ τα ίδια πράγματα συμβαίνουν σε όλες.
Μπορούμε να προβαινουμε σε ατομική παρέμβαση.
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι σε συνεργασία και με τις ορνιθολογικες να συστήσουμε μία λίστα με τις απαραίτητες προδιαγραφές χώρου και συνθηκών φιλοξενίας μέχρι της πώλησης του ζώου.
Ο υποτιθέμενος αγώνας για κατάργηση των πωλήσεων από μαγαζιά είναι σαν να μην επιδιώκουμε λύση του προβλήματος.
Μια τέτοια γενική και καλά μελετημένη πρόταση μπορεί να γίνει αντικείμενο ψηφίσματος.
Διαφορετικά εμπλεκόμαστε σε επιχριρηματικούς ανταγωνισμούς και δε νομίζω πως το θέλουμε
 
Θα συμφωνήσω με όσα γενικά γράφεις πιο πάνω, εξαιρουμένων όσων έχω βάλει σε bold. Η διατροφή είναι κάτι που πρέπει να γίνεται με επαγγελματική ευσυνειδησία, προγραμματισμένα και όχι on the spot. Αν είναι δυνατό, όποτε τρώμε κάτι να δίνουμε από αυτό στο κατοικίδιό μας - δημιουργούμε κακή σχέση και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να του καταστρέψουμε την υγεία π.χ. μεταδίδοντας μικρόβια.

Καλημέρα,
Οι παπαγάλοι πρέπει να τρώνε και τα φρούτα τους και τα λαχανικά τους και η καθημερινοτητα τους να είναι ευχαριστη, όπως ήδη έχει τονιστεί έχουν νοημοσύνη 5 χρόνου παιδιού και στα ντοκιμαντέρ για παπαγάλους τα ονομάζουν ματζεστικ αινιμαλς. Οποιος απο μας έχει παπαγάλο καταλαβαίνει και συναισθηματικα αυτό που γράφω. Οποτε παω στα μαγαζια αναγκαζομαι και αγοραζω ενα παιχντιδακι για να το περασω στους καημενους που ειναι τοσο λυπημενοι. Στο εξωτερικο οι υπαλληλοι εχουν μια πιο ζεστη σχεση με τα πτηνα τους μιλανε, τους μεγαλους τους βγαζουν απο τα κλουβια τα πουλια νιωθουν οτι ειναι κι αυτα μελη της ομαδας των εργαζομενων (τι λεω τωρα εεεε 😉 Εδω δεν αντιλαμβανονται δεν εχουν καμια γνωση και δεν συμπεριφερονται με ευσυνειδησία... Δεν ξέρουν ούτε καν ότι τα ζώα αυτά εχουν αισθηματα οτι νιωθουν οτι πονανε οτι εχουν κι αυτα ιδους νευροδιαβιβαστες με μας κλπ. Εχουν δει τα ματια μου πολλα στα διαφορα πετ σοπ που πηγαινω. Παραδειγμα στα πετ σουπερ μαρκετ επι της εθνικης οδου ειχαν το αιρκοντισιον (καλοκαιρι) να χτυπαει ενα μικρο κοκατιλακι πολυ ομορφο κι επρεπε να παρακαλω μαζι με μια αλλη κυρια που το ειδε (μια εικονα χιλιες λεξεις) να γυρισει λιγο τα πτερυγια του αιρκοντισιον να μην χτυπουν το ταλαιπωρο ζωντανο... Ελεος. Δεν ειναι αφυπνισμενοι δεν σκεφτονται καν. Στο συγκεκριμενο θεμα εχω πολλες δυσαρεστες εμπειριες παιδια και συγχωρεστε την οργη και το παραπονο που βγαινει στον γραπτο μου λογο.
Αλοιμονο και λεω αλοιμονο οσοι εχουμε παπαγαλους να μην τους δινουμε παραλληλα με τα σπορια τους φρουτα και λαχανικα (οχι αυτα που εχουμε για πεταμα αυτα που θα φαμε εμεις) Γιατι τα πουλια στα πετ σοπς εχουν θαμπο χρωμα; Γιατι τα φτερα τους δεν λαμπουν; Γιατι η διατροφη τους ειναι ελλιπής και γιατι ειναι δυστυχισμενα.

