Ασθένειες Καναρίνι με πληγωμένο πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα και πάλι και καλή εβδομάδα. Χρειάζομαι πάλι την βοήθειά σας... Πηγαίνοντας το Σάββατο που πέρασε στο Pet Shop να αγοράσω μία κανάρα για παρέα στο καναρινάκι μου, είδα σε αυτά τα μικροσκοπικά κλουβιά απομονωμένο ένα καναρίνι με πληγωμένο το ποδαράκι του. Ρώτησα τι έχει, δεν ήξεραν φυσικά, το μόνο που μου είπαν ότι το είχαν αρκετό καιρό και η μόνη θεραπεία που του έκαναν ήταν να βάζουν betadin. Το σκέφτηκα με την κόρη μου το ΣΚ, και αποφασίσαμε να το πάρουμε γιατί όπως παραδέχτηκαν και οι ίδιοι, κανείς δεν θα το έπαιρνε, μήπως και το βοηθήσουμε. Σας παραθέτω τρεις φωτογραφίες που τράβηξα, μήπως εσείς που είστε έμπειροι, μπορέσετε και μου δώσετε κάποια συμβουλή. Απ' όσο είδα, και τα δύο πίσω νύχια του είναι γυρισμένα προς τα πίσω. Το πληγωμένο πόδι του είναι και πρησμένο. Δεν νομίζω ότι φταίει το δαχτυλίδι γιατί γυρνάει, δεν το σφίγγει. Το βάλαμε σε κλουβί, ανεβαίνει σε κλαδί. 13181112_1043043979121953_2047276914_n.webp 13228002_1043043949121956_132123842_n.webp 13231113_1043048449121506_978349426_n.webp Σας ευχαριστώ
 
Bγάλτε το δαχτυλίδι όπως και να έχει άμεσα, είναι ανοιχτού τύπου οπότε ανοίγοντας τα γλωσσάκια θα βγει. Επίσης του είναι άχρηστο. Epithol θα χρειαστεί σίγουρα αλλά ίσως μετά το μπεταντιν κι αφού κλείσει η πληγή. To πατάει;
 
Έσωσες ένα καναρίνι από σταθερό και βέβαιο θάνατο.
Η απομόνωση στο μικρό κλουβί και στην άκρη που περιγράφεις ως θέση μέσα στο pet για μένα αυτό σημαίνει...
Το καναρίνι είναι περισσότερο ταλαιπωρημένο από αυτό που δείχνει.
Εκτός από το πληγωμένο πόδι και τα σπασμένα φτερά και γενικά προβλήματα στα πόδια με στραβά δάκτυλα και νύχια
Ένα πουλί του 2013 αφού στο άλλο πόδι φορά μαύρο δακτυλίδι κλειστού τύπου.
Θα αφαιρέσεις όπως σου έγραψαν πιο πάνω το δακτυλίδι, θα βάζεις κρέμα betadine όσο υπάρχει αίμα ή υποψία αίματος.
Στη συνέχεια θα αρχίσεις καλές εντριβές με epithol ώστε να φύγουν οι κεράτινες πλάκες και να ηρεμήσει το πουλί.
Δεν ξέρω αν αυτό που βλέπω είναι τραύμα από κτύπημα ή από κάποια δερματική πάθηση.
Και στις δυο όμως περιπτώσεις αυτά θα του κάνουν καλό.
Καλή διατροφή και ευχή για γρήγορη ανάρρωση.
 
Bγάλτε το δαχτυλίδι όπως και να έχει άμεσα, είναι ανοιχτού τύπου οπότε ανοίγοντας τα γλωσσάκια θα βγει. Επίσης του είναι άχρηστο. Epithol θα χρειαστεί σίγουρα αλλά ίσως μετά το μπεταντιν κι αφού κλείσει η πληγή. To πατάει;
Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ, θα δω πως θα βγάλω το δαχτυλίδι. Θα βάλω betadin και βλέπουμε.

