Ασθένειες Καναρίνι με πληγωμένο πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι αστάθεια εννοείς; Πέφτει απο τις πατήθρες; Ή απλώς δεν το πατάει καλά;

Ανέβασε το βίντεο σου στο youtube ή σε άλλο φορέα και μετά βάλε μας το λινκ. 😉
Δεν πέφτει, δεν πατάει καλά, δηλαδή δεν έχει ισορροπία. Πηδάει όμως από κλαδάκι σε κλαδάκι, και στέκεται πάνω στις αυγοθήκες.
 
Μου φαίνεται σαν να μην σφίγγουν τα δάκτυλα. Το πρόβλημα πρέπει να είναι στα κάτω άκρα.
 
Μου φαίνεται σαν να μην σφίγγουν τα δάκτυλα. Το πρόβλημα πρέπει να είναι στα κάτω άκρα.
Μαράκι μου, είναι ακριβώς αυτό που περιέγραψες. Τα δάχτυλα δεν αγκαλιάζουν την πατήθρα, είναι σαν να μην τα ελέγξει, στηρίζεται πιο πάνω, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Γι' αυγό και μερικές φορές διπλώνουν το ένα πάνω στο άλλο, σαν παράλυτα...
 
Να υποθέσω πως δεν κλείνουν καθόλου τα δάχτυλα και συνεπώς δεν πιάνεται για να κρατηθεί από την πατήθρα;
Έτσι είναι Γιάννη, στηρίζεται στα πόδια και όχι στα δάχτυλα, σαν παράλυτα
Για όλα τα δάχτυλα... Τα πίσω είναι σαν να μην λειτουργούν καθόλου αλλά και τα μπροστινά είναι συνεχώς διπλωμένα το ένα πάνω στο άλλο, ή ελεύθερα χωρίς δύναμη...
 
Συνεχίζεις διαβάζω τη θεραπεία.
Είδες κάποια μικρή ή μεγάλη βελτίωση;
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως δεν είναι ουρική αρθρίτιδα;
Όσο για αυτά που διαβάζεις στο internet θα πρέπει να έχεις εξαιρετικά καλό φίλτρο. Για να δεις το σωστό για τη δική σου περίπτωση.
 
Μάλλον πρέπει να το δει γιατρός, γιατί μπορεί να είναι από κάτι σχετικά απλό, μια σοβαρή αβιταμίνωση ή κάτι στην αρχή του που να το ξεπεράσει ολικά ή έστω και μερικά.
Δεν σκέφτεσαι να το πας;
Πάντως αφού δεν πατάει και ταλαιπωρείται, πρέπει να του φτιάξεις ειδική κούρνια ύπνου. Ή κάποιο πλάτωμα ή δύο πατήθρες κολλητές για να ακουμπάει με την κοιλιά και όχι με τους αγκώνες που του δημιουργούν ανισορροπία.
 
Συνεχίζεις διαβάζω τη θεραπεία.
Είδες κάποια μικρή ή μεγάλη βελτίωση;
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως δεν είναι ουρική αρθρίτιδα;
Όσο για αυτά που διαβάζεις στο internet θα πρέπει να έχεις εξαιρετικά καλό φίλτρο. Για να δεις το σωστό για τη δική σου περίπτωση.
Γιάννη, με την epithol έκλεισαν όλες οι πληγές και δεν έχει πια παραμορφώσεις στα ποδαράκια του, είχε κάποια "πρηξίματα" να το πω; Ειδικά στις αρθώσεις των δακτύλων, και πιο ψηλά στο "γόνατο". Απλα η αρθρίτιδα, όσο είδα τουλάχιστον, είχε άλλη μορφή. Θα τον πάω σε πτηνίατρο αυτήν την εβδομάδα. Κλινικά η εικόνα του είναι καλή, χωρίς πληγές και κοκκινίλες, η παράλυση έχει μείνει. Δεν μπορώ να ανεβάσω βίντεο να σας το δείξω... μόλις ξυπνήσει η κόρη μου θα με βοηθήσει!