Τα δικα μου πουλια θα φανε φρουτα λαχανικα τσια καρυδια φυτρες φακης γυρη τωρα διαβασα και σπιρουλινα πινουν καθαρο νερο καθε μερα κι οχι σε μαυρισμενη απο τα μικροβια ποτιστρα. Ειναι κουκλοι εχω τρια! Και βεβαια μπαινοβγαινουν απο τα κλουβια τους.Αν δεν μπορεί κάποιος να τους έχει έτσι ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΑΠΑΓΑΛΟ

Με φιλικους χαιρετισμους
Τονια
 
Δυστυχώς χθές αντίκρυσα ένα παρόμοιο περιστατικό στην ίδια αλυσίδα. Ενώ τα ρολά, δηλαδή, ήταν κατεβασμένα, οι προβολείς εντός του χώρου ήταν πολύ φωτεινοί. Όσα καναρίνια είδα υπέφεραν προσπαθώντας να καταλάβουν τι συνέβαινε ενώ για άλλα η κατάσταση ήταν ήδη πρωχορημένη...
Απ'ότι φαίνεται, το pet city χρειάζεται συμβουλές ξεχωριστά για κάθε κατάστημα αφού η εταιρεία δεν αντιλαμβάνεται τη σοβαρότητα του όλου θέματος με μία και μόνο παρατήρηση...
 
Μηπως να κανατε πολλα ατομα παραπονα. Εννοω και στα κεντρικα, αλλα και στα καταστηματα ξεχωριστα. Να δειξετε οτι εισαστε πολλοι και οτι κινδυνευουν να χασουν πελατες. Θεωρω πως ειναι ενα + το fb. Θα μαθουν πολλοι τι συμβαινει και θα αντιδρασουν περισσοτεροι. Εκει ισως τρομαξουν και φερθουν αναλογα.
 
Αχ παιδια κριμα ειναι αυτο το καταστημα που σας ειπα κ εγω. Εχουν δυο στη χαλκιδα ενα προς αρτακη τεραστιο κ ενα προς κεντρο. Αυτο το τεραστιο ειναι που τα εχει μπροστα στο τζαμι με τους προβολεις. Δν καταλαβαινουν... Τι να κανουμε λετε να οαρουμε ολοι αοπο ενα τηλεφωνο για προειδοποιηση;
 
Δυστυχώς χθές αντίκρυσα ένα παρόμοιο περιστατικό στην ίδια αλυσίδα. Ενώ τα ρολά, δηλαδή, ήταν κατεβασμένα, οι προβολείς εντός του χώρου ήταν πολύ φωτεινοί. Όσα καναρίνια είδα υπέφεραν προσπαθώντας να καταλάβουν τι συνέβαινε ενώ για άλλα η κατάσταση ήταν ήδη πρωχορημένη...
Απ'ότι φαίνεται, το pet city χρειάζεται συμβουλές ξεχωριστά για κάθε κατάστημα αφού η εταιρεία δεν αντιλαμβάνεται τη σοβαρότητα του όλου θέματος με μία και μόνο παρατήρηση...

Καλημερα,

Τα βλεπεις κι εσυ ναι; Γιατι καποιες στιγμες αναρωτιεμαι μηπως ειμαι υπερβολικη! Πεστα Εκηβολε!☹👍

Μηπως να κανατε πολλα ατομα παραπονα. Εννοω και στα κεντρικα, αλλα και στα καταστηματα ξεχωριστα. Να δειξετε οτι εισαστε πολλοι και οτι κινδυνευουν να χασουν πελατες. Θεωρω πως ειναι ενα + το fb. Θα μαθουν πολλοι τι συμβαινει και θα αντιδρασουν περισσοτεροι. Εκει ισως τρομαξουν και φερθουν αναλογα.
Ναι τελειο μου ακουγετα λεω οσοι ειμαστε εδω να αναρτιζουμε το θεμα παντου και γιατι οχι και στα αναλογα περιοδικα! 🙂

