Αναπαραγωγή Κανάρα έκανε 3 αυγά και τώρα δεν κάθεται στη φωλιά της

στρατος

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιουν 2016
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, έχω μια καναρα που εχει ζευγαρωσει και έκανε 3 αυγα

πρώτο 20.3

δεύτερο 22.3

τρίτο 24.3

τώρα δεν καθετε στη φωλια της και ο αρσενικός έχει βγάλει μερικά σχινια από τι φωλια, αυτές της μέρες τα είδα να ξαναζευγαρονουν πρέπει να κάνω κάτι ηπαρχει κάποιο πρόβλημα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
Αν καθεται συνέχεια με ολιγολεπτες εξόδους κλωσάει..
 
Είναι προφανές από τις ημερομηνίες γέννησης των αυγών ότι η κανάρα δεν έχει μπει στο σωστό αναπαραγωγικό της κύκλο. Θεωρώ πως μπήκε στην αναπαραγωγή, χωρίς να είναι έτοιμη. Το γεγονός ότι δεν κάθεται στη φωλιά μου δημιουργεί την αίσθηση ότι σύντομα θα ακολουθήσει μια ολοκληρωμένη ωοτοκία, νέα σειρά αυγών.
 
Όχι απαραίτητα σε νέα σειρά Παναγιώτα.
Έχω αρκετά παραδείγματα με θηλυκά που μπήκαν στη φωλιά μετά το 5 ή 6 αυγό...
Σίγουρα το κενό μεταξύ των ωοτοκιών κάτι δείχνει. Γιατί η ασυνέχεια στις ωοτοκίες φανερώνει πάντα ελλείψεις.
Πιθανολογώ @στρατος πως έχεις βάλει υγρό ασβέστιο...
 
Εγώ πιστεύω πως αυτά τα 3 αυγά θα τα παρατήσει και δε θα ασχοληθεί ιδιαίτερα, μέχρι να έρθει η νέα "σωστή" σειρά αυγών και ωοτοκία. Τότε η κανάρα θα είναι έτοιμη να αφιερωθεί στα αυγά της και να τα κλωσά κανονικά. Παρόλαυτά άστα εκεί και όταν "βιδωθεί" στη φωλιά πες μας!
 
Μα αν πράγματι υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να τα παρατήσει, ο/η φίλος/η μας, καλύτερα να μαρκάρει με κάποιον τρόπο τα αυγά, ώστε, αν άμεσα ακολουθήσει νέα σειρά αυγών με καθημερινή απόθεση, και το σύνολό τους φτάσει πάνω από τα 6, να ξέρει ποια να απορρίψει.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η καναρα κάθεται στη φωλια από το απόγευμα μέχρι και τα ξημερώματα της επόμενης μέρας! Ο αρσενικός παει συνέχεια στη φωλια περνει της κλοστεσ Και της ξανά βάζει. Επίσης έχω προσέξει ότι κάθεται και ο αρσενικός στην φωλια όχι για πολύ ώρα!
 
Η καναρα κάθεται στη φωλια από το απόγευμα μέχρι και τα ξημερώματα της επόμενης μέρας!
Λογικά απλά συντηρεί τ' αυγά.
Σε δυο το πολύ τρεις μέρες θα πρέπει να μπει και να ζεσταίνει τ' αυγά και τη μέρα.
Αν τελικά δε γίνει αυτό που γράφω τότε θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς.
Μέχρι τότε καμία απολύτως κίνηση... και κυρίως καμία ενόχληση στα πουλιά.
Σε τέτοιες "δύσκολες" καταστάσεις οι ισορροπίες είναι λεπτές!
 
Καλησπέρα στην ομάδα!
για το θέμα μου έχω νέα, η καναρα μου έφτιαξε νέα φωλια πανό από τα παλιά αυγα!
Έκανε μια νέα φωλια και έχει τα 3 παλιά αυγα από κάτω,
τι μου προτείνετε να κάνω να την χαλασω για να πάρω τα παλιά αυγα από κατω η να την αφήσω έτσι οπως είναι;
 
Έκανε μια νέα φωλια και έχει τα 3 παλιά αυγα από κάτω,
τι μου προτείνετε να κάνω να την χαλασω για να πάρω τα παλιά αυγα από κατω η να την αφήσω έτσι οπως είναι;
Πάρε τα αυγά, φτιάξε εσύ τη φωλιά όπως πρέπει, να μην είναι σκεπασμένα τα αυγά, παρε ένα λεμόνι και πίεσε το στο νήμα ώστε να δώσει το κατάλληλο σχήμα στη φωλιά, και τοποθέτησε τα 3 αυγά. Λογικά δε θα έχουν χαλάσει. Μόλις βιδωθεί μετράς 6-7 μέρες και κάνεις ωοσκόπηση. Αν είναι άσπορα, είτε τα αφαιρείς και αρχίζεις απ την αρχή, ή την αφήνεις μέχρι να ετοιμαστεί και ο αρσενικός καλύτερα και να είναι πιο έτοιμος. :)
 
Έκανε μια νέα φωλια και έχει τα 3 παλιά αυγα από κάτω,
Ετοιμάζει νέα φωλιά...
Τα παλιά αυγά έχουν μηδενικές πιθανότητες να βγάλουν "καρπούς".
Παρ' όλα αυτά.. Ξέθαψέ τα... Βαλτά πάνω πάνω ... και να αφαιρέσεις κάθε υλικό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως υλικό φωλιάς που θα επιτρέψει στην κανάρα να τα σκεπάσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κι εγώ νομίζω οτι πρεπει να κανεις ό,τι σου λέει ο Γιαννης, αλλά επιπροσθετα μάρκα;ρε τα αυγά με κάτι, ώστε αν μπει σε νέα γέννα να μπορεις να τα βγάλεις γιατι πιθ;νά ειναι άσπορα.
 
Κι εγώ νομίζω οτι πρεπει να κανεις ό,τι σου λέει ο Γιαννης, αλλά επιπροσθετα μάρκα;ρε τα αυγά με κάτι, ώστε αν μπει σε νέα γέννα να μπορεις να τα βγάλεις γιατι πιθ;νά ειναι άσπορα.
Τι διαφορετικό είπε ο Γιάννης από την Αλίκη;
 
Back
Top