Γενικά Καναρίνι βγάζει τα φτερά της ουράς του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας, χθες βρηκα ενα φτερο απο την ουρα του καναρινιου μου στον πατο. Σκεναχωρηθηκα πολυ για ηταν ενα απο τα σκουρα φτερα που εχει στην λευκη ουρα του. Σημερα ξύπνησα το πρωι απο φτερουγισματα, οχι τιποτα εντονο. Ηταν τα γνωστα αναφουφουλιασματα του. Τον ειδα να πειραζει την ουρα του και μετα να μασουλαει ενα φτερο. Οταν πλησιασα το κλουβι το εριξε κατω και προσεξα πως κρεμεται ακομα ενα φτερο. Η ουρα του εχει αρχισει να γινεται χαλια. Την μαδαει και σιγουρα μεχρι το μεσημερι θα εχει βγαλει και το αλλο φτερο.
Συμβαίνει κατι; Γενικα η εικονα του ειναι εξαιρετικη, αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Δεν εχει τιποτα το υποπτο οσον αφορα την υγεια του.
Ευχαριστώ.
 
Καλημέρα, τι διατροφή του κάνεις; Αυγό του δίνεις;
 
Καλημερα,
Τροφη δινω της Manitoba. Λαχανικα και φρουτα αρκετα συχνα. Χθες εφαγε λιγο μανταρινι και αυγο βραστο. Γενικα δινω αυγο μια δυο φορές την εβδομάδα. Δινω αποξηραμένα μυρωδικα, κουακερ, φρυγανια, σπορους υγείας, αυγοτροφη σπιτικη οταν εχω χρονο αλλιως συσκευασμενη, φυσικα παντα αμμο και κοκαλο σουπιας και μηλοξυδο μια φορα το μηνα στο νερο του. Αυτη την εβδομαδα του εβαλα και ενα στικ βερικοκο ποθ βαζω πλεον σπανια. Ωστοσο δεν το τρωει απλα ξυνεται εκει ή παιζει.
Αυτα.
 
Ησύχασε... με δυο φτερά δεν τρέχει και κάτι σοβαρό...
Μερικές φορές μαγκώνονται, άλλες πάλι απορρίπτονται και φυσικά άμεσα αποκαθίστανται...
Υπάρχει και η οργανική ανανέωση τους...
Κάνε έλεγχο στις πατήθρες μήπως ακουμπά η ουρά του στα κάγκελα...
Το ο,τι έχει φτερό στο στόμα δε σημαίνει απαραίτητα πως το τράβηξε... και μάλιστα να το βγάλει μόνος του.
Να παρακολουθείς το πουλί... Δε νομίζω να υπάρχει συνέχεια...
 
Το κλουβι ειναι μεγαλο δεν υπαρχει θεμα με την ουρα του. Εχω βαλςι τις πατηθρες ετσι ωστε να εχουν αποσταση μεταξύ τους αλλα και με τα καγκελα.

Αρα να μην ανησυχω δηλαδη;

Πιστευω πως αυτος τα βγαζει, αλλα μαλλον οχι
Πειράζει πολυ την ουρα του τελευταία
 
Είναι απαραίτητο να πηγαίνει τακτικά το ράμφος στην περιοχή της ουράς για να πάρει το υγρό από τον ουροπυγικού αδένα και να λιπάνει και αδιαβροχοποιήσει τα φτερά του.
Υπομονή και θα δούμε!
 
Γεια σας, δυστυχως υπαρει συνεχεια. Σημερα το πρωι βρηκα αλλα δυο φτερα στη σχαρα. Και χθες που τον παρατηρουσα πολυ, ειδα πως οταν καθησε ήσυχος στο κλαδακι, φουσκωσε και μετα απο λιγο εκανε οπως κανουν τα παιδια οταν κλαίνε με λυγμούς και μετα προσπαθουν να σταματησουν και περνούν ακανόνιστες ανάσες. Εκανε αυτο με τις ανασες. Δεν ανοιγε το στοματα του αλλα σαν να τιναζοταν. Αυτο που δεν μου αρεσε και με εκανε τα σας το πω ειναι πως ειχε κλείσε και τα ματια του λιγακι. Η ωρα ηταν κστα τις 3 το μεσημέρι οποτε δεν ειχε καθισει για να κοιμηθει. Δεν το έκανε πολλες φορες ουτε πολυ εντονα, αλλα δεν ξερω αν το εχει ξανακανει ή οχι. Για να το προσέξω επρεπε να κατσω ακινητη μπροστα του για αρκετή ωρα. Ισως να το εχει ξανακανει αλλα να μην το εχω προσεξει εγω...

Δεν ξερω αν ειναι κατι αυτο, αλλα ειπαμε στενη παρατηρηση και εγω αυτο παρατηρησα
 
Καλημέρα, πόσο καιρό έχεις το πουλάκι; Εισαι απολύτως σίγουρη ότι είναι αρσενικό?
 
Το κοίταξες στο σώμα του για ψείρες ή ακάρεα; Γιατί δεν βάζεις μία φωτογραφία της περιοχής που ξύνει και μαδιέται;
 
Καλημέρα, πόσο καιρό έχεις το πουλάκι; Εισαι απολύτως σίγουρη ότι είναι αρσενικό?

