Ασθένειες Καναρίνι που ενώ κελαηδούσε δεν κελαηδάει

katerina222

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2022
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθηνα
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα καναρινάκι κίτρινο. Είναι σχεδόν 1,5 χρονών. Θα ήθελα να ρωτήσω γτ δεν κελαηδαει μετά την πτεροροια; Του πηρε μηνες να αλλαξει τα φτερα του γτ τον ειχα μεσα απο τον σεπτεμβριο. Αν εχει καλο καιρο κ ειμαι σπιτι τον βγαζω εξω. Του εχω παρει μεγαλο κλουβι για να εχει χωρο να πεταει ωστε να γυμνασει κ τα φτερα του. Απο τροφη του δινω καποια λαχανικα κ φρουτα που εχω διαβασει οτι κανει. Του δινω αυγοτροφη και καναβουρι. Το παιδι που εχει το pet shop απο το οποιο παιρνω την τροφη μου πε οτι ειναι κορυφη. Τι να σας πω;! Δεν ξερω. Επισης του ναζω και παστελακι. Ακομη στην αρχη προσπαθησα να τον πλησιαζω για να αρχισω να τον πιανω αλλα καταλαβαινΑ ποσο φοβοταν κ το σταματησα. Το μονο που κανω τωρα επειδη εχει ζεστη ειναι να του αλλαζω το νερο στην μπανιερα του 2-3 φορες τη μερα ωστε να βρεχει το κεφαλι του. Επισης του μιλαω γλυκα οσο ειμαι σπιτι ωστε να μ καταλαβαινει. Του βαζω κ ηχους αλλων πουλιων ωστε να ακουει κ να ξεκινησει να κελαηδαει. Το μονο που κανει ειναι ενα τσουρ τσουρ. Το κανει σχεδον ολη μερα. Σαν να μην ξερει να κελαηδαει. Καταλαβαινω πως εδω στην πολη δεν ακουει κιολας κ αλλα πουλακια για να μιμηθει. Ερωτημα πρωτον: Τι λαθος εχω κανει κ δεν μ κελαηδαει και τι μπορω να κανω. Ερωτημα δευτερο: Γτ τωρα που χει ζεστη δεν μ κανει ολοκληρος μπανιο κ μου βρεχει λαιμο-κεφαλι ενω γενικα ακομα και το χειμωνα έκανε καθε μερα μπανιο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων κ συγνωμη για το κατεβατο.
 
Γειά σου Κατερίνα.
Του πηρε μηνες να αλλαξει τα φτερα του γτ τον ειχα μεσα απο τον σεπτεμβριο. Αν εχει καλο καιρο κ ειμαι σπιτι τον βγαζω εξω.
Το μέσα έξω δεν κάνει για τα καναρίνια.
Οι απότομες αλλαγές στην θερμοκρασία μπορεί να οδηγήσει είτε σε αρρώστια είτε σε πρόωρη πτερόρροια. Πρέπει να βρεις ένα μόνιμο σημείο να μην χτυπάει ο αέρας και να το κρεμάσεις. Χρειάζεται επιπλέον ένα προστατευτικό για τα γεράκια και τις γάτες που μπορείς είτε να το αγοράσεις είτε αν πιάνουν τα χέρια σου ή έχεις κάποιον να σε βοηθήσει, να το φτιάξεις μόνη σου.

