Ασθένειες Καναρίνι με πληγωμένο πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ καλύτερα είναι, μπράβο Ελεάννα! Πως το βλέπεις εσύ να πατάει τα ποδαράκια του;
 
Πολύ καλύτερα είναι, μπράβο Ελεάννα! Πως το βλέπεις εσύ να πατάει τα ποδαράκια του;
Μαρια μου, τα παταει, στεκεται στις πατηθρες, πηδαει απο την μια στην αλλη, κανει μπανιο, τρωει κανονικοτατα και τραγουδαει σαν τρελος! Θεωρω οτι εχει μια μικρη παραμορφωση γιατι τα διπλωνει αλλα δεν ποναει πλεον και φαινεται.
 
... Θεωρω οτι εχει μια μικρη παραμορφωση γιατι τα διπλωνει αλλα δεν ποναει πλεον και φαινεται.
Δηλαδή;

Εγώ πιστεύω πως θα γίνει "καινουριο" το πόδι! Ήδη πάει τόσο καλύτερα! 😉
Συνέχισε τη θεραπεία που κάνεις, βάζεις κι έπιθολ?
 
Δηλαδή;

Εγώ πιστεύω πως θα γίνει "καινουριο" το πόδι! Ήδη πάει τόσο καλύτερα! 😉
Συνέχισε τη θεραπεία που κάνεις, βάζεις κι έπιθολ?
Εννοειται, του κανω εντριβες καθημερινα οπως με συμβουλεψε ο Γιαννης. Απλα τα δαχτυλακια του διπλωνουν το ενα πανω στο αλλο, σαν να μη μπορει να τα ελεγξει.
 
Ελεάννα μου μεγάλη βελτίωση! Μπράβο σου!

Απλα τα δαχτυλακια του διπλωνουν το ενα πανω στο αλλο, σαν να μη μπορει να τα ελεγξει.
Μπορείς να ανεβάσεις μαι φωτο να δούμε εδώ τι ακριβώς εννοείς;
 
To αποτελεσμα των στραβων πισω νυχιων δειχνει οτι το πουλακι πρεπει να το εχουν αναγκασει να κανει πολλες γεννες και η ελλειψη ασβεστιου λογω της ωοτοκιας δημιουργει αυτη την παραμορφωση. Καλο θα ηταν μαζι με την αγωγη που ηδη εχεις ξεκινησει να χορηγουσες για 2-3 ημερες συμπληρωμα ασβεστιου μεσα στο νερακι της και σταθερα να υπαρχει σουπιοκοκκαλο μεσα στο κλουβι.
 
To αποτελεσμα των στραβων πισω νυχιων δειχνει οτι το πουλακι πρεπει να το εχουν αναγκασει να κανει πολλες γεννες και η ελλειψη ασβεστιου λογω της ωοτοκιας δημιουργει αυτη την παραμορφωση. Καλο θα ηταν μαζι με την αγωγη που ηδη εχεις ξεκινησει να χορηγουσες για 2-3 ημερες συμπληρωμα ασβεστιου μεσα στο νερακι της και σταθερα να υπαρχει σουπιοκοκκαλο μεσα στο κλουβι.
Κώστααα είναι αρσενικός ο Ερμής! 😛
 
To αποτελεσμα των στραβων πισω νυχιων δειχνει οτι το πουλακι πρεπει να το εχουν αναγκασει να κανει πολλες γεννες και η ελλειψη ασβεστιου λογω της ωοτοκιας δημιουργει αυτη την παραμορφωση. Καλο θα ηταν μαζι με την αγωγη που ηδη εχεις ξεκινησει να χορηγουσες για 2-3 ημερες συμπληρωμα ασβεστιου μεσα στο νερακι της και σταθερα να υπαρχει σουπιοκοκκαλο μεσα στο κλουβι.
Παρότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει η προσέγγιση του Κώστα, ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφέρουσα, κυρίως για να αποθαρρύνει απο πολλές αλλεπάλληλες γέννες.
 
