Ασθένειες Καναρίνι με ίλιγγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georg 26
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Επίσης και βιταμίνη Κ που μπορώ να βρω.
Βιταμίνη Κ έχουν τα καρύδια και ίσως το σπανάκι.
Πρόσεξε όμως: αποτελεί λιποδιαλυτή βιταμίνη και όχι υδατοδιαλυτή όπως η Β, συνεπώς δεν απεκκρίνεται τόσο εύκολα, αλλά αποθηκεύεται στο λιπώδη ιστό και δυνητικά θα μπορούσε να οδηγήσει σε προβλήματα υγείας από υπερδοσολογία. Για αυτό δίνε στα πουλιά πηγές της βιταμίνης από τροφή ή αν αγοράσεις σκεύασμα ακολούθησε τις οδηγίες του αυστηρά.
 
Πρόσεξε όμως: αποτελεί λιποδιαλυτή βιταμίνη και όχι υδατοδιαλυτή όπως η Β, συνεπώς δεν απεκκρίνεται τόσο εύκολα, αλλά αποθηκεύεται στο λιπώδη ιστό και δυνητικά θα μπορούσε να οδηγήσει σε προβλήματα υγείας από υπερδοσολογία. Για αυτό δίνε στα πουλιά πηγές της βιταμίνης από τροφή ή αν αγοράσεις σκεύασμα ακολούθησε τις οδηγίες του αυστηρά.
Ποσο σημαντική πληροφορία! Σ ευχαριστούμε πολύ όλοι Γιάννη!

καρύδια και ίσως το σπανάκι.
Σε ένα απ τα προηγούμενα μηνύματα μου σου επισυναψα ένα λινκ με την σπιτικό αυγοτροφη που φτιάχνω εγώ. Εκεί μπορείς να προσθέσεις και καρύδια και στο τέλος λίγο σπανάκι! 😉
 
Παιδιά καλησπέρα. Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από το πουλάκι. Αν δεν επαρκούν για συμπεράσματα, να προσπαθήσω να ξαναβγάλω κάποιες λήψεις.
 

Συνημμένα

  • DSC02022.webp
    DSC02022.webp
    2,3 KB · Προβολές: 28
  • DSC02023.webp
    DSC02023.webp
    5,3 KB · Προβολές: 27
  • DSC02027.webp
    DSC02027.webp
    3,6 KB · Προβολές: 28
  • DSC02028.webp
    DSC02028.webp
    4,8 KB · Προβολές: 27
  • DSC02034.webp
    DSC02034.webp
    3,3 KB · Προβολές: 28
Γιώργο, δεν βρήκα κάτι. Μήπως μπορείς πάλι σε παρακαλώ;
 
Γιώργο πως πάει το πουλάκι;
Με το φάρμακο που σου έδωσε ο γιατρός είδες καμιά βελτίωση;
 
Γιώργο πως πάει το πουλάκι;
Με το φάρμακο που σου έδωσε ο γιατρός είδες καμιά βελτίωση;
Η κατάσταση του Εύα είναι σταθερή. Όχι μόνο δεν έχει χειροτερέψει αλλά δείχνει και λίγο καλύτερα, αν κρίνω από την στάση του σώματος του. Κατέβηκε συγγενικό μου πρόσωπο στην Αθήνα και του παρείγειλα βιταμίνες από το Birdmarket, που μου υποδείξατε. Δεν ξέρω αν ήταν ευδιάκριτο στις φωτογραφίες που ανέβασα αλλά νομίζω ότι η κοιλιά του και το στήθος έχουν ένα ανησυχιτικό χρώμα. Είπα να μου φέρουν και το vibramycim αλλά αν ο οργανισμός του είναι ταλαιπωρημένος δεν κάνει να του δώσω από το vibramycim. Σωστά; Μόνο βιταμινες.
 
Είπα να μου φέρουν και το vibramycim αλλά αν ο οργανισμός του είναι ταλαιπωρημένος δεν κάνει να του δώσω από το vibramycim. Σωστά; Μόνο βιταμινες.
Για μένα σωστά, να μην του δώσεις φάρμακο.
 
Οι βιταμίνες Β και Κ είναι τα λεγόμενα προβιοτικά;
Όχι, είναι βιταμίνες και ιδίως η Κ θέλει προσοχή στην χορήγηση. Ελάχιστη ποσότητα σε μικρή συχνότητα.
 
Όχι, είναι βιταμίνες και ιδίως η Κ θέλει προσοχή στην χορήγηση. Ελάχιστη ποσότητα σε μικρή συχνότητα.
Ok Εύα ευχαριστώ. Και τι είναι προβιοτικά; Μήπως πρέπει να του δώσω από αυτά επειδή η κοιλιά του και το στήθος έχουν ένα σκούρο κόκκινο χρώμα;
 
Είναι οι φωτογραφίες που περιμένουμε να δούμε; Πάρε τα έτσι κι αλλιώς, μετά τα φάρμακα χρειάζονται. Αλλά πρέπει να δούμε την κοιλιά.
 
Ωραία. Μαρία επισκέφτηκα το λικνκ για τα προβιοτικά. Είναι λίγο ακριβά. Υπάρχουν και σε πιο μικρή συσκευσία σε άλλο κατάστημα στην Αθήνα; Και συγνώμη που σε κουράζω.
 
Back
Top