Γενικά Καναρίνι βγάζει τα φτερά της ουράς του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν δε σταματήσουμε να ενοχλούμε, να πιάνουμε και να κοιτούμε σχεδόν κάθε μέρα τα πτηνά μας... και να μην έχουν κάτι... σίγουρα θα αποκτήσουν...

απολυτα σωστο

Σκοπεύεις να ζευγαρώσεις αυτό το πτηνό?

Σχεδιαζα να παρω ενα θηλυκό πιο πολυ για να μην ειναι μονο του, για παρεα και συντροφια, αλλα δεν θα με πειραζε και να τα ζευγαρωσω. Οταν φτασει αυτη η στιγμη, και ειμαι εγω ετοιμη με τις απαραιτητες γνωσεις, και ειναι οκ και τα πουλια, θα χαιρομουν ιδιαιτερα στη θεα ενος νεοσου!

Ή απλά σε ενοχλεί η "άσχημη" εμφάνιση της ουράς του;

Δεν με ενοχλει σοβαρα. Εξαλου και το αλλο μου καναρινακι που εχασε την ουρα του, μεσα σε καμια εβδομαδα ηταν ξανα μια χαρα, κι ας εμοιαζε με κοτουλα μεχρι να ξαναφυτρωσει η νεα ουρα. Αυτο που θα με ενοχλουσε ειναι αν αρχισει να χειροτερευει η κατασταση με τα φτερα του και με βρει, βασικα βρει το πουλι, κατι πιο σοβαρο...

Φυσικα θελω να μαθω αν ειναι ενταξει τωρα... Η κοιλα του με αυτο το φουσκωμα, δεν ξερω αν θα επρεπε να με ανησυχει...
Αν χρειαστει να παμε την σκυλιτσα στον κτηνιατρο, θα παρω και το καναρινι, τον Τιτο (αφου το βρηκαμε πια) για να τον δει λιγακι γενικα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γιατί το κάνει όμως; Ασχέτως ενόχλησης και εμφάνισης, τι ενδεχόμενα υπάρχουν για μια τέτοια συμπεριφορά;
Απομακρύνουν αυτά που πρέπει κατά τον καθαρισμό του φτερώματος.. εγώ τουλάχιστο αυτό ξέρω. Αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι υγείας δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό...
Η κακή εμφάνιση της ουράς κατά την άποψή μου δεν έχει να κάνει μόνο με τις τάσεις του πουλιού, αλλά και με πιθανά "εμπόδια" μέσα στο κλουβί που συνδράμουν για να μην πω ευθύνονται για το οπτικό αποτέλεσμα που έχουμε...
 
Η κακή εμφάνιση της ουράς κατά την άποψή μου δεν έχει να κάνει μόνο με τις τάσεις του πουλιού, αλλά και με πιθανά "εμπόδια" μέσα στο κλουβί που συνδράμουν για να μην πω ευθύνονται για το οπτικό αποτέλεσμα που έχουμε...

Εμενα παντως ποτε δεν ειχε προβλημα μεσα στο στο κλουβι. Οι πατηθρες ειναι μακρια, οπως εχω πει, απο τα καγκελα και η μια απο την αλλη...
 
Αθηνά δεν είναι απαραίτητο να φταίνε οι πατήθρες ή τα τάγιστρα ή οι ποτίστρες... Είναι αρκετό σε κάποιες περιπτώσεις που για παράδειγμα πιάνεται στα πλάγια κάγκελα του κλουβιού (αν το κάνει) να μαγκώνουν κάπου... και να "τραυματίζονται" τελικά τα φτερά της ουράς.
 
Πάντως και οι κουτσουλιές του δεν είναι κάπως υδαρές; Και με χρώμα; Ή είναι ιδέα μου; ☹
 
Και με χρώμα;

Εφαγε αυγο και μανταρινι, δεν ξερω αν παιζουν ρολο

Πάντως και οι κουτσουλιές του δεν είναι κάπως υδαρές; Ή είναι ιδέα μου; ☹
για τα αλλα δεν ξερω εγω...
παντως γενικα ειναι ετσι οι κουτσουλιες του, σε σχεση με το αλλο καναρινι που ειναι παντα πιο στερεές, του Τιτο ηταν ανεκαθεν πιο υδαρες...
 
