Ασθένειες Καναρίνα σηκώνει το πόδι της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bob+Fatme
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η άποψη μου είναι να την βγάλεις. Προς το παρών πρέπει
να γίνει καλά η Φατμέ και μετά τα άλλα.
Εννοείται, δεν έχω αναπαραγωγικούς σκοπούς πλέον. Αλλά τη βλέπω να στιρήζεται συχνά εκεί και δεν τολμώ να τη βγάλω. Κακώς ίσως.

καλό είναι να βγάλεις και
το υπόστρωμα που χρησιμοποιείς
Το έβγαλα ήδη αύτο, ναι έπρεπε.

Ναι απλά προσοχή με αυτους τους περιεργους ανεμους που εχετε εκει... Οσο λιγοτερο αερα τα χτυπαει τοσο το καλυτερο.. και ιδιαιτερα για την Φατμε που εχει ευαισθησια..
Ναι βέβαια, κι έξω που τα είχα ήταν προστατευμένα, κατά μήκος στο μισό το κλουβί πάντα υπάρχει ένα πανί, και σαν προστασία από τον ήλιο.

Καμια φορα το σηκωμα του ποδιου ειναι και χαλαρωμα ή σταση βολεματος.. Δεν ειναι απαραιτητα πονος στην κοιλια.. απ τη στιγμη που η κοιλια της ειναι καθαρη μηπως σηκωνει το ποδι απλα για να βολευτει το κοριτσι;
Κοίτα, επειδή τις πρώτες μέρες αυτής της κρίσης το είχε σχεδόν αδιάκοπα σηκωμμένο, τώρα το βλέπω με άλλη ματιά φυσικά. Κατανοώ όμως ότι πού και πού και το πόδι θα σηκώσουν και το στόμα θα ανοίξουν και όλα θα τα κάνουν, χωρίς πάντα να υπαρχεί λόγος.

... Δλδ να μην βλεπονται καν.. Ο ενας ειναι φουλ πυρωμενος και το κοριτσι δεν ειναι πληρως καλα ακομα.. Βεβαια η παρε του σιγουρα την βοηθαει και της κανει καλο
Αυτό ακριβώς. Κι εγώ έτσι δεν είμαι σίγουρος τι θα ήταν το καλύτερο. Ο Μπομπ όμως είναι απίστευτα υποχωρητικός, την αφήνει να κοιμηθεί όπου αυτή η θέλει (ενώ συνήθως μαλλώνουν γι αυτό), δε τη διώχνει για να φάει, κτλ... μέχρι που την ταΐζει κιόλας πολύ πιο συχνά από πριν. Οπότε κάτι μου λέει να τα αφήσω μαζί.

Δεν έχουμε κάποια ουσιαστική αλλαγή πάντως. Λίγο ζωηρή, λίγο στις κάτω πατήθρες ακίνητη. Δεν το ξεπέρασε ακόμα, αλλά κάποια πρόοδο την έκανε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εννοείται, δεν έχω αναπαραγωγικούς σκοπούς πλέον. Αλλά τη βλέπω να στιρήζεται συχνά εκεί και δεν τολμώ να τη βγάλω. Κακώς ίσως.
Το ξανασκέφτηκα, θα τη βγάλω για να μην υπάρχει περίπτωση να χειρωτερεύσει από αυτό ή να μη γίνεται καλά από αυτό.
 
Τελικά δε χρειάστηκε να τη βγάλω τη φωλιά, γιατί την έβγαλαν μόνοι τους. Πάω σήμερα το πρώι και τη βλέπω κάτω, στη μέση του κλουβιού. Χωροπηδούσαν τόσο πολύ εκεί πάνω που έπεσε. Τη αφαίρεσα τέλος πάντων.

Τώρα η Φατμέ αρχίζει και μαδίζει το πανί με το οποίο είναι τυλιγμένο το μισό κλουβί. Πάντως έκανε σήμερα και το μπανάκι της, πρώτη φορά μετά την κρίση.