Το πηρα τον Σεπτεμβρη του 2014 απο φιλο. Μου ειπε πως ηταν κοντα ενός χρονων. Δεν εχω αμφιβολία για το αν ειναι αρσενικο. Κελαηδαει κανονικά και μαλλιστα πολυ ωραια και θυμάμαι ειχα ανεβασει για αλλο θεμα μια φωτογραφια του που φαινοταν η περιοχη και μου ειχε σολιασει κι ενα μελος πως ειναι λιγακι πυρωμενος

Το κοίταξες στο σώμα του για ψείρες ή ακάρεα; Γιατί δεν βάζεις μία φωτογραφία της περιοχής που ξύνει και μαδιέται;

Έβγαλα φωτογραφίες οπου ελπιζω να φαίνεται καλα η περιοχη. Φαίνεται σε μια και η μαδημενη ουρα του... εχει γινει χαλια. Μονο δυο τρια φτερα εχει. Προσεξα πως στη βαση υπάρχουν μικρα φτερακια. Οχι πολυ μικρα αλλα.. μικρα.

Για οτιδήποτε αλλο ρωτηστε με. Ευχαριστώ παντως πολυ για το ενδιαφέρον σας.
 

Συνημμένα

  • rsz_1120150314_102451.webp
    rsz_1120150314_102451.webp
    32,1 KB · Προβολές: 197
  • rsz_1rsz_20150314_102131-1.webp
    rsz_1rsz_20150314_102131-1.webp
    18 KB · Προβολές: 177
  • rsz_1rsz_20150314_102445.webp
    rsz_1rsz_20150314_102445.webp
    35,3 KB · Προβολές: 279
Εμένα απο τις φωτο μου κανει για θηλυκό έτοιμο να γεννήσει. Το οτι μασουλαγε φτερό στο στόμα του είναι δείγμα οτι θέλει να στρώσει φωλιά. Θα δουν και οι πιο έμπειροι και θα σου πουν. Οι κουτσουλιές του είναι μεγάλες;
 
Βρε παιδιά σα να είναι κάπως φουσκωμένη η κοιλιά του στην 3η φωτό.
 
i post: 251928 είπε:
Βρε παιδιά σα να είναι κάπως φουσκωμένη η κοιλιά του στην 3η φωτό.
Κι εμενα καπως ετσι μου φανηκε αρχικα αλλα ειναι ελαχιστο νομιζω σε αλλα θεματα ειχα ανεβασει παλι φωτογραφιες της κοιλιαε του και δεν υπαρχει κ μεγαλη διαφορα... Μαλλον

Να οι κουτσουλιες του ή της...
Τελικα για τιποτα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Μα αν ειναι κοριτσι γιατι κελαηδαει ετσι;
 

Συνημμένα

  • rsz_20150314_111612.webp
    rsz_20150314_111612.webp
    37,5 KB · Προβολές: 127
Να οι κουτσουλιες του ή της...
Τελικα για τιποτα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Μα αν ειναι κοριτσι γιατι κελαηδαει ετσι;
Έχεις κάποιο video που κελαηδά; Περισσότερο από περιέργεια.
 
οχι...
μοιαζει πολυ με τιμπραντο νομιζω. Η φωνη του ειναι καπως μεταλικη;
αυριο το πρωι αν ειναι θα τον βγαλω βιντεο γιατι σημερα δεν κελαηδησε καθολου. Τον επιασα και στο χερι μου οποτε, στρεσαρηστικε σιγουρα.

Για το αν ειναι θυληκο ή αρσενικο πως μπορω να το μαθω με βεβαιοτητα;
 
Η κουμπαρα μου εχει ενα καναρινι 14 χρονων, που νομιζαν οτι ειναι αρσενικο επειδη κελαηδουσε και εκανε και αυγα...
 
οχι...
μοιαζει πολυ με τιμπραντο νομιζω. Η φωνη του ειναι καπως μεταλικη;
αυριο το πρωι αν ειναι θα τον βγαλω βιντεο γιατι σημερα δεν κελαηδησε καθολου. Τον επιασα και στο χερι μου οποτε, στρεσαρηστικε σιγουρα.

Για το αν ειναι θυληκο ή αρσενικο πως μπορω να το μαθω με βεβαιοτητα;
Αν κελαηδάει κανονικά... είναι αρσενικό...
 
Αν κελαηδάει κανονικά... είναι αρσενικό...

Κελαηδαει κανονικοτατα! Ειναι και ταλενταρα. Το αλλο που εχω δεν κελαηδαει τοσο πολυ, ουτε τοσο καλα, αλλα αυτο τωρα εχει και τα δικα του προβληματα... Καναρινι με ξερό καρούμπαλο, γυμνο απο πουπουλα

Αρα αφου κελαηδαει κανονικα, ειναι αρσενικο. Επομενως αυτο το φουσκωμα δεν ειναι αυγο, επομενως κατι εχει;
 
Αν δε σταματήσουμε να ενοχλούμε, να πιάνουμε και να κοιτούμε σχεδόν κάθε μέρα τα πτηνά μας... και να μην έχουν κάτι... σίγουρα θα αποκτήσουν...
Για την περίπτωσή σου τώρα...
Σκοπεύεις να ζευγαρώσεις αυτό το πτηνό?
Ή απλά σε ενοχλεί η "άσχημη" εμφάνιση της ουράς του;
 
Back
Top