Μάλλον πρέπει να το δει γιατρός, γιατί μπορεί να είναι από κάτι σχετικά απλό, μια σοβαρή αβιταμίνωση ή κάτι στην αρχή του που να το ξεπεράσει ολικά ή έστω και μερικά.
Δεν σκέφτεσαι να το πας;
Πάντως αφού δεν πατάει και ταλαιπωρείται, πρέπει να του φτιάξεις ειδική κούρνια ύπνου. Ή κάποιο πλάτωμα ή δύο πατήθρες κολλητές για να ακουμπάει με την κοιλιά και όχι με τους αγκώνες που του δημιουργούν ανισορροπία.
Μαράκι θα τον πάω αυτήν την εβδομάδα. Περίμενα να κλείσει μια εβδομάδα θεραπείας μήπως ήταν κάτι απλό. Κοιμάται στην πατήθρα επάνω, δεν πέφτει. Του πήρα εχθές καινούργιο κλουβί, ζευγαρώστρα να φανταστείς για να έχει χώρο, που στον πάτο δεν έχει σχάρα, είναι επίπεδο με ταψάκι, το οποίο θα καθαρίζω πιο συχνά βέβαια για τις ακαθαρσίες. Η κούρνια τι είναι; Σαν φωλιά;
 
Θα περιμένω και θα δω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το video.
Επίσης με εξίσου μεγάλη αδημονία θα περιμένω και την άποψη του γιατρού όταν με το καλό θα το πας.
 
Ένα πλάτωμα. Θα μπορούσε να είναι και μια άδεια μπανιέρα. Για να ξεκουράζεται. Η ξεκούραση επισπεύδει την γιατρειά.
Θα του βαλω μια μπανιερα Μαρια οπως μου ειπες να δω τι θα κανει

Θα περιμένω και θα δω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το video.
Επίσης με εξίσου μεγάλη αδημονία θα περιμένω και την άποψη του γιατρού όταν με το καλό θα το πας.
Θα το ανεβασω μεχρι το απογευμα Γιαννη. Οσον αφορα τον γιατρο, ειδα την λιστα που μου ειχατε στειλει και βρηκα δυο γιατρους κοντα μου, οποτε Τριτη-Τεταρτη θα τον παω και θας σας ενημερωσω...
 
Θα περιμένω και θα δω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το video.
Επίσης με εξίσου μεγάλη αδημονία θα περιμένω και την άποψη του γιατρού όταν με το καλό θα το πας.

Δεν ξέρω αν το πέτυχα, ανέβασα δύο βιντεάκια, τα link είναι τα κάτωθι:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το συγκεκριμένο πουλί, το βολεύουν οι πατήθρες που έχεις που είναι κάπως πλατιές και τετράγωνες και όχι στρόγγυλες. Δεν ξέρω αν είναι σωστές για άλλα πουλιά όμως.
 
Το συγκεκριμένο πουλί, το βολεύουν οι πατήθρες που έχεις που είναι κάπως πλατιές και τετράγωνες και όχι στρόγγυλες. Δεν ξέρω αν είναι σωστές για άλλα πουλιά όμως.
Μαρια μου, εχω σκοπο να του παρω ξυλινες για να "παταει" καλυτερα.
 
Αν το πας στο γιατρό, και αναλόγως τι θα σου πει, συζήτα του και το ενδεχόμενο να του βάλεις σχοινενιες πατηθρες, μηπως και γυμνάσει τα δαχτυλά του. Το λέω αυτο γιατι αναρωτιέμαι αν οι ήδη υπάρχουσες, σε συνδυασμό με τα ακάρεα ή την ουρική αρθρίτιδα ή ο,τι άλλο εχει, του προκάλεσαν ή του επιδείνωσαν την κατάσταση.
 