Έχεις κάποιο video που κελαηδά; Περισσότερο από περιέργεια.
σημερα δεν κελαηδισε καθολου! Ουτε τσιου, αλλα ειναι κεφατος και τρωει κανονικα... Τι να πω δεν ξερω. Για το φουσκωμα να μην ανησυχω εε; γιατι ειναι ετσι;

Σκοπεύεις να ζευγαρώσεις αυτό το πτηνό?
αν πω οτι θελω να παρω ενα θυληκο, οπως ειπα για παρεα πιο πολυ, ποτε να το παρω; Ποια εποχη; δεν με νοιαζει να ειναι πυρωμενο και τα σχετικα, εκτος κι αν αυτο αποτελει καποια ενδειξη της φυσικης του καταστασης...
κατι ειχα διαβασει, εδω μαλλον, δεν θυμαμαι, πως καταλληλη εποχη ειναι ο οκτωμβρης κοντα για να εχει περασει πτερροροια. Ποσο σημαντικο ειναι αυτο; τι θα συμβει, ας πουμε, αν το παρω αλλη εποχη, το καλοκαιρι για παραδειγμαή τωρα;
 
αν πω οτι θελω να παρω ενα θυληκο, οπως ειπα για παρεα πιο πολυ, ποτε να το παρω; Ποια εποχη; δεν με νοιαζει να ειναι πυρωμενο και τα σχετικα, εκτος κι αν αυτο αποτελει καποια ενδειξη της φυσικης του καταστασης...
κατι ειχα διαβασει, εδω μαλλον, δεν θυμαμαι, πως καταλληλη εποχη ειναι ο οκτωμβρης κοντα για να εχει περασει πτερροροια. Ποσο σημαντικο ειναι αυτο; τι θα συμβει, ας πουμε, αν το παρω αλλη εποχη, το καλοκαιρι για παραδειγμαή τωρα;
Είναι κατάλληλη η εποχή για αγορά κανάρας;

για το φουσκωμα να μην ανησυχω εε; γιατι ειναι ετσι;
Όταν λες φούσκωμα;
 
Όταν λες φούσκωμα;
Συνέχεια κάθεται φουσκωμένο;

οχι μιλαω για το φουσκωμα στην κοιλα του, που μοιαζει πρισμενη, εχω ανεβασει σχετικη φωτογραφια

σχετιζεται αυτο με καποιον τροπο με τις κουτσουλιες του; Αλικη ειχες πει πως σου φαινοταν καπως υδαρες... Τι κανουμε με αυτο;
 
σχετιζεται αυτο με καποιον τροπο με τις κουτσουλιες του; Αλικη ειχες πει πως σου φαινοταν καπως υδαρες... Τι κανουμε με αυτο;
Αν θυμάμαι καλά είχες δώσει αυγό ή λαχανικό.. αν ναι τότε είναι λογικό. Για μία μέρα δώσε μόνο σπόρους και μετά βγάλε φώτο! 😉
 
καποτε ειχα και εγω ενα καναρινι θυληκο και κελαιδουσε οπως τα αρσενικα
 
καποτε ειχα και εγω ενα καναρινι θυληκο και κελαιδουσε οπως τα αρσενικα
περα απο το κατα ποσο κελαηδαει ενα πουλι, δεν υπαρχει αλλος τροπος τα καταλαβουμε αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο;