Έσωσες ένα καναρίνι από σταθερό και βέβαιο θάνατο.
Η απομόνωση στο μικρό κλουβί και στην άκρη που περιγράφεις ως θέση μέσα στο pet για μένα αυτό σημαίνει...
Το καναρίνι είναι περισσότερο ταλαιπωρημένο από αυτό που δείχνει.
Εκτός από το πληγωμένο πόδι και τα σπασμένα φτερά και γενικά προβλήματα στα πόδια με στραβά δάκτυλα και νύχια
Ένα πουλί του 2013 αφού στο άλλο πόδι φορά μαύρο δακτυλίδι κλειστού τύπου.
Θα αφαιρέσεις όπως σου έγραψαν πιο πάνω το δακτυλίδι, θα βάζεις κρέμα betadine όσο υπάρχει αίμα ή υποψία αίματος.
Στη συνέχεια θα αρχίσεις καλές εντριβές με epithol ώστε να φύγουν οι κεράτινες πλάκες και να ηρεμήσει το πουλί.
Δεν ξέρω αν αυτό που βλέπω είναι τραύμα από κτύπημα ή από κάποια δερματική πάθηση.
Και στις δυο όμως περιπτώσεις αυτά θα του κάνουν καλό.
Καλή διατροφή και ευχή για γρήγορη ανάρρωση.
Καλησπέρα Γιάννη. Ήταν ένας τοίχος με μικρά άδεια κλουβιά, και το είχαν μόνο του όπως περιέγραψα... Πιστεύω πως δεν ήξερε κανείς αν έτρωγε ή όχι. Καθόταν κάτω συνέχεια, γι' αυτό μου είπαν πως δεν ξέρουν αν στέκεται σε πατήθρα. Βέβαια, όταν το έφερα σπίτι το έβαλα σε καθαρό κλουβί, με τροφή και νερό. Τα βάλαμε στον πάτο αλλά μετά είδαμε ότι ανέβηκε στο κλαδί, οπότε βάλαμε και ακόμη μία ταίστρα και την ποτίστρα στην θέση της. Μόλις μας βλέπει αρχίζει και βγάζει ήχους, ειδικά όταν του μιλάμε. Το έχουμε αφήσει να ηρεμήσει σήμερα. Αύριο θα προσπαθήσουμε να του βάλουμε και εμείς betadin. Θα πάρω και την αλοιφή που ανέφερες, όπως και ο Φοίβος στο προηγούμενο μήνυμα. Το πόδι του εκτός από αίμα, είναι και πρησμένο. Έχει αστάθεια βέβαια, τα πίσω του δάχτυλα είναι λυγισμένα, και τα μπροστινά, όταν πατάει, είναι σαν να τρέμουν... Πάντως, πάει από την μία πατήθρα στην άλλη. Το δαχτυλίδι πως να το βγάλω; Με ψαλιδάκι;
 
Καλή σου ημέρα. Μπράβο που το πήρες για να το φροντίσεις. Να υποθέσω οτι στο χάρισαν και δεν το αγόρασες;
Το δαχτυλίδι αυτό, εχει κάτι σαν αυτάκια που εφάπτονται μεταξύ τους. Αρκεί μονο να τα απομακρύνεις το ενα απο το άλλο, χρησιμοποιώντας ειτε τα νύχια σου ειτε μια πλακέ οδοντογλυφίδα. Κατα τη διάρκεια βέβαια που θα το κάνεις, ειναι καλύτερα να κρατά άλλος το πουλί, έχοντας ακινητοποιήσει και το πόδι του.
Σου ευχομαι, και σας ευχομαι καλή ανάρρωση.
 