Αν το πας στο γιατρό, και αναλόγως τι θα σου πει, συζήτα του και το ενδεχόμενο να του βάλεις σχοινενιες πατηθρες, μηπως και γυμνάσει τα δαχτυλά του. Το λέω αυτο γιατι αναρωτιέμαι αν οι ήδη υπάρχουσες, σε συνδυασμό με τα ακάρεα ή την ουρική αρθρίτιδα ή ο,τι άλλο εχει, του προκάλεσαν ή του επιδείνωσαν την κατάσταση.
Θα το εχω υπ' οψη μου και αυτο, θα το ρωτησω. Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει... Του κανω εντριβες, του δινω βιταμινες, ολα... Θα δουμε
 
Το πουλάκι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ . Εχει πρόβλημα και στα δυό πόδια. Το αριστερό δεν "πιάνει" , σαν να έχει αγγύλωση και το δεξί είναι αυτό που έχει την μόλυνση (αν θυμάμαι καλά). Θέλει ξύλο μασίφ σκληρό και μάλιστα με διάμετρο 14-16 mm. Θέλει ένα καλό πλύσιμο στο πτέρωμα της κοιλιάς ή συνεχή μπανάκια ώστε να καθαρίσει μόνο του. Δεν ξέρω αν πάσχει απο κάτι, αυτό είναι δουλειά του γιατρού, αλλά μια περιποίηση με ΜΠΕΤΑΝΤΙΝ και στα δυό πόδια, θα ήταν το καλύτερο για αποφυγή περαιτέρω μολύνσεων.
 
Το πουλάκι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ . Εχει πρόβλημα και στα δυό πόδια. Το αριστερό δεν "πιάνει" , σαν να έχει αγγύλωση και το δεξί είναι αυτό που έχει την μόλυνση (αν θυμάμαι καλά). Θέλει ξύλο μασίφ σκληρό και μάλιστα με διάμετρο 14-16 mm. Θέλει ένα καλό πλύσιμο στο πτέρωμα της κοιλιάς ή συνεχή μπανάκια ώστε να καθαρίσει μόνο του. Δεν ξέρω αν πάσχει απο κάτι, αυτό είναι δουλειά του γιατρού, αλλά μια περιποίηση με ΜΠΕΤΑΝΤΙΝ και στα δυό πόδια, θα ήταν το καλύτερο για αποφυγή περαιτέρω μολύνσεων.
Καλησπερα. Καθημερινα του καθαριζουμε και τα δυο ποδια με betadin και αμεσως μετα εντριβες με epithol. Το μονο που καταφεραμε μεχρι τωρα ειναι να κλεισουν οι πληγες και δεν ματωνει. Για τις ξυλινες πατηθρες μου το ειπαν τα παιδια και θα παω να παρω. Τριτη με Τεταρτη που σχολαω νωριτερα θα τον παω στον γιατρο. Μπανιερα του εχω με καθαρο νερο καθε μερα και οι πατηθρες καθαριζονται με betadin. Μεχρι κλουβι με επιπεδο πατο του πηρα για να μην ταλαιπωρειται. Του εβαλα και αδεια μπανιερα μηπως και κοθμηθει μεσα, αλλα παλι στην πατηθρα κοιμαται...
 
Η κακή χρήση του Επιθόλ (μεγάλη ποσότητα) δημιούργησε όλο αυτό το χάλι στο πτέρωμα του πουλιού. Πρέπει να καθαρίσει η κοιλιά και να στεγνώσει, για να απομακρυνθεί και ο κίνδυνος να κολλάνε στην περιοχή ακαθαρσίες και σκόνη (αφού στηρίζεται στην κοιλιά το πουλάκι) αλλά και για να εξασφαλιστεί η "μόνωση" του πουλιού (απαραίτητο). Να συνεχίσετε τη σωστή καθαριότητα και την εφαρμογή του Μπεταντίν (πιο αραιά πλέον). Καλή συνέχεια, εύχομαι να υπάρξει βελτίωση.
 
Back
Top