Υπάρχει περίπτωση να είναι ουρική αρθρίτιδα. Google it.
Να το δω Πωλίνα μου, δεν έχω ιδέα... Θα το ψάξω σήμερα κιόλας

Κι αν ειναι, μείωσε αυγό και βλεπουμε
Θα το δω και σας ρωτήσω πάλι όλους... Ξέρω ότι ίσως γίνομαι κουραστική, αλλά προσπαθώ να μάθω και μόνο εσείς μπορείτε να βοθήσετε ☹

Ελεάννα μου μεγάλη βελτίωση! Μπράβο σου!


Μπορείς να ανεβάσεις μαι φωτο να δούμε εδώ τι ακριβώς εννοείς;
Θα προσπαθήσω να το τραβήξω μόλις πάω σπίτι να το δείτε.

To αποτελεσμα των στραβων πισω νυχιων δειχνει οτι το πουλακι πρεπει να το εχουν αναγκασει να κανει πολλες γεννες και η ελλειψη ασβεστιου λογω της ωοτοκιας δημιουργει αυτη την παραμορφωση. Καλο θα ηταν μαζι με την αγωγη που ηδη εχεις ξεκινησει να χορηγουσες για 2-3 ημερες συμπληρωμα ασβεστιου μεσα στο νερακι της και σταθερα να υπαρχει σουπιοκοκκαλο μεσα στο κλουβι.
Είναι αγοράκι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ξέρω ότι ίσως γίνομαι κουραστική,
Μη λες βλακείες! Δεν έχεις κουράσει κανέναν! Μακάρι να είχαμε τις γνώσεις να σου πούμε ακριβώς τι έχει ο μικρός σου!

αλλά προσπαθώ να μάθω και μόνο εσείς μπορείτε να βοθήσετε ☹
Όχι μόνο εμείς.. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Αλλά αφού υπάρχει βελτίωση με επιθόλ συνέχισε έτσι και αν δεις και δεν βελτιώνεται άλλο, ζητάς και την γνώμη κάποιου ειδικού απ την λίστα! 😉
 
Μόλις τελειώσω την θεραπεία, δλδ εάν την επόμενη Δευτέρα δεν είναι καλύτερα, θα τον πάω οπωσδήποτε. Πάντως, η κλινική του εικόνα είναι μακράν καλύτερη από την ημέρα που τον πήρα!
 
Δουλεια και petbirds δεν συνδιαζονται.Ζητω συγνωμη...
Δεν πειράζει, σε όλους μας έχει συμβεί άλλα να διαβάζουμε και άλλα να γράψουμε, ειδικά όταν είμαστε στην δουλειά!
 
Δεν πειράζει, σε όλους μας έχει συμβεί άλλα να διαβάζουμε και άλλα να γράψουμε, ειδικά όταν είμαστε στην δουλειά!
Εγω το παρακανα.. Συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου παντως να εισαι σιγουρη οτι θα ανταμοιφθεις!
 
Εγω το παρακανα.. Συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου παντως να εισαι σιγουρη οτι θα ανταμοιφθεις!
Σε ευχαριστώ πολύ, όλοι το ίδιο θα κάναμε! Αλλά όπως έγραψε και η Αλίκη παρακάτω, εάν ήταν κοριτσάκι, θα είχες δίκιο!
 
Καλημέρα σε όλους! Συνεχίζεται η θεραπεία του Φοίβου, οι πληγές έκλεισαν εντελώς, έχει φοβερή όρεξη για φαγητό και τραγούδι, όμως έχει αστάθεια. Έψαξα στο internet, δεν μοιάζει για ουρική αρθρίτιδα. 13330328_1045939365473609_1857786046_n.webp Δεν ξέρω πως να σας ανεβάσω βιντεάκι για να το δείτε, οπότε σας στέλνω φωτο
 
Τι αστάθεια εννοείς; Πέφτει απο τις πατήθρες; Ή απλώς δεν το πατάει καλά;

Ανέβασε το βίντεο σου στο youtube ή σε άλλο φορέα και μετά βάλε μας το λινκ. 😉
 
Back
Top