Καλή σου ημέρα. Μπράβο που το πήρες για να το φροντίσεις. Να υποθέσω οτι στο χάρισαν και δεν το αγόρασες;
Το δαχτυλίδι αυτό, εχει κάτι σαν αυτάκια που εφάπτονται μεταξύ τους. Αρκεί μονο να τα απομακρύνεις το ενα απο το άλλο, χρησιμοποιώντας ειτε τα νύχια σου ειτε μια πλακέ οδοντογλυφίδα. Κατα τη διάρκεια βέβαια που θα το κάνεις, ειναι καλύτερα να κρατά άλλος το πουλί, έχοντας ακινητοποιήσει και το πόδι του.
Σου ευχομαι, και σας ευχομαι καλή ανάρρωση.
Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Το είχα υπ' όψιν μου, δεν θα μπορούσα να το κάνω μόνη μου, θα με βοηθήσει η κόρη μου. Θα ξεκινήσω την αλοιφή και το betadin σήμερα, πάντως το πρωί που τον είδα έτρωγε.
Και όμως το αγόρασα... Μου έκαναν βέβαια μία σχετική έκπτωση που ζήτησα, αλλά να σου πω κάτι... Θα το αγόραζα ούτως ή άλλως, γιατί από την στιγμή που το έβλεπα έτσι, δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσουμε να πεθάνει στο κλουβί-κουτί...
 
Μπράβο σου που το αγόρασες. Αν ήμουν βέβαια στη θέση σου, δεν θα ξαναπηγαίναμε στο συγκεκριμένο μαγαζί, εκτός από μια ακόμα φορά για να τους πω ότι πούλησαν ένα άρρωστο και μάλιστα τρίχρονο πουλί.
 
Αν μετά από κάποιες μέρες δεν δείτε κάποια βελτίωση, ίσως χρειαστεί να το πάτε σε κάποιο εξειδικευμένο στα πτηνά κτηνίατρο. Μπράβο σας για την ηρωική σας πράξη! Εύχομαι περαστικά μέσα απ την καρδιά μου!
 
Μπράβο σου που το αγόρασες. Αν ήμουν βέβαια στη θέση σου, δεν θα ξαναπηγαίναμε στο συγκεκριμένο μαγαζί, εκτός από μια ακόμα φορά για να τους πω ότι πούλησαν ένα άρρωστο και μάλιστα τρίχρονο πουλί.
Δεν έχει νόημα να ασχοληθώ, απλά ίσως έχεις δίκιο, δεν πρέπει να ξαναπάω. Πρόκειται για μεγάλη απρόσωπη αλυσίδα, οπότε μάλλον δεν θα τους πειράξει ιδιαίτερα...

Αν μετά από κάποιες μέρες δεν δείτε κάποια βελτίωση, ίσως χρειαστεί να το πάτε σε κάποιο εξειδικευμένο στα πτηνά κτηνίατρο. Μπράβο σας για την ηρωική σας πράξη! Εύχομαι περαστικά μέσα απ την καρδιά μου!
Αλίκη μου καλημέρα. Το έχω υπ' όψιν μου. Θα ξεκινήσω την αγωγή που μου πρότεινε ο @misalouris και στην πορεία, και αν δεν δω βελτίωση θα το πάω, αυτός ήταν και ο σκοπός μου. Μακάρι να γίνει καλά, σε ευχαριστώ!
 
Πρόκειται για μεγάλη απρόσωπη αλυσίδα, οπότε μάλλον δεν θα τους πειράξει ιδιαίτερα...
Νομίζω πως όλοι καταλάβαμε ποια εννοείς και πραγματικά οι συνθήκες που έχουν τα ζώα και κυρίως τα πουλιά είναι τραγικές... Και εγώ έχω δει πολλά τέτοια καημένα πουλάκια που θέλω να σώσω αλλά απ την άλλη διαιωνίζουμε μια κατάσταση και με αυτή την αγορα που εμείς το κάνουμε απ την καλή μας την καρδιά, συνεχίζεται ένα εμπόριο ψυχών και η κακοποίηση τους.. Δυστυχώς.. Δε σε κατηγορώ φυσικά το έχω κάνει και εγώ αυτό, αλλά η αλήθεια είναι πως ενισχύουμε το να φέρνουν και άλλα πουλιά και να τα μεταχειρίζονται με τον ίδιο τρόπο.. ☹
 