Αχ παιδια κριμα ειναι αυτο το καταστημα που σας ειπα κ εγω. Εχουν δυο στη χαλκιδα ενα προς αρτακη τεραστιο κ ενα προς κεντρο. Αυτο το τεραστιο ειναι που τα εχει μπροστα στο τζαμι με τους προβολεις. Δν καταλαβαινουν... Τι να κανουμε λετε να οαρουμε ολοι αοπο ενα τηλεφωνο για προειδοποιηση;
Ναι ολοι μαζι να τους σπασουμε τα νευρα
 
Αγαπητοι φιλοι,

Σας παρακαλω βοηθηστε, παρτε τα pet city (κεντρικα) ολοι αυριο και παραπονεθειτε.
Πηγα στα pet city Αχιλεως και Ελευθεριου Βενιζελου για τροφες και ταραχτηκα τοσο πολυ. Ο προβολεας που βαρουσε τον αφρικανικο ειναι ακομη εκει μερα νυκτα (τιποτα δεν καναμε παιδια)
Ο αφρικανικος γκρι ειναι ακριβως διπλα σ ενα ζωντανο (δεν το ειδα) που χρειαζεται ζεστη κι εκριναν να εχουν λαμπα προβολεα ζεστης μερα νυχτα για το ζωντανο διπλα κυριολεκτικα διπλα στον παπαγαλο. Ο παπαγαλος πλεον σας λεω εχει αρρωστησει... Το πουλι δεν ηταν ετσι πριν μερικους μηνες... φαινεται αρρωστο... Μιλησα στην υπευθυνη σαφως και ηταν αγενεστατη παγερα αδιαφορη και μου ειπε να μιλησετε με τα κεντρικα.
Την ρωτησα αν αυτη θα ηθελε να παει σε μαγαζι και να αγορασει χαλασμενο ή σπασμενο ή τρυπημενο προιον. Της ειπα οτι δεν μπορει αυτοι να πουλανε αρρωστα πουλια εχοντας τα μερα νυκτα κατω απο προβολεις. Δεν την νοιαζει. Την παρακαλεσα... Της ειπα να ενημερωθει... Της ειπα οτι δεν μου ειναι ευχάριστο αυτο που κανω αυτη την στιγμη. Παγερα αδιαφορη... Θελω να τον σωσουμε τον αφρικανικο παιδια ειναι αρρωστος πηγαινεται να τον δειτε... Κι εχει πεντε κουλουκια εκει μεσα σβησμενες λαμπαδες, χαμενες ψυχες... Τους το ειπα τοσες φορες που πλεον απο μονοι τους θα επρεπε να ενημερωθουν να διαβασουν να ξερουν και να προστατεψουν το εμπορευμα τους, ας μην το δουν ως ζωντανους οργανισμους... Τιποτα... Ουτε σαν εμπορευμα... Ελεος
Σας παρακαλω πολυ παιδια καντε κατι! Α βγαλουμε ανακοινωση που να λεει να μην αγοραζουν πτηνα απο πετ σοπς που το βραδυ δεν εχουν τα πουλακια στα σκοτεινα ας κανουμε κατι... Το πουλακι ειναι χαμενο

Συγχωρεστε την ενταση μου
Λυπαμαι, λυπαμαι πραγματικα
ΥΓ ΟΙ εκτροφεις δνε πρεπει να ενημερωνουν τους αγοραστες για το πως να χειριζονται τα καημενα τα πουλακια;
 
Ας βγαλουμε ανακοινωση που να λεει να μην αγοραζουν πτηνα απο πετ σοπς που το βραδυ δεν εχουν τα πουλακια στα σκοτεινα ας κανουμε κατι

Δυστυχως αυτό οσο και να το θελουμε κανεις δεν θα μας ακουσει. Οσο υπαρχουν ακομα ανθρωποι που αγοραζουν σκυλια απο τις βιτρινες των Pet Shop αλλο τοσο θα αγοράζουν και πουλια κλπ...
Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο..
Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παρουμε ολοι στα κεντρικα μεχρι να τους "σπασουμε" τα νευρα και φυσικα να μην αγοραζουμε απο τετοια μαγαζια..
Αν και δεν το πιστευω, αλλα ευχομαι να γινει κατι. Βεβαια απο οτι μας απεδειξαν και να γινει θα ειναι προσωρινο..👎😡
 
Back
Top