Επίσης, λύστε μου μία απορία, σας παρακαλώ: Τα φτερά όταν τα χει ανοιγμένα σαν βεντάλια και να κρέμοντε προς τα κάτω είναι ένδειξη ότι δεν την πέρασε ακόμη την ασθένεια; Ή δεν είναι οπωσδήποτε ένδειξη για κάτι; Πρώτη φορά το παρατήρησα τόσο παραστατικά και παρατεταμένα.
 
Επίσης, λύστε μου μία απορία, σας παρακαλώ: Τα φτερά όταν τα χει ανοιγμένα σαν βεντάλια και να κρέμοντε προς τα κάτω είναι ένδειξη ότι δεν την πέρασε ακόμη την ασθένεια; Ή δεν είναι οπωσδήποτε ένδειξη για κάτι; Πρώτη φορά το παρατήρησα τόσο παραστατικά και παρατεταμένα.
Μήπως τα είχε έτσι όσο ήταν βρεγμένα;
Αν όχι, εξαρτάται Θανάση και από τι άλλο κάνει εκείνη την ώρα... Τα έχει τα φτερά σε σχήμα τόξου ή απλώς κρέμονται;
 
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Είχε πάνω από μισάωρο από το μπάνιο της. Δεν κατάλαβα πώς το εννοείς το τόξο. Ήταν βασικά το φτερό στο 1/3 ανοιχτό και οι άκρες κοιτούσαν προς τα κάτω.
 
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Είχε πάνω από μισάωρο από το μπάνιο της. Δεν κατάλαβα πώς το εννοείς το τόξο. Ήταν βασικά το φτερό στο 1/3 ανοιχτό και οι άκρες κοιτούσαν προς τα κάτω.
Το τόξο το εννοώ όταν ας πούμε πάνε να πετάξουν. Είναι σαν την καμπύλη που κάνει κανείς για να σεδιάσει σε έναν πίνακα τα πουλιά να φαίνονται από μακριά στον ορίζοντα. Οι ώμοι με άλλα λόγια είναι πάνω.
Ρωτώ γιατί αν το πουλάκι απλώς στέγνωνε τα φτερά του και το τμήμα του σώματος που αυτά καλύπτουν ή αν ήταν τρόπον τινά σε επιθετική στάση. Προφανώς τίποτα από τα δύο δεν ισχύει.
Παρακαλούμε... Είναι πολύ ευγενικό εκ μέρους σου που ευχαριστείς. Ελπίζω όλα να πάνε καλύτερα.
 
Παιδιά, να χτυπήσω ξύλο... Η Φατμέ σήμερα κι εχθές ήταν λες και δεν πέρασε αρρώστια ποτέ. Συνεχίζω όμως με το ριγανέλαιο μέχρι να κλείσουμε βδομάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ποιο είναι Θανάση;

Δε μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, γιατί ο εισαγωγέας έχει βάλει δική του ετικέτα με πολλά εβραϊκά και ελάχιστα αγγλικά. Το είχα ψάξει όμως παλαιότερα και τα περισσότερα ριγανέλαια στην ευρωπαϊκή αγορά (μη πω παγκόσμια) παρασκευάζονται στην Ελλάδα, στην Πελοπόννησο ή στην Ημαθία συνήθως. Ιδιαίτερα τα ριγανέλαια με βάση το ελαιόλαδο, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ελληνικά. Αλλιώς κυκλοφορούν και κάποια άλλα, αμερικανικής ετικέτας, που έχουν σαν βάση άλλα φυτικά έλαια.

Δεν ξέρω όμως αν ήταν αυτό που τη βοήθησε ή απλά ο χρόνος στη ζέστη...
 

Συνημμένα

  • 20180315_080142-747x1328.webp
    20180315_080142-747x1328.webp
    29,7 KB · Προβολές: 15
Υπάρχουν για χορήγηση στα πουλιά. Ένα από αυτά είναι το Ecocure - Oropharma Σιγά σιγά θα ανέβουν περισσότερα.

Συνεχίζω όμως με το ριγανέλαιο μέχρι να κλείσουμε βδομάδα.
Φαίνεται ότι βοήθησε. Λίγο η ρίγανη, λίγο ότι έρευσε καλή ενέργεια στο θέμα, σημασία έχει ότι το πουλάκι είναι καλύτερα.
 
Back
Top