Ασθένειες Καναρίνι με πληγωμένο πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα και πάλι! Στην αρχή του μηνύματος είχα ανεβάσει φωτογραφίες από το πληγωμένο πόδι του καναρινιού που πήρα από το pet shop. Μετά από 5 ημέρες θεραπεία και περιποίηση, epithol, betadin και πόσιμων βιταμινών, έκλεισε η πληγή. Βέβαια, τα ποδαράκια του έχουν πρόβλημα, τρέμουν τα δάχτυλα, και δεν τα "κλείνει" στις πατήθρες. Στο άλλο του ποδαράκι, έχε ένα εξόγκωμα στα δάχτυλα το οποίο φαίνεται στην φώτο που παραθέτω. Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή για την θεραπεία του, είναι ευπρόσδεκτη...
foot 1.webp foot 2.webp foot 3.webp
 
Epithol ... Να συνεχίσεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα τη χορήγηση... με επιμονή στις εντριβές πάνω στο πόδι του.
Να το τριβω ή να το αλοιφω με μπατονετα;

Να σου πω απλώς πως θα το φροντίζεις πάντα τελευταίο μετά τα άλλα σου πουλιά, στην καθημερινή φροντίδα αλλαγής τροφής, νερού κτλ.
Ετσι κανω Μαρια μου, τον αφηνω τελευταιο για να εχω περισσοτερο χρονο να ασχοληθω μαζι του.
 
Να το τριβω ή να το αλοιφω με μπατονετα;
Απαλό επίμονο μασάζ θα του κάνεις, να εισχωρεί εις βάθος η αλοιφή, προσέχοντας μην λερωθεί το πτέρωμα. Θα την απλώνεις μέχρι τα μπουτάκια.

Ετσι κανω Μαρια μου, τον αφηνω τελευταιο για να εχω περισσοτερο χρονο να ασχοληθω μαζι του.
Ναι και αυτό αλλά κυρίως μην κολλήσουν κάτι από αυτό τα άλλα μέσω των χεριών σου.
 
Να το τριβω ή να το αλοιφω με μπατονετα;
Καλή εντριβή.
Να περάσει κάτω από τις "φολίδες" του δέρματος...
Εκεί κρύβονται τα δερματικά παράσιτα... και μόνο έτσι περνάει το φάρμακο από κάτω.
Εντριβή χωρίς όμως πίεση.
 
Καλή εντριβή.
Να περάσει κάτω από τις "φολίδες" του δέρματος...
Εκεί κρύβονται τα δερματικά παράσιτα... και μόνο έτσι περνάει το φάρμακο από κάτω.
Εντριβή χωρίς όμως πίεση.
Μαλλον δεν το εκανα και τοσο σωστα μεχρι τωρα. Τουλαχιστον εκλεισε η πληγη. Απο εδω και στο εξης θα κανω ακριβως οτι μου ειπες. Σε ευχαριστω πολυ
 
Μαλλον δεν το εκανα και τοσο σωστα μεχρι τωρα. Τουλαχιστον εκλεισε η πληγη.
Να φαντάζεσαι πως αυτά που θέλουμε να "χτυπήσουμε" είναι κρυμμένα κάτω από το δέρμα...
Και σίγουρα θα το παλεύεις καλύτερα.
Μια ποσότητα κρέμας στα δυο δάχτυλά σου... και χωρίς πίεση να πάει παντού... στο πόδι του.
 
Να φαντάζεσαι πως αυτά που θέλουμε να "χτυπήσουμε" είναι κρυμμένα κάτω από το δέρμα...
Και σίγουρα θα το παλεύεις καλύτερα.
Μια ποσότητα κρέμας στα δυο δάχτυλά σου... και χωρίς πίεση να πάει παντού... στο πόδι του.
Το καταλαβα, εντριβη μεχρι να εισχωρησει και να απορροφηθει. Σημερα του εβαλα, απο αυριο εντατικα λοιπον.
 
Και πέρα από όσα σου είπαν ο Γιάννης και η Μαρία, επίσης να καθαρίζεις πολύ σχολαστικά τις πατήθρες του και να τις απολυμαίνεις κάθε μέρα! Είναι απαραίτητο!
Καλημέρα Αλίκη. Να τις απολυμαίνω με οινόπνευμα;
 
Καλημέρα Αλίκη. Να τις απολυμαίνω με οινόπνευμα;
Καλημέρα! Αφού τις καθαρίσεις με νερό και κάποιο σαπούνι (ίσως dettol) μετά τις στεγνώνεις και νομίζω είσαι καλυμμένη.. Με το οινόπνευμα και την έντονη μυρωδιά του δε ξέρω πως θα αντιδράσουν...
 
Καλημέρα! Αφού τις καθαρίσεις με νερό και κάποιο σαπούνι (ίσως dettol) μετά τις στεγνώνεις και νομίζω είσαι καλυμμένη.. Με το οινόπνευμα και την έντονη μυρωδιά του δε ξέρω πως θα αντιδράσουν...
Έχεις δίκιο, το dettol είναι το πιο κατάλληλο, δεν το είχα σκεφτεί. Πάντως μέρα με την μέρα βελτιώνεται, και έχει αρχίσει και το κελάηδημα. Πάντως, όταν πάω να τον πιάσω, κάνει σαν τρελός, φοβάται πολύ ακόμη... Τα δάχτυλά του είναι περίεργα, δεν μπορεί να σταθεί κανονικά, και τα διπλώνει το ένα πάνω στο άλλο, ή τρέμουν όταν στηρίζεται...
 
κάνει σαν τρελός, φοβάται πολύ ακόμη...
Ναι αλλά πρέπει για το καλό του..

Τα δάχτυλά του είναι περίεργα, δεν μπορεί να σταθεί κανονικά, και τα διπλώνει το ένα πάνω στο άλλο, ή τρέμουν όταν στηρίζεται...
Μήπως πρέπει να το δει κάποιος ειδικός; Μήπως χρειαστεί κάποια επέμβαση με κάποιο δέσιμο...
 
Ναι αλλά πρέπει για το καλό του..


Μήπως πρέπει να το δει κάποιος ειδικός; Μήπως χρειαστεί κάποια επέμβαση με κάποιο δέσιμο...
Θα ολοκληρώσω την θεραπεία που μου είπαν τα παιδιά εδώ, με epithol και betadin, και μετά θα δω πως θα είναι και θα πράξω ανάλογα
 
Back
Top