Του δινω αυγοτροφη και καναβουρι.
Όταν εννοείς καναβούρη εννοείς μόνο έναν σπόρο ή μια τροφή με διαφορά σπόρια;
Την αυγοτροφή την παίρνεις χύμα ή σε συσκευασία;
Επισης του ναζω και παστελακι.
Πως εκριβώς είναι το παστέλι αυτό, θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία;
Τι λαθος εχω κανει κ δεν μ κελαηδαει και τι μπορω να κανω.
Εφόσον είπες ότι πριν κελαηδουσε, το πιθανότερο σενάριο είναι να μην έχει περάσει ακόμα την πτερόρροια.
Γτ τωρα που χει ζεστη δεν μ κανει ολοκληρος μπανιο κ μου βρεχει λαιμο-κεφαλι ενω γενικα ακομα και το χειμωνα έκανε καθε μερα μπανιο.
Όσο παράξενο και αν σου φανεί, τα καναρίνια δεν κάνουν μπάνιο όταν έχει ζέστη. Δηλαδή δεν λειτουργεί σαν τους ανθρώπους που δροσίζονται. Κάνουν μπάνιο για να ξεπλυνουν το φτέρωμά τους. Τα καναρίνια έχουν έναν μηχανισμό άμυνας που τα προστατεύει από την ζέστη. Αν κάνουν μπάνιο σε τέτοια θερμοκρασία ο μηχανισμός "χαλάει" και είναι επιρρεπείς στον καύσωνα. Για αυτό τον χειμώνα έκανε όλη την ώρα μπάνιο, ενώ τώρα βουτάει μόνο το κεφάλι του. Προτίμησε να του βάζεις μπάνιο νωρίς το πρωΐ που έχει δροσιά.
 
@mpalitsas ξεκίνησε να του πεφτουν απο Νοεμβριο μεχρι Απρίλιο
[automerge]1656604551[/automerge]
@PantelisTs ετσι μου ειπε ο ανθρωπος απο τον οποιο τον πηρα.
[automerge]1656604938[/automerge]
@Liakos18 αυγοτροφη χυμα καναβουρι χυμα ( αυτο το πηρα τελευταια) και αυτα τα παστελακια. Τα παστελακια ειναι της εταιριας vitakraft. Δυστυχως ειναι πολυ μεγαλο το αρχειο της φωτογραφιας κ δεν ανεβαινει
[automerge]1656604967[/automerge]
Προτεινεις ν το εχω μονιμα εξω εφοσον το προστατευσω καλυτερα;
[automerge]1656605044[/automerge]
66DC444F-4D47-45E0-8D98-986109B8E69D.webp
[automerge]1656605088[/automerge]
Το καναβουρη ειναι μειγμα σπορων. Και μεσα στην τροφη εχει και κατι μαυρα σπορακια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ξεκίνησε να του πεφτουν απο Νοεμβριο μεχρι Απρίλιο
Αυτή η πτερόρροια ήταν σίγουρα παθολογική.
Η κανονική πτερόρροια αρχίζει τώρα που ανεβαίνει η θερμοκρασία, σιγά σιγά θα αρχίσουμε να βλέπουμε πούπουλα στο κλουβί.
Αν υπάρχουν πούπουλα στο κλουβί έχει αρχίσει την κανονική πτερόρροια και είναι φυσιολογικό να μειώσει το κελάηδισμα.
Η μπανιέρα πάντα πρωινές ώρες για 20-30 λεπτά, μετά πρέπει να αφαιρείται για να μην γίνεται εστία μικροβίων.
[automerge]1656605455[/automerge]
Το παιδι που εχει το pet shop απο το οποιο παιρνω την τροφη μου πε οτι ειναι κορυφη.
Ποια μάρκα είναι ?
 