Νομίζω πως όλοι καταλάβαμε ποια εννοείς και πραγματικά οι συνθήκες που έχουν τα ζώα και κυρίως τα πουλιά είναι τραγικές... Και εγώ έχω δει πολλά τέτοια καημένα πουλάκια που θέλω να σώσω αλλά απ την άλλη διαιωνίζουμε μια κατάσταση και με αυτή την αγορα που εμείς το κάνουμε απ την καλή μας την καρδιά, συνεχίζεται ένα εμπόριο ψυχών και η κακοποίηση τους.. Δυστυχώς.. Δε σε κατηγορώ φυσικά το έχω κάνει και εγώ αυτό, αλλά η αλήθεια είναι πως ενισχύουμε το να φέρνουν και άλλα πουλιά και να τα μεταχειρίζονται με τον ίδιο τρόπο.. ☹
Έχεις δίκιο, αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς... Αν το έβλεπες...
 
Έχεις δίκιο, αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς... Αν το έβλεπες...
Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Έχω υπάρξει στη θέση σου... Αν είχα χώρο και λιγότερα πουλιά ίσως να έκανα το ίδιο ακριβώς!
 
Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Έχω υπάρξει στη θέση σου... Αν είχα χώρο και λιγότερα πουλιά ίσως να έκανα το ίδιο ακριβώς!
Ξέρεις κάτι; Ξεκίνησα πριν 2,5 μήνες περίπου που μου χάρισαν το πρώτο μου καναρίνι. Δεν είχα ποτέ πουλάκι έως τώρα... Και, "κόλλησα"... Μέσα σε τόσο λίγο διάστημα, έχω ήδη επτά, τέσσερα ζεμπράκια και τρία καναρίνια... Είναι ψυχούλες, τα παρατηρώ και προσπαθώ να τα προσέχω όσο πιο πολύ γίνεται... Δεν το περίμενα να νιώσω έτσι... Βέβαια έτσι νιώθετε όλοι εδώ μέσα... :)🙄;)
 
Καλησπέρα σε όλους. Πάλι εδώ για συμβουλές... Ετοιμάζομαι να εφαρμόσω την θεραπεία στο καναρινάκι. Μιας και θα το πιάσουμε, όπως παρατήρησε και ο Γιάννης, έχει μεγάλα νύχια που θέλουν κόψιμο. Πως μπορώ να τα κόψω; Με ψαλιδάκι;
 
Δες αναλυτικά εδω Page Not Found

Μην παραλείψετε να βγάλετε το δαχτυλίδι αφού θα το πιάσετε, όσο και να μην το σφιγγει είναι κοντά σε τραύμα και το ενοχλεί.
 
Δες αναλυτικά εδω Page Not Found

Μην παραλείψετε να βγάλετε το δαχτυλίδι αφού θα το πιάσετε, όσο και να μην το σφιγγει είναι κοντά σε τραύμα και το ενοχλεί.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα το βγάλω, μάλλον θα προσπαθήσω να το ανοίξω με τα νύχια πρώτα, και αν δεν, με ψαλιδάκι... Θα βάλω πρώτα betadin και μετά την epithol
 
Τα νύχια πάντως, τώρα που τα ξανακοίταξα στις φωτογραφίες δεν δείχνουν ότι θέλουν ιδιαίτερο κόψιμο. Προσοχή στις φλέβες για να μην το ματώσεις. 😉
Μπλέκονται λίγο γιατί είναι στραβά τα δάχτυλά του, οπότε ελάχιστα στις άκρες. Πάω... Σε ευχαριστώ ξανά
 
Λοιπόν, αποστολή εξετελέσθη! Αφαιρέσαμε το δαχτυλίδι που ήταν κοντά στην πληγή και ανεβοκατέβαινε και το πλήγιαζε. Καθαρίστηκαν και τα δύο πόδια με betadin και βάλαμε αλοιφή. Επίσης, κόψαμε και τα νύχια στις άκρες. Στον πάτο του κλουβιού βάλαμε σκληρό χαρτόνι για να μην πιέζονται τα πόδια του στα σύρματα. Επίσης, αυγοτροφή και τριμμένο όστρακο, τα οποία τρώει τώρα. Πάντως είναι ζωηρός, ελπίζω σε λίγες μέρες να είναι καλύτερα! Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, δεν θα τα κατάφερνα διαφορετικά!
 
Back
Top