Επισης, σημερα περνωντας απο το πετ σοπ, εκανα ετσι μια ερωτηση περι θηλυκου καναρινιου, ποσο θα μου κοστισει και τετοια, και μου ειπε αυτη γιατι γνωριζομαστε και ξερει οτι εχω αρσενικο που μου αρεσει πολυ που κελαηδαει τοσο καλα, ειπε πως αν παρω θηλυκια δεν θα κελαηδαει σχεδον καθολου το αρσενικο. Ή αν κελαηδαει θα κελαηδαει ελαχιστα και σπανια... Μου εξηγησε πως τα αρσενικα κελαηδουν κυριως για να προσεγγισουν την θηλυκια, αρα οταν θα εχει την θηλυκια μεσα στο κλουβι του δεν θα ασχολειται με το κελαηδημα και τοσο. Ισυχει κατι τετοιο;
 
ειπε πως αν παρω θηλυκια δεν θα κελαηδαει σχεδον καθολου το αρσενικο. Ή αν κελαηδαει θα κελαηδαει ελαχιστα και σπανια... Μου εξηγησε πως τα αρσενικα κελαηδουν κυριως για να προσεγγισουν την θηλυκια, αρα οταν θα εχει την θηλυκια μεσα στο κλουβι του δεν θα ασχολειται με το κελαηδημα και τοσο. Ισυχει κατι τετοιο;
Καμιά φορά... λένε και κάτι που να στέκει...
 
Καμιά φορά... λένε και κάτι που να στέκει...

αρα δεν θα κελαηδαει.. Καλα δεν με πειραζει και πολυ, μεχρι τοτε βλεπουμε..
ειδικα αν ειναι καμια ομοφρη κουκλιτσα απο το Petbirds...ΧΑΛΑΛΙ ΤΗΣ!:D👍p
 
Καλύτερα μην πάρεις θηλυκό από τώρα αφού δεν θα το ζευγαρώσεις τώρα. Περίμενε για μετά το καλοκαίρι θα έλεγα.
 
Καλύτερα μην πάρεις θηλυκό από τώρα αφού δεν θα το ζευγαρώσεις τώρα. Περίμενε για μετά το καλοκαίρι θα έλεγα.

Ναι, ετσι κι αλλιως θα παρω κατα τον οκτωμβρη, για να προλαβω να ετοιμαστω και να ενημερωθω για την αναπαραγωγη μεχρι τοτε. Θελω και χρονοα για να κρατησω καραντινα, να τα γνωρισω και τα σχετικα..


τωρα εγω θελω να επιμεινω στο γεγονος οτι δεν εχω παρει ακομα απαντηση στο θεμα με την κοιλια του..., νομιζω πως ξεφυγαμε και μιλαμε για την αναπαραγωγη (και ειναι φυσικα δικο μου ολο το φτεξιμο, αφαιρεθηκα), και ξεχναμε οτι το πουλακι εχει φουσκωμενη κοιλα χωρις να περιμενει αυγο γιατι δεν ειναι θηλυκο. Λοιπον, δευτερη εξηγηση με τα νεα δεδομενα;
 
Αγαπητή Αθηνά καλησπέρα. Εχεις δίκιο... έχουμε βγεί λιγάκι εκτός θέματος αλλά με τη κουβέντα... Το ένα φέρνει τ' άλλο.
Πίσω στο θέμα μας λοιπόν για την κοιλίτσα στο πουλάκι...
Λοιπόν έχουμε να κάνουμε με ένα πουλάκι το οποίο από ότι κατάλαβα συμπεριφέρεται κανονικά, τρώει-πίνει κανονικά,
και οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές αλλά έχει ένα μεγάλο πρήξιμο στη κοιλιά.
Κοιτάζοντας ξανά και ξανά τις φωτογραφίες αυτό που βλέπω είναι ένα φυσιολογικό θυληκό πυρωμένο πουλάκι.
Πουλάκι αρσενικό με τέτοιο οίδημα που πιέζει και το ψευδοπέος και να εχει νορμάλ διάθεση και συμπεριφορά
το βλέπω δύσκολο να υπάρχει.
Συγνώμη που επιμένω στην αποψή μου περί φύλου αλλά έτσι φαίνεται στη φωτογραφία.
Σε κάθε περίπτωση ζητάω συγνώμη αν αυτό που λέω χαρακτηρίζετε ώς επιπολαιότητα.
 
Back
Top