Αυτή η πτερόρροια ήταν σίγουρα παθολογική.
Η κανονική πτερόρροια αρχίζει τώρα που ανεβαίνει η θερμοκρασία, σιγά σιγά θα αρχίσουμε να βλέπουμε πούπουλα στο κλουβί.
Αν υπάρχουν πούπουλα στο κλουβί έχει αρχίσει την κανονική πτερόρροια και είναι φυσιολογικό να μειώσει το κελάηδισμα.
Η μπανιέρα πάντα πρωινές ώρες για 20-30 λεπτά, μετά πρέπει να αφαιρείται για να μην γίνεται εστία μικροβίων.
[automerge]1656605455[/automerge
[/automerge][/QUOTE]
[automerge]1656605620[/automerge]
Εφοσον ηταν παθολογικη πρεπει να ανησυχω για κατι. Επισης, συμφωνα με το αρθρο που μου επισυναψατε αναγκαστικα επιασα το πουλι κ ειδα μια εγκοπη στο πουλακι του πραγμα που δειχνει οτι ειναι θηλυκο σωστα; Δικαιολογειται το κελαηδημα;
[automerge]1656605695[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ειναι χυμα. Να προτιμησω καποια συγκεκριμενη εφοσον μαθω ποια ειναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κοίταξε, συνήθως εδώ από τα μέλη του φόρουμ, προτείνεται η αποφυγή κάθε τροφής που δεν είναι συσκευασμένη. Αυτό γιατί οι σπόροι που δίνονται χύμα συνήθως μένουν για πολύ καιρό ανοιχτοί μέσα στο τσουβάλι και σε ένα petshop με τόσα είδη πουλιών και όχι μόνο, μπορούν να μεταφερθούν διάφοροι οργανισμοί μέσα στην τροφή. Όσο αφορά την αυγοτροφή, μόνο αυγό δεν έχει μέσα. Η συγκεκριμένη τροφη ειναι κάτι σαν το fast food των ανθρώπων. Τα πουλιά που την καταναλώνουν παίρνουν λίπος και είναι άκρως ακατάλληλη για την υγεία τους.

Επομένως, θα πρέπει να επιλέγεις μια συσκευασμένη τροφή που θα ξέρεις και την ποιότητα των σπόρων, και αντί για αυτήν την αυγοτροφή μπορείς να βάζεις βραστό αυγό. Πίστεψέ με είναι πολύ καλύτερο.
Προτεινεις ν το εχω μονιμα εξω εφοσον το προστατευσω καλυτερα;
Αν έχεις τον κατάλληλο χώρο τότε, ναι! Θα του κάνει πολύ καλό γιατί θα είναι στο φυσικό του περιβάλλον και δεν θα έχεις προβλήματα όπως τώρα, με παθολογική πτερόρροια.
 
επιασα το πουλι κ ειδα μια εγκοπη στο πουλακι του πραγμα που δειχνει οτι ειναι θηλυκο σωστα;
Λάθος και τα αρσενικά έχουν ''εγκοπή'', απλά είναι μικρότερη από των θηλυκών.
Δες την φωτογραφία για να μας πεις τι είδες
sexing.jpg
Εφοσον ηταν παθολογικη πρεπει να ανησυχω για κατι.
Όχι, διάβασε το άρθρο για να καταλάβεις τι δεν πρέπει να κάνεις.
 
Δικαιολογειται το κελαηδημα;
Όταν είναι πυρωμένα τα θηλυκά μπορεί να κελαηδούν, όχι όμως όπως τα αρσενικά.
Όταν κελαηδουσε ,<φούσκωνε> ο λαιμός του;
Ανέβασε μια κοντινή φωτογραφία με την αμαρα του.
Ο άνθρωπος του pet shop σου είπε ότι είναι κορυφή η τροφή ή το καναρίνι;
 
@Vadaη τροφή.
[automerge]1656606899[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ανηκει στην δευτερη φωτογραφια οποτε μιλαμε για θηλυκο. Τηλεφωνησα κ στον ανθρωπο που μ το εδωσε κ μου πως δεν το καταλαβε κ το εδωσε καταλαθος
[automerge]1656606981[/automerge]
@Liakos18 σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
[automerge]1656607048[/automerge]
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες. Θα κοιταξω να τις εφαρμοσω. Εφοσον ειναι θηλυκο δεν περιμενω καποιο κελαηδημα σωστα;
 
Θα δεχτεί λες, άμα ζητήσεις να το αλλάξεις;
[automerge]1656607338[/automerge]
Αν το θες βέβαια
 
