Ασθένειες Καναρίνι με υπερκεράτωση στα πόδια

Εχεις παρατηρησει να τρωει υπολειματα της epithol?
Συνηθως την κρεμα την βαζουμε για 6 ημερες και κανουμε μια παυση μετα.

Στην θεση σου θα εβαζα το πουλακι μεσα και θα αφηνα για την ωρα την epithol, δεν λεω απαραιτητα οτι φταιει η κρεμα αλλα απο την στιγμη που δεν ειναι καλα κανε παυση.

Εχεις ταεκαρει κοιλια;
 
Δεν ξαναεβαλα κρέμα. Παρατηρώ ότι δεν τρώει καλά κιόλας. Τώρα θα τους βάλω ένα αυγο να δω μήπως φάει λιγάκι.
[automerge]1571467841[/automerge]
Δεν έχω δει Ν Α τρώει υπολείμματα. Αλλά δεν έχω τσεκάρει κοιλιά δεν Ν θέλω να την πιάσω Ν ατην στρεσαρω περισσότερο.
 
Πως είναι τώρα η κανάρα; Λογικά της έπεσαν όλες οι φολιδες και τα πόδια της ήταν πολύ ευαίσθητα και για αυτό ήταν αδιάθετη. Το έχω περάσει και εγώ. Μετά ξανά βγήκαν οι φολιδες και επανήλθε στα φυσιολογικά της.
 
Τόσα χρόνια ουδέποτε είχε περάσει από το μυαλό μου ότι η επιθόλ θα μπορούσε να αποβεί επικίνδυνη για ένα καναρίνι, και η αλήθεια είναι ότι ακόμα αυτό τείνω να σκέφτομαι, αλλά με επιφύλαξη πλέον. Έχει κάποιος άλλος ακούσει παρόμοιο περιστατικό, δλδ καναρίνι μετά από κάποιες ημέρες θεραπείας με επιθόλ να μην είναι καλά;
Τάσο, ελπίζω το πουλάκι να έχει ανακάμψει
 
Τόσα χρόνια ουδέποτε είχε περάσει από το μυαλό μου ότι η επιθόλ θα μπορούσε να αποβεί επικίνδυνη για ένα καναρίνι,

Γιάννη η επιθολ δεν νομίζω να δημιούργησε προβλήματα υγείας στο πουλάκι.
Η καθημερινή επαφή με το πουλί μπορεί, αν δεν είναι συνηθισμένο στρεσάρεται και όλοι αυτοί η διαδικασία το ταλαιπωρεί.
 
Παιδιά τα πόδια της καναρας δεδν τα βλέπω καυτερά αλλά χειρότερα μπορώ να πω. Θα στείλω αύριο φώτο
Χειρότερα σε σχέση με το πως ήταν; Μήπως είναι ερεθισμένα, έχει πάθει έγκαυμα (όπως ανέφερε ο Αντώνης), τότε ίσως χρειάζεται να της τα ξεπλύνεις με δροσερό της βρύσης (όχι χλιαρό, δημιουργεί υπεραιμία).
Βάλε μας καμιά φωτογραφία Τάσο (και τις πατούσες).
 
Παιδιά το πουλάκι πάει όλα και καλύτερα. Δεν φοβάται πλέον τόσο πολύ είναι κινητικό και σχετικά τρώει. Δεν τρώει βέβαια τόσο όσο τα άλλα αλλά τρώει.
 
Back
Top