Ασθένειες Καναρίνι με υπερκεράτωση στα πόδια

Σταύρο, έχεις υπόψη σου για συσχετισμό προχωρημένης ηλικίας με δημιουργία φολίδων που δεν προέρχονται από ακάρεα; Στο παρελθόν κάτι είχα ακούσει σχετικά, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω αν και κατά πόσο ισχύει.

Καλησπέρα. Η υπερκεράτωση δεν έχει να κάνει με την ηλικία. Εμπειρικά θα πω ότι το 13 χρόνων καναρίνι μου έχει πόδια πιο καθαρά κ από τα χρονιαρικα.
 
Τάσο το λάθος που κάνουμε είναι να επιμένουμε στο τρίψιμο στην προσπάθεια μας να απομακρυνθούν οι φολίδες με αποτέλεσμα να πληγώνουμε τα ποδαράκια του πουλιού, θέλει πολύ απλά όπως σωστά ανέφερε η @Sissy.

Το epithol κλείνει τους πόρους και έτσι τα ακάρεα πεθαίνουν από ασφυξία με τής επαναλήψεις μαλακώνουν και οι φολίδες και πέφτουν μόνες τους.

Η σωστή ώρα εφαρμογής της θεραπείας είναι το βράδυ όπως είπε και ο Γιάννης για να δράσει το φάρμακο μέχρι το πρωί.
 
Εγώ προσωπικά επειδή έχω κάνει την θεραπεία σε ένα καναρινάκι και θα διαπιστώσεις και εσύ ότι είναι επίπονη διαδικασία για το πουλί αλλά και τόν άνθρωπο, θα την εφάρμοζα μόνο αν είχα ενδείξεις ασθένειας, γιατί κα τα τη διάρκεια της εφαρμογής στρεσάρεται πολύ το πουλί, δεν θα το έκανα χωρίς σοβαρό λόγο.

Θα το έβαζα καραντίνα και θα παρακολουθούσα τα υγιή αν έβλεπα κάτι ύποπτο τότε θα ενεργούσα.
[automerge]1570540666[/automerge]
Σε πετ θα έχουν σίγουρα.🙂
 
Την αγόρασα 5 ευρώ. Τσιμπημένη δε λες τίποτα.
Εγώ πάντως Τάσο πρόπερσι την είχα αγοράσει για μια γηραιά φίλη μου γύρω στα 7,5 ευρουλάκια, οπότε μου φαίνεται ότι καλά την πήρες.
 
Α πάλι καλα. Δεν είχα ιδέα πόσο περίπου πάει.
[automerge]1570549391[/automerge]
Παιδιά τώρα έβαλα στο πουλάκι λίγο αλειφη αλλά την λερωσα λίγο την κακόμοιρα με μια μου αδέξια κίνηση.
[automerge]1570549410[/automerge]
Πρώτη φορά το έκανα θα μάθω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να βάζεις λίγη ποσότητα στα δάχτυλα σου Τάσο και προσεχτικά να της κάνεις μασάζ τα ποδαράκια της...
Να προσέχεις να μην λερωνονται τα πούπουλα της για να μην κρυώσει μετά...
Περαστικά της.. 🙂
 
Ααα καθημερινά δλδ. Ωραία. Βέβαια και θα πλένω τις πατηθρες κάθε μέρα.
[automerge]1570552124[/automerge]
Μακάρι να γίνει καλά. Να βάλω τίποτα βιταμινες στο νερό ή δεν χρειάζεται;
 
Μακάρι να γίνει καλά. Να βάλω τίποτα βιταμινες στο νερό ή δεν χρειάζεται;
Αν θεωρείς ότι τις χρειάζεται για άλλους λόγους, φυσικά. Ενδεχομένως να τη βοηθήσουν γενικότερα στην κατάσταση του οργανισμού της. Πάντως τα ακάρεα θα φύγουν και χωρίς βιταμίνες.
 
Εγώ πάντως την είχα πάρει από pet 6,30€
Τάσο αφού ολοκληρωθεί η θεραπεία, βάλε ξύλινες πατήθρες στα κλουβιά σου γιατί οι συγκεκριμένες πλαστικές είναι κακής ποιότητας και δεν αγκαλιάζουν το πέλμα του πουλιού όπως πρέπει. Σωστές πατήθρες είναι οι ξύλινες που εφαρμόζουν ακριβώς στο πέλμα του ποδιού. Καλή θεραπεία!
 
Τάσο όταν θα εξοικειωθείς με το πιάσιμο του πουλιού και την διαδικασία εφαρμογής της epithol θα δεις ότι δεν είναι τίποτα..Hρεμία, μεθοδικότητα και σε λιγότερο από ένα λεπτό θα εχεις τελειώσει.. Μην ξεχνάς ότι όλοι μας ανεξαιρέτως με άγχος ξεκινήσαμε😉
 
Αντιθετως,την πηρες σε πολυ καλη τιμη!
Ο μεσος ορος κινειται στα 5.80-6 ευρω, απο κει και πανω καλεις αστυνομια 😛
Την είχα αγοράσει 8€, χειροκροτήστε με, από ένα pet shop στην Θεσσαλονίκη που πλέον έκλεισε
 
Back
Top