@katerina222 καλησπέρα. Ανέβασε φωτογραφία με το μικρούλι κ το κλουβί του. Είτε θηλυκό είτε αρσενικό, πρέπει να του πάρεις μια συσκευασμένη τροφή , εδώ στο φόρουμ προτείνονται πολλές κ πολύ καλές. Κ επώνυμες κ κορυφή! Αυγοτροφή είτε επώνυμη είτε φτιάξεις (επίσης στο φόρουμ υπάρχουν πολλές ωραίες συνταγές για μερακλήδες) ή βραστό αυγό (15 λεπτά υπό βρασμό). Θα σου έλεγα κάθε δύο με τρεις μέρες εάν έχει ξεκινήσει πτερόροια. Σουπιοκοκκαλο μέσα στο κλουβί του μόνιμα κ γκριτ (κοχύλια, κάρβουνα κι κ βότανα έχει το δικό μου). Λαχανικά κ κάθε μέρα δεν πειράζει ( καλό να υπάρχει ποικιλία) ενώ φρούτα δύο με τρεις φορές την εβδομάδα λόγω της ζάχαρης που έχουν. Παστέλι που έχεις κ επισυναψη φωτό, διέλυσε το κ δώσε το στα πουλάκια στο δρόμο. Δεν προσφέρουν τίποτα εκτός από λίπος. Μπάνιο όπως σου είπαν κάθε μέρα πρωινές ώρες κατά τις 10 με 12 το μεσημέρι. Ρυθμίζουν την θερμοκρασία κ τους ανακουφίζει με την πτερόροια. Τέλος ξύλινες πατηθρες είναι πολύ καλές για τα ποδαράκια του. Να το χαίρεσαι.
 
@Liakos18 μου πε να το αλλαξουμε αλλα δεν θελω. Προτιμω να παρω αλλο ενα. Να ελπιζω για κελαηδημα;
[automerge]1656608148[/automerge]
@MARY58
 

Συνημμένα

  • F08012A6-B26F-4709-AB0E-9CC8C298A18B.webp
    F08012A6-B26F-4709-AB0E-9CC8C298A18B.webp
    7,4 KB · Προβολές: 19
Τηλεφωνησα κ στον ανθρωπο που μ το εδωσε κ μου πως δεν το καταλαβε κ το εδωσε καταλαθος
Αν το πλήρωσες για αρσενικό απλά σε κορόιδεψε.
Δεν πιστεύω ότι δεν το κατάλαβε, ήθελε να το ξεφορτωθεί.


Να ελπιζω για κελαηδημα;
Όχι, μόνο τα αρσενικά κελαηδούν.
 
Να μην παρεις άλλο(αν εννοείς αρσενικό) γιατί προχωρας σε άλλο κεφάλαιο το οποίο δεν είναι της παρουσης.
Τα καναρίνια είναι μοναχικά πλασματα και είναι υπέρ ευτυχισμένα όταν είναι μόνα τους στο χώρο.
Πήγαινε στο pet shop να παρεις ένα αρσενικό που θα ευχαριστηθείς το τραγουδι
του.
Καλο διάβασμα 😁
 
@katerina222 κελαιδαει μόνο το αρσενικό. Βέβαια υπάρχουν οι εξαιρέσεις του κανόνα όπου θηλυκό είχε θεωρηθεί αρσενικό κ είχε κ βραβευτεί κ για το τραγούδι της. Αλλά ήταν η εξαίρεση. Εάν πάρεις και ένα άλλο πως μπορείς να εμπιστευτείς το ίδιο πετ σοπ; Επίσης εάν το αποφασίσεις, θα πρέπει να τηρήσεις Καραντίνα να μην κολλήσει το ένα το άλλο τίποτα.
Θα σου έλεγα πάντως να μην το αλλάξεις. Θα αγαπήσεις αυτό το καναρινάκι είτε τραγουδά είτε όχι. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Κ είναι πολύ όμορφο. Λεμονίτα η κοπελιά! Θες οπωσδήποτε μεγαλύτερο κλουβί κ ξύλινες πατηθρες.
 
Back
Top